Nadpotliwość stóp

Nadpotliwość stóp – jak sobie z nią poradzić? 10 skutecznych produktów

Sam manicure czasami nie wystarcza, aby czuć się pewnie. Jeśli nasze stopy błyskawicznie się pocą, będziemy odczuwać dyskomfort nawet jeśli są perfekcyjnie zadbane. Podpowiadamy, jak radzić sobie z tym nie tylko letnim problemem.

Pocenie się jest naturalnym procesem, który chroni organizm przed nadmiernym przegrzaniem. Dlatego najczęściej czujemy się mokrzy w czasie treningu, upałów lub jedzenia ostrych potraw, a także w wyniku stresu. Najwięcej gruczołów potowych jest rozmieszczonych pod pachami oraz na stopach, gdzie w sumie jest ich nawet pół miliona! Nic więc dziwnego, że właśnie te miejsca bardziej reagują na działanie wysokich temperatur. Bywa też, że mamy do czynienia z nadpotliwością, co jest spowodowane nadczynnością gruczołów potowych. Jak poradzić sobie, gdy ten problem dotyczy stóp?

Skąd bierze się nadpotliwość stóp?

Przyczyn tej krępującej przypadłości jest sporo i nie na wszystkie mamy wpływ. Nadpotliwość możemy odziedziczyć w genach, bywa też częstym wynikiem wahań hormonalnych, np. w czasie menopauzy. To także skutek uboczny stosowania niektórych leków oraz objaw chorób, m.in. cukrzycy, nadczynności tarczycy, czy kłopotów z sercem. Nadpotliwość bywa więc sygnałem, że czas się przebadać i poszukać pomocy u specjalisty.

Winny może być także nasz tryb życia, bo gruczoły potowe pracują szybciej, jeśli pijemy za dużo kawy, alkoholu, palimy papierosy lub często jemy ostre dania, a nawet nosimy zbyt ciasne i niewygodne buty lub skarpetki ze sztucznych, nieprzewiewnych materiałów. Niezależnie od przyczyny, nadpotliwość stóp bywa nie tylko krępująca, ale może prowadzić także do zwiększonego ryzyka grzybicy, otarć czy odcisków.

Tej przypadłości nierzadko towarzyszy też nieprzyjemny zapach, co powoduje dodatkowy dyskomfort. Sam pot nie ma zapachu, ale gdy wchodzi w reakcję z bakteriami bytującymi na skórze lub w butach, wówczas czuć charakterystyczną woń. Dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena. Przy nadpotliwości najlepiej jest stosować antybakteryjne mydła i żele, które skuteczniej usuwają drobnoustroje.

Domowe sposoby na odświeżenie

Oprócz właściwej higieny można stosować naturalne sposoby walki z nadpotliwością. Wiele z nich opiera się na niedrogich produktach, które często mamy w kuchni. Jakie są najsłynniejsze receptury, dzięki którym można pozbyć się tego krępującego problemu?

  • Siła szałwii

Ta roślina jest znana z właściwości ściągających. Jest bogata w magnez oraz witaminę B, które pomagają regulować pracę gruczołów potowych a dodatkowo liście szałwii zawierają sporo odświeżających olejków eterycznych. Napar z tej rośliny stosuje się na dwa sposoby. Można moczyć stopy w wodzie z dodatkiem wywaru przez minimum kilkanaście minut dziennie.

Na nadpotliwość poleca się też picie naparów. Wystarczy zalać 1-2 torebki szałwii wrzącą wodą, zaparzać pod przykryciem ok. 15 minut, a po wystygnięciu wypić. Jedna szklanka dziennie pomaga uregulować pracę gruczołów potowych. Kuracja powinna trwać ok. 2 tygodni. 

  • Na problemy… soda!

Wśród setek zastosowań tego składnika znalazło się też miejsce na pomoc w nadpotliwości. Soda ma działanie antybakteryjne, a więc zapobiega nieprzyjemnemu zapachowi, a dodatkowo zmiękcza skórę. Pół saszetki wystarczy rozpuścić w ciepłej wodzie, a następnie moczyć stopy w miksturze przez ok. 20 minut. Do takiej kąpieli można też dodać sok z cytryny lub listki mięty, a wtedy zadziała jeszcze bardziej odświeżająco. 

  • Olejki eteryczne

W szybkim odświeżeniu pomaga zwłaszcza olejek z lawendy, który skutecznie likwiduje brzydkie zapachy, a do tego ma działanie przeciwzapalne i zapobiega grzybicy. Dodatkowo działa uspokajająco, co sprawia, że ten zabieg jest szczególnie przyjemny. Dobre działanie wykazuje też olejek eteryczny z rozmarynu. Działa ściągająco i ogranicza wydzielanie potu. 

Co stosować na nadpotliwość stóp?

Oprócz naturalnych sposobów możemy używać specjalistycznych preparatów, które pomagają zwalczyć ten problem. Wsparciem powinny być zwłaszcza specjalne kremy oraz preparaty do kąpieli stóp. Dodatkowo przy nadpotliwości trzeba odpowiednio dbać także o obuwie, co ułatwiają specjalne dezodoranty. Można też używać antybakteryjnych wkładek, które dodatkowo absorbują wilgoć. Przy dużych problemach z nadpotliwością świetnie sprawdzą się także specjalne blokery, czyli preparaty, które regulują pracę gruczołów potowych.

Wszystkie tego typu produkty znajdziemy w Drogeriach Superpharm. Oto 10, które pomagają zmniejszyć problem nadmiernej potliwości stóp. 

Kosmetyk wskazany do codziennej pielęgnacji stóp z nadmierną potliwością. Tak jak antyperspirant pod pachy – zapewnia skuteczną i długotrwałą ochronę. W składzie ma m.in. składniki antybakteryjnie, dzięki czemu chroni przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu. Krem szybko się wchłania, przyjemnie pachnie a od razu po jego użyciu stopy są przyjemnie odświeżone i miękkie w dotyku.

Must have przy nadpotliwości. Ten dezodorant błyskawicznie neutralizuje nieprzyjemny zapach obuwia i odświeża skórę stóp. Jest wygodny w użyciu, bo dzięki formule sprayu szybko i precyzyjnie się rozprowadza. Dzięki zawartości ekstraktu z liści pokrzywy działa przeciwbakteryjnie oraz szybko usuwa przykrą woń. Pozostawia uczucie świeżości na wiele godzin. 

Szybki i skuteczny sposób, aby zneutralizować nieprzyjemny zapach potu. Dezodorant działa błyskawicznie. Odświeża i chroni też przed bakteriami odpowiedzialnymi za brzydką woń. Zapewnia suchość stóp i redukuje nadpotliwość nawet przez 12 godzin. Można go aplikować także na skarpety i rajstopy. 

Kosmetyk, który działa szybko, intensywnie i skutecznie. Krem zawiera tlenek cynku o właściwościach przeciwbakteryjnych. W składzie ma także olejek jojoba o działaniu nawilżającym, a jednocześnie zabezpieczającym stopy przed grzybicą. Z kolei dodatek aloesu działa przeciwzapalnie. Krem więc nie tylko eliminuje przykry zapach, ale także pielęgnuje skórę. Może być stosowany przez diabetyków. 

Specjalny żel do stóp i dłoni, który świetnie sprawdza się przy nadpotliwości. Zmniejsza aktywność gruczołów potowych, dzięki czemu daje uczucie świeżości na długi czas. Preparat jest bezbarwny, więc nie brudzi ubrań oraz bezzapachowy, czyli można śmiało używać ulubionych perfum. Zawiera składniki o działaniu antybakteryjnym, a także łagodzącą alantoinę, dzięki czemu nie powoduje podrażnień skóry. Jego systematyczne aplikowanie na noc przynosi długotrwałe efekty.

Wygodny i skuteczny antyperspirant do stóp w kulce. Stosuje się go na noc, aby zmniejszyć wydzielanie potu. Na początek trzeba go używać codziennie, a z czasem co 2-3 dni. Kosmetyk jest przezroczysty i szybko się wchłania, a jego regularne użycie sprawia, że nawet po intensywnym dniu stopy pozostają suche. Zawarte w kosmetyku składniki aktywne zapobiegają również powstawaniu przykrego zapachu.

Doskonały antyperspirant, przeznaczony nawet do najbardziej wrażliwej skóry. Można go stosować pod pachami, jak również na dłonie i stopy. Zapewnia ochronę przeciwpotową przez 48 godzin, nawet w ekstremalnych sytuacjach (sport, stres itp.). Zapobiega też powstawaniu przykrego zapachu i sprawia, że skóra jest sucha i odświeżona. Skutecznie eliminuje także problem nadmiernej potliwości. Ma wygodną formułę w sprayu. 

Przy nadpotliwości stóp często stosuje się talk, który natychmiast absorbuje wilgoć. Ta zasypka zawiera dodatkowo sproszkowane kłącze tataraku o właściwościach antybakteryjnych oraz przeciwgrzybicznych. Wystarczy wetrzeć odrobinę w czyste i suche stopy, aby skutecznie zapobiec ich poceniu się. Sprawdza się nawet w ekstremalnych przypadkach. 

Ten kosmetyk jest dowodem na to, że walka z nadpotliwością stóp może być bardzo przyjemna! Sól do moczenia stóp szybko rozpuszcza się w wodzie i przynosi ulgę zmęczonym nogom. Jej lawendowy zapach błyskawicznie redukuje przykrą woń potu i pozostawia skórę odświeżoną. Regularne kąpiele zmniejszają nadpotliwość, poprawiają krążenie i działają relaksująco. 

Skuteczna pomoc przy nadmiernej potliwości stóp. Te lateksowe dwuwarstwowe wkładki do butów mają właściwości antybakteryjne i są praktycznie niewyczuwalne. Zawarty w nich dodatek węgla aktywnego zapobiega rozwojowi drobnoustrojów i redukuje nieprzyjemny zapach stóp. Skutecznie absorbują nadmiar wilgoci, przez co skóra pozostaje sucha. Wkładki mają jeden rozmiar, ale można idealnie je dopasować wycinając je nożyczkami. Można je myć w ciepłej wodzie, dzięki czemu służą przez długi czas.

Udostępnij:

Autor Magdalena Mikołajczyk Zobacz profil
dziennikarka i redaktorka z 17-letnim doświadczeniem. Pisze o urodzie i zdrowym stylu życia. Przez wiele lat zajmowała się także produkcją sesji mody i beauty. Była redaktor prowadzącą magazynu „Samo Zdrowie”. Pracowała w „Dobrych Radach”, a ostatnio w „Claudii”, gdzie tworzyła dział urody. Prywatnie zapalona testerka kosmetyków
Następny wpis
Masażer łechtaczki – jaki wybrać i jak go używać? [OKIEM SEKSUOLOGA] Czytaj więcej