lekki krem nawilżający

Lekki krem nawilżający - jaki warto kupić? Te kosmetyki sprawdzą się wiosną

Zmiana sezonu wiąże się też ze zmianą pielęgnacji. W odstawkę idą bogate odżywcze kremy. Wiosną i latem sięgamy chętniej po lżejsze formuły kremów nawilżających. Które z nich są godne uwagi i jakich składników w nich szukać? Sprawdzamy.

Ze względu na budowę skóry warto jej dostarczać dawki nawilżenia i odżywienia. Ale nie bez znaczenia są dwie kwestie. Pierwsza, czyli rodzaj skóry: bogatsze formuły dedykowane są skórom suchym, bardzo suchym lub podrażnionym (i okresowo przesuszonym), a lżejsze cerom mieszanym, tłustym, z tendencją do zwiększonego łojotoku. I druga, związana ze zmianą pór roku. Zimą skóra jest narażona na większe zmiany temperatur i drażniące czynniki zewnętrzne takie jak wiatr, śnieg, mróz czy ogrzewanie wewnątrz pomieszczeń. Dlatego wówczas warto wspomagać jej zewnętrzną warstwę kemami bogatszymi w lipidy i ceramidy. Natomiast wiosną, kiedy czynniki środowiskowe są mniej drażniące, wystarczą lżejsze formuły kosmetyków.

RADA EKSPERTA

Dobry krem nawilżający na wiosnę i lato powinien zawierać składniki, które będą zapobiegać odparowywaniu wody z naskórka. Szukaj w nich kwasu hialuronowego, trehalozy, mocznika, alantoiny czy tokoferolu. Zwróć również uwagę na składniki odpowiadające za szczelność bariery hydrolipidowej: ceramidy, cholesterol, skwalan. Gdy warstwa hydrolipidowa będzie zwarta, woda nie będzie nadmiernie uciekać z naskórka.

Pamiętaj! Każda skóra potrzebuje nawilżenia przez cały rok – zarówno sucha, jak i tłusta czy trądzikowa. Odpowiednie wysycenie tkanki wodą zwiększa wchłanianie składników aktywnych, a w pełni wykształcony NMF (naturalny czynnik nawilżający skóry) oraz płaszcz hydrolipidowy sprawiają, że skóra funkcjonuje prawidłowo

- radzi kosmetolog, Emilia Błaszczyk.

Lekkie kremy nawilżające - ranking TOP 5

Wiosną i latem szukamy kremów nawilżajacych o lekkiej konsystencji. Które kosmetyki nawilżą skórę, ale nie będą jej obciążać? Przede wszystkim te o konsystencji żelu, ale nie tylko. Oto 5 kremów lekkich kremów, które warto stosować w sezonie wiosenno-letnim. I nie tylko!

Jest doskonałym kremem na wiosnę i lato. Oprócz działania nawilżającego i bardzo lekkiej konsystencji, zawiera wysoką ochronę przed promieniowaniem UV – SPF 30. Błyskawicznie koi, nawadnia i nawilża skórę. Ale jej nie przeciąża. Pozostaje gładka, miękka i matowa. Krem zawiera wodę termalną z Avène, która jest bogata w mikroelementy i minerały. Bardzo dobrze się sprawdza co cery mieszanej, normalnej, odwodnionej i wrażliwej. 

To krem-żel ultranawilżający do twarzy. Ma bardzo lekką, nietłustą konsystencję i przynosi zastrzyk nawilżenia. A także uczucie ulgi dla skóry pozbawionej odpowiedniego nawilżenia. Zawiera kompleks składników nawilżających Aqualare®, w tym kwas hialuronowy, który tworzy barierę ochronną i zapobiega przeznaskórkowej utracie wody. Dzięki żelowej konsystencji szybko się wchłania i genialnie sprawdza pod makijaż nawet przy skórach mieszanych czy tłustych. 

Jest kremem intensywnie nawilżającym o lekkiej konsystencji. Zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia w skórze do 48 h. Zawiera kwas hialuronowy, który wiąże cząsteczki wody w naskórku i zapobiega ich odparowywaniu. Stworzono go z myślą o skórze odwodnionej i wrażliwej, ale ma bardzo lekką konsystencję. Dodatkowy atut: nie zawiera konserwantów ani parabenów. 

To krem-aktywator nawilżenia do codziennej pielęgnacji suchej, bardzo suchej i wrażliwej skóry twarzy, szyi i dekoltu. Dają błyskawiczny efekt nawilżenia dzięki zawartości formuły Aqualn+ i Fucogel®. Krem nawadnia, łagodzi podrażnienia i zmniejsza widoczność zaczerwienień na skórze. 

To lekki krem nawilżający do skóry odwodnionej. Zawiera kwas hialuronowy i bogatą w minerały wodę termalną z Vichy. A także roślinny cukier - mannozę, który wzmacnia nawodnienie i ogranicza utratę wody w skórze. Jest aż w 97% złożony ze składników naturalnych. Doskonały do cery suchej.  

  1. 74,99 zł
    Cena promocyjna 80,99 zł Cena regularna 123,99 zł
    Najniższa cena:  74,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Cena promocyjna 33,99 zł Cena regularna 49,99 zł
    Najniższa cena:  27,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. Cena promocyjna 87,99 zł Cena regularna 119,99 zł
    Najniższa cena:  71,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  4. 42,99 zł
    Cena promocyjna 56,99 zł Cena regularna 85,99 zł
    Najniższa cena:  56,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Kiedy skórze brakuje nawilżenia?

Naskórek zabezpieczony jest warstwą rogową o strukturze hydro-lipidowej, czyli wodno-tłuszczowej. Natomiast ze względu na zewnętrzne procesy, jak promieniowanie słoneczne, zanieczyszczone powietrze (smog) czy tzw. stres oksydacyjny, warstwa wodno-tłuszczowa może być zaburzona. Wówczas naskórek ulega przesuszeniu.

Po czym poznać niedobory nawilżenia na skórze?

  • Skóra jest zaczerwieniona, brakuje jej blasku, jest matowa,
  • Pojawiają się podrażnienia i pieczenie,
  • Zdarza się, że miejscami się łuszczy,
  • Z czasem, z braku nawilżenia może też stać się wiotka. A w związku z tym – mniej jędrna i elastyczna.

Jak nawilżać cerę?

Zaburzenie warstwy hydro-lipidowej może powodować widoczne zmiany na skórze, dlatego nawilżanie jest tak ważne. W jaki sposób dbać o odpowiednie nawodnienie skóry? Tuż po jej oczyszczeniu i/lub tonizowaniu o poranku (toniki przywracają skórze odpowiednie pH, co ułatwia przenikanie składników aktywnych), należy nałożyć na twarz i szyję oraz dekolt krem nawilżający. Aby się lepiej wchłonął, warto go wmasować dłońmi, a następnie opukać opuszkami palców. Jeśli krem nie zawiera filtrów SPF można też go nakładać na noc – po wcześniejszym demakijażu i umyciu twarzy. Nie bez znaczenia jest także odpowiednia dieta. 

RADA EKSPERTA

Nie zapominajmy o nawilżaniu skóry od wewnątrz – należy zadbać o picie ok. 2 litrów wody dziennie. Warto też spożywać warzywa i owoce bogate w wodę, takie jak cukinia, ogórek, rzodkiewka, arbuz, tryskawki, melon czy mango. A także korzystać z dobrodziejstw naturalnych izotoników jak woda kokosowa, która bogata jest w elektrolity i minerały

- dodaje kosmetolog, Emilia Błaszczyk.

Najlepsze składniki nawilżające skórę 

Woda, którą się myje i oczyszcza skórę nie dość, że nie nawilża, to na dodatek ciepła kąpiel może spowodować przeznaskórkową utratę wody, zwaną TEWL (ang. transepidermal water loss). Czego szukać w lekkich kremach nawilżających na wiosnę i lato? Humektantów, czyli substancji gromadzących wodę w naskórku. Przyciągają cząsteczki wody, magazynują je, pęcznieją, a także zapobiegają utracie wody poprzez odparowanie. Do najbardziej popularnych humektantów, należą:

  • kwas hialuronowy (m.in. hialuronian sodu),
  • kwas mlekowy (lactic acid),
  • betaina,
  • gliceryna,
  • aloes (aloe vera),
  • algi (wyciąg z alg),
  • pantenol (panthenol),
  • niacynamid (witamina B3, zwana też niacyną),
  • mocznik (urea),
  • miód (mel),
  • lecytyna (lecitine),
  • glikol propylenowy (propylene glycol),
  • sorbitol,
  • nektar z agawy,
  • fruktoza.

Jak działa np. kwas hialuronowy w kremie nawilżającym? Potrafi przyciągnąć i związać 250 cząsteczek wody. Znacznie więcej niż sam waży. Oczywiście dużo zależy od wielkości cząsteczek substancji aktywnych w kosmetykach. Genialną umiejętność tego humektantu wykorzystuje się zarówno w kosmetologii, jak i medycynie estetycznej. Na powierzchni naskórka kwas wytwarza niewidoczną siateczkę (kwas wielkocząsteczkowy), a ten który przenika głębiej przez naskórek, pęcznieje wygładzając od wewnątrz i wypychając bruzdy i zmarszczki. Ostatnio coraz więcej humektantów jest pochodzenia naturalnego. Poszukuje się i wykorzystuje umiejętności roślin, które żyją w trudnych warunkach, np. rosną na pustyni i są zmuszone do magazynowania wystarczających ilości wody. Przykład: aloes czy agawa.

  1. Cena promocyjna 49,99 zł Cena regularna 75,99 zł
    Najniższa cena:  49,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. 65,99 zł
    Cena promocyjna 84,99 zł Cena regularna 109,99 zł
    Najniższa cena:  65,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
Następny wpis
Cellulit - dlaczego powstaje i jak się go pozbyć? [RADY EKSPERTA] Czytaj więcej