maseczka nawilżająca do twarzy

Maseczka nawilżająca - jaką wybrać? Najlepsze kosmetyki i przepisy na domowe maseczki

Każda skóra może ulec odwodnieniu i przesuszeniu, chociażby pod wpływem czynników atmosferycznych, klimatyzacji lub po prostu w wyniku odwodnienia organizmu. Produktem, które pozwoli przywrócić odpowiednie nawilżenie w skórze będzie maska nawilżająca do twarzy. Jaką warto wybrać? Podpowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Emilia Błaszczyk. 

Maseczki do twarzy to szybki i skuteczny sposób, aby odżywić i nawilżyć skórę. Szeroka gama produktów pozwala wybierać spośród maseczek w płachcie, maseczek peel-off, masek kremowych, algowych czy z glinki. Maski do twarzy stosuj przynajmniej raz w tygodniu, aby uzupełnić swoją codzienną pielęgnację.

Maseczki nawilżające są pomocne w przypadku łuszczenia naskórka, widocznych suchych skórkach, świetnie radzą sobie z szorstką powierzchnią, a także z zaczerwienieniami na skórze. Jedną z przyczyn suchości skóry jest uszkodzona bariera hydrolipidowa. Mamy wtedy do czynienia z nadmierną transepidermalną utratą wody z naskórka (TEWL), co potęguje uczucie ściągnięcia, odwodnienia skóry.

Jakich składników aktywnych szukać w maseczkach nawilżających?

Składniki aktywne, które świetnie sprawdzą się w maskach nawilżających to:

  • Substancje o działaniu okluzyjnym - tworzące powłokę zapobiegają utracie wody z naskórka, np. woski (wosk pszczeli, wosk carnauba), lanolina,
  • Humektanty - związki silnie higroskopijne, mające zdolność do zatrzymywania wody w naskórku, np. kwas hialuronowy, mocznik, glicerol, aminokwasy,
  • Substancje tłuszczowe - mające za zadanie uzupełnić lipidy w skórze, np. trójglicerydy, ceramidy, cholesterol, NNKT, oleje roślinne np. z wiesiołka, ogórecznika, kiełków pszenicy, makadamia, jojoba ,
  • Polihydroksykwasy - kwas laktobionowy o właściwościach higroskopijnych.

Przeczytaj również: Dobry krem nawilżający - jaki warto wybrać?

Maseczka nawilżająca w płachcie - jaką wybrać?

Preferujesz maski w płachcie? Świetnie sprawdzą się poniższe produkty:

  • Mediheal Proatin D:NA - nawilżająca maska do twarzy na tkaninie. Proteinowa maska w płachcie nasączona kremową esencją o bogatej formule, zawierającą m.in.: 19 różnych typów aminokwasów i peptydów, tworzących na skórze rodzaj matrycy przywracającej skórze jędrność i prawidłowe funkcje ochronne. Innowacyjna receptura z kompleksem DNA, ceramidami, skwalenem, wit. E, adenozyną, ekstraktami z malwy różowej i olejem z orzechów makadamia dogłębnie nawilża, odżywia i wygładza. Poprawia elastyczność oraz ogranicza przedwczesne starzenie się skóry. Regeneruje i uszczelnia płaszcz hydrolipidowy. Płachta maski – PT CELL (Phase Transition Cellulose), została wykonana z organicznej celulozy zaawansowaną technologią nanowłókien, która zapewnia jej idealne dopasowanie do twarzy oraz maksymalnie wchłanianie składników aktywnych.
  • Mediheal P.D.F. - kojąca maska do twarzy na tkaninie. W składzie znajdziemy kwas salicylowy, alantoinę, hydrolizowany kolagen, beta-glukan oraz trehalozę, betainę, argininę, adenozynę, wit. E, ekstrakty z kory wierzby białej, portulaki pospolitej, wąkroty azjatyckiej, rumianku, kadzidłowca oraz sok z aloesu, dzięki czemu łagodzi, nawilża i regeneruje podrażnioną oraz zaczerwienioną skórę.
  • Skin Treats Superfood Cucumber - to maseczka, która zapewnia nie tylko efekt nawilżenia, ale także odświeżenia cery. Jest doskonałym wyborem w letnie dni lub przykładowo po opalaniu. 
  • Vichy Mineral 89 - to maska w płacie, która przyniesie nawilżenie, ukojenie i regenerację skóry. Dzięki połączeniu 89% Wody Wulkanicznej Vichy oraz kwasu hialuronowego ta 10-minutowa maska wzmacnia barierę ochronną skóry, nawilża, ujędrnia oraz wygładza drobne zmarszczki.

Najlepsze maseczki nawilżające na tkaninie:

Maseczka nawilżająca - jaka jest najlepsza?

Jeśli wolisz maski o kremowej konsystencji, świetnie sprawdzą się poniższe produkty:

  • Uriage Eau Thermale - aktywnie nawilżająca maseczka na noc, idealna dla skóry odwodnionej. Intensywnie nawilża dzięki zawartości Hydro-Thermal Complex (Woda Termalna Uriage + nawilżający opatrunek H2O + Aquaxyl). Woda Termalna Uriage koi skórę.
  • Nuxe Crème Fraîche® de Beauté Masque - w składzie zawiera mleczka roślinne i skoncentrowany kwas hialuronowy, który nawilża nawet najbardziej odwodnioną skórę. Natychmiastowo koi skórę i przynosi jej ulgę.
  • Jowaé Masque D'Eau Repulpant - zawiera antyoksydacyjne lumifenole, wodę z kwiatu wiśni oraz nawilżający kompleks ekstraktów ze słodkich migdałów i siemienia lnianego. Roślinna gliceryna wzmacnia działanie nawilżające.
  • Institut Esthederm Intensive Hyaluronic Mask - zaawansowana maska ze skoncentrowanym kwasem hialuronowym, intensywnie nawilżająca. Produkt z kwasem hialuronowym, który znany jest ze swoich właściwości nawilżających. Działa jak zbiornik wody, gwarantując zachowanie młodej i nawodnionej skóry na dłużej. Zapewnia nawodnienie skóry na trzech poziomach. Kombinacja 3 form kwasu hialuronowego, zawarta w produkcie, to: wysokocząsteczkowy kwas hialuronowy (High Molecular Weight): utrzymuje wodę w naskórku i intensywnie nawilża – 0,1%, kapsułowany kwas hialuronowy: wygładza drobne linie i zmarszczki skóry – 0,5%, niskocząsteczkowy kwas hialuronowy (Medium Molecular Weight): stymuluje syntezę kwasu hialuronowego w skórze właściwej dla trwałego efektu wypełnienia – 0,4%.

Maseczki nawilżające polecane przez eksperta:

WSKAZÓWKA

By ułatwić składnikom aktywnym penetrację z maseczki w głąb skóry, przed jej nałożeniem wykonaj peeling. Świetnie sprawdzi się peeling enzymatyczny, który w składzie będzie zawierać enzymy z papai (papaina), z ananasa (bromelaina), z dyni czy keratolinę.

Domowa maseczka nawilżająca

Przygotowanie domowej maseczki nawilżającej do twarzy zajmuje kilka minut. Wystarczy wymieszać składniki maseczki i nałożyć ją na oczyszczoną wcześniej skórę twarzy. Oto kilka przepisów polecanych przez naszego eksperta. 

Maseczka banan + awokado


Składniki: banan, pół awokado, 2 łyżki jogurtu naturalnego

Awokado jest bogate w witaminy A, B, C E, potas, magnez czy miedź. Nawilża skórę i ją odżywia. Przyspiesza gojenie ran oraz spowalnia starzenie skóry. Idealnie sprawdzi się dla skóry suchej i dojrzałej. Banany za to bogate są w żelazo, cynk oraz białka. Nawilżają i łagodzą podrażnienia. Przygotowanie maseczki jest niezwykle proste, wystarczy zmiksować wszystkie składniku i gotowe! Maseczkę nakładamy na umytą twarz na około 15 minut, następnie zmywamy letnią wodą.

Maseczka z płatków owsianych


Składniki: 3 łyżki zblendowanych płatków owsianych, 1 łyżka miodu i 1 łyżka jogurtu

Płatki owsiane są źródłem witamin (wit. E i z grupy B) oraz minerałów (selen i magnez). Dzięki tym składnikom cera staje się nawilżona i błyszcząca. Dodatkowo płatki owsiane poprawiają koloryt skóry i mają działanie przeciwzapalne. By wzmocnić działanie odżywcze maski, możesz dodać kilka kropel oleju argonowego. Przygotowanie wymaga od Ciebie wymieszania składników w miseczce i gotowe! Nakładamy na oczyszczoną skórę na około 15 minut, następnie zmywamy letnią wodą.

Maseczka z białą glinką i hydrolatem różanym


Składniki: 1 łyżka glinki białej, hydrolat różany (ilość do uzyskania jednolitej konsystencji)

Glinka biała działa łagodząco i nawilżająco na wrażliwą i suchą skórę. Natomiast hydrolat różany wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i nawilża skórę.
Przygotowanie maseczki jest niezwykle proste, wystarczy wymieszać glinkę z hydrolatem w miseczce i nałożyć na oczyszczoną skórę na 10 minut, następnie zmywamy letnią wodą.

Pamiętaj, że przewlekła suchość skóry wpływa na spadek jej elastyczności, może wyzwalać świąd, a nawet pieczenie. Dodatkowo, przesuszenie ułatwia niekorzystne działanie czynników fizykalnych (temperatura, wiatr, promieniowanie UV, mikrourazy), chemicznych (detergenty) czy biologicznych (drobnoustroje). Dlatego już dziś zadbaj o odpowiednie nawilżenie swojej skóry!

Na co dzień nie zapominaj o kremie nawilżającym:

Autor

Emilia Błaszczyk - absolwentka Kosmetologii w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Jako kosmetolog przyjmuje w Gabinecie Estetican w Warszawie. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz terapiach healthy-aging.

 

Źródła:

A. Kołodziejczak, Kosmetologia tom I, wyd. PZWL, Warszawa 2019, s. 114-120.

Następny wpis
Najlepsze matowe pomadki - są trwałe i nie wysuszają ust Czytaj więcej