Kim Kardashian, Britney Spears, Cara Delevingne ... - wszystkie te gwiazdy łączy jedna choroba. Mowa o łuszcycy. To skorzenie, którego nie można całkowicie wyleczyć, ale można zminimalizować objawy. Jak to zrobić? Podpowiada ekspert Super-Pharm - kosmetolog, Natalia Stafiej.
Łuszczyca to choroba autoimmunologiczna. Mechanizm chorób autoimmunologicznych opiera się na atakowaniu organizmu przez jego komórki odpornościowe. Do chorób autoimmunologicznych należą między innymi: łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, bielactwo czy łysienie plackowate. Pochodzenie tych chorób nie zostało do końca wyjaśnione w literaturze i badaniach. Szacuje się, że ogromny wpływ mają geny oraz stopień pokrewieństwa między innymi członkami rodziny dotkniętych chorobą.
Nie ma jednego, konkretnego czynnika, który wywołuje łuszczycę. Choroba jest klasyfikowana jako jedna z dziedzicznych genetycznie. Przykładowo, jeśli w rodzinie bliskiej mamy chorego na łuszczycę (np. ojciec) to istnieje wysokie ryzyko, że dzieci lub wnuki będą chore. W statystykach choroba najczęściej objawia się co drugie pokolenie, jednak nie jest to regułą. Choroba ujawnia się zazwyczaj między 20 a 40 rokiem życia i może występować w różnych stopniach nasilenia. Poprzez odpowiedni styl życia można opóźnić ujawnienie choroby, zatrzymać lub spowodować, że jej przebieg będzie prawie niewidoczny.
Należy wspomnieć, że czynnikami które szczególnie mogą przyśpieszyć ujawnienie i zaostrzenie choroby są:
Łuszczące się miejsca o czerwonym zabarwieniu, świąd, pieczenie i obecność martwego naskórka w odzieży czy we włosach - to obraz skóry łuszczycowej. Blaszki łuszczycowe przypominają w pewnym stopniu zmiany charakterystyczne dla AZS. Są to rozlane grudki o czerwonym zabarwieniu, którym towarzyszy drobnopłatkowe złuszczanie. Okolice występowania zmian są różne, jednak najbardziej typowymi są zgięcia stawów i linia włosów.
W zaawansowanych stadiach łuszczycy dochodzi do pojawiania się zmian na całym ciele, a nawet do łuszczycowego zapalenia stawów. Łuszczyca ma swoje podłoże w zaburzonym procesie rogowacenia naskórka. Komórki skóry zdrowego człowieka złuszczają się średnio co 28 dni, natomiast u chorego na łuszczycę proces ten wynosi zaledwie 3-4dni! Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, nie należy obawiać się kontaktu z ludźmi chorymi.
Ze względu na dużą widoczność choroby na skórze, chorzy na co dzień zmagają się z silnym dyskomfortem, wstydem, stresem i obniżonym nastrojem. Niestety, edukacja w zakresie profilaktyki łuszczycy w Polsce wciąż jest niedostateczna, wielu chorych nie wie w jaki sposób może sobie pomóc i ulżyć w chorobie.
Chory powinien unikać przede wszystkim stresu i niehigienicznego stylu życia. Powinien zadbać o odpowiednią ilość wypoczynku i prawidłową dietę. Dieta powinna zawierać zdrowe tłuszcze, takie jak jajka, tłuste ryby czy awokado, produkty o niskim indeksie glikemicznym. Chory powinien wystrzegać się żywności przetworzonej.
Jeśli chodzi o same kosmetyki, to należy unikać produktów perfumowanych, tanich i nieznanego pochodzenia. Szkodliwe będą także silne środki do mycia, powodują one naruszenie bariery hydrolipidowej, co z kolei spowalnia procesy gojenia. Preparaty dla Łuszczyków nie powinny zawierać w składzie alkoholu oraz barwników.
WSKAZÓWKA
W przypadku łuszczycy bardzo ważne są tkaniny, które nosimy na co dzień. Powinny być one naturalne, wykonane z bawełny, lnu czy wiskozy. Zdecydowane należy wystrzegać się poliestru.
Jest kilka zasad, którymi powinien kierować się chory chcący przynieść sobie uczucie ulgi i przyśpieszyć gojenie się wykwitów. Są to takie zasady jak:
Jakie składniki powinny zawierać preparaty dedykowane dla osób chorych na łuszczycę?
Dodatkowym atutem będzie zawartość takich substancji jak:
Pomocne w pielęgnowaniu skóry w domu będą także kąpiele z wykorzystaniem soli lub błota z Morza Martwego. Błoto z Morza Martwego pobudza regenerację komórek, zwiększa dotlenienie skóry i wspomaga jej wydajność usuwania substancji toksycznych. Stymuluje metabolizm skóry i wzmacnia jej funkcje obronne. Minerały (zwłaszcza magnez i cynk) zawarte w Czarnym Błocie wspomagają działanie przeciwłuszczycowe.
Aby ułatwić wybór kosmetyków do pielęgnacji skóry łuszczycowej przygotowaliśmy ranking produktów, które doskonale sprawdzą się w pielęgnacji tego typu skóry.
To produkt, który może posłużyć zarówno do mycia cała jak i skóry głowy. Zawiera wspomniany wyżej ichtiol, dzięki czemu będzie łagodził podrażnienia oraz pobudzał procesy regeneracyjne. Formuła wzbogacona o nowatorski składnik Immuno activator wit. D, naśladujący działanie wit. D, przywraca zdolność komórek do tworzenia prawidłowej ochrony barierowej skóry.
To ulubieniec nie tylko dermatologów, ale także kosmetologów. Jest hipoalergiczny, nie podrażnia a przy okazji łagodzi i regeneruje skórę. Tworzy na powierzchni skóry powłokę, która imituje barierę hydrolipidową.
To produkt typu S.O.S do stosowania w nagłych przypadkach. Załagodzi uporczywy świąd spowodowany zaostrzeniem choroby. Szybko przynosi ulgę. Dobrze sprawdzi się także przy AZS oraz pokrzywce.
Krem bogaty w kwasy Omega 3-6-9, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania bariery ochronnej skóry. Koi i zmniejsza wykwity zapalne, dzięki czemu przynosi komfort i ulgę. Zawiera olej konopny, który jest bardzo polecany w pielęgnacji skóry łuszczycowej.
Marka Emolium słynie z produktów dedykowanych do skór z problemami dermatologicznymi. Staranny dobór emolientów oraz przystępna cena sprawiają, że jest to idealny preparat do natłuszczania i ochrony uszkodzonej lub zmienionej chorobowo skóry.
Źródła:
http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/04/ke2013.4-2.pdf
http://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2017/hyg-2017-2-131.pdf
https://www.ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%20Polska/2009/9/10%20%20Farmakoterapia%20luszczycy.pdf