Liszaj może pojawiać się na różnych częściach ciała, często występuje także na twarzy. Nie da się ukryć, że twarz pokryta liszajem może być przyczyną kompleksów i obniżonego nastroju. Co robić, aby pozbyć tej choroby? Wyjaśnia ekspert Super-Pharm, kosmetolog – Natalia Stafiej.
Niestety, do tej pory nie znaleziono wytłumaczenia i mechanizmu powstawania liszaju. Wiadomo jedynie, co sprzyja zakażeniu. Dlatego nie jesteśmy w stanie dokładnie określić, który czynnik konkretnie odpowiada za aktywację choroby. Nie wynaleziono także leku leczącego z liszaju na zawsze. Możliwe jest jednak zmniejszenie intensywności jego objawów.
Liszaj jest chorobą zapalną, objawiającą się występowaniem różnego rodzaju grudek. Wygląd grudek jest uzależniony od rodzaju liszaju. Wyróżniamy następujące:
Rozwojowi choroby sprzyjają czynniki immunologiczne, to znaczy, że w grupie największego ryzyka zakażeniem są osoby:
Na przestrzeni lat zauważono także, że szczególną podatność na liszaj mają osoby niepewne siebie, obarczone zaburzeniami lękowymi czy depresją, nieufnością i o bardzo niskiej samoocenie.
Jeśli chociaż raz w życiu zachorowałeś na liszaj to powinieneś/powinnaś szczególną uwagę przykładać do odpowiedniej profilaktyki. Mówiąc o profilaktyce powinniśmy mieć na względzie:
Szczególnie przydatne przy prewencji oraz w trakcie aktywacji choroby jest spożywanie lub sporządzanie płukanek na bazie papki z siemienia lnianego i kwiatu czarnej malwy.
WSKAZÓWKA
Przy chorobach z tendencją do nawracania bardzo ważna jest profilaktyka. Należy zwrócić uwagę na stan swojego zdrowia i dbać o siebie i swoją higienę życia. Jedzenie obecne w codziennej diecie powinno być bogate w substancje o działaniu przeciwzapalnym oraz antyoksydanty. Należy pamiętać o unikaniu używek oraz odpowiedniej ilości snu. Ważny jest także relaks oraz troska o samopoczucie psychiczne.
Nie wynaleziono jeszcze leku umożliwiającego całkowite wyleczenie liszaju, dlatego w terapii farmakologicznej stosuje się głównie leki antyhistaminowe (łagodzące świąd i wysypkę) oraz preparaty zewnętrzne (przede wszystkim maści, żele czy kremy). Szczególnie przydatne mogą być produkty bazujące na antybiotykach czy środkach odkażających i bakteriobójczych.
W leczeniu liszaju często zalecana jest także terapia światłem przy użyciu specjalnych lamp, dostępnych w dobrych klinikach dermatologicznych lub medycyny estetycznej. W zależności od miejsca i gabinetu koszt jednego naświetlania waha się pomiędzy 30 a 50 zł. Naświetlanie można wykonywać nawet 2 razy w tygodniu, wszystko uzależnione jest od stanu skóry i nasilenia choroby.
Oprócz farmakoterapii warto spróbować domowych sposób na załagodzenie zmian oraz nieprzyjemnych objawów (np. świąd czy pieczenie). Możemy zaopatrzyć się w maść bazującą na hydrokortyzonie, który jest dostępny bez recepty lub skorzystać z takich możliwości jak:
W przypadku liszaju do pielęgnacji trzeba podejść bardzo podobnie jak w przypadku pielęgnacji AZS. Należy się skupić na działaniu przyśpieszającym regenerację oraz o silnych właściwościach przeciwzapalnych. Produkty powinny być oznaczone jako przebadane dermatologicznie, nieperfumowane oraz bez mocnych konserwantów czy alkoholu. Dobrymi przykładami takich preparatów są:
Choć preparat jest dedykowany do skór suchych to firma Emolium słynie z bardzo delikatnych składów dedykowanych dla alergików i atopików. Produkt w swoim składzie zawiera lipidy, które obudowują uszkodzony naskórek, ale co najważniejsze znajdziemy w nim polidokanol i oksydowane trójglicerydy oleju z kukurydzy, które przyczyniają się do redukcji świądu, który bywa uporczywy przy wielu odmianach liszaju.
Ten produkt będzie wyjątkowo nawilżał i koił uporczywe zmiany na tle liszaju. W swoim składzie posiada kompleks lipidów, który zapobiega pogłębianiu się stanu zapalnego oraz przyśpiesza regenerację. To dobra propozycja dla osób, które szczególnie odczuwają nieprzyjemne objawy liszaju.
Krem dedykowany do skóry twarzy, na której występują zmiany spowodowane liszajem. Bardzo delikatny, zdecydowany faworyt naszego specjalisty jeśli chodzi o pielęgnację twarzy delikatnej i podatnej na różnego rodzaju podrażnienia spowodowane chorobą lub osłabioną barierą hydrolipidową.
Krem do użytku na całe ciało, sprawdzi się u osób u których liszaj zajmuje nie tylko twarz, ale także inne fragmenty ciała. Woda termalna Uriage koi skórę i działa mocno nawilżająco. Zawiera także mnóstwo minerałów, które wspierają uszkodzoną tkankę w regeneracji.
Krem, którego głównym celem jest neutralizacja świądu, który bardzo często towarzyszy chorobie jaką jest liszaj. Dodatkowo koi i łagodzi wykwity na tle alergicznym. Wspomaga barierę hydrolipidową, dzięki czemu skóra goi się szybciej i intensywniej.
Autor
Natalia Stafiej - kosmetolog, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Na co dzień pracuje w gabinecie Estetican w Warszawie oraz prowadzi profil na Instagramie o tematyce beauty @alternatywnepiekno.ns. Poza prowadzeniem terapii skórnych, zajmuje się także makijażem permanentnym.