komedogenne skladniki

Najbardziej komedogenne składniki w kosmetykach. To one najczęściej zapychają cerę!

Niektóre kosmetyki zamiast poprawić stan cery wywołują wysyp zaskóników oraz krostek. Oznacza to, że w ich składzie zawarto dużo substancji komedogennych. Jakie składniki należą do tej grupy? Podpowiada ekspert Super-Pharm - kosmetolog, Martyna Radziejewska. 

Choć z założenia kosmetyki mają za zadanie poprawiać wygląd skóry, niektóre z nich mogą dać wręcz odwrotny efekt. Komedogenne składniki, czyli takie, które powodują „zapychanie” ujść gruczołów łojowych mogą być dużym problemem zwłaszcza dla osób ze skłonnością do pojawiania się zaskórników i zmian zapalanych.

Dlaczego należy unikać komedogennych substancji?

Niekiedy nawet jednorazowe użycie kremu lub innego kosmetyku zawierającego komedogenne substancje może zapoczątkować pogorszenie kondycji cery. Największą tendencję do zanieczyszczania porów wykazują osoby borykające się z trądzikiem. W takim przypadku kosmetyk z substancjami komedogennymi nałożony na skórę łączy się z obumarłymi komórkami naskórka, łojem i bakteriami, tworząc mieszaninę, która gromadzi się i zalega w porach skóry.

Oczywiście, dany składnik czy produkt nie zadziała na każdego tak samo. Warto obserwować swoją skórę, dzięki czemu będziemy mogli wyeliminować kosmetyki, które w naszym przypadku powodują „zapychanie” porów.

Jakie substancje powodują zapychanie cery?

Choć zjawisko komedogenności jest kwestią bardzo indywidualną, z łatwością można stworzyć listę składników, które mają potencjał „zapychający” i mogą przyczynić się do pogorszenia skór ze skłonnością do trądziku.

Do najbardziej popularnych substancji komedogennych należą: 

  • Niektóre oleje (m.in. kokosowy, migdałowy, arganowy, awokado, jojoba, z kiełków pszenicy, makadamia) - wysoka zawartość m.in. kwasu laurynowego, palmitynowego, kaprylowego, oleinowego czy linolenowego w tych olejach sprzyja powstawaniu zaskórników. Po nałożeniu na skórę zostają na powierzchni, gdzie mieszają się z sebum przyczyniając się do pogorszenia kondycji skóry,
  • Parafina - emolient tzw. tłusty, po aplikacji tworzy na skórze wyczuwalną lipidową warstwę, co zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni. Działa komedogennie przy bezpośredniej aplikacji na skórę, jako składnik kosmetyku nie powinna „zapychać” porów,
  • Wazelina - również należy do grupy emolientów tłustych, działa okluzyjnie, zapobiega odparowywaniu wody. Choć uważana jest za substancję komedogenną, istnieje zjawisko tzw. sluggingu, czyli po prostu smarowania twarzy wazeliną. Metoda ta sprawdza się u osób z bardzo suchą skórą. Warstwa wazeliny, nakłada raz na jakiś czas na krem na noc, odżywia i nawilża cerę,
  • Algi - komedogenność alg wynika z zawartości jodu, który może podrażniać i wywoływać stany zapalne,
  • Masło kakaowe - ze względu na zawartość kwasu oleinowego i stearynowego może zanieczyszczać pory, natomiast sprawdzi się w pielęgnacji cer suchych,
  • Substancje zapachowe - posiadają duży potencjał uczuleniowy, co może powodować pogorszenie  stanu skóry oraz pojawienie się zmian zapalnych,
  • Palmitynian oktylu (Octyl palmitate) - emolient tłusty, wpływa na poprawę aplikacji kosmetyków, ale zarazem może powodować pojawienia się zaskórników, 
  • Alkohol cetylowy (Cetearyl Alcohol) - emulgator, umożliwia powstawanie emulsji, stosowany na skórę w stanie czystym, może być komedogenny,
  • Oleje silikonowe (np.: Dimethicone; Amodimethicone) - tworzą warstwę na powierzchni skóry, która może sprzyjać pojawianiu się zaskórników u osób z cerą trądzikową. 

Przeczytaj również: Najlepsze podkłady niekomedogenne, które nie zapychają porów

WSKAZÓWKA
 
 Warto zaznaczyć, że analizowanie składu kosmetyku składnik po składniku nie zawsze ma sens. Na komedogenność produktu nie zawsze wpływa użycie konkretnej, z założenia „zapychającej” substancji. Ważna jest również cała receptura danego kosmetyku oraz inne składniki mu towarzyszące. Niektóre, popularne kosmedogenne substancje przestają nimi być jeśli zostaną użyte w małych stężeniach. Dlatego nie warto skreślać kosmetyku na podstawie jednego składnika.

Kosmetyki o niskim potencjale komedogennym 

W przypadku cery z tendencją do zanieczyszczania warto zwracać uwagę na skład kosmetyków i wybierać te o niższym potencjale komedogennym. Wśród produktów, które nie zawierają lub zawierają bardzo małe ilości substancji „zapychających” warto przetestować:

Każda cera, bez względu na tendencję do zmian trądzikowych, wymaga nawilżenia. Skóra trądzikowa, z widocznymi niedoskonałościami bardzo często jest podrażniona i sucha. Dzieje się tak za sprawą stosowanych kosmetyków lub podczas kuracji dermatologicznej. W takim wypadku warto postawić na dobry krem nawilżający, który ukoi i załagodzi podrażnienia, bez jednoczesnego działanie komedogennego. Nietłusta formuła kremu SVR Sebiaclear Hydra dba o barierę skórną, eliminując uczucie ściągnięcia. Świetnie sprawdzi się podczas wieczornej pielęgnacji. 

Krem sprawdzi się w pielęgnacji skóry naczyniowej, z trądzikiem różowatym i pospolitym. Nie powoduje zanieczyszczania porów. Główną substancją czynną w produkcie jest kwas azelainowy o działaniu przeciwbakteryjnym oraz przeciwzapalnym. Krem pomaga pozbyć się widocznych stanów zapalnych i zaskórników, jednocześnie ujednolicając koloryt skóry. Dodatkowo kosmetyk poprawia nawilżenie cery, a dzięki zawartości witaminy E działa przeciwutleniająco i przeciwstarzeniowo. Krem powinien być dobrze tolerowany również przez osoby z wrażliwą skórą.

  1. Cena promocyjna 129,99 zł Cena regularna 164,99 zł
    Najniższa cena:  129,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Kosmetyk przeznaczony dla osób z problemami trądziku, ale równie świetnie sprawdzi się w pielęgnacji osób z tendencją do zanieczyszczania skóry. Krem ma lekką konsystencję, nie pozostawia tłustej warstwy, świetnie sprawdza się w codziennej pielęgnacji cery. Krótki skład kosmetyku zmniejsza potencjał komedogenny. Wśród składników zastosowano m.in. glicerynę, skwalan, niacynamid. Krem ma za zadanie nawilżyć, koić oraz regenerować skórę.

  1. Cena promocyjna 76,99 zł Cena regularna 128,99 zł
    Najniższa cena:  76,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Emulsja ma za zadanie łagodzić podrażnienia, zaczerwienienia oraz wspierać proces odnowy skóry po zabiegach dermatologicznych. W składzie znajdziemy substancje nawilżające m.in. glicerynę oraz połączenie siarczanu miedzi i siarczanu cynku, które zmniejsza ryzyko proliferacji (namnażania i rozwoju) bakterii. Produkt będzie dobrze tolerowany również przez skóry wrażliwe i skłonne do alergii. Dodatkowym atutem jest szybkie wchłanianie emulsji bez uczucia tłustej skóry. 

Krem marki Bioderma zapobiega działaniom niepożądanym, które występują podczas kuracji przeciwtrądzikowych. Działa silnie nawilżająco i regenerująco, lecz nie zawiera składników o działaniu komedogennym. W składzie produktu zastosowano m.in. glicerynę, ceramidy, alantoinę oraz wyciąg z liści miłorzębu japońskiego. Krem ma za zadanie ograniczyć uczucie ściągnięcia skóry, zmniejszyć widoczność zaczerwienień, załagodzić podrażnienia oraz regulować pracę gruczołów łojowych.

  1. Cena promocyjna 55,99 zł Cena regularna 92,99 zł
    Najniższa cena:  55,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Źródła:

https://biotechnologia.pl/kosmetologia/substancje-komedogenne-czyli-co-zapycha-w-kosmetykach,16795

Kołodziejczak A., osmetologia Tom I, Wydawnictwo PZWL, strony 122-131.

https://www.kosmopedia.org/encyklopedia/paraffinum-liquidum-mineral-oil/

https://www.kosmopedia.org/encyklopedia/cetyl-alcohol/

Udostępnij:

Autor Martyna Radziejewska Zobacz profil
Absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.
Następny wpis
5 polskich marek beauty, które warto znać Czytaj więcej