Co zrobić, aby pozbyć się zaskórników? Bardzo skuteczne w walce z wągrami są kosmetyki z kwasami. Jakie wybrać? Przeczytaj rady eksperta Super-Pharm, kosmetolog – Natalii Stafiej.
Zaskórniki, które potocznie nazywane są wągrami to dość uciążliwy i dość powszechny problem. Jak powstają? Każdy człowiek posiada gruczoły łojowe. W normalnych warunkach poprzez gruczoły łojowe na powierzchnie skóry wypływa sebum, które wchodzi w skład bariery hydrolipidowej. Sebum powinno być na tyle płynne, aby móc swobodnie wydostać się z porów na powierzchnię skóry. Problem pojawia się, gdy łój (inaczej sebum) zaczyna się robić zbyt gęsty, aby móc swobodnie wydostać się na powierzchnię. Wraz ze zwiększającą się gęstością sebum zwiększa się jego ilość w ujściu mieszka włosowego (pora) i zaczynają się tam tworzyć zaskórniki. Im więcej takiego sebum „zatrzymuje” się w ujściu mieszka, tym większy robi się zaskórnik.
Wyróżniamy dwa rodzaje zaskórników: otwarte i zamknięte - tu przeczytasz o nich więcej.
Problem z zaskórnikami to niestety najczęściej... wynik zaniedbania. Mowa tu przede wszystkim o niedokładnym oczyszczaniu skóry, ale za powstawanie zaskórników odpowiadają takie czynniki jak:
Przyczyn można wymieniać wiele, jednak najważniejszy jest nasz styl życia i odpowiednio dobrana pielęgnacja. Powstawaniu zaskórników bardzo sprzyja nieprawidłowa dieta, uboga w warzywa, owoce, zdrowe tłuszcze (szczególnie omega-3, które „upłynniają” sebum). Również wysokoprzetworzone produkty, gotowe obiady z pudełka i słodzone napoje niekorzystnie wpływają na płynność sebum. Należy także pamiętać o odpowiednim nawodnieniu w ciągu dnia, szczególnie w sezonie grzewczym, gdy nasza skóra jest narażona na odwodnienie.
WSKAZÓWKA
Jedną z odmian trądziku jest trądzik zaskórnikowy. W tym przypadku ważna jest nie tylko pielęgnacja domowa, ale i odpowiednie odblokowanie manualne skóry, co potrafi zrobić tylko dobry kosmetolog. W przypadku bardzo nasilonych zmian zaskórnikowych, rozsianych po całej twarzy, nie należy samemu „leczyć się” w domu, a udać się do kosmetologa lub dermatologa.
Rynek kosmetyczny, chemiczny i farmakologiczny oferuje nam wiele substancji na zaskórniki. Szczególnie polecane w zwalczaniu wągrów są kwasy. Jednak czy każdy kwas niweluje zaskórniki? I tu pojawi się zaskoczenie dla wielu osób - tak naprawdę niektóre z kwasów nie przyniosą dużych efektów w kontekście walki z zaskórnikami. Inne z kolei przyniosą fenomenalne rezultaty. Oto trzy kwasy, które mają najwyższy potencjał w redukcji zaskórników.
To król wśród substancji polecanych do walki z zaskórnikami. Dlaczego? Kwas salicylowy należy do grupy beta-hydroksykwasów, w przeciwieństwie do wielu innych kwasów posiada zdolność do działania w lipofilnym (tłuszczowym) środowisku nagromadzonego łoju. Dzięki temu nie tylko działa na powierzchni skóry, ale i wnika w nagromadzone warstwy sebum działając na nie bezpośrednio. Wykazuje działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i grzybobójcze.
Jaki kosmetyk z kwasem salicylowym jest godny polecenia? Rewelacyjnie sprawdzi się Lierac Sebologie. To produkt, który oprócz kwasu salicylowego zawiera także glukonian cynku. Glukonian cynku, podobnie jak kwas salicylowy, będzie regulował wydzielanie sebum oraz będzie „odkażał” miejsca, w których występują zaskórniki.
To równie dobry kwas do walki z zaskórnikami. Działa mniej agresywnie w porównaniu do salicylowego i na efekty jego stosowania trzeba poczekać odrobinę dłużej, jednak dzięki temu nadaje się także do skór cienkich i skłonnych do podrażnień. Jego działanie na zaskórniki polega głównie na działaniu przeciwzapalnym oraz keratolitycznym (złuszczającym). Dzięki delikatnemu, lecz regularnemu złuszczaniu miejsc, w których występują zaskórniki, jesteśmy w stanie odblokować ujścia gruczołów łojowych, zapobiegając szerzeniu się stanu zapalnemu i dalszemu gromadzeniu łoju.
Spośród kosmetyków z kwasem azelainowym polecamy Hascoderm Lipożel. To kwas azelainowy zamnięty w formule liposomowej, dzięki której działa w głębszych warstwach naskórka. Należy jednak podejść do niego z głową i wbrew zaleceniom producenta, nie powinno się go używać dwa razy dziennie, aby nie doprowadzić do przesuszenia bariery hydrolipidowej.
Wśród wszystkich alfa-hydroksykwasów wyróżnia go bardzo silne działanie antybakteryjne i odkażające. Jego cząsteczka jest dosyć spora, dlatego działa bardzo powierzchownie, przez co ryzyko spowodowania podrażnień przy terapii domowej jest dosyć małe. Przy stosowaniu go w pielęgnacji domowej należy poczekać na efekty, jednak dzięki temu jest on bezpieczniejszy do użytku dla osób, które nie do końca potrafią samodzielnie łączyć substancje aktywne.
Jaki kosmetyk z kwasem migdałowym warto wypróbować jeśli naszym problemem są zaskórniki? Dobrym wyborem będzie Pharmaceris T Sebo-Almond Peel 10% - krem o działniu złuszczającym do stosowania na noc. Kosmetyk niweluje niedoskonałości i wygładza skórę.
Co zrobić jeśli domowe próby pozbycia się zaskórników nie dają efektów? Najlepsze rezultaty dają terapie łączone, dlatego warto udać się do specjalisty. W gabinetach kosmetologicznych dostępne są o wiele wyższe stężenia peelingów chemicznych dzięki czemu zabiegi działają o wiele głębiej niż zwykłe kosmetyki. Zdaniem naszego eksperta do gabinetu na zabieg poprzedzony wnikliwą konsultacją powinien udać się każdy u kogo problem z zaskórnikami zaczyna wymykać się spod kontroli. Specjalista dobierze rodzaj kwasu oraz odpowiednie stężenie dla najlepszych efektów.
Autor
Natalia Stafiej - kosmetolog, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Na co dzień pracuje w gabinecie Estetican w Warszawie oraz prowadzi profil na Instagramie o tematyce beauty @alternatywnepiekno.ns. Poza prowadzeniem terapii skórnych, zajmuje się także makijażem permanentnym.
Źródła:
https://www.woia.pl/dat/attach/1142_praca-specjalizacyjna-farmacja-apteczna-mkamus.pdf
http://wydawnictwo.wseit.edu.pl/wp-content/uploads/2020/06/Zastosowanie-kwasu-salicylowego-w-terapii-skóry-trądzikowej.pdf