Wiele kobiet marzy o tym, aby mieć piękne i gęste włosy. Jednak co zrobić, gdy włosy zaczynają się nadmiernie przerzedzać i wypadać? W jaki sposób reagować i po czym poznać, że mamy do czynienia z łysieniem? Na te i inne pytania odpowiada ekspert Super-Pharm, trycholog Paulina Hanusz-Prętczyńska.
Witamina C to jedna z najbardziej popularnych i najczęściej poszukiwanych w kosmetykach substancji aktywnych. Słynie z właściwości rozświetlających, rozjaśniających i wyrównujących koloryt.
Niewiele mówi się natomiast o właściwościach stymulujących i przeciwzmarszczkowych witaminy C. Czy wiesz, że stymuluje ona syntezę kolagenu i elastyny oraz ceramidów w skórze? Dzięki temu jest świetnym składnikiem kremów pod oczy, gdzie skóra jest cienka, delikatna, z często widocznymi cieniami i zmarszczkami.
Łysienie u kobiet najczęściej spotykane jest w postaci:
Te dwa rodzaje łysienia różnią się od siebie mechanizmem i objawami jakie mogą być obserwowane przez kobiety.
Łysienie telogenowe to nagłe, gwałtowne i rozproszone wypadanie włosów. Charakter łysienia telogenowego może być:
Przyczyną tak nadmiernej utraty włosów jest procentowy wzrost włosów w fazie telogenu oraz synchronizacja cyklu włosowego, może do tego doprowadzić kilka mechanizmów jak np. opóźnione opuszczanie anagenu charakterystyczne dla mechanizmu łysienia poporodowego czy krótki anagen, który jest najczęstszym mechanizmem łysienia telogenowego o charakterze przewlekłym.
Istnieje wiele przyczyn, które mogą doprowadzić do łysienia telogenowego są to między innymi:
Czym charakteryzuje się łysienie telogenowe u kobiet?
Mechanizm łysienia androgenowego u kobiet przebiega w sposób odmienny od wyżej wymienionego łysienia telogenowego. Łysienie to powstaje na skutek zwiększonej wrażliwości mieszków włosowych na dihydrotestosteron (DHT), która doprowadza do skrócenia fazy wzrostu włosa (anagen) oraz stopniowej miniaturyzacji włosów. W powstającym procesie miniaturyzacji włosy stopniowo stają się: odbarwione, cieńsze, krótsze (meszkowe).
Patogeneza łysienia androgenowego jest wieloczynnikowa jednak najistotniejsze to: podłoże genetyczne, wpływ androgenów na mieszki włosowe oraz mikrozapalenie. Dodatkowo na znaczny przebieg rozwoju mogą mieć takie czynniki jak:
Jak objawia się łysienie androgenowe u kobiet?
Podczas walki z łysieniem u kobiet warto zaopatrzyć się w produkty oraz zabiegi stymulujące oraz wzmacniające włosy. Będą to:
To szampon/peeling, który idealnie sprawdzi się jako wstępne oczyszczenie skóry głowy przed szamponem. Usunięcie martwych komórek naskórka, łoju i potu przywróci odpowiednie, fizjologiczne warunki skóry.
To następna propozycja peelingu, która oczyści skórę głowy z nadmiaru martwych komórek naskórka i warstwy krystalizacji. Odblokowuje ujścia mieszków włosowych co będzie ważne w dalszych etapach kuracji leczenia łysienia.
Produkt do pielęgnacji skóry głowy i włosów wypadających, słabszych, przerzedzonych. W skład szamponu wchodzi: siara bydlęca, mleko klaczy oraz proteiny jedwabiu, które skutecznie pobudzają mikrokrążenie przy tym odżywiając mieszki włosowe.
To ziołowa wcierka o rozgrzewającym działaniu pobudzającym mikrokrążenie. Sprawdzi się w przypadku stymulacji wzrostu włosów. Ekstrakt z kozieradki, korzenia rzodkiewki i korzenia żeń-szenia mają działanie stymulujące i wzmacniające cebulki. Zawartość niacynamidu i cynku PCA – reguluje nadmierne wydzielanie sebum.
Serum na bazie naturalnych składników hamujących wypadanie włosów i silnie pobudzający ich wzrost. W składzie znajdują się: siara bydlęca, mleko klaczy i proteiny jedwabiu o właściwościach silnie regenerujących skórę głowy. Produkt przeznaczony dla osób borykających się z problemem nadmiernego wypadania włosów.