pękające kąciki ust

Najlepsze sposoby na pękające kąciki ust [RADY EKSPERTA]

Pękające kąciki ust to zmora wielu osób, nie tylko w sezonie jesienno-zimowym. Są to zmiany, które pojawiają się na skutek stanu zapalnego. Mogą być efektem niedoborów witamin, makro- i mikroelementów czy infekcji. Jak możemy im zapobiegać i jak pielęgnować skórę wokół ust, aby ich kąciki nie pękały? Przeczytaj rady eksperta Super-Pharm, kosmetolog - Emilii Błaszczyk. 

Pękniętym kącikom ust często towarzyszy ból, pieczenie, zaczerwienienie, niekiedy nawet krwawienie. Problem często pojawia się u kobiet w ciąży, u których rozwojowi choroby sprzyjają zmiany zachodzące w organizmie. Skóra wokół ust może łuszczyć się w miejscach pęknięcia, w miejscu infekcji mogą pojawiać się nadżerki. Może także sączyć się z nich płyn surowiczy. Dlaczego usta w ogóle pękają i jak temu zapobiegać?

Pękające kąciki ust - przyczyny

Określenie przyczyny problemu pękających ust jest niezwykle ważne, ponieważ pomaga dobrać właściwe leczenie. Do najczęstszych przyczyn pękających kącików ust należą:

  • przesuszenie ust - zarówno na skutek mrozów, jak i upałów,
  • niedobór witamin z grupy B, żelaza, cynku,
  • picie dużej ilości kawy oraz alkoholu, które wypłukują witaminy i minerały,
  • spożywanie dużej ilości węglowodanów, co prowadzi do infekcji drożdżakowej Candida albicans,
  • infekcje wirusowe np. wirus opryszczki HSV-1 oraz zakażenie bakteriami gronkowca lub paciorkowca,
  • niedokrwistość megablastyczna,
  • nieodpowiednia higiena jamy ustnej, próchnica,
  • podrażnienie przez aparat ortodontyczny lub protezę,
  • cukrzyca,
  • niska odporność organizmu,
  • stres,
  • alergia kontaktowa np. na nikiel,
  • niektóre leki (antybiotyki oraz retinoidy). 

RADA EKSPERTA

Jeśli borykasz się z nawracającymi pękającymi kącikami ust, zadbaj również o dietę i odpowiednie nawodnienie organizmu. Zwróć uwagę na warzywa i owoce w diecie, które są bogate w cenne składniki odżywcze! Zwróć uwagę na ryboflawinę dostarczaną do Twojego organizmu głównie z mięsem i rybami. Zadbaj w diecie o produkty bogate w witaminy z grupy B: rośliny strączkowe, mięso wieprzowe i wołowe, wątroba, mleko i jego przetwory, produkty zbożowe, drożdże spożywcze.

Co na pękające kąciki ust?

Czasami jedyną przyczyną okazuje się niewłaściwa pielęgnacja okolicy ust lub jej brak. Pamiętaj! Usta trzeba nawilżać i natłuszczać, by zapobiec ich pękaniu lub powstawaniu zajadów. Zwłaszcza teraz, zimą gdy zimne i ostre powietrze przesusza Twoją skórę. Warto więc wyrobić w sobie nawyk smarowania ust.

Oto  top 5 produktów, które zapobiegają pękaniu kącików ust:

  • Ducray Keracnyl Repair - jego bogata konsystencja odżywia, regeneruje i zapewnia ochronę wysuszonych ust. Hydroxydecine® stymuluje produkcję naturalnych czynników nawilżających (NM F). Kompleks witamin E i F skutecznie odżywia i regeneruje usta oraz przywraca komfort i elastyczność. Udowodniona tolerancja i skuteczność stosowania na bardzo suchych ustach, będących skutkiem stosowania doustnych preparatów leczniczych.
  • Blistex Intensive - zapewnia natychmiastową pomoc nawet najbardziej spierzchniętym i popękanym ustom. Jest on także polecany dla osób które cierpią na opryszczkę wargową. Szybko uśmierza ból ust, także spowodowany opryszczką czy pękaniem kącików ust. Jego wyjątkowa lekka konsystencja ułatwia aplikację, nie powodując dodatkowego podrażnienia popękanych i bolących ust. Przyspiesza gojenie oraz intensywnie nawilża; regeneruje skórę ust sprawiając, że szybko odzyskują one swój zdrowy wygląd. Zawiera filtr SPF10, który chroni przed szkodliwym działaniem promieni UVB, dlatego jest również polecany dla osób narażonych na silne działanie słońca (na przykład w zimie na nartach, czy w lecie na plaży) oraz po zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym.
  • Bioderma Atoderm Lèvres Baume - koi i łagodzi skórę ust, pozostawiają je gładkie i miękkie. Dodatkowo produkt chroni skórę i kąciki ust przed pękaniem i zapewnia im odpowiedni poziom nawilżenia. Składniki aktywne: masło Shea, olejek z awokado, witamina E.
  • Avène Cicalfate - starannie wyselekcjonowane składniki sprawiają, że produkt może być stosowany również do innych bardzo suchych i wrażliwych miejsc, np. kąciki ust, nos, policzki, podrażnione okolice ciała (np. podrażnione zimą policzki). Produkt został przebadany pod kontrolą dermatologiczną i pediatryczną, dlatego jest odpowiedni dla najbardziej wrażliwej skóry niemowląt, dzieci i dorosłych. Posiada bezzapachową formułę.
  • La Roche-Posay Cicaplast Lips B5 - balsam do pielęgnacji spierzchniętych i wysuszonych ust z innowacyjną w linii La Roche-Posay formułą MP-LIPIDÓW dla regeneracji i odżywienia wrażliwej skóry. Kompozycja aktywnych składników balsamu wnika w strukturę ust podczas każdej aplikacji, by rewitalizować je także od środka, wspierać budowę ich naturalnej bariery ochronnej oraz wygładzać ich powierzchnię. Efekt: Gładkie i odczuwalnie bardziej miękkie usta bez pęknięć i podrażnień! Dla jeszcze lepszych rezultatów, balsam zawiera 5% stężenie Pantenolu o działaniu łagodzącym, by pozostawiać skórę ukojoną i pełną uczucia komfortu. Produkt odpowiedni dla dzieci i dorosłych. 
  1. 22,99 zł
    Cena promocyjna 26,99 zł Cena regularna 37,99 zł
    Najniższa cena:  22,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Cena promocyjna 16,99 zł Cena regularna 19,99 zł
    Najniższa cena:  13,49 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. 24,99 zł
    Cena promocyjna 32,99 zł Cena regularna 40,99 zł
    Najniższa cena:  24,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  4. 25,99 zł
    Cena promocyjna 26,99 zł Cena regularna 42,99 zł
    Najniższa cena:  24,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  5. 28,99 zł
    Cena promocyjna 31,99 zł Cena regularna 47,99 zł
    Najniższa cena:  28,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Domowe sposoby na pękające usta

Na pękające kąciki ust możemy nakładać papkę przygotowaną z wody i drożdży lub pić napój drożdżowy. Dla osób, które nie chcą lub nie mają czasu na samodzielne przyrządzanie takich specyfików dostępne są gotowe drożdżowe tabletki. 

Ukojeniem w przypadku pękających kącików ust jest przyłożenie cienkiego plasterka świeżego ogórka w miejscu pęknięcia skóry. Podobne działanie ma aloes. Dobrze go mieć pod ręką – w doniczce, na parapecie. Najlepiej wtedy po prostu odciąć kawałek aloesu i przyłożyć miąższ do ranki. Zadziała kojąco, regenerująco i odkażająco.

Podsumowując, najważniejsza jest jak zawsze profilaktyka - dieta bogata w witaminy z grupy B, cynk, żelazo oraz odpowiednie nawodnienie organizmu. Dbaj również o pielęgnację okolicy ust balsamami do tego przeznaczonymi, nie oblizuj ich na wietrze i ciesz się pięknymi, nawilżonymi ustami.

Jak leczyć pękające kąciki ust?

Leczenie uzależnione jest od przyczyny schorzenia. Jednym z podstawowych leków przepisywanych na pękające kąciki ust jest nystatyna – antybiotyk polienowy, skuteczny w zwalczaniu zakażeń o podłożu grzybiczym. Stosuje się też leki przeciwgrzybicze oraz słabe glikokortykosteroidy o działaniu miejscowym. Dostępne bez recepty maści na zajady zawierają kompleksy witamin z grupy B, a także C i E. Należy pamiętać, że w sytuacji, gdy pękające kąciki ust są objawem poważniejszej choroby (cukrzyca, niedokrwistość itd.), podstawą jest leczenie schorzenia pierwotnego.

Autor

Emilia Błaszczyk - magister kosmetologii, absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Specjalizuje się w terapiach skór trądzikowych oraz terapiach healthy-aging. Pracuje w nurcie kosmetologii holistycznej. Oprócz pracy w gabinecie, prowadzi konto na instagramie @emilia_kosmetolog, gdzie w przystępny dla każdego sposób dzieli się wiedzą o skórze. Stale poszerza swoją wiedzę, uczestnicząc w licznych szkoleniach, kursach i kongresach.

Źródła:

Choroby warg i błony śluzowej jamy ustnej. [W:] Braun-Falco O., Plewig G., Wolff H.H., Burgdorf W.H.C.: Dermatologia, red. wyd. pol. Gliński W., Wolska H., Wydawnictwo Czelej, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2004.

Następny wpis
7 najlepszych sposobów na przedłużenie trwałości perfum Czytaj więcej