Każda skóra może ulec odwodnieniu i przesuszeniu, chociażby pod wpływem czynników atmosferycznych, klimatyzacji lub po prostu w wyniku odwodnienia organizmu. Produktem, które pozwoli przywrócić odpowiednie nawilżenie w skórze będzie maska nawilżająca do twarzy. Jaką warto wybrać? Podpowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Emilia Błaszczyk.
Maseczki do twarzy to szybki i skuteczny sposób, aby odżywić i nawilżyć skórę. Szeroka gama produktów pozwala wybierać spośród maseczek w płachcie, maseczek peel-off, masek kremowych, algowych czy z glinki. Maski do twarzy stosuj przynajmniej raz w tygodniu, aby uzupełnić swoją codzienną pielęgnację.
Maseczki nawilżające są pomocne w przypadku łuszczenia naskórka, widocznych suchych skórkach, świetnie radzą sobie z szorstką powierzchnią, a także z zaczerwienieniami na skórze. Jedną z przyczyn suchości skóry jest uszkodzona bariera hydrolipidowa. Mamy wtedy do czynienia z nadmierną transepidermalną utratą wody z naskórka (TEWL), co potęguje uczucie ściągnięcia, odwodnienia skóry.
Składniki aktywne, które świetnie sprawdzą się w maskach nawilżających to:
Przeczytaj również: Dobry krem nawilżający - jaki warto wybrać?
Preferujesz maski w płachcie? Świetnie sprawdzą się poniższe produkty:
Jeśli wolisz maski o kremowej konsystencji, świetnie sprawdzą się poniższe produkty:
WSKAZÓWKA
By ułatwić składnikom aktywnym penetrację z maseczki w głąb skóry, przed jej nałożeniem wykonaj peeling. Świetnie sprawdzi się peeling enzymatyczny, który w składzie będzie zawierać enzymy z papai (papaina), z ananasa (bromelaina), z dyni czy keratolinę.
Przygotowanie domowej maseczki nawilżającej do twarzy zajmuje kilka minut. Wystarczy wymieszać składniki maseczki i nałożyć ją na oczyszczoną wcześniej skórę twarzy. Oto kilka przepisów polecanych przez naszego eksperta.
Składniki: banan, pół awokado, 2 łyżki jogurtu naturalnego
Awokado jest bogate w witaminy A, B, C E, potas, magnez czy miedź. Nawilża skórę i ją odżywia. Przyspiesza gojenie ran oraz spowalnia starzenie skóry. Idealnie sprawdzi się dla skóry suchej i dojrzałej. Banany za to bogate są w żelazo, cynk oraz białka. Nawilżają i łagodzą podrażnienia. Przygotowanie maseczki jest niezwykle proste, wystarczy zmiksować wszystkie składniku i gotowe! Maseczkę nakładamy na umytą twarz na około 15 minut, następnie zmywamy letnią wodą.
Składniki: 3 łyżki zblendowanych płatków owsianych, 1 łyżka miodu i 1 łyżka jogurtu
Płatki owsiane są źródłem witamin (wit. E i z grupy B) oraz minerałów (selen i magnez). Dzięki tym składnikom cera staje się nawilżona i błyszcząca. Dodatkowo płatki owsiane poprawiają koloryt skóry i mają działanie przeciwzapalne. By wzmocnić działanie odżywcze maski, możesz dodać kilka kropel oleju argonowego. Przygotowanie wymaga od Ciebie wymieszania składników w miseczce i gotowe! Nakładamy na oczyszczoną skórę na około 15 minut, następnie zmywamy letnią wodą.
Składniki: 1 łyżka glinki białej, hydrolat różany (ilość do uzyskania jednolitej konsystencji)
Glinka biała działa łagodząco i nawilżająco na wrażliwą i suchą skórę. Natomiast hydrolat różany wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i nawilża skórę.
Przygotowanie maseczki jest niezwykle proste, wystarczy wymieszać glinkę z hydrolatem w miseczce i nałożyć na oczyszczoną skórę na 10 minut, następnie zmywamy letnią wodą.
Pamiętaj, że przewlekła suchość skóry wpływa na spadek jej elastyczności, może wyzwalać świąd, a nawet pieczenie. Dodatkowo, przesuszenie ułatwia niekorzystne działanie czynników fizykalnych (temperatura, wiatr, promieniowanie UV, mikrourazy), chemicznych (detergenty) czy biologicznych (drobnoustroje). Dlatego już dziś zadbaj o odpowiednie nawilżenie swojej skóry!
Autor
Emilia Błaszczyk - absolwentka Kosmetologii w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Jako kosmetolog przyjmuje w Gabinecie Estetican w Warszawie. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz terapiach healthy-aging.
Źródła:
A. Kołodziejczak, Kosmetologia tom I, wyd. PZWL, Warszawa 2019, s. 114-120.