Pękające kąciki ust to zmora wielu osób, nie tylko w sezonie jesienno-zimowym. Są to zmiany, które pojawiają się na skutek stanu zapalnego. Mogą być efektem niedoborów witamin, makro- i mikroelementów czy infekcji. Jak możemy im zapobiegać i jak pielęgnować skórę wokół ust, aby ich kąciki nie pękały? Przeczytaj rady eksperta Super-Pharm, kosmetolog - Emilii Błaszczyk.
Pękniętym kącikom ust często towarzyszy ból, pieczenie, zaczerwienienie, niekiedy nawet krwawienie. Problem często pojawia się u kobiet w ciąży, u których rozwojowi choroby sprzyjają zmiany zachodzące w organizmie. Skóra wokół ust może łuszczyć się w miejscach pęknięcia, w miejscu infekcji mogą pojawiać się nadżerki. Może także sączyć się z nich płyn surowiczy. Dlaczego usta w ogóle pękają i jak temu zapobiegać?
Określenie przyczyny problemu pękających ust jest niezwykle ważne, ponieważ pomaga dobrać właściwe leczenie. Do najczęstszych przyczyn pękających kącików ust należą:
RADA EKSPERTA
Jeśli borykasz się z nawracającymi pękającymi kącikami ust, zadbaj również o dietę i odpowiednie nawodnienie organizmu. Zwróć uwagę na warzywa i owoce w diecie, które są bogate w cenne składniki odżywcze! Zwróć uwagę na ryboflawinę dostarczaną do Twojego organizmu głównie z mięsem i rybami. Zadbaj w diecie o produkty bogate w witaminy z grupy B: rośliny strączkowe, mięso wieprzowe i wołowe, wątroba, mleko i jego przetwory, produkty zbożowe, drożdże spożywcze.
Czasami jedyną przyczyną okazuje się niewłaściwa pielęgnacja okolicy ust lub jej brak. Pamiętaj! Usta trzeba nawilżać i natłuszczać, by zapobiec ich pękaniu lub powstawaniu zajadów. Zwłaszcza teraz, zimą gdy zimne i ostre powietrze przesusza Twoją skórę. Warto więc wyrobić w sobie nawyk smarowania ust.
Oto top 5 produktów, które zapobiegają pękaniu kącików ust:
Na pękające kąciki ust możemy nakładać papkę przygotowaną z wody i drożdży lub pić napój drożdżowy. Dla osób, które nie chcą lub nie mają czasu na samodzielne przyrządzanie takich specyfików dostępne są gotowe drożdżowe tabletki.
Ukojeniem w przypadku pękających kącików ust jest przyłożenie cienkiego plasterka świeżego ogórka w miejscu pęknięcia skóry. Podobne działanie ma aloes. Dobrze go mieć pod ręką – w doniczce, na parapecie. Najlepiej wtedy po prostu odciąć kawałek aloesu i przyłożyć miąższ do ranki. Zadziała kojąco, regenerująco i odkażająco.
Podsumowując, najważniejsza jest jak zawsze profilaktyka - dieta bogata w witaminy z grupy B, cynk, żelazo oraz odpowiednie nawodnienie organizmu. Dbaj również o pielęgnację okolicy ust balsamami do tego przeznaczonymi, nie oblizuj ich na wietrze i ciesz się pięknymi, nawilżonymi ustami.
Leczenie uzależnione jest od przyczyny schorzenia. Jednym z podstawowych leków przepisywanych na pękające kąciki ust jest nystatyna – antybiotyk polienowy, skuteczny w zwalczaniu zakażeń o podłożu grzybiczym. Stosuje się też leki przeciwgrzybicze oraz słabe glikokortykosteroidy o działaniu miejscowym. Dostępne bez recepty maści na zajady zawierają kompleksy witamin z grupy B, a także C i E. Należy pamiętać, że w sytuacji, gdy pękające kąciki ust są objawem poważniejszej choroby (cukrzyca, niedokrwistość itd.), podstawą jest leczenie schorzenia pierwotnego.
Autor
Emilia Błaszczyk - magister kosmetologii, absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Specjalizuje się w terapiach skór trądzikowych oraz terapiach healthy-aging. Pracuje w nurcie kosmetologii holistycznej. Oprócz pracy w gabinecie, prowadzi konto na instagramie @emilia_kosmetolog, gdzie w przystępny dla każdego sposób dzieli się wiedzą o skórze. Stale poszerza swoją wiedzę, uczestnicząc w licznych szkoleniach, kursach i kongresach.
Źródła:
Choroby warg i błony śluzowej jamy ustnej. [W:] Braun-Falco O., Plewig G., Wolff H.H., Burgdorf W.H.C.: Dermatologia, red. wyd. pol. Gliński W., Wolska H., Wydawnictwo Czelej, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2004.