składniki w kosmetykach

5 cennych substancji aktywnych, które opóźniają starzenie i nadają cerze blask [RADY EKSPERTA]

Jakich substancji warto szukać w składach kosmetyków, aby mieć pewność, że produkt zadziała? Ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Emilia Błaszczyk, opisuje 5 substancji aktywnych, których stosowanie daje najlepsze efekty. Poznaj moc tych składników i dobierz odpowiedni dermokosmetyk dla swojego typu cery. 

Substancje aktywne to składniki kosmetyków, które mają określone działanie na naszą skórę. Pomagają niwelować problemy skórne takie jak przesuszenie, trądzik, rumień i wiele innych. Jako kosmetolog, zawsze kieruję się doborem substancji aktywnych w produktach pielęgnacyjnych do typu oraz potrzeb skóry moich podopiecznych. Jakie składniki w kosmetykach są najcenniejsze? Oto 5 substancji, które warto włączyć do codziennej pielęgnacji. 

Retinol

Retinol to forma witaminy A o udowodnionym działaniu opóźniającym procesy starzenia skóry. Retinol wygładza i uelastycznia skórę, likwiduje drobne zmarszczki, zmniejsza przebarwienia, pobudza aktywność i syntezę fibroblastów produkujących kolagen i elastynę. Dodatkowo, delikatnie złuszcza martwy naskórek i reguluje proces keratynizacji, co jest bardzo ważne w przypadku skóry trądzikowej. Retinol jest rozpuszczalny w tłuszczach, przez co dobrze przenika przez warstwę rogową naskórka, w niewielkim stopniu wnikając do skóry właściwej i tkanki podskórnej.

Wprowadzając retinol do domowej pielęgnacji należy pamiętać o tym, że musimy zbudować na niego tolerancję. Wprowadzamy retinol stopniowo do pielęgnacji stosując 1-2 razy w tygodniu na noc. Może początkowo pojawić się zaczerwienienie, delikatne łuszczenie skóry. Gdy obawy te ustąpią, zwiększamy częstotliwość stosowania retinolu np. do 3 razy w tygofniu. Pamiętaj, by pozostałe produkty w pielęgnacji domowej były nawilżające i regenerujące, nie zapominaj o wysokim kremie z filtrem SPF50 na dzień.

Polecany dermokosmetyk z retinolem - LIQ CR Serum Night 0.3% Retinol Silk

To serum korygujące niedoskonałości i pomagające zredukować bruzdy, zmarszczki oraz plamy starcze. Odpowiednie stężenie czystego Retinolu (0.3%) nie tylko ogranicza i spowalnia proces starzenia się skóry, ale również poprzez intensywny wpływ na syntezę kolagenu poprawia jej napięcie. Obecność kwasu laktobionowego i witaminy E zapewnia optymalne funkcjonowanie bariery naskórkowej w trakcie kuracji retinolem.

retinol jak stosowaćretinol jak stosować

Wybór eksperta:

Kwas hialuronowy

kwas hialuronowy jak stosowaćkwas hialuronowy jak stosować

Wybór eksperta:

Kwas hialuronowy to polisacharyd zaliczany do grupy glikozaminoglikanów, naturalnie występujący w naszej skórze. Jest humektantem, czyli związkiem silnie nawilżającym, który potrafi trwale wiązać się z cząsteczkami wody i zatrzymywać ją w skórze. Niestety cząsteczki kwasu hialuronowego są na tyle duże, że nie są w stanie spenetrować do głębokich warstw skóry z kosmetyku. Natomiast HA tworzy na powierzchni skóry film, który zapobiega utracie wody z naskórka, tym samym zapewniając odpowiednie nawilżenie i zahamowanie TEWL - transepidermalnej utraty wody z naskórka. Kwas hialuronowy kondycjonuje skórę, dzięki czemu jest miękka, gładka i dobrze nawilżona.

Jest to substancja aktywna, która sprawdzi się w przypadku każdego typu skóry. Posiadaczki skóry suchej - odczują wzrost nawilżenia w skórze. Posiadaczki skóry uszkodzonej - zaobserwują zmniejszenie podrażnienia i redukcję łuszczenia. Pamiętaj, że każda skóra potrzebuje nawilżenia - zarówno sucha jak i tłusta, trądzikowa. Odpowiednie wysycenie tkanki wodą zwiększa wchłanianie składników aktywnych, a w pełni wykształcony NMF (naturalny czynnik nawilżający naszej skóry) oraz płaszcz hydrolipidowy sprawiają, iż skóra funkcjonuje prawidłowo.

Polecany dermokosmetyk z kwasem hialuronowym - Avene Hydrance Aqua-Gel krem-żel do twarzy

Delikatna, nietłusta konsystencja kremu zapewnia skórze intensywne nawilżenie.W składzie oprócz kwasu hialuronowego znajdziemy wodę termalną Avene o działaniu kojącym, siarczanu dekstranu i pre-tokoferylu, które działają przeciwko wolnym rodnikom, nawilżającą betainę i skwalan.

Witamina C 

Witamina C (w formie kwasu askorbinowego) jest witaminą rozpuszczalną w wodzie. Ten silny antyoksydant chroni naszą skórę przed działaniem wolnych rodników, a więc i przed starzeniem. Witamina C jest podstawowym składnikiem odżywczym niezbędnym do utrzymania prawidłowej struktury i funkcjonowania skóry. Stymuluje syntezę ceramidów, chroniąc przed wysuszeniem. Witamina C powoduje zwiększenie właściwości naprawczych skóry, opóźnienie procesów starzenia. Stosując preparaty z witaminą C skóra ulega wygładzeniu, poprawia się jej elastyczność i koloryt, a przebarwienia ulegają rozjaśnieniu. Podstawowa forma witaminy C w formie kwasu L-askorbinowego jest formą najbardziej drażniącą. Musisz wiedzieć, że istnieje jeszcze kilka innych form witaminy C dostępnych w kosmetykach:

  • Tetraizopalmitynian askorbylu - prekursor witaminy C. Jest formą rozpuszczalną w tłuszczach, przez co jest doskonale wchłaniana jest przez skórę, gdzie dzięki enzymom przekształcana jest w aktywną formę witaminy C. Nie podrażnia nawet w przypadku skór bardzo wrażliwych. Jest formą bardzo stabilną, nawet w podniesionej temperaturze i ekspozycji na światło.
  • Witamina C w formie etylowanej - jedna z najstabilniejszych i najskuteczniejszych form. Rozjaśnia przebarwienia, wpływa na nowotworzenie kolagenu w skórze. Aktywna w wyższym pH, dzięki czemu preparaty wykorzystujące tę formę witaminy C nie są drażniące.
  • Fosforan magnezu (MAP) - forma ta jest stabilna w pH neutralnym do lekko kwaśnego, idealnie więc sprawdzi się w preparatach emulsyjnych lub w serum, działa mniej drażniąco, ale też mniej aktywnie niż kwas L-askorbinowy.
  • Sól sodowa fosforanu askorbylu (SAP) - podobne właściwości do MAP.
  • Glukozyd askorbylu - jest połączeniem kwasu askorbinowego z cząsteczkami glukozy powstałymi w wyniku rozpadu skrobi. Chroni włókna kolagenowe przed rozpadem. Przenika w głębokie warstwy skóry. Świetna forma witaminy C dla skór dojrzałych, z przebarwieniami.

Polecany dermokosmetyk z witaminą C - SVR Ampoule C 20%

To bardzo dobre antyoksydacyjne serum w ampułce zawierające 20% stabilizowanej witaminy C. Działa rozświetlająco i rozjaśniająco na skórę. Redukuje oznaki starzenia, stymulując produkcję kolagenu w skórze.

Ceramidy

Ceramidy są grupą lipidów (nazywane często sfingolipidami) naturalnie występujących w naszej skórze. Są głównym składnikiem budulcowym warstwy rogowej naskórka. Są jak cement w naszej warstwie ochronnej skóry - zapewniają jej szczelność, zapobiegają utracie wody z naskórka, chronią przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Ceramidy idealnie sprawdzą się u posiadaczy skóry z uszkodzoną barierą hydrolipidową. Jak ją rozpoznać?

  • uczucie ściągnięcia po umyciu, jak i w ciągu dnia,
  •  zaczerwienienie skóry, szczypanie, pieczenie,
  • widoczne "suche skórki".

W ludzkiej skórze odnaleziono 11 rodzajów ceramidów różniących się od siebie budową, a także właściwościami fizykochemicznymi. W kosmetykach najczęściej występującymi ceramidami są ceramidy typu 3, 6I, 6II. Są jednymi z najdroższych surowców w kosmetykach.

U kogo sprawdzą się kosmetyki z ceramidami? Przy atopowym zapaleniu skóry i łuszczycy - choroby te są powiązane ze zmniejszoną zawartością ceramidów w skórze. Polecane są także u osób borykających się z uszkodzoną barierą hydrolipidową oraz dla cery suchej. 

Polecany dermokosmetyk z ceramidami - CeraVe Nawilżający krem z ceramidami do twarzy

Krem zawiera 3 niezbędne dla zdrowia skóry ceramidy, których niedobór sprzyja jej suchości oraz kwas hialuronowy. Dzięki zastosowaniu specjalnej technologii MVE, składniki w nim zawarte są stopniowo uwalniane i zapewniają uczucie przyjemnego nawilżenia przez cały dzień.

Peptydy

Peptydy to krótkołańcuchowe białka zbudowane z maksymalnie stu aminokwasów. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom penetrują w głębokie warstwy skóry, dzięki czemu są tak skutecznymi substancjami aktywnymi. Ich zadaniem jest stymulowanie kolagenu w skórze. Dlatego peptydy znajdziemy w dobrym serum lub kremach przeciwzmarszczkowych, ujędrniających.

Peptydy mogą mieć działanie "botox-like", czyli relaksujące mięśnie. W efekcie spłycają zmarszczki mimiczne. W składzie INCI znajdziemy je pod nazwami Tripeptide-3, Pentapeptide-18, Acetyl Hexapeptide-8.

Peptydy pełnią także funkcje transportujące, przez co pomagają przenikać innym substancjom aktywnym w głąb skóry. Szukaj ich w składzie INCI pod nazwami Copper Tripeptide-1 lub Copper Lysinate/Prolinate.

Polecany dermokosmetyk z peptydami: Vichy Liftactiv Peptide-C

Tokoncentrowana kuracja anti-aging w ampułkach to świetna propozycja preparatu do pielęgnacji domowej opartego o przeciwzmarszczkowy Bio-Peptyd redukujący oznaki utraty kolagenu w skórze, 10% witaminę C oraz kwas hialuronowy. Stosuj jako kurację na noc, nakładając pod krem pielęgnacyjny.

Źródła:

Wiśniewska N., Segregator Zdrowej Skóry, wyd. Roger Publishing, 2021.
Sajdak M., Ceramidy - budowa chemiczna, właściwości i zastosowanie w preparatach kosmetycznych, 2012.
Musiał C., Rola i zastosowanie glikozaminoglikanów w trychologii i kosmetologii, Kosmetologia Estetyczna 1 / 2021 / vol. 10 s. 54-55.
Pawlaczyk M., Korzeniowska K., Rokowska-Waluch A., Witamina C i skóra, Farmacja Współczesna, 2012; 5: 174-178.

Udostępnij:

Autor Emilia Błaszczyk Zobacz profil
Emilia Błaszczyk -magister kosmetologii, absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Specjalizuje się w terapiach skór trądzikowych oraz terapiach healthy-aging. Pracuje w nurcie kosmetologii holistycznej. Oprócz pracy w gabinecie, prowadzi konto na instagramie @emilia_kosmetolog, gdzie w przystępny dla każdego sposób dzieli się wiedzą o skórze. Stale poszerza swoją wiedzę, uczestnicząc w licznych szkoleniach, kursach i kongresach.
Następny wpis
Olej konopny na twarz i włosy - jak działa i jakie ma właściwości? [RADY EKSPERTA] Czytaj więcej