LHA w kosmetyce

LHA w kosmetyce - jak działa na skórę i w jakich kosmetykach znajdziemy ten kwas?

Dogłębnie oczyszcza skórę, ale jej nie podrażnia. To największa zaleta stosowania kwasu LHA w pielęgnacji. W jakich kosmetykach go znajdziemy i dla jakiej skóry będzie najlepszy? Podpowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog – Martyna Radziejewska.

Kwas lipohydroksylowy (LHA) jest pochodną kwasu salicylowego. Posiada zbliżone właściwości do kwasu z grupy BHA, jednak dzięki pewnym różnicom działa nieco inaczej. Kwas LHA, ze względu na większą masę molową cząsteczki, wolniej wnika przez naskórek. Dzięki temu lepiej sprawdzi się w pielęgnacji cer wrażliwych, skłonnych do podrażnień. Dodatkowo, porównując z kwasem salicylowym, kwas lipohydroksylowy głębiej penetruje skórę i lepiej ją oczyszcza

Kwas LHA - jakie ma właściwości?

Kwas LHA znany jest ze swojego działania oczyszczającego. Włączony do pielęgnacji świetnie radzi sobie z zaskórnikami, złuszcza martwy naskórek, pozostawiając skórę gładką i miękką. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i antybakteryjnym, kwas lipohydroksylowy polubią osoby z problemami trądziku oraz tłustą cerą. Zastosowany w pielęgnacji sprzyja gojeniu się wyprysków oraz podrażnień. Zauważono także pozytywną zmianę jeśli chodzi o zmniejszenie  widoczności porów skórnych. Składnik posiada działanie wspomagające usuwanie sebum z powierzchni cery, z nadmiarem którego bardzo często borykają się osoby z problematyczną skórą.

Zastosowanie kwasu LHA pomaga również wyrównać koloryt cery i zmniejszyć widoczność przebarwień pozapalnych. 

Kwas LHA a inne kwasy

Produkty z kwasem lipohydroksylowym szczególnie polecane są dla osób z cerą problematyczną, zanieczyszczoną, trądzikową, ale również wrażliwą, dla której działanie kwasów AHA czy BHA byłoby za silne i drażniące.

Porównując kwas LHA do substancji z grupy AHA czy BHA, kwas lipohydroksylowymi wykazuje większą tolerancję oraz mniejsze ryzyko podrażnień. Kwas LHA działa tuż pod powierzchnią naskórka, co wpływa na łagodniejszy proces złuszczania, bez uszkodzenia struktur skóry. Działanie lipohydroksykwasu można porównać do naturalnego, fizjologicznego procesu złuszczania skóry. Najskuteczniejsze działanie kwas wykazuje w stężeniu 0,3-2% i przy pH 3.

WSKAZÓWKA
 

Mimo dobrej tolerancji przez skórę, kwas lipohydroksylowy również może powodować reakcje alergiczne i podrażnienie. Jeśli posiadacie bardzo wrażliwą skórę, przed wprowadzeniem nowej substancji do pielęgnacji warto wykonać próbę uczuleniową. Najlepiej nałożyć niewielką ilość produktu na czysty fragment skóry, np. przedramienia, pleców lub okolicy zausznej. Kosmetyk należy spłukać po 24 godzinach i obserwować reakcję skóry po 48 oraz 72 godzinach. Jeśli przez ten czas nie pojawiło się uczucie pieczenia, swędzenia lub podrażnienie, można bezpiecznie stosować kosmetyk.

Jakie kosmetyki z kwasem LHA warto kupić?

Kwas LHA z powodzeniem wykorzystywany jest do produkcji kosmetyków dla skór trądzikowych i tłustych. Sprawdzi się między innymi w peelingach, kremach, serum, ale również w produktach do pielęgnacji ciała. Które polecamy?

Skóra problematyczna wymaga szczególnego traktowania. Kilka razy w tygodniu warto postawić na mocniejsze produkty do mycia skóry, które dokładnie ją oczyszczą, delikatnie złuszczą zrogowaciałą warstwę naskórka oraz wyciszą aktywne zmiany zapalne. Dokładnie tak działa żel do mycia twarzy Tołpa Dermo Face Sebio+ AHA+LHA. Dzięki zawartości kwasów: salicylowego, cytrynowego, mlekowego i lipohydroksylowego delikatnie złuszcza bez konieczności pocierania skóry. Żel, stosowany 3-4 razy w tygodniu, pomaga regulować pracę gruczołów łojowych, hamuje namnażanie bakterii na powierzchni skóry oraz ogranicza powstawanie przebarwień potrądzikowych. 

W pielęgnacji cer z problemami trądziku popularne są produkty marki La Roche-Posay z lini Effaclar. Na szczególną uwagę zasługuje skoncentrowane serum, które opiera działanie na trzech kwasach: glikolowym, salicylowym oraz lipohydroksylowym. Dodatkowo w składzie zastosowany został również niacynamid oraz woda termalna. Serum przeciwdziała powstawaniu niedoskonałości (zaskórników, krostek, przebarwień potrądzikowych), a także zmniejsza ich widoczność. Produkt wykazuje właściwości złuszczające, jednak zawartość niacynamidu i wody termalnej koi i łagodzi skórę. Przy regularnym stosowaniu (początkowo 3 razy w tygodniu na noc) skóra powinna stać się wygładzona i miękka. Produkt szybko się wchłania, nie pozostawiając na skórze lepkiej warstwy. Aby uniknąć efektu wysuszenia cery, na serum należy zaaplikować niekomedogenny krem odżywczy (np. Bioderma Cicabio).

Kwas lipohydroksylowy znajdziemy również w kremie dla skóry skłonnej do trądziku Vichy Normaderm Phytosolution. Krem posiada lekką formułę i szybko się wchłania. Wpływa na redukcję niedoskonałości oraz zaskórników zamkniętych i otwartych. Produkt pomaga zmniejszyć widoczność przebarwień potrądzikowych. W składzie kremu, oprócz kwasu lipohydroksylowego, zastosowano kwas salicylowy, kwas hialuronowy, białą glinkę, zmiękczające emolienty, probiotyki, antyoksydanty, w tym również witaminę C. Krem pomaga również zmniejszyć widoczność przebarwień potrądzikowych.

  1. 78,99 zł
    Cena rekomendowana: 94,99 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 94,99 zł

Problem zmian trądzikowych nie dotyczy jedynie skóry na twarzy. Wypryski, czy też zaskórniki mogą pojawiać się również w okolicy pleców czy dekoltu. W takim przypadku pomaga włączenie do pielęgnacji kosmetyku, który jednocześnie będzie działał odżywczo i nawilżająco, ale również delikatnie złuszczy i wygładzi nierównomierną strukturę skóry. Wygładzający Balsam CeraVe SA dla cery szorstkiej swoje działanie opiera na ceramidach, kwasie hialuronowym i moczniku. W składzie kosmetyku znajdziemy również niacynamid, masło Shea, kwas salicylowy, mlekowy i lipohydroksylowy. Balsam można stosować podczas codziennej pielęgnacji. 

  1. 57,99 zł
    Cena rekomendowana: 68,99 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 68,99 zł

Kwas lipohydroksylowy możemy również znaleźć w kosmetykach do pielęgnacji cery dojrzałej, z widocznymi oznakami starzenia. Krem do twarzy na noc L'Oréal Age Perfect Cell Renew zawiera komórki macierzyste, które wykazują właściwości regenerujące, wspierają proces odnowy komórkowej. Dodatkowo w składzie kremy znajdziemy antyoksydanty - neohesperydynę (wyciąg z gorzkiej pomarańczy) oraz witaminę E, które zwalczają wolne rodniki, kombuchę, wyciąg z trufli, skwalan oraz kwas LHA. Krem ma za zadanie ujędrnić, odżywić i wygładzić skórę. 

Źródła:

Kołodziejczak A., Kosmetologia Tom I, Wydawnictwo PZWL, s. 514-526.

Joshua A. Zeichner, The Use of Lipohydroxy Acid in Skin Care and Acne Treatment. W: Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology 9(11):40-43 [online]. November 2016; https://www.researchgate.net/publication/312436704_The_Use_of_Lipohydroxy_Acid_in_Skin_Care_and_Acne_Treatment.

Udostępnij:

Autor Martyna Radziejewska Zobacz profil
Absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.
Następny wpis
Jak używać SPF, aby zapewnił odpowiednią ochronę? Unikaj tych popularnych błędów Czytaj więcej