Masaż twarzy w domu

Masaż twarzy w domu – jakie daje efekty i jak go zrobić?

Wystarczy już 10 minut dziennie, aby po dwóch tygodniach zobaczyć różnicę. Regularny masaż twarzy w domu wygładza zmarszczki, poprawia owal twarzy, redukuje cienie pod oczami oraz pomaga się zrelaksować. Na dodatek jest prostszy niż Ci się wydaje. Sprawdź, jak go zrobić!

Jakie efekty daje masaż twarzy w domu?

Automasaż przynosi wiele korzyści zarówno dla skóry oraz mięśni twarzy, jak i ogólnego samopoczucia. Oto kilka kluczowych efektów, które można osiągnąć dzięki regularnemu masażowi w domu:

  • Poprawa krążenia krwi

Masaż twarzy stymuluje przepływ krwi. Ponieważ krew transportuje do komórek tlen i substancje odżywcze, poprawa krążenia sprawia, że skóra staje się zdrowsza, gładsza i bardziej promienna. 

  • Redukcja obrzęków

Podczas masażu wykonujemy delikatny drenaż limfatyczny, czyli odprowadzamy limfę do węzłów chłonnych. Osłabione krążenie limfy i jej zastoje powoduje obrzęki nie tylko w okolicy oczu, ale dolnej części całej twarzy. Bardzo często objawia się zanikiem widoczności kości policzkowych i linii żuchwy. W takim przypadku masaż twarzy szybko powoduje naturalne wykonturowanie twarzy poprzez usunięcie obrzęków. 

  • Redukcja napięcia mięśniowego 

Regularny masaż twarzy pomaga zrelaksować mięśnie i powięź, czyli tkanką miękką, która otacza nasze mięśnie. Gdy długo napinamy dany mięsień (np. z powodu napięcia nerwowego lub nieprawidłowej postawy), zaczyna on tworzyć z powięzią twardą strukturę, której nie możemy już rozluźnić siłą umysłu. Potrzebne jest rozmasowanie. Dlaczego to tak ważne?

Napięte mięśnie utrudniają przepływ krwi i limfy. Z tego powodu np. napięty żwacz może powodować zaburzać krążenie krwi w pod oczami i powodować podkrążenie czy powodować zastoje limfy. Ponadto jak wspomniałam wyżej utrudnione krążenie krwi i limfy – powoduje słabsze odżywienie komórek, a tym samym gorszy wygląd skóry. 

Dodatkowo masaż przynosi ulgę naszym uciskanym przez mięśnie zakończeniom nerwowym, dlatego zupełnie naturalne jest poczucie ulgi i relaksu, jakie po rozmasowaniu napiętego obszaru. 

  • Ujędrnienie skóry

Masaż twarzy przyczynia się do zwiększenia produkcji kolagenu – białka budulcowego skóry, które odpowiada za jej jędrność i napięcie. W celu ujędrniania szczególnie polecany jest masaż próżniowy, czyli np. wykonany bańkami chińskimi do twarzy

Masaż twarzy w domu krok po kroku

Krok 1: Przygotowanie

Zacznij od dokładnego oczyszczenia twarzy, aby usunąć makijaż, nadmiar sebum oraz inne zanieczyszczenia. Najlepiej zrób to dwuetapowo. Do pierwszego etapu możesz wykorzystać płyn micelarny, mleczko lub olejek do demakijażu z emulgatorem

Po oczyszczeniu zastosuj tonik i serum ze składnikami aktywnymi. Polecamy np. so.ko Glow 24K o właściwościach nawilżających i rozświetlających. W składzie ma m.in. kwas hialuronowy, pantenol i złoto. Dzięki masażowi substancje z serum lepiej wchłoną się w skórę. 

Jeśli robisz masaż wieczorem przed snem, to nałóż także krem na noc. 

Ostatnim i kluczowym elementem przygotowania do masażu twarzy jest nałożenie olejku. Jeśli obawiasz się zapychania, wybierz jeden z polecanych do cery trądzikowej np. z pestek arbuza lub konopny. 

Nałóż kilka do kilkunastu kropli. Skóra powinna być śliska, ale nie może ociekać olejkiem, bo wtedy trudniej będzie stymulować głębsze tkanki. 

Krok 2: Wybierz masażer

Na początek najlepszym wyborem będzie kamień Gua Sha lub masażer 3D. To akcesoria, których używamy bardzo intuicyjnie, a dodatkowo są wygodne i niedrogie. 

W przypadku kamienia używamy tej powierzchni, która jest najlepiej dopasowana do danej części twarzy. Np. na żuchwę używamy wgłębienia serduszka so.ko. 

Złoty roller 3D trzymamy za rączkę, tak aby dwie głowice przesuwały się po powierzchni skóry.

Krok 3: Masaż twarzy

Rozpocznij masaż od dolnych partii twarzy, przesuwaj kamień od środka twarzy na zewnątrz. Używaj średniej siły, tak aby masażer wywierał bezbolesny, przyjemny nacisk na tkanki. 

SCHEMAT RUCHÓW MASAŻU:

  • Broda i żuchwa – Od środka brody do ucha, po linii żuchwy.
  • Policzki – Od kącika ust do dolnego płatka ucha. Następnie od kącika ust do górnej części ucha (tuż pod skronią). A na koniec od płatka nosa do skroni (płytkę przesuwaj pod kością policzkową, a roller aby znalazła się między głowicami). 
  • Okolice oczu – Od wewnętrznego kącika oka do skroni, masuj pod i nad okiem. Jeśli masz problem z opuchlizną lub cieniami pod oczami, świetnie sprawdzą się szklane kule do masażu, które chłodzisz w lodówce. Dzięki schłodzeniu jeszcze lepiej redukują zastoje limfy. 
  • Czoło – Od środka czoła w stronę skroni. Potem od linii brwi w górę. 

Krok 4: Zakończenie masażu

Masaż zakończ delikatnymi ruchami po bokach twarzy, od środka czoła w kierunku szyi i dekoltu – tak samo po obu stronach. W ten sposób sprowadzisz limfę do węzłów przyusznych i nadobojczykowych. To pomoże usunąć toksyny i zmniejszyć obrzęki.

Masaż twarzy to nie tylko chwila relaksu, ale przede wszystkim skuteczny sposób na naturalnie wykonturowanie twarzy. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest regularność. Masuj w najbardziej dogodnym momencie, nie na siłę. Ja np. robie to wieczorem podczas oglądania serialu, filmu czy słuchania podcastu. 

Udostępnij:

Autor Patrycja Fijałkowska Zobacz profil
Pasjonatka pielęgnacji skóry i masażu twarzy. Z wykształcenia historyczka sztuki i kosmetyczka. Od wielu lat związana z mediami. Pisała i planowała artykuły dla serwisów: Kobieta.pl, Elle.pl, Glamour.pl, Wizaz.pl i HelloZdrowie.pl.
Następny wpis
Nowość – Sesderma RETISIL. Retinoid nowej generacji i krzem organiczny redukują wszystkie objawy starzenia się skóry Czytaj więcej