masaż gua sha

Masaż Gua Sha - jakie daje efekty i jak go wykonać? [RADY EKSPERTA]

Masaż płytką Gua Sha nie bez powodu cieszy się ogromną popularnością. Regularnie wykonywany poprawia napięcie skóry, redukuje drobne zmarszczki i zmniejsza opuchliznę na twarzy. Jednak, aby przyniósł oczekiwane efekty należy wykonać go prawidłowo. O technice masażu przy pomocy kamienia Gua Sha pisze ekpsert Super-Pharm, kosmetolog - Martyna Radziejewska.

Pielęgnacja skóry inspirowana Dalekim Wschodem od kilku lat cieszy się ogromną popularnością. Coraz większą popularnością cieszą się przede wszystkim masaże skóry. W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszy się masaż twarzy Kobido, który ma działać jak niechirurgiczny lifting. Masaż Kobido wykonywany jest przy pomocy dłoni, ale coraz częściej mówi się o masażu przy pomocy naturalnych kamieni. Przykładem jest masaż płytką Gua Sha. Na czym poleca i jak go wykonać?

Kamień Gua Sha

Stosowanie płytek Gua sha wywodzi się z tradycji chińskiej. Masażer wykonany jest z naturalnych surowców, najczęściej jadeitu lub różowego kwarcu, posiada różne kształty, w większości przypominające serce. W dosłownym tłumaczeniu „gua” oznacza skrobanie, a „sha” zaczerwienienie. Nazwa sugeruje, że masaż powinien być tak długo wykonywany, aż skóra się nie zaczerwieni. Oczywiście, mowa o zdrowym zaróżowieniu skóry. Aby nie wyrządzić sobie krzywdy podczas masażu warto zwrócić uwagę na krawędzie płytki. Niestety, ale niektóre masażery mają ostro zakończone brzegi, co może sprzyjać zadrapaniom i podrażnieniom.

Tradycja stosowania płytek Gua Sha sięga XIV wieku, kiedy wykonywano nimi masaże całego ciała i twarzy. Początkowo były to zabiegi głownie lecznicze, które miały uśmierzyć ból. Według tradycji chińskiej dolegliwości bólowe to nic innego jak zastój w przepływie energii, dlatego poprzez pocieranie i masaże próbowaną ja pobudzić. Z czasem zauważono również pozytywny wpływ płytek Gua Sha na poprawę wyglądu skóry.

Masaż Gua Sha - na czym polega?

Masaż przy pomocy płytek Gua Sha to niesamowicie relaksujący zabieg. Choć wykonywany samodzielnie w domu może nie być tak przyjemny jak w profesjonalnym gabinecie, na pewno przyniesie oczekiwane efekty. Wymagana jest jedynie systematyczność i regularność.

Masaż Gua sha skupia się głównie na drenażu, czyli pobudzeniu przepływu krwi i limfy. Dzięki czemu niwelujemy obrzęki oraz opuchnięcia w okolicy twarzy, szyi i dekoltu. Wykonywany przez profesjonalistę rozpoczyna się od rozluźnienia karku, ramion oraz czepca. Następnie skupia się na dokładnym przedrenowaniu okolicy twarzy, wszystkie ruchy kierowane są do węzłów chłonnych. Podczas masażu w gabinecie ruchy różnią się miedzy sobą intensywnością, raz są bardzo powolne, a czasami energiczne i mocniejsze. Gua Sha wykorzystuje również elementy akupresury. Ruchy w części liftingującej wykonywane są ku górze, tak aby działać przeciwko grawitacji. Wykonując zabieg Gua Sha samodzielnie w domu najlepiej trzymać się zasady, że masaż ma być przyjemny i relaksacyjny. 

Płytki Gua Sha często są częścią zestawów do masażu twarzy. Znajdziemy je m.in. w zestawie do masażu twarzy SO.KO oraz w zestawie Crystallove Clear Quartz Beauty Set

Sprawdź akcesoria do masażu twarzy:

Masaż Gua Sha - efekty

  • Pobudzenie przepływu krwi i chłonki, dotlenienie skóry,
  • Wsparcie procesu detoksykacji,
  • Poprawa napięcia skóry,
  • Redukcja widoczności zmarszczek i drobnych lini,
  • Zmniejszenie cieni oraz opuchlizny wokół oczu,
  • Poprawa kolorytu skóry,
  • Rozluźnienie napięć mięśniowych.

WSKAZÓWKA

Pamiętajmy, że płytki Gua Sha do narzędzia wielokrotnego użytku, dlatego należy dbać o ich czystość. Masażer po każdym użyciu należy umyć pod bieżącą wodą oraz zdezynfekować. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza, jeśli mamy problem z zaskórnikami. Odradza się stosowania tego typu akcesoriów w przypadku cer trądzikowych z aktywnymi zmianami zapalnymi. W takim przypadku masaż może pogorszyć stan skóry i wpłynąć na rozprzestrzenienie się choroby.

Jak często wykonywać masaż Gua Sha?

Aby zobaczyć efekty należy pamiętać o regularności w wykonywaniu masażu. Tak naprawdę, im częściej będziemy wykonywać zabieg, tym szybciej zobaczymy rezultaty. Masaż można robić nawet codziennie podczas porannej/wieczornej pielęgnacji, w zależności kiedy mamy więcej czasu.

Jak używać kamienia Gua Sha?

Procedurę masażu należy rozpocząć od dokładnego demakijażu oraz oczyszczenia skóry. Następnie na obszar, który chcemy masować zaleca się nałożyć olej lub serum. Skóra powinna być delikatnie natłuszczona, ale produktu nie może być za dużo, tak aby płytka nie ślizgała się po powierzchni. Jeśli decydujemy się na olej do masażu najlepiej wybrać te o małym potencjale komedogennym (jednak należy pamiętać, że komedogenność to bardzo często kwestia indywidualna). Śwetnie sprawdzą się np. olej z pestek malin, olej z czarnuszki, olejk z pestek winogron, olej z pestek truskawek lub z nasion konopi. 

Masaż Gua Sha krok po kroku

Masaż Gua Sha rozpoczynamy od okolic szyi, posuwistym ruchem przesuwamy od obojczyków do żuchwy, każdy ruch powtarzamy po kilka razy, tak aby dokładnie przemasować cały obszar. Następnie przechodzimy na twarz, poruszamy się od brody do kątów żuchwy, od kącików ust to ucha, od skrzydełek nosa do szczytów kości jarzmowych. Ruchy należy wykonywać na zewnątrz, delikatnie ku górze. Warto również poświecić chwilę czasu na okolicę oczu, delikatne przesunięcia po mięśniu okrężnym oczu pomogą pozbyć się opuchlizny i cieni. Podczas zabiegu można również skupić się na konkretnych zmarszczkach. Przy regularnym masażu zmniejszy się ich widoczność. Każdy ruch powtarzamy ok. 10 razy, masaż powinien trwać przynajmniej 10-15 minut. W przypadku zabiegu w gabinecie profesjonalnym czas trwania to ok. 1-1,5 godziny. 

Podobnie jak roller do masażu, płytkę Gua Sha można trzymać w lodówce, przyjemny chłód pobudzi skórę oraz szybciej poradzi sobie z opuchlizną. Jeśli do zabiegu zastosowane było serum lub krem kosmetyki można zostawić na skórze i przejść do dalszej pielęgnacji. Jednak w przypadku olejów, lepiej zmyć je z twarzy, aby nie doprowadzić do zapchania skóry.

Sprawdź kosmetyki liftingujące podtrzymujące efekty masażu:

  1. 123,99 zł
    Najniższa cena:  124,99 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 124,99 zł
  2. 162,99 zł
    Cena rekomendowana: 196,99 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 196,99 zł
Udostępnij:

Autor Martyna Radziejewska Zobacz profil
Absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.
Następny wpis
Odżywki do włosów w kostce - jakie mają zalety i jak je stosować? Czytaj więcej