Słońce świeci nad nami ogrzewa nasze ciała promieniami – mówią słowa piosenki oznaczającej początek wakacji i letniej przygody. Czasami jednak pamiątki po beztroskim opalaniu dopadają nas w najmniej odpowiednich chwilach lub dają o sobie znać po wielu latach - zmarszczki, plamy, przebarwienia to te najczęstsze konsekwencje.
Zapytani na ulicy jak bezpiecznie się opalać większość z nas bez zastanowienia wyrecytuje: trzeba się smarować kremem ochronnym. To prawda, ale jest wiele czynników, które należy brać pod uwagę, aby zapewnić swojej skórze bezpieczeństwo podczas opalania:
Wraz z nastaniem cieplejszych dni wyciągamy z szuflad i zakamarków szafek niedokończone, czasami jeszcze zapiaszczone, opakowania kremów z poprzedniego lata i zabieramy ze sobą na wakacje. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że właściwości ochronne takiego preparatu są już dość mocno upośledzone. Mało kto podczas plażowania dba o właściwe przechowywanie swoich kremów, balsamów czy olejków przeciwsłonecznych. Często produkty leżą na kocu w pełnym słońcu lub są rzucone pod leżak, są niedokręcane lub nawet otwarte dla szybszej aplikacji. Poddajemy je częstym zmianom temperatury: z gorącej plaży wnosimy do klimatyzowanych pomieszczeń.
Wysoka temperatura, duże wahania temperatur, światło, dopływ powietrza wraz z drobinkami zanieczyszczeń (piasek, kurz, brud) powodują, że kosmetyki się psują. Mogą się w nich wytworzyć nowe substancje, które nam zaszkodzą, wywołując uczulenia, podrażnienia, a ich pierwotne działanie traci swoją moc. Aby możliwie najbardziej przedłużyć żywotność kremu ochronnego na plaży trzeba go chronić przed światłem i temperaturą. To może być torba termiczna, można też zakopać krem w piasku, czy zanurzyć w wodzie, jak to robimy z napojami. Warto jednak pamiętać, że na każdy sezon słoneczny najlepiej zaopatrzyć się w nowe opakowania.
Filtry przeciwsłoneczne, w zależności od składu i sposobu działania dzieli się na filtry chemiczne i fizyczne zwane mineralnymi. Filtry chemiczne chronią skórę absorbując promieniowanie UV i zamieniają go w nieszkodliwe ciepło. W skład takiego filtra może wchodzić wiele substancji. Stosuje się mieszanki różnych związków, które oddziałują na siebie tworząc nowe właściwości ochronne, inne niż właściwości poszczególnych składników. Filtry chemiczne są lżejsze i z reguły mniej wyczuwalne na skórze niż filtry mineralne.
Największą zaletą filtrów mineralnych jest to, że znacznie rzadziej uczulają i nie podrażniają skóry. Działają na zasadzie odbijania promieni słonecznych, gdyż nie wnikają w naskórek tylko tworzą na powierzchni skóry warstwę będącą barierą dla promieni UV. Do słabych stron filtrów mineralnych trzeba zaliczyć to, iż mogą ulegać ścieraniu. W związku z tym trzeba często powtarzać ich aplikację podczas opalania. Drugi aspekt często podnoszony przez użytkowników to pozostawianie białych smug i brudzenie ubrań. Technika mikronizacji filtrów mineralnych, pozwoliła na zmniejszenie rozmiaru cząsteczek filtrów mineralnych i znaczną eliminację problemu „białej warstwy”, ale ten temat ciągle budzi wiele kontrowersji.
Według rekomendacji WHO dotyczących stosowania filtrów zabezpieczających przed UV minimalny poziom SPF filtru ochronnego to SPF30+. Jest to spowodowane właśnie faktem, iż stosujemy za mało kremu na skórę niż powinniśmy, przez co ochrona skóry może być niższa nawet o 60 procent. Po drugie - rzadko pamiętamy o reaplikacji co minimum 2 godziny lub po wyjściu z wody. Dlatego dla bezpieczeństwa należy sięgać po preparaty z jak najwyższym faktorem. Najlepiej wybierać te z SPF50 albo co najmniej SPF30+.
Wiedza na temat wpływu promieniowania UV na skórę stale się poszerza. Wiemy już, że aż 90% widma słonecznego stanowi światło widzialne (VIS) oraz promieniowanie podczerwone (IR), które towarzyszą nam przez cały rok i mają niekorzystne działanie na naszą skórę. Dostępne na rynku preparaty ochronne zawierają przede wszystkim ochronę przed UVB/UVA zabezpieczając naszą skórę tylko przed 10% promieni słonecznych. Oznacza to, że powinniśmy sięgać po produkty, które są w stanie zapewnić ochronę przed 100% promieni słonecznych. Czy jest to możliwe?
Na razie nie znaleziono metody neutralizowania promieniowania (na zasadzie odbijania czy pochłaniania) VIS oraz IR na naszej skórze. Nieliczne laboratoria kosmetyczne opracowały receptury zawierające składniki aktywne działające na poziomie komórkowym zabezpieczające skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania VIS i IR. Jedną z firm zapewniających pełną ochronę przed całym spektrum promieni słonecznych w swoich preparatach ochronnych jest Laboratorium SVR.
Laboratorium SVR opracowało unikatową linię produktów przeciwsłonecznych SUN SECURE, które – dzięki zastosowaniu specjalnej technologii o wielopoziomowym działaniu zabezpieczają skórę przed wszystkimi rodzajami promieni słonecznych: UVB, UVA, światłem widzialnym (VIS) i podczerwonym (IR). Aby przeciwdziałać szkodliwemu oddziaływaniu promieni słonecznych produkty SUN SECURE:
Najwyższe bezpieczeństwo produktów oraz najlepsza tolerancja jest zagwarantowana dzięki bardzo restrykcyjnemu protokołowi formulacji. W wyniku wieloletnich badań wyselekcjonowano oraz zgłoszono do patentu kombinację 4 filtrów, które są bezpieczne dla delikatnego organizmu oraz przyjazne dla środowiska. Każdy produkt w gamie SUN SECURE został przetestowany na skórze wrażliwej i jest rekomendowany nawet dla skóry nadwrażliwej na słońce. Finalne produkty przebadano w specjalnym laboratorium Watch Frog i nie stwierdzono negatywnego wpływu na układ endokrynny. Bardzo bezpieczne formuły są hipoalergiczne, nie zawierają oktokrylenu, glikolu propylenowego, olejów mineralnych, parabenów, alkoholu i innych kontrowersyjnych składników kosmetycznych.
Zastosowanie bardzo rygorystycznych receptur sprawia, że są one dostosowane do potrzeb nawet najbardziej wrażliwej skóry dzieci nawet od 1 dnia życia* i osób starszych. Formuły są odporne na działanie potu, wody czy pocieranie, nie pozostawiają widocznej, białej warstwy na skórze, szybko się wchłaniają. Delikatny, letni zapach jest pozbawiony alergenów i nie ma właściwości fotouczulających.
Wszystkie produkty w gamie SUN SECURE nie są eko-toksyczne – czyli są przyjazne środowisku oraz dodatkowo część formuł posiada zarejestrowany status formuł łatwo biodegradowalnych czyli po dostaniu się do wody ulegają szybkiej dezintegracji bez uszczerbku dla fauny i flory. Ważną kwestią w ochronie środowiska, poza bezpiecznymi formułami, jest również opakowanie. SVR wdraża najnowsze rozwiązania w temacie recyklingu. Zamiast ulotek wszystkie informacje zostały nadrukowane na wewnętrznej stronie kartoników redukując w ten sposób zużycie papieru. Surowce wykorzystywane do produkcji opakowań pochodzą dużej części z recyklingu oraz z upraw drzew certyfikowanych. Wszystkie opakowania są w 100% zdatne do ponownego recyklingu.
W szerokim asortymencie produktów SUN SECURE każdy znajdzie coś dla siebie. Różnorodność dostępnych konsystencji, sposobów aplikacji, pojemności i form ma sprawić abyśmy z chęcią sięgali po produkty przeciwsłoneczne i z przyjemnością chronili naszą skórę, jak i naszych bliskich, tak często jak to możliwe podczas każdej ekspozycji na słońcu.
Przez cały rok warto sięgać po SUN Secure Creme SPF50+ lub jego lżejszą wersję - SUN Secure Fluid SPF50+. Są to komfortowe kremy dla całej rodziny, od 1. dnia życia. Do smarowania całego ciała, całej rodziny lepiej wybrać Sun Secure Lait SPF50+ - nawilżające mleczko ochronne w rodzinnym formacie 250 ml - na pewno starczy na dłużej.
Sun Secure Brum SPF50 to lekka mgiełka, którą można stosować nawet na mokrą skórę. Idealna dla mam, które próbują zapewnić swoim ruchliwym dzieciom ciągłą ochronę na plaży. Wystarczy spryskać skórę uciekającego malucha i gotowe. Dla bardziej ciekawskich dzieci SVR proponuje Sun Secure Lait Creptiant SPF50+. Jest to musująca, mleczna pianka, która po aplikacji na skórę wydaje zabawne trzeszczące odgłosy. Dzieci kochają taka zabawę!
Zwolennicy sportów ekstremalnych mogą wybrać Sun Secure Extreme SPF50+. Produkt ten posiada unikalną, żelową konsystencję, która szybko się wchłania, matuje skórę dając nietłuste i nieklejące wykończenie. Zapewnia bardzo wysoką ochronę konieczną w sytuacjach intensywnej ekspozycji na słońcu lub podczas uprawiania sportu w pełnym słońcu, w górach, nad morzem. Posiada wzmocnioną odporność na wodę, pot i pocieranie zapewniając optymalną ochronę w warunkach ekstremalnych.
Innym produktem o unikalnej konsystencji jest Sun Secure Blur SPF 50+ - delikatny, kremowy mus, który optycznie poprawia jakość i koloryt skóry. Zapewnia bardzo wysoką ochronę przeciwsłoneczną. Stanowi znakomitą bazę pod makijaż, ujednolica cerę nadając jej delikatne, jedwabiste wykończenie. Posiada wyjątkową, brzoskwiniową, napowietrzoną teksturę, która szybko się wchłania i nie pozostawia żadnych śladów. Sun Secure Blur SPF50+ to produkt do całorocznego stosowania - idealny zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn doceniających perfekcyjny, matowy, jednolity wygląd swojej skóry nawet w pełnym słońcu.
Warto również wspomnieć o Sun Secure Huile SPF50. To zmysłowy suchy olejek ochronny do twarzy, ciała i włosów. Połączenie filtrów przeciwsłonecznych i olejów roślinnych, takich jak olej kokosowy działa jak prawdziwa tarcza przeciwko wysuszającemu wpływowi słońca. Zapewnia świetlistą i równomierną opaleniznę. Formuła ‘dry touch’ szybko się wchłania dając odczucie suchej, jedwabiście miękkiej, matowej skóry. Może być stosowany na mokrą skórę i nie trzeba go rozsmarowywać. Sun Secure Huile chroni skórę głowy i tworzy barierę nawilżającą. Dodatkowo odżywia włosy i czyni je piękniejszymi.