lipidy w kosmetyce

Lipidy w kosmetyce - jakie mają działanie i właściwości? [RADY EKSPERTA]

W dobie popularności złuszczania kwasami i retinolu zapominamy o podstawowych, bardzo istotnych składnikach naszej skóry. Skóra to mądry narząd i tak naprawdę - samowystarczalny. Posiada niesamowite budulce, które w inteligentny sposób spełniają wszystkie swoje zadania. Jednym z takich składników są lipidy, których brak można zauważyć w coraz to częściej spotykanej zaburzonej barierze hydrolipidowej. W tym artykule przybliżymy temat naszych naturalnych tłuszczów występujących w skórze i opowiemy o tym, dlaczego warto o nie dbać.

Często tłuszcze, czyli lipidy, kojarzą nam się z nadprodukcją sebum oraz problemami z cerą. Owszem, zaburzony proces wydzielania łoju prowadzi do powstawania zaskórników, wyświecania się skóry, a nawet do rozwoju trądziku. Jednak dzieje się tak w przypadku zaburzeń na poziomie fizjologicznym. W normalnych warunkach lipidy odgrywają niesamowitą rolę w obronie naszej skóry przed czynnikami zewnętrznymi.

Płaszcz hydrolipidowy gwarantuje, że do wewnątrz naszej skóry (a co za tym idzie do naszego organizmu) nie przenikają patogeny i alergeny zawarte w powietrzu. Można rzec, że płaszcz lipidowy stanowi pierwszy element układu immunologicznego skóry. Jego zanik powoduje, że skóra staje się drażliwa, zaczerwieniona, nadprodukuje sebum, aby zrekompensować sobie braki, jednak to często prowadzi do powstawania zaskórników. Jakie jeszcze funkcje pełnią lipidy naskórka?

  • zapewniają integralność naskórka, czyli zapobiegają rozpadaniu się skóry,
  • chronią przed odparowywaniem wody, czyli zatrzymują wilgoć w naskórku,
  • warstwa lipidowa jest magazynem wielu substancji lipofilnych (tłuszczolubnych), często tych zawartych w kosmetykach.

Zaburzona warstwa hydrolipidowa - jak ją rozpoznać?

Jak wspomniano na początku artykułu, coraz częściej kosmetolodzy, dermatolodzy czy nawet „zwykli” obywatele spotykają się z zaburzoną warstwą lipidową. Jest to poważny problem, który niesie za sobą wiele konsekwencji. Jak rozpoznać czy problem dotyczy właśnie Ciebie?

  • Po myciu twarzy czujesz nieprzyjemne ściągnięcie, niektóre fragmenty skóry mogą błyszczeć i „piszczeć”,
  • Borykasz się z zaskórnikami pomimo braku tłustej cery,
  • Kosmetyki, nawet te deklarowane jako hipoalergiczne, często powodują u Ciebie świąd i zaczerwienienie,
  • Każde użycie preparatu złuszczającego czy retinolu kończy się bardzo nieprzyjemnie,
  • Nawet po użyciu kremu nawilżającego skóra szybko robi się sucha i matowa, traci zdrowy blask.

Jeśli chociaż jeden z tych problemów dotyczy Ciebie, to warto zapoznać się z dalszą częścią artykułu, gdzie dowiesz się jak odbudować płaszcz lipidowy i jak szukać lipidów w kosmetykach.

Lipidy w kosmetykach - jak je znaleźć?

Oczywiście w odbudowie płaszcza lipidowego pomogą nam delikatne preparaty na każdym etapie pielęgnacji. Poniżej znajdziesz listę lipidów wraz z ich odpowiednikiem INCI, dzięki temu łatwiej  będzie Ci odszyfrować skład kremu pod kątem odbudowy płaszcza lipidowego.

  • masło shea - Shea Butter,
  • cholesterol - Cholesterol,
  • olej mineralny - Mineral Oil,
  • olej słonecznikowy - Helianthus Annus Seed Oil,
  • skwalen - Squalane,
  •  trójglicerydy - Caprylic/ Capric Triglycerides
  • uwodorniony olej rycynowy - Hydrogenated Castor Oil,
  • olej arganowy - Arganina Spinosa Kernel Oil,
  •  ceramidy - Ceramide NP, AP lub EOP,
  • kwas linolowy - Linoleic Acid

To oczywiście tylko garstka lipidów, które są używane przy produkcji kosmetyków. Kremy lipidowe zyskują coraz większą popularność, ponieważ coraz więcej osób ich potrzebuje. Taki produkt zazwyczaj ma dosyć gęstą i zbitą konsystencję, dlatego zaleca się stosowanie go na noc, jako domknięcie pielęgnacji. 

WSKAZÓWKA
 
Krem lipidowy fantastycznie będzie współgrał z różnego rodzaju serum regenerującym czy nawadniającym. Taki treściwy krem, wykańczający pielęgnacje, zwiększy przyswajalność serum w naskórku, zapobiegając jego odparowywaniu po aplikacji.

Jak krem lipidowy warto kupić?

Nie wiesz jaki krem lipidowy warto kupić? Oto najlepsze produkty polecane przez naszego kosmetologa:

Budżetowy produkt o bardzo przyjemnej konsystencji. Nie lepi się na twarzy, w składzie zawiera odbudowujące lipidy, ale nie tylko. W INCI znajdziemy także ujędrniające peptydy oraz woski roślinne, które będą chronić skórę przed utratą wody.

  1. Cena promocyjna 45,99 zł Cena regularna 67,99 zł
    Najniższa cena:  45,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Coś dla osób borykających się z AZS lub podrażnieniem po zabiegach medycyny estetycznej. Ten produkt wyróżnia bogactwo ceramidów oraz kwasów omega 3-6-9, które naturalnie budują i uszczelniają naszą skórę. Oprócz tego kompozycja kremu została skomponowana w taki sposób, aby łagodzić różnego rodzaju alergie i podrażnienia. Dodatkowym atutem jest łagodzenie świądu. 

  1. Cena promocyjna 39,99 zł Cena regularna 79,99 zł
    Najniższa cena:  40,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Coś dla osób, które suchość i świąd odczuwają także na całym ciele. Bariera hydrolipidowa nie obejmuje tylko skóry twarzy, ale całe ciało. Na ciele także może być ona zaburzona np. w skutek częstego korzystania z basenu lub niedoczynności tarczycy. W tym przypadku warto skusić się n balsam marki CeraVe, który zawiera ceramidy oraz nawilżający kwas hialuronowy. Nada się także dla osób z AZS i łuszczycą.

  1. Cena promocyjna 42,99 zł Cena regularna 69,99 zł
    Najniższa cena:  42,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Odbudowujący krem możemy stosować także na dzień, tu na przeciw wychodzi nam marka SVR, która stworzyła krem z filtrem o właściwościach kojących i regenerujących. Krem ma bogatą konsystencje, a w składzie wyciąg z wąkroty azjatyckiej oraz lipidy wzmacniające naskórek.

Źródła:

http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/08/ke2019.4-5.pdf
http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/08/ke2019.4-5.pdf
http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2019/04/pf_2019_061-067.pdf

Udostępnij:

Autor Natalia Stafiej Zobacz profil
Kosmetolog, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Na co dzień pracuje w klinice MezoSkin w Warszawie oraz prowadzi profil na Instagramie o tematyce beauty @alternatywnepiekno.ns. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz anti-aging.
Następny wpis
Dni LifeStyle, czyli 3 dni wielkich promocji w Super-Pharm. Co warto kupić? Czytaj więcej