Męskie perfumy na lato

Męskie perfumy na lato – ranking. Poznaj TOP 10 lekkich i orzeźwiających kompozycji

W gorące słoneczne dni chłodzimy się lemoniadą z liśćmi mięty, bazylii i tymianku, plastrami ogórka czy limonki. Chętniej niż po śmietanowe desery sięgamy po pomarańczową granitę lub grejpfrutowy sorbet. Analogicznie jest z zapachami, w których poszukujemy ochłodzenia, orzeźwienia i ukojenia. Które męskie perfumy będą perfekcyjnym wyborem na lato?

Jakie męskie perfumy wybierać latem?

Perfumy podobnie jak garderobę i makijaż warto dobierać nie tylko do nastroju, ale również do otaczającej aury. Lato to czas, kiedy ciężkie kompozycje perfum i wód perfumowanych bogate w orientalne olejki, kadzidła, skórę czy szlachetne drewna – idą w odstawkę na rzecz wód kolońskich i toaletowych. Prym wiodą kompozycje lekkie, świeże, imitujące czystość i orzeźwienie. 

W czasie wakacyjnych upałów wiele osób poszukuje strefy cienia i ochłodzenia w postaci morskiej bryzy, chłodniejszego powiewu odczuwalnego na motorówce nad jeziorem czy kojącej kąpieli w basenie. Dlatego zapachy z rodziny wodnych, morskich, ozonowych, świeżych a nawet „mokrych” pojawiają się bardzo często wśród wyborów mężczyzn. Najczęściej za takie odczucia w perfumach odpowiadają molekuły naśladujące słoną bryzę albo imitujące chłodzące owoce i warzywa, jak np. calone, czyli molekuła przypominająca aromat świeżego arbuza. Chłodzenie zapewnia też zielony ogórek, lotos, lilia wodna. A także aromat deszczu czy powietrza tuż po burzy, przesyconego ozonem.

Pachnącą klimatyzację, która chłodzi osobę noszącą perfumy, jak i jego otoczenie zapewniają też przyprawy i nuty zieleni, czyli zapachy z rodziny aromatyczno-zielonych. W czołówce zapewniania wrażenia świeżości i powiewu chłodu, znajdują się: mięta, bazylia, rozmaryn, lawenda, a także orientalny kardamon czy gałka muszkatołowa. Te liście i ziarna są tak nasycone olejkami eterycznymi, że w pachnących kompozycjach pozostają wyczuwalne znacznie dłużej niż inne akordy. 

Genialny efekt jak po zjedzeniu sorbetu lub wypiciu zmrożonej granity czy tonic espresso, zapewniają nuty hesperydowe. Do najważniejszych należą: cytryna, limonka, pomarańcza, grejpfrut, bergamotka. Ich aromat przywodzi na myśl świeżość, jak tuż po wyjściu spod chłodnego prysznica. Natomiast najczęściej, oprócz wód kolońskich, stanowią one początek większości zapachów i są wyczuwalne w nucie głowy. Ich aromat jest niestety dość ulotny.  

Męskie perfumy na lato – ranking 

Te perfumy męskie będą idealnym wyborem na lato i przyniosą świeżość i ochłodzenie. 

Woda toaletowa, która nie bez powodu należy do najbardziej kultowych męskich kompozycji. Jej sprzedaż pomimo upływu lat i rosnącej konkurencji – wciąż ma się dobrze, podobnie jak jakość tego genialnego pachnidła. Na początku czuć falę orzeźwienia, co jest zasługą zawartości świeżej mięty, lekko cytrusowego kwiatu pomarańczy, a także ziołowej lawendy i intensywnie zielonej kolendry. Sercem zapachu jest drzewo sandałowe i jaśmin, ale jego bardziej świeża, zielona wersja. Kompozycję zamyka piżmo, które doskonale ją utrwala i sprawia, że perfumy są wyczuwalne na skórze przez wiele godzin.

To zapach niezwykły, a przy tym zmysłowy i porywający. Kojarzy się z morzem, żaglami, łódką i przygodą. Męską energią.  

To woda toaletowa orzeźwiająca, pobudzająca, a przy tym na wskroś aromatyczna. Kompozycję otwierają owoce: chrupkie i nieco kwaśne zielone jabłko, energetyczna bergamotka. Towarzyszy im akord ochładzających: cedru, bazylii i tymianku. Ziołowego charakteru dodaje obecność nut rodem z mieszanki ziół prowansalskich (również kojarzącej się z wakacjami): lawendy, geranium i szałwii. Nutami bazy są drzewo sandałowe, wetyweria, cedr oraz jodła balsamiczna.

Perfumy przywodzące na myśl soczystą zieleń w cieniu, rozgrzane słońcem rabaty z ziołami i popołudniowy relaks. 

To woda toaletowa, która jest peanem na temat Morza Śródziemnego. Górnymi nutami zapachu są cytryna, bergamotka, neroli, ananas. Południowym cytrusom towarzyszą wytrawne akordy rozmarynu. W sercu zapachu czuć jaśmin w towarzystwie mchu dębowego i orzeźwiającej kolendry. Bazą zapachu jest piżmo, cedr, kardamon.

Zapach ma rześkie wodno-drzewno-orzeźwiające akordy, które obniżają temperaturę niczym kąpiel w orzeźwiającej morskiej toni. 

Woda toaletowa, której opakowanie już sugeruje zawartość kompozycji. Stanowią ją głównie orzeźwiające cytrusy i tonujące przyprawy. Perfumy otwierają nuty mandarynki, pomarańczy, w towarzystwie chłodzących akordów jałowca, anyżu i bazylii. Czuć w nich również nuty cierpkiej bergamotki i aromatycznej lawendy, a także aromat rozkosznie owocowego kwiatu pomarańczy. Wodnego charakteru zapachowi dodają nuty lotosu, a rześkości i pikanterii – korzeń imbiru. Kompozycję zamyka baza z nutami sandałowca, białego piżma i benzoesu.

To doskonały wybór dla miłośników perfum aromatycznych i świeżych. 

Cytrusowo-korzenny zapachowy koktajl dla niego, idealny na upały. Genialne opakowanie w kształcie kieliszka do martini jest zachętą do poznania tej niezwykłej kompozycji. Jest intensywna, jak same składniki użyte do jej stworzenia. Otwierają ją nuty egzotycznego olejku yuzu, cierpko-gorzkiego olejku grejpfrutowego i nieco ziemistych a przy tym pudrowych, zielonych liści fiołka. Sercem zapachu jest miks przypraw orientalnych i południowoeuropejskich, czyli chłodzącego olejku kardamonowego, orzeźwiającego olejku imbirowego oraz aromatycznego olejku tymiankowego. Perfumy zamykają nuty bazy z olejkiem cedrowym, mchem i drewnem.

Jeden z ciekawszych zapachów w tym rankingu, który zasługuje na duże wyróżnienie. 

Woda toaletowa o wyjątkowym składzie. Otwierają ją nuty wodne, chłodzące, połączone z soczystymi grejpfrutem i cytryną. W sercu zapachu połączono chłodny kwiat fiołka z orzeźwiającą kolendrą i aromatycznymi cedrem i kaszmirem. Wykończeniem perfum są nieco bardziej mroczne akordy żywic: styraksu oraz labdanum, w towarzystwie zmysłowej paczuli i ciepłego bursztynu. Zapach nieoczywisty i bardzo dobry na lato. 

To perfumy, które łączą wiele rodzin zapachowych opisywanych we wstępie wraz z dość rzadko obecnymi w kompozycjach męskich kwiatami. Otwierają je nuty czerwonej pomarańczy i różowego grejpfruta. Cytrusom towarzyszy świeża, zielona mięta, ziemista i zmysłowa wetyweria, uznawana w Ameryce Południowej za afrodyzjak. W sercu tego zapachu czuć różę i geranium, co nie jest często spotykanie w kompozycjach dla mężczyzn. Całość zamyka ciepły, orientalny ambroksan, piżmo oraz zielona paczula. Doskonała propozycja na letnie dni i wieczory. 

Woda toaletowa pełna zaskoczeń. Kompozycję otwiera soczysty, kwaśny rabarbar, który jest kłączem znanym z kuchni, natomiast coraz częściej wykorzystywanym w świecie perfum ze względu na owocowo-cytrusowy aromat. Towarzyszą mu gorzka zielona papryczka pimento wraz z gorzką pomarańczą. Toskańskiego charakteru dodają zapachowi nuty serca z zielonym cyprysem, fiołkiem oraz orzeźwiającym geranium Bourbon. Nutami bazy są piżmo i niezwykle aromatyczna jodła balsamiczna. Perfumy zielone, świeże i nieprzewidywalne. 

Woda toaletowa, która łączy cechy rodziny wodnej, cytrusowej i zielonej. Nuty głowy to orzeźwiająca cytryna, bergamotka, mandarynka oraz grejpfrut. Kwaśno-cierpkim cytrusom towarzyszą akordy słodszego ananasa oraz wodnego w charakterze – melona. Następnie w sercu zapach staje się rozkosznie zielony, dzięki obecności mchu dębowego i bluszczu. Zmiękczają go nuty kremowego drzewa sandałowego, zmysłowego piżma i słodko otulającego duetu bursztynu i miodu. Słowem: to zapach rozkosznego wakacyjnego weekendu pełnego samych pozytywnych doznań.  

Woda toaletowa należąca do czołówki zapachów – ikon lata. Kompozycję otwierają świeże, soczyste cytrusy: bergamotka, sycylijska mandarynka i grejpfrut. Cierpkości i głębi zapachowi dodają jagody jałowca, wytrawny, aromatyczny rozmaryn oraz pikantny pieprz syczuański. Genialnym wykończeniem cytrusów i przypraw są drzewo różane, drzewo piżmowe oraz mech dębowy.

To przepiękna kompozycja, którą można by określić mianem dolce farniente, idealnych włoskich wakacji na brzegu błękitnego, ciepłego morza.

Udostępnij:

Autor Maria Kowalczyk Zobacz profil
dziennikarka i redaktorka, zajmująca się od 19 lat pisaniem o urodzie i zdrowiu. Autorka bloga www.nostressbeauty.com oraz konta na instagramie @nostressbeauty . Pracowała w magazynach „Glamour", „Twój Styl", „Elle", prowadziła dział styl w „NaTemat.pl". Obecnie współpracuje m.in. z magazynem online „Vogue.pl" oraz „Wysokie Obcasy". Współautorka portalu www.kosmopedia.org, Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Następny wpis
Cellulit wodny a tłuszczowy – kluczowe różnice i sposoby na redukcję Czytaj więcej