Najlepsze olejki do demakijażu

Najlepsze olejki do demakijażu - ranking TOP 5 [WYBÓR EKSPERTA]

Jeszcze kilka lat temu nikt nie słyszał o tym, aby twarz myć olejem. Dziś olejki to jedne z najchętniej wybieranych produktów do oczyszczania twarzy. Jakie warto przetestować? O najlepszych olejkach do demakijażu pisze ekspert Super-Pharm, kosmetolog – Natalia Stafiej.

Trend na oczyszczanie twarzy olejem zagościł w światowej pielęgnacji wraz z rozrostem popularności stosowania produktów do fotoprotekcji, które dość trudno usunąć z twarzy. Wykazano, że filtry (a także mocny makijaż) najlepiej rozpuszczają się właśnie w tłuszczach. To powoduje, że ich zmywanie ze skóry jest o wiele dokładniejsze i przyjemniejsze. Odchodzi przymus mocnego tarcia wacikami po twarzy, a na jego miejscu pojawia się przyjemny masaż olejkiem lub masełkiem. Mówiąc o oczyszczaniu twarzy olejami nie mamy na myśli zwykłych olejów, a produkty oleiste, dedykowane do mycia twarzy. Jakie są różnice między zwykłym olejem a produktem oleistym, potocznie zwanym olejkiem? Wyjaśniamy poniżej. 

Olejek a olej - czym się różnią?  

Olej w czystej postaci nie miesza się z wodą. To sprawia że po myciu zwykłym olejem nie jesteśmy w stanie dokładnie zmyć go z twarzy. Na skórze pozostaje tłusty film, który w dłuższej perspektywie czasu używania powoduje przesuszenie oraz zatykanie porów. Do przesuszenia dochodzi w skutek „rozleniwienia” lipidów naszego naskórka. Gdy systematycznie pokrywamy twarz oleistym filmem, nasza skóra przestaje odczuwać „potrzebę” produkcji własnych lipidów. To prowadzi do jej przesuszenia i naruszenia naszej naturalnej bariery hydrolipidowej. W odpowiedzi na ten problem i powstały specjalne produkty zawierające oleje, delikatne detergenty oraz substancje umożliwiające emulgowanie oleju, czyli emulgatory. Emulgatory pozwalają na łączenie się oleju z wodą i tworzenie piany. Dzięki temu cały produkt zostaje zmyty z twarzy bez ryzyka zapchania porów czy przesuszenia skóry.

Zalety olejków do demakijażu

Moda na mycie produktami bazującymi na substancjach litofilnych wzięła się ze wzrostu świadomości w zakresie fotoprotekcji wśród konsumentów. Dokładne oczyszczanie skóry jest ważne, szczególnie z substancji fotoochronnych. Wiele osób nadal wzbrania się przed stosowaniem filtrów z obawy o pogorszenie stanu skóry. Należy zdać sobie sprawę z tego, że najczęściej to nie filtr czy podkład nas zapycha, a niedokładne jego zmycie. Dlatego osoby z cerami problematycznymi lub używające mocnych produktów do makijażu szczególnie powinny dbać o wieczorne oczyszczanie twarzy, w tym celu warto zaopatrzyć się w olejek do demakijażu. To właśnie olej zapewni dogłębne oczyszczenie cery.

CIEKAWOSTKA
 
Z takiej formy oczyszczania cery skorzystają także posiadaczki i posiadacze skór wrażliwych, atopowych, w trakcie kuracji dermatologicznych: z AZS lub łuszczycą. Mycie olejkami jest zdecydowanie łagodniejsze i przyjemniejsze dla skóry niż pocieranie jej wacikiem.

Jak dobrać olejek do demakijażu?

Czym kierować się przy wyborze produktu? Przede wszystkim należy patrzeć na to, czy produkt posiada substancje powierzchniowo czynne (detergenty) i emulgatory. Poniżej można znaleźć kilka przykładowych i najpopularniejszych detergentów i emulgatorów spotykanych w olejkach do demakijażu.

Emulgatory:

  • lanolina - Lanolin,
  • alkohol etylowy - Ethyl Alcohol,
  • guma arabska - Acacia Senegal,
  • cholesterol - Cholesterol,
  • estry kwasów tłuszczowych,
  • stearynian gliceryny - Glyceryl Stearate.

Łagodne detergenty:

  • Ammonium Lauryl Sulfate (ALS),
  • Caprylyl/Capric Glucoside,
  • Coco Glucoside,
  • Lauryl Glucoside,
  • Lauryl Sarcosine,
  • Sodium Cocoyl Glutamate,
  • Disodium Cocoyl Glutamate,
  • Sodium Lauryl Sulfoacetate.
najlesze olejki do demakijazunajlesze olejki do demakijazu

Najlepsze olejki do demakijażu - ranking

Nie lubisz analizować składu produktu? Zrobiliśmy to za Ciebie! Oto 5 genialnych olejków do demakijażu, które mają dobre składy, dogłębnie oczyszczają cerę i jej nie zapychają. Wybierz idealny dla siebie!

Olejek polskiej marki MIYA to propozycja dla fanek prostych, naturalnych i nieskomplikowanych składów. W INCI znajdziemy bogactwo olejów, które niosą za sobą szereg dobrocennych właściwości. W czołówce mamy olej migdałowy, który słynie ze swoich właściwości nawilżających i odmładzających. Poza nim formuła została wzbogacona o olej z malin czyli bogactwo antyoksydantów, a także orientalny olej brzoskwiniowy i olej abisyński. Skóra po użyciu produktu jest gładka, przyjemnie nawilżona oraz lśniąca zdrowym blaskiem.

Kosmetyk cieszy się dużą popularnością nie bez powodu! Jest wydajny, skuteczny, a co więcej - w tej cenie trudno znaleźć olejek o lepszej jakości. 

To propozycja dla każdej osoby, która obawia się zapchania porów i pogorszenia stanu skóry. Olejek od Uriage to produkt dedykowany dla skór problematycznych i trądzikowych. Starannie dobrana kompozycja bogata w emulgatory, sprawia że produkt nie osiada na skórze po kontakcie z wodą i całkowicie usuwa makijaż i resztki pielęgnacji. Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z olejkami do mycia twarzy, a obawiasz się zaskórników czy pojawienia stanów zapalnych, ten produkt może być dobry na początek.

Marka Avene słynie z własnych patentów i składów dedykowanych skórom wrażliwym i tkliwym. Takim produktem jest także olejek z serii XeraCalm. Można nim myć całe ciało, ale także twarz - szczególnie w pierwszym etapie, gdy wykonujemy demakijaż. Olejek dobrze poradzi sobie z makijażem i resztkami pielęgnacji bez naruszania naturalnych lipidów naskórka. Dodatkowo pomoże w ich regeneracji, ponieważ w składzie znajdziemy kompleks Cer-Omega, który został stworzony na podobieństwo naszej bariery hydrolipidowej.

Olejek Nuxe to produkt idealny do pierwszego etapu mycia, który poradzi sobie nawet z wodoodpornym makijażem. Przyjemna konsystencja oraz olejek zmieniający się w emulsję sprawiają, że skóra po użyciu jest dokładnie oczyszczona i nabiera promiennego wyglądu. Kosmetyk został stworzony tak, aby chronić wrażliwą skórę twarzy przed często występującą tzw. twardą wodą.

Olejowy syndet, czyli produkt o pH zbliżonym do naszego naturalnego. Dzięki odpowiednemu pH produkt nie podrażnia, zachowuje się łagodnie, spełnia wszystkie swoje zadania bez mocnej ingerencji w strukturę naskórka. Olejek od Dermedic zawiera izoflawony sojowe, które słyną z właściwości odmładzających. W składzie znajdziemy także olej z wiesiołka, który jest bogaty w kwasy omega-3, naturalnie występujące w naszej barierze skórnej.

Udostępnij:

Autor Natalia Stafiej Zobacz profil
Kosmetolog, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Na co dzień pracuje w klinice MezoSkin w Warszawie oraz prowadzi profil na Instagramie o tematyce beauty @alternatywnepiekno.ns. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz anti-aging.
Następny wpis
Porządki bez detergentów - jak sprzątać dom w stylu eko? Czytaj więcej