Niektóre kosmetyki zamiast poprawić stan cery wywołują wysyp zaskóników oraz krostek. Oznacza to, że w ich składzie zawarto dużo substancji komedogennych. Jakie składniki należą do tej grupy? Podpowiada ekspert Super-Pharm - kosmetolog, Martyna Radziejewska.
Choć z założenia kosmetyki mają za zadanie poprawiać wygląd skóry, niektóre z nich mogą dać wręcz odwrotny efekt. Komedogenne składniki, czyli takie, które powodują „zapychanie” ujść gruczołów łojowych mogą być dużym problemem zwłaszcza dla osób ze skłonnością do pojawiania się zaskórników i zmian zapalanych.
Niekiedy nawet jednorazowe użycie kremu lub innego kosmetyku zawierającego komedogenne substancje może zapoczątkować pogorszenie kondycji cery. Największą tendencję do zanieczyszczania porów wykazują osoby borykające się z trądzikiem. W takim przypadku kosmetyk z substancjami komedogennymi nałożony na skórę łączy się z obumarłymi komórkami naskórka, łojem i bakteriami, tworząc mieszaninę, która gromadzi się i zalega w porach skóry.
Oczywiście, dany składnik czy produkt nie zadziała na każdego tak samo. Warto obserwować swoją skórę, dzięki czemu będziemy mogli wyeliminować kosmetyki, które w naszym przypadku powodują „zapychanie” porów.
Choć zjawisko komedogenności jest kwestią bardzo indywidualną, z łatwością można stworzyć listę składników, które mają potencjał „zapychający” i mogą przyczynić się do pogorszenia skór ze skłonnością do trądziku.
Do najbardziej popularnych substancji komedogennych należą:
Przeczytaj również: Najlepsze podkłady niekomedogenne, które nie zapychają porów
W przypadku cery z tendencją do zanieczyszczania warto zwracać uwagę na skład kosmetyków i wybierać te o niższym potencjale komedogennym. Wśród produktów, które nie zawierają lub zawierają bardzo małe ilości substancji „zapychających” warto przetestować:
Każda cera, bez względu na tendencję do zmian trądzikowych, wymaga nawilżenia. Skóra trądzikowa, z widocznymi niedoskonałościami bardzo często jest podrażniona i sucha. Dzieje się tak za sprawą stosowanych kosmetyków lub podczas kuracji dermatologicznej. W takim wypadku warto postawić na dobry krem nawilżający, który ukoi i załagodzi podrażnienia, bez jednoczesnego działanie komedogennego. Nietłusta formuła kremu SVR Sebiaclear Hydra dba o barierę skórną, eliminując uczucie ściągnięcia. Świetnie sprawdzi się podczas wieczornej pielęgnacji.
Krem sprawdzi się w pielęgnacji skóry naczyniowej, z trądzikiem różowatym i pospolitym. Nie powoduje zanieczyszczania porów. Główną substancją czynną w produkcie jest kwas azelainowy o działaniu przeciwbakteryjnym oraz przeciwzapalnym. Krem pomaga pozbyć się widocznych stanów zapalnych i zaskórników, jednocześnie ujednolicając koloryt skóry. Dodatkowo kosmetyk poprawia nawilżenie cery, a dzięki zawartości witaminy E działa przeciwutleniająco i przeciwstarzeniowo. Krem powinien być dobrze tolerowany również przez osoby z wrażliwą skórą.
Kosmetyk przeznaczony dla osób z problemami trądziku, ale równie świetnie sprawdzi się w pielęgnacji osób z tendencją do zanieczyszczania skóry. Krem ma lekką konsystencję, nie pozostawia tłustej warstwy, świetnie sprawdza się w codziennej pielęgnacji cery. Krótki skład kosmetyku zmniejsza potencjał komedogenny. Wśród składników zastosowano m.in. glicerynę, skwalan, niacynamid. Krem ma za zadanie nawilżyć, koić oraz regenerować skórę.
Emulsja ma za zadanie łagodzić podrażnienia, zaczerwienienia oraz wspierać proces odnowy skóry po zabiegach dermatologicznych. W składzie znajdziemy substancje nawilżające m.in. glicerynę oraz połączenie siarczanu miedzi i siarczanu cynku, które zmniejsza ryzyko proliferacji (namnażania i rozwoju) bakterii. Produkt będzie dobrze tolerowany również przez skóry wrażliwe i skłonne do alergii. Dodatkowym atutem jest szybkie wchłanianie emulsji bez uczucia tłustej skóry.
Krem marki Bioderma zapobiega działaniom niepożądanym, które występują podczas kuracji przeciwtrądzikowych. Działa silnie nawilżająco i regenerująco, lecz nie zawiera składników o działaniu komedogennym. W składzie produktu zastosowano m.in. glicerynę, ceramidy, alantoinę oraz wyciąg z liści miłorzębu japońskiego. Krem ma za zadanie ograniczyć uczucie ściągnięcia skóry, zmniejszyć widoczność zaczerwienień, załagodzić podrażnienia oraz regulować pracę gruczołów łojowych.
Źródła:
https://biotechnologia.pl/kosmetologia/substancje-komedogenne-czyli-co-zapycha-w-kosmetykach,16795
Kołodziejczak A., osmetologia Tom I, Wydawnictwo PZWL, strony 122-131.
https://www.kosmopedia.org/encyklopedia/paraffinum-liquidum-mineral-oil/
https://www.kosmopedia.org/encyklopedia/cetyl-alcohol/