łysienie u kobiet co robic

Łysienie u kobiet - rodzaje i przyczyny. Trychlog radzi, jak je zahamować

Wiele kobiet marzy o tym, aby mieć piękne i gęste włosy. Jednak co zrobić, gdy włosy zaczynają się nadmiernie przerzedzać i wypadać? W jaki sposób reagować i po czym poznać, że mamy do czynienia z łysieniem? Na te i inne pytania odpowiada ekspert Super-Pharm, trycholog Paulina Hanusz-Prętczyńska.

Witamina C to jedna z najbardziej popularnych i najczęściej poszukiwanych w kosmetykach substancji aktywnych. Słynie z właściwości rozświetlających, rozjaśniających i wyrównujących koloryt.

Niewiele mówi się natomiast o właściwościach stymulujących i przeciwzmarszczkowych witaminy C. Czy wiesz, że stymuluje ona syntezę kolagenu i elastyny oraz ceramidów w skórze? Dzięki temu jest świetnym składnikiem kremów pod oczy, gdzie skóra jest cienka, delikatna, z często widocznymi cieniami i zmarszczkami.

Łysienie u kobiet – rodzaje 

Łysienie u kobiet najczęściej spotykane jest w postaci:

  • łysienia telogenowego,
  • łysienia androgenowego.

Te dwa rodzaje łysienia różnią się od siebie mechanizmem i objawami jakie mogą być obserwowane przez kobiety. 

Łysienie telogenowe u kobiet

Łysienie telogenowe to nagłe, gwałtowne i rozproszone wypadanie włosów. Charakter łysienia telogenowego może być:

  • Ostry – trwający do 6 miesięcy,
  • Przewlekły – trwający powyżej 6 miesięcy.

Przyczyną tak nadmiernej utraty włosów jest procentowy wzrost włosów w fazie telogenu oraz synchronizacja cyklu włosowego, może do tego doprowadzić kilka mechanizmów jak np. opóźnione opuszczanie anagenu charakterystyczne dla mechanizmu łysienia poporodowego czy krótki anagen, który jest najczęstszym mechanizmem łysienia telogenowego o charakterze przewlekłym.

Istnieje wiele przyczyn, które mogą doprowadzić do łysienia telogenowego są to między innymi:

  • Niedobory mikro i makroelementów (witaminy z grupy B, żelazo, cynk),
  • Zaburzenia wchłaniania, zaburzenia na poziomie jelit (np. zespół jelita drażliwego),
  • Zaburzenia hormonalne (choroby tarczycy, PCOS, hiperandrogenizm),
  • Operacje i zabiegi chirurgiczne przy zastosowaniu narkozy,
  • Antybiotyki, niektóre leki,
  • Choroby infekcyjne oraz choroby w przebiegu wysokiej gorączki,
  • Stres emocjonalny, przewlekły,
  • Nagłe ograniczenia i restrykcje dietetyczne,
  • Stany zapalne skóry głowy, niepoprawna higiena skóry głowy,
  • I wiele wiele więcej.

Czym charakteryzuje się łysienie telogenowe u kobiet?

  •  Jednym z głównych objawów jakie obserwuje się podczas łysienia telogenowego to nadmierna utrata włosów podczas mycia, czesania, suszenia czy też swobodnego przeciągnięcia dłonią po włosach.
  • Bardzo często kobiety zgłaszają również utratę objętości widoczną po związaniu włosów w kucyk czy też inną fryzurę.

Łysienie androgenowe u kobiet 

Mechanizm łysienia androgenowego u kobiet przebiega w sposób odmienny od wyżej wymienionego łysienia telogenowego. Łysienie to powstaje na skutek zwiększonej wrażliwości mieszków włosowych na dihydrotestosteron (DHT), która doprowadza do skrócenia fazy wzrostu włosa (anagen) oraz stopniowej miniaturyzacji włosów. W powstającym procesie miniaturyzacji włosy stopniowo stają się: odbarwione, cieńsze, krótsze (meszkowe).

Patogeneza łysienia androgenowego jest wieloczynnikowa jednak najistotniejsze to: podłoże genetyczne, wpływ androgenów na mieszki włosowe oraz mikrozapalenie. Dodatkowo na znaczny przebieg rozwoju mogą mieć takie czynniki jak:

  • Styl życia (nikotynizm),
  • Wczesny początek dojrzewania,
  • Wyższy wskaźnik masy ciała,
  • Czynniki środowiskowe (ekspozycja na UV, zanieczyszczenia środowiska, zaburzenia mikrobiomu skóry głowy),
  • Liczba porodów.

Jak objawia się łysienie androgenowe u kobiet?

  • Najczęstszym objawem obserwowanym przez kobiety jest brak nadmiernej utraty włosów widocznej podczas mycia, czesania czy suszenia.
  • Znaczna część obserwuje fakt, iż włosy „stały się cieńsze, delikatniejsze, jaśniejsze”.
  • Dodatkowo przy łysieniu androgenowym mogą pojawić się problemy nadmiernego przetłuszczania skóry głowy lub częste uczucie nieświeżości.
  • Do częstych objawów w tym typie łysienia zalicza się stopniowo pojawiające się szersze przedziałki włosów.
WAŻNE!

Jeśli mamy problem w ustaleniu typu łysienia, czasu trwania czy też działaniach wspierających, warto w tym miejscu pomyśleć o wizycie trychologicznej. Czas działa na niekorzyść, im dłużej trwa łysienie, tym większe spustoszenia może dokonać. Dodatkowo obie jednostki łysień mogą się nakładać, dlatego często objawy nie są jednoznaczne.

Co robić w przypadku łysienia u kobiet?

  1. Zadbaj o stan skóry głowy. Prawidłowe i idealne podłoże (odpowiednie pH skóry głowy, a także mikrobiom), będzie dobrym miejscem dla wzrostu włosów.
  2. Celowana suplementacja – zawsze powinna być dobrana indywidualnie i opierać się na aktualnych wynikach badań i ewentualnych niedoborach czy niższych poziomach chociażby witamin.
  3. Bardzo ważny jest czas reakcji. Nie należy zwlekać w momencie kiedy pojawia się problem łysienia. Odwlekanie w czasie nie sprawi, że problem sam się rozwiąże, a wręcz przeciwnie - może się pogłębić. Wtedy trudniej będzie wrócić do stanu wyjściowego włosów.
  4. W przypadku łysienia telogenowego bardzo ważne jest odnalezienie przyczyny wypadania – w przeciwnym razie terapia może być błędnym kołem, ponieważ czynnik sprawczy wciąż będzie powodował nadmierną utrat włosów.
  5. W przypadku łysienia androgenowego zawsze warto zgłosić się do specjalisty, który na podstawie obrazu z kamery trichokopowej i dokładnego wywiadu wybierze dogodną terapię zachowawczą. Terapia zawsze opiera się na hamowaniu procesu łysienia, dlatego powinna być dobrana w sposób indywidualny i najbardziej skuteczny dla danego przypadku.

Co na łysienie u kobiet? Kosmetyki polecane przez trychologa

Podczas walki z łysieniem u kobiet warto zaopatrzyć się w produkty oraz zabiegi stymulujące oraz wzmacniające włosy. Będą to:

To szampon/peeling, który idealnie sprawdzi się jako wstępne oczyszczenie skóry głowy przed szamponem. Usunięcie martwych komórek naskórka, łoju i potu przywróci odpowiednie, fizjologiczne warunki skóry.

  1. Cena promocyjna 42,99 zł Cena regularna 74,99 zł
    Najniższa cena:  41,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

To następna propozycja peelingu, która oczyści skórę głowy z nadmiaru martwych komórek naskórka i warstwy krystalizacji. Odblokowuje ujścia mieszków włosowych co będzie ważne w dalszych etapach kuracji leczenia łysienia.

  1. Cena promocyjna 40,99 zł Cena regularna 59,99 zł
    Najniższa cena:  39,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Produkt do pielęgnacji skóry głowy i włosów wypadających, słabszych, przerzedzonych. W skład szamponu wchodzi: siara bydlęca, mleko klaczy oraz proteiny jedwabiu, które skutecznie pobudzają mikrokrążenie przy tym odżywiając mieszki włosowe.

  1. Cena promocyjna 69,99 zł Cena regularna 82,99 zł
    Najniższa cena:  68,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

To ziołowa wcierka o rozgrzewającym działaniu pobudzającym mikrokrążenie. Sprawdzi się w przypadku stymulacji wzrostu włosów. Ekstrakt z kozieradki, korzenia rzodkiewki i korzenia żeń-szenia mają działanie stymulujące i wzmacniające cebulki. Zawartość niacynamidu i cynku PCA – reguluje nadmierne wydzielanie sebum.

  1. Cena promocyjna 24,99 zł Cena regularna 39,99 zł
    Najniższa cena:  24,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Serum na bazie naturalnych składników hamujących wypadanie włosów i silnie pobudzający ich wzrost. W składzie znajdują się: siara bydlęca, mleko klaczy i proteiny jedwabiu o właściwościach silnie regenerujących skórę głowy. Produkt przeznaczony dla osób borykających się z problemem nadmiernego wypadania włosów.

  1. Cena promocyjna 129,99 zł Cena regularna 145,99 zł
    Najniższa cena:  129,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
Udostępnij:

Autor Paulina Hanusz-Prętczyńska Zobacz profil
Magister trycholog-kosmetolog. Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Niezmiennie od kilku lat poszerza swoją wiedzę z zakresu trychologii skupiając się na problemach skóry głowy i włosów.
Następny wpis
Retinal – co to jest? Jakie daje efekty i jak go stosować? [TOP 7 PRODUKTÓW] Czytaj więcej