Jakie kosmetyki na cellulit naprawdę działają? Jak należy ich używać, aby na dobre pozbyć się cellulitu? O sposobach na walkę z pomarańczową skórką pisze ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Emilia Błaszczyk.
Cellulit to jedna z najczęstszych przypadłości, z którymi zmagają się kobiety XXI wieku. Znacznie rzadziej dotyczy mężczyzn, ze względu na różnice w budowie zrazików tłuszczowych u obu płci. Stanowi defekt estetyczny, przypominający skórkę pomarańczy. Cellulit dotyka około 85 proc. kobiet po 20. roku życia. Co ciekawe, coraz częściej zmagają się z nim osoby młode i szczupłe. Z cellulitem możesz walczyć w zaciszu domowym! Jakie kosmetyki pomogą pokonać "pomarańczową skórkę"?
Na wstępie zaznaczmy, że kosmetyki pomogą zmniejszyć widoczność cellulitu, ale sam krem lub balsam nie jest w stanie zlikwidować problem. Dopiero w połączeniu ze zdrową dietą, ćwiczeniami oraz masażem pomoże zmniejszyć cellulit.
Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest systematyczność stosowania kosmetyków antycellulitowych - codziennie wieczorem wcieraj je w oczyszczoną skórę ciała. Jakich składników szukać w kosmetykach antycellulitowych, aby mieć pewność, że zadziałają?
Jaki krem na cellulit nie zadziała? Zdecydowanie ten, który nie będzie miał w składzie składników aktywnych wymienionych wyżej. Zwracaj więc uwagę na składy - często producent na opakowaniu podaje, jakie substancje czynne zawiera dany produkt.
Aby dopełnić plan pielęgnacji antycellulitowej, niezbędne będą kosmetyki zwalczające ten problem. Możesz postawić na balsamy, kremy, serum lub olejek antycellulitowy. Polecamy następujące produkty:
Kosmetyk ma rewelacyjny skład. Znajdują się w nim m.in.: borowina, fizetyna z bukszpanu i frambion z anyżu, kompleks nawłoci pospolitej, cytryny i ruszczyku kolczastego, ekstrakt z pokrzywki indyjskiej i żywicy z drzewa Mukul, gliceryna. Kosmetyk jest multifunkcyjny, ponieważ redukuje cellulit i tkankę tłuszczową oraz działa w każdych okolicznościach: podczas wysiłku fizycznego i odpoczynku. Dzięki zawartości borowiny działa detoksykująco. Ma konsystencje lekkiego serum oraz ciekawy kolor wynikający z zawartości składników aktywnych i naturalnych pigmentów.
2. Collistar Anticellulite Cryo-Gel
Balsam do ciała oparty o roślinne alfahydreoksykwasy, wyciąg z wąkroty azjatyckiej, różowy pieprz, kofeinę i zieloną kawę. Daje efekt zmrożenia, dzięki temu stymuluje mikrokrążenie i wzmacnia działanie składników aktywnych. Dodatkowo w składzie znajdziemy delikatnie złuszczające alfahydroksykwasy, która dają efekt wygładzenia skóry i poprawiają penetrację składników aktywnych wgłąb skóry.
3. Eveline Slim Extreme 4D Scalpel
Krem/serum do ciała oparte o kofeinę, L-karnitynę, algi Tisochrysis Lutea, ekstrakt z bluszczu i wąkrotę azjatycką. Dodatkowo rozgrzewa skórę. Formuła oparta na synergii maksymalnie skutecznych składników aktywnych wyszczuplających okolice brzucha czy ud. Multiaktywna formuła likwiduje miejscowy nadmiar tkanki tłuszczowej. Zawiera opatentowany CAFFEINE COMPLEX – kompleks kofeiny zamkniętej w liposomach, zwiększających jej przenikalność i skuteczność, działa niezwykle silnie wyszczuplająco i ujędrniająco. Wyciąg z bluszczu zwiększa elastyczność i jędrność skóry, przyspiesza usuwanie tłuszczu i toksyn z tkanki skórnej. Wąkrotka azjatycka intensywnie wygładza, uelastycznia i nawilża skórę, przywracając jej odpowiednią jędrność. Niedrogi, a skuteczny kosmetyk Eveline, który warto przetestować.
4. Elancyl Slim Design Noc
Unikalne połączenie wyciągu z cekropii i kofeiny pobudza proces spalania tłuszczu i redukuje cellulit. Wyciąg z młodych pędów jabłoni ogranicza magazynowanie tłuszczu, a wyciąg z pieprzu syczuańskiego zapobiega jego nawrotom sprzyjając utrzymaniu szczupłej sylwetki.
5. Resibo Slimming Body Lotion
Balsam o działaniu antycellulitowym, wyszczuplającym i wysmuklającym sylwetkę. Ekstrakt z jednokomórkowej algi Tisochrysis lutea z jednej strony zamienia komórki tłuszczowe w komórki zwalczające tłuszcz i przyspiesza proces termogenezy, a z drugiej, dzięki zawartości ksantofili, wspiera naturalne zdolności odnowy skóry. Olej z nasion chia nawilża i odżywia skórę i poprawia jej elastyczność. Jednocześnie wzmacnia barierę lipidową i zdolność regeneracji skóry, działa antyoksydacyjnie i wspiera ochronę przeciwsłoneczną. Zastosowane w balsamie masło mango intensywnie odżywia i nawilża skórę, łagodzi podrażnienia i regeneruje. W efekcie skóra jest wyraźna ujędrniona, a co za tym idzie – sylwetka szczuplejsza i smuklejsza.
WSKAZÓWKA
Zastanawiasz się po jakim czasie stosowania kosmetyków antycellulitowych zobaczysz efekty? Tak jak z dietą czy ćwiczeniami - po jednym dniu efekty będą znikome. Ważna jest systematyczność! To ona jest kluczem do sukcesu. Dlatego regularnie wykonuj peeling ciała lub szczotkuj na sucho, codziennie wieczorem wcieraj kosmetyk antycellulitowy, kilka razy w tygodniu wykonaj masaż bańką. Ruszaj się i dbaj o zdrowe odżywianie. Efekty pojawią się szybciej, niż mogłabyś się tego spodziewać!
Stosowanie kosmetyków antycellulitowych to nie wszystko. Przede wszystkim warto zadbać o dietę i odpowiednią ilość wypijanej wody (ok. 2 litry dziennie). Pamiętaj, że nie bez powodu mówi się, że jesteś tym, co jesz. Stosując dietę o dodatnim bilansie kalorycznym, wysoko przetworzoną, bogatą w cukry proste i tłuszcze trans nie będziemy cieszyć się gładką skórą pozbawioną cellulitu. Włącz do swojego jadłospisu dużą ilość warzyw, zadbaj o właściwe bilansowanie posiłków pod względem ilości białka, węglowodanów i tłuszczów. Zrezygnuj ze spożywania dużych ilości czerwonego mięsa, tłustych wędlin, wyrobów z mąki pszennej, słodyczy i słodkich napojów, fast-foodów.
Aktywność fizyczna to kolejny sposób na pozbycie się cellulitu. Ruch pobudzi krążenie i zwiększy natlenienie tkanek. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pomogą ujędrnić skórę w najbardziej problematycznych strefach.
W zaciszu domowym możesz zacząć stosować masaże bańką chińską. Wykonywane regularnie, poprawią mikrokrążenie i rozbiją zbite grudki z komórek tłuszczowych. Skóra będzie gładsza i ujędrniona.
Szczotkowanie ciała na sucho to kolejna świetna forma urozmaicenia pielęgnacji ciała w domu, która dodatkowo pozwoli złuszczyć martwy naskórek, co poprawi wchłanianie balsamów antycellulitowych (i nie tylko). Dodatkowo, szczotkowanie na sucho pobudzi mikrokrążenie, niwelując obrzęki i przede wszystkim - redukuje cellulit.
Podsumowując, aby zniwelować problem cellulitu musimy działać wielokierunkowo. Należy zadbać o aktywność fizyczną, zbilansowaną dietę, picie odpowiedniej ilości wody. Warto wspomóc się stosując kosmetyki antycellulitowe, szczotkując ciało na sucho i wykonując masaże antycellulitowe - chociażby bańką chińską. Tylko holistyczne podejście do problemu da efekt długoterminowy w redukcji cellulitu!
Autor
Emilia Błaszczyk - absolwentka Kosmetologii w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Jako kosmetolog przyjmuje w Gabinecie Estetican w Warszawie. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz terapiach healthy-aging.
Źródła:
Ignaciuk A. Diagnostyka kliniczna - cellulite, Magazyn Medycyny Estetycznej 2004, 1(6): 15-17.
Żyłka-Załęska I. Cellulit jako problem medyczny, Probl Hig Epidemiol 2008, 89(4): 487-491.