masaż bańką chińską

Masaż bańką chińską - efekty i przeciwwskazania. Jak go wykonać?

Jak prawidłowo wykonać masaż bańką chińską? Jakie przynosi efekty w usuwaniu cellulitu? Czy i jakie są przeciwskazania do robienia tego zabiegu? Sprawdzamy.

Masaż bańką chińską to jedna z najbardziej polecanych i skutecznych terapii antycellulitowych, z których można korzystać zarówno w gabinetach kosmetycznych, jak i w domu. Dlaczego warto? Oczywiście ze względu na wyjątkowe działanie tego zabiegu!

Masaż bańką chińską

Jak działa masaż wykonywany bańką chińską? Na zasadzie podciśnienia, które powstaje poprzez zassanie skóry tym silikonowym akcesorium. To wspomaga przepływ limfy, zwiększa ukrwienie, dotlenia tkanki i działa na skórę silnie pobudzająco. Efekt? Stopniowa redukcja cellulitu!

RADA EKSPERTA

Masaż bańką chińską zwiększa przekrwienie, które daje lepsze dotlenienie i metabolizm komórek skóry i tkanki podskórnej. Podciśnienie, które wywołujemy przez zassanie skóry bańką wspomaga przepływ limfy, przez co zmniejsza obrzęki i cellulit. Masaż antycellulitowy nóg zawsze robimy na siedząco/leżąco, nigdy na stojąco. Nie ma możliwości skutecznego przesuwania limfy w górę w stronę węzłów, gdy stoimy a grawitacja ciągnie płyny w dół.

Masażu bańką chińską nie robimy gdy jesteśmy przeziębieni lub w naszym organizmie toczy się stan zapalny. Bańką nie mogą masować się osoby z problemem żylaków i kobiety w ciąży. Przy tendencji do pękających naczynek najlepiej skonsultować się z flebologiem lub kosmetologiem i zapytać czy można wykonywać zabieg. Czy masaż nie wywoła więcej skutków niepożądanych w postaci popękanych naczynek. Jest to kwestia niezwykle indywidualna, dlatego tak istotna jest konsultacja.

- tłumaczy Wiola Kaniewska, kosmetolog z Kliniki Elite Centrum Laseroterapii.

Sprawdź bańki chińskie do masażu:

Efekty masażu bańką chińską

Cellulit zwany też skórką pomarańczową to defekt tkanki łącznej, o którym się mówi, że jest chorobą cywilizacyjną. Powód? Na jego wpływ mają często geny, styl życia (brak odpowiedniej ilości ruchu), dieta (bogata w cukier, sól, które zatrzymują wodę w organizmie i tłuszcz), przyjmowane leki hormonalne (m.in. antykoncepcyjne). Zwykle ten problem dotyczy kobiet.

Najczęściej cellulit zlokalizowany jest na udach, pośladkach, brzuchu i ramionach. Są różne rodzaje cellulitu: wodny, tłuszczowy i mieszany. A także różne stopnie skórki pomarańczowej – ostatnie stadium to choroba zwana cellulitis, która wiąże się nie tylko z nieestetycznymi widocznymi nierównościami, ale także z bolesnymi guzkami na skórze. Czy można pozbyć się całkowicie cellulitu? Obecnie wykonuje się dużo zabiegów hi-tech, które wyraźnie zmniejszają problem, ale nie dają efektu na całe życie. Warto jest więc dwa razy do roku wykonywać serię zabiegów w gabinecie, a także wspomagać pielęgnację zabiegami domowymi. Przykład: bańka chińska, która jest skutecznym sposobem na cellulit

Skóra po zabiegu z użyciem bańki chińskiej jest lekko zaróżowiona i zwiększa się też jej podatność na wchłanianie składników aktywnych z preparatów antycellulitowych. Bańka chińska może być na początku dość bolesna, dlatego należy do niej skórę stopniowo przyzwyczajać. I pamiętać, że tylko regularnie wykonywany zabieg przeprowadzony w serii przynosi naprawdę zadowalające efekty. Lepiej ukrwiona skóra staje się bardziej jędrna, gładka, elastyczna i wygląda na młodszą

Masaż bańką krok po kroku - jak go wykonać?

Masaż bańką chińską to nie jest zabieg, który przynosi efekty po jednorazowym wykonaniu. Jak większość kuracji antycellulitowych czy ujędrniających skórę – wymaga przeprowadzenia serii. Masaż bańką powinno się robić 2-3 razy w tygodniu i powinien on trwać około 20 minut. Oczywiście biorąc pod uwagę jakość, rodzaj i kondycję skóry. Jeśli pojawią się przekrwienia czy siniaki, warto zrobić kilkudniową przerwę. Co trzeba wiedzieć zanim się przystąpi do masażu bańką chińską? Należy go wykonywać na oczyszczonej, suchej skórze, na którą się nakłada oliwkę lub olejek. Na przykład Bio Oil Naturalny z olejem sojowym, ze słonecznika, z nasion krokosza i olejkiem jojoba i olejkami eterycznymi. Doskonale do masażu bańką chińską sprawdzają się preparaty przeznaczone dla kobiet w ciąży lub młodych mam, jak 4Organic Mama Olejek Przeciwko Rozstępom z olejem ze słodkich migdałów, olejem arganowym i witaminą E.

Następnie, po nałożeniu na uda, pośladki czy brzuch olejku, należy usiąść – nigdy nie wykonywać masażu bańką chińską na stojąco – wówczas siła grawitacji ciągnie limfę i krew w dół, więc zabieg nie przynosi pożądanych efektów. Należy zassać skórę silikonową bańką i lekko, prostymi ruchami podciągać ją sunąc po skórze w górę. Masaż powinno się zacząć od samych kostek i zawsze kierować się do góry, w kierunku do węzłów chłonnych: w kolanie i w pachwinie. Dla zaawansowanych poleca się większe manewry, jak koliste czy spiralne ruchy. 

Olejki do masażu bańką:

RADA EKSPERTA

Najpierw smarujemy masowaną okolice oliwką. Zasysamy skórę bańką i lekko podciągamy ją do góry i dopiero wtedy zaczynamy ruch. Nie wciskamy bańki w skórę. Ruchy na nogach należy rozpocząć od kostek w górę, w stronę węzła chłonnego pod kolanem, a uda – od kolana w stronę węzła w pachwinie. Warto zaczynać od krótkich ruchów. Z czasem będą one dłuższe i będzie się mniej odrywać bańkę. Masaż nie powinien być za mocny, aby nie pojawiły się siniaki. Jeśli na masowanej okolicy wyjdą zasinienia – najlepiej zrobić przerwę i poczekać do ich wchłonięcia.

Jakie ruchy wykonywać podczas masażu? Najpierw w linii prostej masować skórę w stronę węzłów. A kiedy nabierze się wprawy, warto dołożyć ruchy koliste i zataczać na skórze koła lub spiralę. Zawsze na koniec wykonuje się ruchy drenujące czyli od dołu ku górze. Domowy masaż bańką chińską na obie nogi powinien trwać około 20 min i być powtarzany 2-3 razy w tygodniu

- dodaje Wiola Kaniewska.

Masaż bańką - przeciwskazania

Przeciwskazania do zabiegu bańką chińską? Nie powinno się używać baniek chińskich przy skórze naczynkowej, bardzo wrażliwej. Problematyczne może też być stosowanie tego masażu na bliznach, uszkodzonej skórze, aktywnych stanach zapalnych skóry jak egzema czy trądzik, a także w ciąży. Nie poleca się też wykonywania tej terapii przy tendencji do powstawania siniaków.

Jak podkreśla nasz ekspert, Wiola Kaniewska – „Przy tendencji do pękających naczynek najlepiej skonsultować się z flebologiem lub kosmetologiem i zapytać czy można wykonywać zabieg. Czy masaż nie wywoła więcej skutków niepożądanych w postaci popękanych naczynek. Jest to kwestia niezwykle indywidualna, dlatego tak istotna jest konsultacja”. 

Po masażu bańką chińską sięgnij po balsam antycellulitowy:

Następny wpis
Najlepsze kremy przeciwzmarszczkowe - ranking TOP 5 Czytaj więcej