mydło siarkowe

Mydło siarkowe - właściwości i zastosowanie [RADY EKSPERTA]

Mydło siarkowe to kosmetyk o silnych właściwościach antybakteryjnych i oczyszczającyh. Dzięki temu często zalecane jest w pięlęgnacji cery problematycznej. Czy mydło siarkowe rzeczywiście usuwa trądzik? O jego działaniu na skórę pisze ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Martyna Radziejewska. 

Siarka to pierwiastek chemiczny, który w naturalnym środowisku ma nieprzyjemny zapach, występuje w formie gazów wulkanicznych oraz minerałów. Siarkę możemy również znaleźć w organizmie człowieka. To składnik m.in. białek, np. insuliny, a także polisacharydów, np. heparyny oraz witamin, np. witaminy B7, czyli biotyny (odgrywa istotną rolę w zachowaniu zdrowych włosów, skóry i paznokci). Niedobory siarki mogą prowadzić do pogorszenia ich kondycji. Ze względu na dużą aktywność metaboliczną pierwiastek oraz jego związki znalazły szerokie zastosowanie w medycynie oraz kosmetologii.

Siarka w kosmetyce

Medyczne właściwości siarki wykorzystywane są już od wielu lat. Dużą popularnością cieszą się kąpiele wykorzystujące wody siarkowe, które pozytywnie wpływają na przebieg i leczenie chorób skóry z nadmiernym rogowaceniem, łuszczycy, przy wyprysku łojotokowym, w atopowym zapaleniu skóry. Kąpiele działają zmiękczająco, złuszczająco na naskórek, poprawiają mikrokrążenie i ukrwienie oraz pobudzają metabolizm skóry i narządów głębiej położonych. 

Produkty zawierające siarkę oraz jej pochodne bardzo często można spotkać na półkach sklepowych. Dużą popularnością cieszą się mydła siarkowe, które zawierają około 3-5% siarki. 

Mydło siarkowe - właściwości

Mydło siarkowe przeznaczone jest do pielęgnacji skóry twarzy, ciała oraz włosów. Często polecane jest osobom z cerą tłustą, trądzikową i problematyczną. Produkt posiada wiele pozytywnych właściwości:

  • Działa przeciwzapalnie i kojąco,
  • Pomaga załagodzić stany zapalne oraz oczyszcza skórę, przyspiesza gojenie zmian trądzikowych,
  • Działa antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo,
  • Reguluje pracę gruczołów łojowych, zmniejsza nadprodukcję sebum, redukuje świecenie twarzy,
  • Działa złuszczająco, wygładza skórę,
  • Zmniejsza widoczność porów,
  • Działa lekko ściągająco,
  • Pomaga oczyścić oraz pielęgnować przetłuszczającą się skórę głowy,
  • Pomaga w walce z łupieżem, łuszczycą głowy oraz zapaleniem mieszków włosowych.

Jak stosować mydło siarkowe i jakie wybrać?

Korzystanie z mydła siarkowego pomaga w prawidłowej pielęgnacji skóry. Mydło siarkowe Vis Plantis dodatkowo zawiera oliwę z oliwek. Delikatnie, ale skutecznie oczyszcza skórę. Siarka, zawarta w produkcie ma działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Kosmetyk pomaga zwalczać: trądzik, łojotok, świąd skóry oraz łupież. Mydło specjalne siarkowe marki Barwa przeznaczone jest do pielęgnacji cery tłustej z tendencją do wyprysków i łojotoku. Producent poleca produkt szczególnie w wieku dojrzewania do oczyszczania skóry twarzy, pleców, ramion i dekoltu. Mydło marki Barwa zostało przebadane dermatologicznie, ma działanie antybakteryjne i przeciwłojotokowe. Może stanowić uzupełnienie kuracji przeciwłojotokowej skóry głowy i włosów.

Jeśli decydujemy się na mydło siarkowe w naszej pielęgnacji najlepiej nie stosować go częściej niż 2-3 razy w tygodniu. Lepiej stosować je rano czy wieczorem? Tak naprawdę pora dnia nie ma znaczenia. Jednak najlepiej po zastosowaniu mydła siarkowego nałożyć odżywczy krem, który często ma bogatą konsystencję. Stąd wieczorna pora wydaje się lepszym wyborem.

WSKAZÓWKA

Mydło siarkowe nie powinno być łączone z innymi substancjami o podobnym działaniu. Jeśli stosujesz retinoidy, nadtlenek benzoilu, czy kwas salicylowy zrezygnuj z mydła siarkowego. Oprócz działania wysuszającego oraz złuszczającego, w pielęgnacji cery trądzikowej bardzo ważne jest nawilżanie i odżywianie skóry. Codzienne dbanie o cerę nie powinno być zbyt drażniące. Ważna jest równowaga pomiędzy nawilżaniem, odżywianiem oraz złuszczaniem skóry.

Mydło siarkowe na trądzik 

Mydło siarkowe może się okazać pomocne w walce z trądzikiem. Przeciwtrądzikowe właściwości mydła siarkowego po raz pierwszy zostały wykorzystane w 1949 roku. Produkt posiada podobne działanie jak nadtlenek benzoilu i kwas salicylowy, jednak jest lepiej tolerowany przez skórę. Chęć użycia mydła siarkowego należy zgłosić lekarzowi lub kosmetologowi, który prowadzi leczenie. Nie jest to produkt dla każdego. Dużą ostrożność powinny zachować osoby z cerą suchą oraz uszkodzonym płaszczem hydrolipidowym. Mydło siarkowe bardzo dobrze oczyszcza, jednak może również prowadzić do przesuszenia oraz podrażnienia skóry. Jednak nawet posiadacze skóry tłustej powinni zachować umiar w stosowaniu preparatu z siarką. Zbyt częste mycie skóry mydłem siarkowym może pogorszyć kondycję cery. Uszkodzenie płaszcza hydrolipidowego skutkuje pojawieniem się wrażliwości, podrażnień oraz narażeniem na infekcje. 

Mydło siarkowe można również wykorzystać do leczenia trądziku na innych częściach ciała, takich jak dekolt oraz plecy. Częstotliwość stosowania produktu powinna być indywidualnie dostosowana do potrzeb skóry. Należy pamiętać, że jest to kosmetyk o silnym działaniu, którego nadmiar może zaszkodzić. 

Kosmetyki z siarką, które warto przetestować:


Autor


Martyna Radziejewska - absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.

Źródła:

Aleksandrowicz K., Kuciel-Lewandowska J., Bogut B., Paprocka-Borowicz M., Siarka w medycynie i kosmetologii, Kosmetologia Estetyczna, 6/2017 / vol. 6 s. 609-612.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3366450/ 

Następny wpis
Pielęgnacja cery wokół oczu - co zrobić, aby uniknąć zmarszczek? [RADY EKSPERTA] Czytaj więcej