Jeden z najpopularniejszych rodzajów łupieżu to łupież suchy, który nazywany jest także zwykłym. Jak wygląda, czym się charakteryzuje i jak się go pozbyć? Przeczytaj rady eksperta Super-Pharm, trycholog - Pauliny Hanusz.
Łupież to nie tylko problemem natury estetycznej, ponieważ często może być wynikiem stanu chorobowego. Jego obecność może świadczyć o niedoborach witamin i minerałów w organizmie (np. niedostatek witaminy A). Wyróżniamy różne rodzaje łupieżu, a do jednym z najpopularniejszych jest łupież suchy. To właśnie ten rodzaj łupieżu weźmiemy dziś pod lupę.
Łupież zwykły (zwany też często łupieżem suchym) charakteryzuje się bardzo obfitym i drobnopłatkowym złuszczaniem gównie w obrębie skóry głowy. W jego przebiegu nie obserwuje się objawów towarzyszących, a skóra nie jest objęta procesem zapalnym.
Najczęstsze lokalizacje łupieżu suchego to:
Jak rozpoznać łupież suchy? Do najpopularniejszych objawów zaliczyć możemy:
CZY WIESZ, ŻE...
Brak odpowiedniej higieny może przyczynić się do powstania łupieżu kosmetycznego? Nieprawidłowo dobrana pielęgnacja (zbyt delikatny/zbyt mocny szampon, brak peelingów), zabiegi chemiczne (farbowanie), wysoka temperatura wody do mycia skóry głowy, używanie środków do stylizacji (pianki) - może być powodem pojawiających się białych „blaszek” na skórze głowy. Z kolei skóra, która będzie zanieczyszczona to idealne środowisko do namnażania się bakterii i grzybów. Dodatkowo, łupież może zaostrzać się w okresie zimowym, a jego obecność może mieć wpływ na suchość i łamliwość włosów.
Powstawanie łupieżu ma charakter wieloczynnikowy. Główną rolę odgrywają:
Podstawą walki z łupieżem suchym będzie odpowiednia pielęgnacja. Należy pamiętać, że mycie skóry głowy gorącą wodą będzie wpływało na osłabienie bariery hydrolipidowej czyli bariery ochronnej naskórka. Im wyższa temperatura wody, tym bardziej ma to wpływ na podrażnienie skóry, a w efekcie kolonizacji mikroorganizmów.
Kolejną ważną kwestią jest także jak najkrótszy czas trzymania ręcznika na głowie po umyciu. Wilgoć i ciepło jakie są pod turbanem będą idealnym „laboratorium” dla drożdżaków i bakterii, a w konsekwencji do pojawiania się stanów zapalnych. To samo tyczy się spania z mokrymi włosami. Ważna zasada – im krócej włosy i skóra głowy są mokre tym lepiej.
Dermokosmetyki powinny być dopasowane do rodzaju łupieżu. Wprzypadku łupieżu suchego warto zaopatrzyć się w takie, które w swoich składach będą bez substancji zapachowych (wpływ drażniący na skórę) jak i również działaniu wielokierunkowym:
RADA EKSPERTA
W terapiach przeciwłupieżowych niezwykle ważne jest mycie skóry głowy dwukrotnie. Podczas drugiego mycia, należy pozostawić pianę na skórze około 5 minut (lub według instrukcji na opakowaniu). Lekceważenie łupieżu niestety nie sprawi, że problem zniknie. Nieleczony łupież zwykły z wiekiem może przekształcić się w łupież tłusty, z kolei ten z czasem w łojotokowe zapalenie skóry głowy. W przypadku osób z nawracającym i silnym łupieżem zaleca się wizytę u specjalisty (dermatolog, trycholog), który odpowiednio dobierze pielęgnację z ewentualnym uwzględnieniem zabiegów specjalistycznych.
Jakie produkty pomogą walczyć z łupieżem suchym? Najlepiej sprawdzą się dermokosmetyki. Oto szampony polecane przez trychologa w przypadku łupieżu suchego:
To szampon przeciwłupieżowy dedykowany do wrażliwej skóry głowy. Skład tego szamponu opiera się na Piroktonie Olaminy o świetnych właściwościach oczyszczających, ale znaleźć można także - Bisobobol pochodzenia roślinnego o kojących właściwościach.
To świetny szampon zwalczający łupież i jego przyczyny. Zawiera Klotrimazol, Pirytionian Cynku i Piroktonian Olaminy o silnym działaniu przeciwgrzybiczym. Szampon działa kojąco na skórę głowy, łagodzi świąd i pomaga w odbudowie zrównoważonego mikrobiomu skóry głowy.
Produkt ten przywraca skórze fizjologiczną równowagę tym samym minimalizując ryzyko wystąpienia podrażnień. W składzie znaleźć można przeciwgrzybiczy Pirokton Olaminy oraz Wyciąg z Nasion Lnu, który sprawdza się w terapii skór wrażliwych, ze skłonnością do podrażnień i zaczerwienień.
To szampon przeciwłupieżowy do włosów tłustych. Obok Pirytionianu Cynku 1%, substancji o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym, szampon został wzbogacony o ekstrakty z brzozy, rozmarynu, rumianku i pokrzywy, substancji o działaniu przeciwłojotokowym i przeciwłupieżowym. Kompleks ziołowy pomaga w utrzymaniu prawidłowej równowagi biologicznej skóry. Bardzo dobry produkt w atrakcyjnej cenie.
Kolejny bardzo dobry szampon Vichy w naszym rankingu. Produkt wyróżnia hipoalergiczna formuła przywracająca odpowiednie pH skóry – 5,5. W składzie znajdziemy kwas salicylowy o działaniu złuszczającym, przeciwgrzybiczy pirokton olaminy oraz nawilżającą glicerynę. Aby dokładnie oczyścić skalp - szampon po spienieniu należy pozostawić do 5 minut, natomiast jeśli chcemy, by miał mocniejsze działanie oczyszczające - nawet do 10 minut.
Autor
Paulina Hanusz - kosmetolog-trycholog. Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Niezmiennie od kilku lat poszerza swoją wiedzę z zakresu trychologii skupiając się na problemach skóry głowy.
Źródła: