Łuszcząca się skóra twarzy nie zawsze jest objawem choroby dermatologicznej. Może pojawić się w związku ze zmianą pory roku na skutek wiatru i mrozu lub na skutek stosowania nieodpowiedniej pielęgnacji domowej czy po zabiegach kosmetologicznych. Jak poradzić sobie z łuszczącą się skórą twarzy? Wyjaśnia ekspert Super-Pharm, Emilia Błaszczyk.
Kiedy patrzysz w lustro widzisz drobne płatki łuszczącej się skóry? Ten problem dotyczy wielu z nas i bardzo często nasila się w sezonie jesienno-zimowym. Jak temu zaradzić?
Za przyczyną łuszczenia się skóry na twarzy może stać choroba dermatologiczna. Najczęściej są to:
Łuszczenie skóry nie zawsze jest objawem choroby, często jest to skutek nieodpowiedniej pielęgnacji domowej. Gdy stosujemy wysuszające żele do mycia twarzy lub zasadowe mydło, nasza bariera hydrolipidowa będzie uszkodzona. Dochodzi wtedy do zaburzenia funkcjonowania gruczołów łojowych i w efekcie suchy naskórek zaczyna się łuszczyć.
Jaki kosmetyki mogą również powodować łuszczenie?
Niekiedy łuszczenie skóry jest wynikiem panujących warunków atmosferycznych, takich jak promieniowanie UV, wiatr czy mróz. Należy wtedy zadbać nie tylko o krem nawilżający czy regenerujący, ale i krem ochronny z filtrem SPF50+.
Łuszczenie się skóry może nastąpić również po zabiegu kosmetologicznym, np. po mezoterapii mikroigłowmj, peelingach chemicznych czy laserach. Kosmetolog powinien poinstruować klienta, jak ten ma zadbać o skórę po zabiegu, by zniwelować objaw łuszczenia naskórka i przyspieszyć regenerację.
WSKAZÓWKA
Chyba każdy z nas wie, jak wygląda łuszczący się naskórek. Są to odrywające się suche płatki skóry, niekiedy na podłożu rumieniowym. Łuszcząca się skóra może być podrażniona, swędząca. By to zniwelować, musimy zadbać o odpowiednią regenerację skóry, już od etapu jej mycia. Skóry nie należy odrywać.
Łuszczenie się skóry na twarzy często występuje z innymi objawami: zaczerwienieniem, świąd, pieczenie, wyprysk z podrażnienia. Naskórek może łuszczyć się na całej twarzy lub miejscowo np. na policzkach czy nosie. Wtedy musimy włączyć do codziennej pielęgnacji domowej odpowiednie produkty regenerujące.
Pamiętaj, że łuszczący naskórek nie zawsze jest objawem choroby. Może być wynikiem zmian temperatur czy efektem nieodpowiedniej pielęgnacji Twojej cery. Dlatego niezbędne jest, by ustawić priorytety w pielęgnacji łuszczącej się cery. Lekki produkt myjący, do tego regenerujące serum i krem nawilżający - zadbaj, by był dedykowany albo dla skóry suchej, albo dla tej ze skłonnością do łuszczenia się. W innym wypadku może okazać się zbyt mocny i wywołać podrażnienie.
Na czas regeneracji łuszczącej się skóry na twarzy odstaw substancje drażniące: kwasy AHA, BHA czy retinoidy.
W celu zredukowania suchości i łuszczenia skóry, najważniejsze będzie wyeliminowanie przyczyny, która za to odpowiada. Oczywiście jest to łatwiejsze w przypadku dobrania odpowiednich kosmetyków. Niestety nie jesteśmy w stanie unikać zmiennych temperatur, mrozu czy upału, ale możemy zniwelować ich działanie stosując odpowiednie kosmetyki.
Zaczynamy od delikatnego mycia twarzy. Przy łuszczącej się skórze twarzy stawiamy na pianki, emulsje lub kremy myjące. Idealnie sprawdzi się La Roche-Posay Effaclar H - kojąco-nawilżający krem myjący. Ma niepieniącą się formułę, która nie podrażni Twojej skóry. W składzie zawiera Ceramid 5, by nawilżać, regenerować i koić cerę, ale również wspierać odbudowę jej płaszcza hydrolipidowego. Produkt jest bezzapachowy, więc idealnie sprawdzi się przy skórach podrażnionych i alergicznych.
Po umyciu twarzy czas na serum. Najlepiej stosować serum na noc pod krem regeneracyjny. By zniwelować suche skórki, dobrze sprawdzi się LIQ CE Serum Night 15% Vitamin E Mask - serum do twarzy na noc. Ma delikatnie oleistą konsystencję, która dość szybko się wchłania. Wysokie stężenie witaminy E (15%) przyspiesza procesy regeneracyjne w skórze, zwiększa elastyczność i napięcie cery. Kwas hialuronowy wiąże wodę w skórze, a ksylitol zapewnia długotrwałe nawilżenie skóry, zmniejszając efekt łuszczenia.
W pielęgnacji łuszczącej się cery musimy mieć krem regenerujący. Jeśli masz skórę mieszaną w kierunku tłustej, postaw na lekkie, ale nadal odżywcze konsystencje. Proponuję La Roche-Posay Toleriane Sensitive - krem do twarzy. Ten prebiotyczny krem o lekkiej konsystencji intensywnie nawilży skórę, pomagając jej w odbudowie naturalnej warstwy ochronnej. Co więcej, jest to produkt przeznaczony dla skóry wrażliwej. W związku z tym nie musimy obawiać się o to, że wywoła on na naszej skórze podrażnienia lub reakcje alergiczne. W składzie znajdziemy glicerynę, ceramidy dbające o szczelność bariery hydrolipidowej, kojącą witaminę B3 (niacynamid) i łagodzącą wodę termalną Ła Roche Posay.
Jeśli masz skórę suchą z natury z widocznymi suchymi skórkami, postaw na bardziej treściwą konsystencję. Dobrze sprawdzi się Avène Eau Thermale Hydrance Optimale Riche - to regenerujący krem do suchej skóry. Ma kremową, lecz odbudowującą formułę. Nie pozostawia tłustej, lepkiej warstwy.
By delikatnie złuszczyć odstające suche skórki, postaw na peeling enzymatyczny lub gommage. W tym celu dobrze sprawdzi się Tołpa Dermo Face Sebio 3 Enzymy - delikatny peeling do twarzy. Pamiętaj, że łuszcząca się skóra jest dużo bardziej wrażliwa, dlatego produkt złuszczający musi być niezwykle delikatny. I taki jest bestsellerowy peeling Tołpa. Peeling delikatnie złuszczy naskórek, ale nie wywoła podrażnień.
Źródła:
Kołodziejczak A., Kosmetologia tom I, wyd. PZWL, Warszawa 2019, s. 121-130.
Załęska I., Wilkus K., Kuros F., Nowoczesne terapie w leczeniu trądziku późnego wykorzystywane w kosmetologii, Kosmetologia Estetyczna 5 / 2017 / vol. 6 s. 459-460.