CICA, Centella asiatica, wąkrotka azjatycka - pod tymi nazwami kryje się ten sam cudowny składnik o wszechstronnym działaniu. O najlepszych kosmetykach z CICA w składzie pisze kosmetolog, Martyna Radziejewska.
Wąkrota azjatycka, a właściwie Centella asiatica, w skrócie CICA, podbija rynek kosmetyczny od kilku lat. Roślina naturalnie występuje na Madagaskarze, w Indiach, Chinach, Australii, Afryce Południowej i Centralnej oraz Ameryce Południowej i Środkowej. W celach terapeutycznych wykorzystuje się część nadziemną rośliny, czyli ziele wąkroty.
Wąkrota to źródło cennych związków (m.in. w roślinie występują: azjatykozyd, kwas azjatykowy kwas fenolowy, glicyna, witaminy z grupy B i C), które wykazują lecznicze właściwości:
Kosmetyki zawierające wąkrotę azjatycką sprawdzą się w pielęgnacji większości typów cery. Świetnie wspomogą gojenie stanów zapalnych w przebiegu trądziku, będą wspierać regenerację uszkodzonej bariery hydrolipidowej czy zmniejszą zaczerwienienie i świąd w przypadku podrażnionej skóry. Składnik w szczególności pokochają posiadaczki skóry suchej.
Skóra sucha bardzo często boryka się z problemem podrażnienia i wrażliwości. Serum SKIN1004 zawiera opatentowany przez markę kompleks probio-CICA, który łączy w sobie działanie ekstraktu z wąkroty azjatyckiej oraz probiotyków. Probiotyki mają za zadanie zadbać o utrzymanie odpowiedniego mikrobiomu na powierzchni skóry, działać przeciwbakteryjnie oraz zmniejszać stany zapalne. W składzie produktu znajdują się również wzmacniające płaszcz hydrolipidowy ceramidy, arginina, alantoina, pantenol oraz niacynamid.
Serum od dawna jest mi oraz moim podopiecznym bardzo dobrze znane. Często słyszę opinie zdziwienia, że produkt o tak lekkiej konsystencji może jednocześnie działać tak silnie regenerująco. Serum wzmacnia oraz chroni skórę przed niekorzystnym wpływem środowiska zewnętrznego. Bardzo dobrze nawilża oraz wzmacnia barierę hydrolipidową. Również jest niezastąpione w jej odbudowie. Może być stosowane rano i wieczorem. W składzie, oprócz wąkroty azjatyckiej, znajdziemy: kwas hialuronowy, witaminę B5, inulinę oraz glicerynę.
Źródła:
Kołodziejczak A., Kosmetologia Tom 2, s. 233–234.
Karłowicz – Bodalska K., S. Centella asiatica (L.) Urban, syn. Hydrocotyle asiatica L. – wąkrota azjatycka – znana roślina lecznicza Dalekiego Wschodu, "Postępy Fitoterapii", 2013, nr 4.