łagodzące kremy do twarzy

Łagodzące kremy do twarzy - TOP 5 dla skóry, która potrzebuje ukojenia

Twoja skóra piecze, jest ściągnięta i zaczerwieniona? Ratunkiem będzie dla niej krem o działaniu łagodząco-kojącym. Jaki warto kupić? Poznaj typy eksperta Super-Pharm, kosmetolog - Martyny Radziejewskiej.

Uczucie przesuszenia, podrażnienia, pieczenia oraz ściągnięcia stanowi częsty problem skórny. Zazwyczaj wpływ na to mają alergeny oraz negatywnie działające czynniki zewnętrzne. Jednak przyczyn może być o wiele więcej. Pomocna często okazuje się odpowiednio dostosowana pielęgnacja domowa, która powinna skupić się na wzmocnieniu bariery hydrolipidowej, działaniu nawilżającym oraz przeciwzapalnym. Jak zatroszczyć się o cerę, która potrzebuje ukojenia?

Co podrażnia skórę?

Podrażnienie skóry może wynikać ze złej pielęgnacji, stosowania zbyt wielu aktywnych substancji (np. kwasów lub retinoidów), zanieczyszczeń środowiska, działania alergenów, długotrwałego stresu, chorób, np. atopowego zapalania skóry, chorób autoimmunizacyjnych, nieodpowiedniej diety. Kiedy mimo dobrze dobranej pielęgnacji domowej kondycja cery nie będzie się poprawiać najlepiej skonsultować się z lekarzem dermatologiem. 

Jak pielęgnować podrażnioną cerę? 

Domowa pielęgnacja powinna być bardzo łagodna. Na czas odbudowy płaszcza hydrolipidowego należy zrezygnować z produktów zawierających składniki aktywne, substancje zapachowe itp. W zależności od stopnia podrażnienia skóry początkowo nie zalecam również stosowania peelingów enzymatycznych. Przede wszystkim należy skupić się na działaniu odżywczym. W kosmetykach do codziennej pielęgnacji należy szukać:

  • Ceramidów,
  • Argininy,
  • Gliceryny,
  • Alantoiny,
  • Mocznika,
  • Masła Shea,
  • Trójglicerydów,
  • Naturalnych olei, np. z wiesiołka, rokitnika,
  • Skwalenu,
  • Cynku,
  • Witaminy E,
  • Pantenolu,
  • Niacynamidu.
WSKAZÓWKA
 
W okresie łagodzenia podrażnienia skóry należy postawić na jak najbardziej minimalistyczną pielęgnację. Wpłynie to korzystnie na odbudowę cery, a także zminimalizuje ryzyko alergii. Wystarczą dosłownie cztery produkty: emulsja do mycia, krem nawilżający oraz odżywczy i kosmetyk przeciwsłoneczny. Warto w tym okresie zrezygnować również z wacików, rękawiczek do demakijażu, szczoteczek sonicznych itp. Raz w tygodniu można nałożyć odżywczą maskę do twarzy, np. Uriage Eau Thermale - aktywnie nawilżająca maseczka na noc, która zawiera wodę termalną, świetnie koi i łagodzi podrażnienia.

Jaki krem kojący do twarzy warto kupić?

Codzienną pielęgnację należy skupić na delikatnym oczyszczaniu produktami o naturalnym pH skóry, które nie będą dodatkowo naruszać bariery hydrolipidowej, częstym odżywianiu i nawilżaniu cery za pomocą kremów. Oto 5, które warto przetestować.

Produkt został stworzony z myślą o skórze skłonnej do atopowego zapalenia, podrażnień, zaczerwienień oraz swędzenia wywołanego nadmierną suchością. Produkt ma za zadanie uzupełnić lipidy, regenerować, koić, odżywiać i wzmacniać film ochronny, zwiększając tym samym naturalną odporność skóry na drażniące czynniki zewnętrzne. Krem pomaga pozbyć się uczucia dyskomfortu towarzyszącemu podrażnionej skórze. W niedługim składzie znajdziemy szereg substancji o działaniu odżywczym m.in. wodę termalną, glicerynę, trójglicerydy, olej z wiesiołka, argininę. Krem nie zawiera substancji zapachowych, alkoholu ani barwników.

  1. 67,99 zł
    Cena promocyjna 70,99 zł Cena regularna 101,99 zł
    Najniższa cena:  61,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Krem ma za zadanie koić, odżywiać, nawilżać skórę oraz łagodzić podrażnienia. Przeznaczony jest do pielęgnacji cery suchej, wrażliwej. Formuła produktu zmniejsza uczucie swędzenia, odbudowuje barierę, przywraca komfort skórze oraz chroni ją przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. W składzie znajduje się woda termalna, masło Shea, gliceryna, olej z ogórecznika, nasion rzepaku oraz malin, wąkrota azjatycka. Kosmetyk również nie zawiera w składzie parabenów oraz składników zapachowych.

  1. Cena promocyjna 45,99 zł Cena regularna 53,99 zł
    Najniższa cena:  27,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Nie tylko sucha skóra może borykać się z podrażnieniem. Problem ten często dotyka również osoby z cerą trądzikową, np. w trakcie leczenia farmakologicznego. W takim przypadku warto postawić na kosmetyki, które nie zawierają składników komedogennych. Bardzo dobrze sprawdza się regenerująco-łagodzący krem Cicabio marki Bioderma. Produkt niweluje przesuszenie oraz uszkodzenia skóry. Ma za zadanie utrzymywać odpowiedni poziom nawilżenia, tak aby stworzyć sprzyjające środowisko dla procesów gojenia. Krem wspomaga proces odbudowy skóry, zmniejsza uczucie dyskomfortu, odbudowuje naskórek, jest bardzo dobrze tolerowany, a także nie zatyka porów. Składniki zastosowane w produkcie to m.in. miedź, cynk, kwas hialuronowy, wąkrota azjatycka, wyciąg z pestek winogron. Produkt jest bardzo dobrze tolerowany, bez dodatku substancji zapachowych.

Bogaty krem przeznaczony do pielęgnacji cery wrażliwej, podrażnionej. Produkt La Roche-Posay działa naprawczo, pomaga odbudować barierę ochronną skóry, a także utrzymuje równowagę mikrobiomu. Krem regeneruje, koi oraz redukuje podrażnienia. Pomaga pozbyć się uczucia napięcia, ściągnięcia, suchości i zaczerwienienia. W składzie zastosowano glicerynę, masło Shea, witaminę B3 oraz wodę termalną. Produkt jest bardzo dobrze tolerowany, nie zawiera w składzie substancji drażniących oraz zapachowych.

  1. Cena promocyjna 58,99 zł Cena regularna 78,99 zł
    Najniższa cena:  47,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

W składzie kremu znajduje się wiele substancji, które natychmiast przynoszą ulgę podrażnionej skórze. Produkt wzmacnia naturalną barierę ochronną, zmniejsza zaczerwienienie, zapobiega utracie wody z naskórka oraz koi. Wśród składników użyto naturalne masła (m.in. z mango, Shea, kokum), oleje (z czarnej porzeczki oraz olej abisyński), wysokocząsteczkowy hialuronian sodu, pantenol, ekstrakt z lukrecji oraz beta glukan. Dodatkowym plusem jest szybkie wchłanianie, krem nie pozostawia tłustego filmu i uczucia lepkości na skórze.

Źródła:

Kołodziejczak A., Kosmetologia Tom II, wydawnictwo PZWL, s. 42-53.

Udostępnij:

Autor Martyna Radziejewska Zobacz profil
Absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.
Następny wpis
Najciekawsze nowości kosmetyczne miesiąca [STYCZEŃ 2022] Czytaj więcej