Mocznik to popularny składnik kosmetyków o działaniu nawilżająco-złuszczającym. Najczęściej znajdziemy go w kremach do rąk i stóp, a w mniejszym stężeniu - także tych do twarzy. O zastosowaniu mocznika w kosmetyce pisze ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Martyna Radziejewska.
Mocznik to związek chemiczny, który występuje w organizmie człowieka. Produkowany jest głównie w wątrobie, stanowi końcowy produkt przemian białkowych, wydalany jest do środowiska zewnętrznego z potem oraz moczem. Mocznik możemy również znaleźć w składzie NMF (naturalnego czynnika nawilżającego), czyli mieszaniny związków, które naturalnie występują w warstwie rogowej skóry. NMF ma za zadanie utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia, a mocznik stanowi 7% składu. Niestety, wraz z wiekiem, ilość mocznika spada, co może spowodować suchość oraz szorstkość skóry. Oprócz właściwości nawilżających, składnik wykazuje działanie przeciwzapalne oraz antybakteryjne. syntetyczna forma mocznika.
Mocznik bardzo często wykorzystywany jest do produkcji kosmetyków. Składnik ten możemy znaleźć w kremach do pielęgnacja ciała oraz twarzy, tonikach, produktach przeznaczonych do włosów. Mocznik nie wywołuje alergii oraz nie działa toksycznie, jest bezpieczny dla skóry. Świetnie sprawdzi się podczas:
Mocznik stosowany w kosmetykach wykazuje właściwości:
Kosmetyki zawierające mocznik bardzo dobrze sprawdzają się w pielęgnacji suchej, wrażliwej i atopowej skóry. W takim przypadku warto zadbać o odpowiednie nawilżenie i odżywienie stosując balsamy i emulsje do ciała. Emulsja Ziaja Med Kuracja Ultranawilżająca Mocznik 5% działa jak leczniczy opatrunek na spierzchniętą i suchą skórę. Nawilża, odżywia, zapobiega utracie wody z komórek oraz odbudowuje uszkodzoną barierę naskórkową. Kosmetyk polecany jest również dla diabetyków, których skóra bardzo często boryka się z problemami przesuszenia.
Produkty z mocznikiem pomagają w leczeniu dermatoz (m.in. AZS, rybiej łuski, łuszczycy). Balsam nawilżająco-natłuszczający Oillan Med+ może być stosowany przez dzieci od 1. miesiąca życia oraz dorosłych. W składzie znajdziemy szereg substancji aktywnych o działaniu natłuszczającym i odżywczym: mocznik 10%, kwas mlekowy, L-arginina, witamina E, D-pantenol. Balsam niweluje podrażnienia i zaczerwienienia skóry, zmniejsza uczucie swędzenia, regeneruje, zmiękcza i wygładza naskórek, uzupełnia niedobory naturalnych składników naskórka, łagodzi objawy nadmiernego rogowacenia. Bardzo dobrze działa także wygładzający balsam CeraVe. Kosmetyk złuszcza skórę skłonną do po-wstawania grudek, czerwonych krostek, szorstkości i łuszczenia się, zmiękcza, wygładza oraz odbudowuje naturalną barierę ochronną. W składzie znajdziemy ceramidy, kwas salicylowy i kwas hialuronowy. Balsam można stosować na co dzień lub po depilacji. Mocznik to także podstawowy składzik kremów do stóp. Znajdziemy go m.in. w kremie Life 20% Urea lub Perfecta Total SOS.
WSKAZÓWKA
Kosmetyki z mocznikiem świetnie regenerują skórę. Po produkty z tym składnikiem warto sięgnąć w przypadku np. podrażnień po goleniu. Balsam z mocznikiem pomoże złagodzić zaczerwienienia.
Działanie mocznika w kosmetykach zależy od stężenia substancji. Produkty zawierające do 10% wykazują właściwości nawilżające, regenerujące oraz odżywcze. Powyżej tego stężenia, do 30%, mocznik działa antybakteryjnie, zmiękcza naskórek, przyspiesza transport składników aktywnych wgłąb skóry. W przedziale 30-40% posiada właściwości złuszczające, wykorzystywany jest w peelingach oraz zabiegach profesjonalnych, natomiast pomiędzy 40-50% bardzo silnie złuszcza, dostępny jest jedynie na receptę.
W kosmetyce mocznik zyskał na popularności m.in. dzięki właściwościom zmiękczającym. Składnik świetnie sprawdza się w pielęgnacji dłoni, które bardzo często są suche, podrażnione oraz zaczerwienione (zwłaszcza po częstej dezyfekcji). Skóra dłoni, ze względu na swoją budowę (od strony wewnętrznej pozbawiona jest gruczołów łojowych, natomiast od strony grzbietowej jest ich bardzo mało), nie posiada ochronnego płaszcza lipidowego. Co oznacza, że warunki atmosferyczne, zmiany temperatur oraz codzienne prace mają ogromny wpływ na ich stan. Dłonie są naszą wizytówką, dlatego warto nie dbać każdego dnia.
Do mycia najlepiej wybierać delikatne mydła, wzbogacone olejami i witaminami. Każdorazowo po umyciu powinniśmy nakładać krem do rąk. W ciągu dnia najlepiej sprawdzają się kremy, które szybko się wchłaniają i nie przeszkadzają w wykonywaniu codziennych obowiązków. Krem niemieckiej marki Gehwol Gerlasan ma lekką konsystencję, nawilża oraz pielęgnuje skórę rąk, narażonych na częsty kontakt z substancjami wysuszającymi oraz przy stosowaniu rękawic ochronnych. W składzie znajdziemy substancje o działaniu łagodzącym oraz kojącym: aloes, olej jojoba, tapioka, mocznik, bisabolol, pantenol, clotrimazol.
Jeśli mamy problem z częstym przesuszeniem skóry na dłoniach, warto pamiętać o częstym kremowaniu rąk w ciągu dnia. Dobry sposobem jest posiadanie kilku opakowań kremu, tak aby zawsze był w zasięgu wzroku. Niestety, ale na dłoniach bardzo często widać oznaki przemijającego czasu. Pojawiają się przebarwienia, skóra traci jędrność, staje się sucha i szorstka. W takim wypadku sprawdzą się odżywcze kremy o działaniu przeciwstarzeniowym oraz regenerującym. Krem Nuxe Nuxuriance® Ultra działa ujędrniająco, wygładza, nawilża skórę oraz rozjaśnia przebarwienia. Kosmetyk posiada naturalny skład, a dodatek mocznika zapewnia zmiękczenie skóry. W pielęgnacji suchych oraz dojrzałych rąk sprawdzi się również dermokuracja do dłoni Pharmaceris Regenovum. Krem tworzy na powierzchni skóry warstwę ochronną, która zabezpiecza przed szkodliwym działaniem substancji drażniących i czynników zewnętrznych. Produkt natychmiastowo koi i łagodzi podrażnienia, wygładza oraz zmiękcza naskórek.
Raz w tygodniu warto zrobić domowe spa dla dłoni. Można wtedy wykonać peeling, a następnie nałóżcie grubszą niż zwykle warstwę kremu. Najlepiej zastosować rękawiczki bawełniane i zostawić kosmetyk na noc. Świetnie w tym celu sprawdzi się odżywczy krem Jowaé Crème Nourrissante Mains&Ongles. Bogata konsystencja kosmetyku zapewnia wzmocnione działanie regenerujące, pozostawia skórę jedwabiście gładką. Krem posiada 96% składników pochodzenia naturalnego m.in.: olej z kamelii, masło Shea, olej kokosowy. Dodatek mocznika zapewnia do-głębne nawilżanie oraz zmiękczenie naskórka.
Autor
Martyna Radziejewska - absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.
Źródła:
Szmigiel-Pieczewska M., Momot A., Czynniki zapobiegające utracie wody w pielęgnacji skóry odwodnionej, Kosmetologia Estetyczna 2/2016/ vol. 5, s. 129-132.
Mężyńska I., Nawilżające i keratolityczne działanie mocznika, Cosmetology Today, 2010.