najlepsze matujące podkłady

Matujący podkład do twarzy - jaki będzie najlepszy do przetłuszczającej się cery?

Sposób na trwały makijaż, dłuższą świeżość skóry i wykończenie cery bez połysku? Matujące podkłady do twarzy. Działają jak co najmniej dwa produkty w jednym: podkład i puder. Z pomocą makijażystki podpowiadamy, które warto kupić.

Makijaż jest narażony na czynniki zewnętrzne i te wynikające z rodzaju i kondycji skóry. Nawet perfekcyjnie wykonany ma znacznie krótszy żywot przy nasilonym wydzielaniu sebum czy potu. Dlatego pierwszą kwestią (poza wyborem idealnego koloru), powinno być dopasowanie podkładu do typu cery.

Jaki podkład dla świecącej się cery?

Zmatowienie skóry jako ostatni punkt makijażu może zadziałać utrwalająco i odświeżająco. Zwłaszcza jeśli puder jest drobno zmielony, transparentny i nałożony jedynie na strefę T w przypadku większości cer lub na najbardziej newralgiczne miejsca, jak czoło czy policzki – w przypadku cery tłustej z tendencją do łojotoku. Jeśli to nie wystarcza i skóra po użyciu zwykłego podkładu świeci się, a makijaż – rozmazuje, warto go zmienić na podkład matujący.

Co to oznacza w praktyce? Podkłady i fluidy matujące mają zwykle albo postać bardzo płynną, beztłuszczową – tzw. puder w płynie. Albo są to lekkie musy, które po nałożeniu na twarz pozostawiają matowe wykończenie jak po zastosowaniu pudru transparentnego. Opcjonalnie występują też w formie mocno napigmentowanych, kryjących sztyftów.

Po nałożeniu takiego podkładu ma się gwarancję, że nie sprowokuje większego błyszczenia się cery i że makijaż utrzyma się na twarzy dłużej niż po użyciu zwykłego fluidu.

RADA EKSPERTA

Dla cer tłustych zawsze wybieram lekkie beztłuszczowe formuły podkładów, które nie zatykają porów oraz dają naturalny efekt gładkiej i świeżej skóry. Dobrze jeśli podkład zawiera składniki regulujące wydzielanie sebum oraz ma działanie przeciwzapalne i filtry SPF. Trzeba zawsze pamiętać o nałożeniu pod podkład odpowiedniego kremu – najlepiej w lekkiej postaci beztłuszczowej i mocno nawilżającej. Na strefę T, gdzie gromadzi się najwięcej sebum i powstaje nieestetyczny błysk najlepiej wcześniej zastosować bazę matującą

- radzi makijażystka, Bogusia Szubiakiewicz.

Podkład matujący a typ cery

Poza cerą suchą lub przesuszoną – nie ma przeciwskazań do stosowania matujących podkładów. Natomiast w przypadku cery normalnej, nie ma też takiej potrzeby. Podkłady, fluidy, musy, kompakty lub sztyfty matujące tworzy się z myślą o skórach mieszanych, tłustych oraz trądzikowych. Stąd ich beztłuszczowe formuły i aksamitne wykończenie.

Podkłady matujące coraz częściej zawierają albo bazę zmniejszającą pory, albo formuły, które regulują wydzielanie łojotoku (z glinką, cynkiem czy innymi składnikami pochłaniającymi sebum). Po nałożeniu takiego produktu na twarzy pory stają się mniej widoczne, węższe, a skóra zdaje się świeża. Twarzy z naturalnym „glow” nie ma sensu serwować dodatkowego nabłyszczenia. Warto też zwrócić uwagę na dobór koloru. Przy skórze tłustej lub mieszanej podkład może po kilku godzinach na twarzy wydawać się ciemniejszy.

Najlepsze podkłady matujące do twarzy - ranking

Podkłady matujące dają bardziej trwały efekt makijażu, co przy tłustej lub mieszanej cerze bywa zbawienne. Świetnie kryją, nie spływają i ujednolicają skórę. Warto jednak wybierając taki produkt postawić na dość lekką formułę, żeby nie obciążyć i tak podatnej na przetłuszczanie – cery. Zawsze można albo dołożyć dodatkową warstwę podkładu matującego, albo sięgnąć po bibułkę czy puder matujący. Chociaż patrząc na nasz ranking – są w nim tak trwałe podkłady, że nie powinno być takiej potrzeby.

  • Milucca Nice to Mat You - jest podkładem, który zmniejsza pory. Po jego położeniu na twarz cera nie błyszczy się, a przy tym produkt nie wysusza skóry. Powód? Zawiera witaminę E i kwas hialuronowy, które działają przeciwutleniająco i nawilżająco. A oprócz tych składników, także system Triple Matte, dzięki któremu cera pozostanie idealnie matowa przez wiele godzin.
  • Rimmel Lasting Matte - jest podkładem, który zapewnia idealny mat. Pomimo, że daje mocne krycie, skóra po jego aplikacji wygląda świeżo i bardzo naturalnie. Trochę jak po nałożeniu filtra z instagrama. Lasting Matte ma lekką formułę i pudrowe wykończenie, a dostępny jest w 7 odcieniach.
  • Revlon ColorStay Combination/Oily - to produkt stworzony do cery mieszanej i tłustej. I jeden z bestsellerów ze względu na swoje działanie. Pełne krycie, matowe wykończenie makijażu i trwałość do 24 h to najważniejsze trzy cechy tego podkładu. Warto też wspomnieć, że zawiera formułę Soft Flex, która daje uczucie lekkości i komfortu. To kosmetyk beztłuszczowy, który nie zatyka porów. Dostępny jest w 6 kolorach.
  • Deborah Extra Mat Perfection - jest wyjątkowym podkładem, który warto poznać przed sezonem wysokich temperatur. Powód? Ma formułę odporną na wilgoć, więc jest niezawodny podczas upałów. Radzi sobie z problemem świecenia się skóry i chroni przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Wspomaga mechanizmy skóry w walce ze stresem oksydacyjnym, chroni przed UV i kryje niedoskonałości.
  • Max Factor Facefinity All Day Matte Panstik - to dwa produkty w jednym: podkład w sztyfcie oraz baza matująca, która zmniejsza widoczność porów. Kosmetyk ten zapewnia pełne krycie, makijaż odporny na ścieranie i matowe wykończenie. Sam sztyft ma kremową konsystencję, która dosłownie stapia się ze skórą. A baza może służyć jako wygładzająca skórę, dobra zanim nałoży się na twarz podkład, jak i do poprawek, żeby zmniejszyć widoczność porów. Skóra pozostaje matowa przez cały dzień.

RADA EKSPERTA

Ważne aby podkładu matującego i antybakteryjnego nie nakładać w okolicę oczu, ponieważ będzie wysuszał delikatną skórę. Każdy (nawet najlepszy!) podkład matujący warto przypudrować pudrem sypkim i uzyskać jeszcze lepszą trwałość makijażu i aksamitny wygląd skóry. Ja stosuję takie, które są bardzo cienko zmielone. Najlepiej o właściwościach utrwalających. I nakładam puder wciskając go puszkiem (a nie pędzlem), dzięki temu uzyskuję lepszy efekt trwałości i zmatowienia

- dodaje makijażystka, Bogusia Szubiakiewicz.

Co zrobić, aby podkład nie spływał z twarzy?

Jak wykonać makijaż matujący? Niezależnie od typu cery, zawsze warto najpierw nałożyć na twarz kosmetyk nawilżający – dopasowany do jej kondycji (lekki, żelowy do skóry mieszanej lub tłustej). Następnie, przy bardzo dużej tendencji do świecenia lub łojotoku, warto zainwestować w bazę matującą (albo podkład, który zawiera matującą formułę). Taką bazę warto nałożyć na strefę T, żeby wyrównać powierzchnię skory i zmniejszyć widoczność porów na nosie, brodzie czy czole. A następnie należy sięgnąć już po podkład.

Czym nakładać podkład matujący? Są różne szkoły. Przy bardzo płynnych, beztłuszczowych formułach produktu nie warto sięgać po gąbeczki (lub tzw. blendery do makijażu), gdyż pochłoną zbyt dużo kosmetyku. Nie sprawdzą się też pędzle. A znacznie sprawniejszym i bardziej ekonomicznym sposobem będzie nakładanie produktu palcami. Przy gęstszych podkładach, jeśli zależy nam na najbardziej naturalnym efekcie, warto przed użyciem zwilżyć gąbeczkę do makijażu wodą, odcisnąć jej nadmiar i dopiero sięgać po podkład. Czy po takich kilku etapach należy jeszcze sięgać po puder matujący? Tak, podkład zawsze warto utrwalić. Puder matujący zawsze warto mieć w torebce choćby w celu odświeżenia makijażu. Opcjonalnie warto używać także bibułek matujących.  

Efekt matu zapewnią także pudry matujące:

  1. Rimmel Stay Matte Puder do twarzy 001

    001 Transaprent

    + inne warianty
    25,99 zł
    Cena rekomendowana: 37,99 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 37,99 zł
  2. Max Factor Creme Puff Puder w kamieniu, 13

    13 Noveau Beige

    + inne warianty
    31,99 zł
    Cena rekomendowana: 49,99 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 49,99 zł
  3. 11,99 zł
    Najniższa cena:  12,99 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 12,99 zł
Następny wpis
Podkład nawilżający do suchej cery - jaki jest najlepszy? Czytaj więcej