kwasy na twarz w domu

Kwasy na twarz – TOP 5 skutecznych produktów do różnych typów cery

Jak, kiedy i jakie kwasy stosować kwasy na twarz w warunkach domowych? Zanim wprowadzimy je do pielęgnacji, należy poznać podstawowe zasady używania kwasów. Przybliża je ekspert Super-Pharm, kosmetolog Martyna Radziejewska.

Kwasami potocznie nazywamy peelingi chemiczne. Są związkami chemicznymi o kwaśnym charakterze, których zastosowanie stymuluje regenerację skóry, odnawia naskórek, złuszcza oraz przebudowuje skórę właściwą. Kwasy warto włączyć do pielęgnacji szczególnie w okresie jesienno-zimowym. 

Kwasy na twarz – rodzaje

Kwasy, a właściwie peelingi chemiczne, to substancje pochodzenia naturalnego, które możemy spotkać m.in. w roślinach czy owocach. Są często wykorzystywane w gabinetach kosmetologicznych, ale z powodzeniem możemy stosować je także samodzielnie podczas domowej pielęgnacji. 

Kosmetyki z kwasami tak naprawdę są dla każego. Wszystko zależy od rodzaju kwasu i jego stężenia. Kwasy dzielimy na:

  • AHA – alfahydroksykwasy, nazywane kwasami owocowymi. Należą do nich m.in..: kwas glikolowy, mlekowy, migdałowy, cytrynowy. Przeznaczone są do każdego typu cery, w zależności od pH i stężenia kwasu możemy osiągnąć różne efekty.
  • BHA – betahydroksykwasy. Zaliczamy do nich kwas salicylowy. Świetnie sprawdzi się przy skórze tłustej,  zanieczyszczonej. Ogranicza wydzielanie sebum, działa oczyszczająco.
  • PHA – polihydroksykwasy. Głównymi przedstawicielami PHA są glukonolakton i kwas laktobionowy. Są najdelikatniejszymi z wymienionych, nie podrażniają skóry - dlatego sprawdzą się w przypadku skór wrażliwych i naczyniowych. Sprawdzą się również u osób z przebarwieniami, ponieważ blokują enzym - tyrozynazę, odpowiadający za ich powstawanie.

Kwasy na twarz – efekty

Często, decydując się na kosmetyki z kwasami, obawiamy się nadmiernego złuszczania naskórka. To nie do końca prawda! Kwasy mają różnorodne działanie, dzięki czemu mogą odpowiadać na różne potrzeby skóry. W zależności od rodzaju kwasu, każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Co ważne, nie każdy kwas działa złuszczająco. Oto kilka przykładów:

  • Kwas mlekowy, stosowany w niższym stężeniu, działa nawilżająco, zmiękczająco i rozjaśniająco.
  • Kwas ferulowy nie złuszcza skóry, lecz działa antyoksydacyjnie, rozświetla cerę i wyrównuje jej koloryt.
  • Kwas migdałowy w niższych stężeniach również nie powoduje złuszczania. Dzięki większej cząsteczce jest delikatny i odpowiedni nawet dla skóry wrażliwej, naczyniowej, jednocześnie nawilża i wyrównuje koloryt.

Kwasy najczęściej wybieramy w przypadku problemów skórnych, takich jak przebarwienia, trądzik, zaskórniki, nadmierne przetłuszczanie czy utrata jędrności i elastyczności. Ich działanie pozwala na usunięcie martwych lub uszkodzonych komórek i zastąpienie ich nowymi, co poprawia kondycję skóry.

Ponadto, kosmetyki z kwasami do użytku domowego doskonale wspierają efekty profesjonalnych zabiegów gabinetowych, podczas których kosmetolodzy stosują mocniejsze peelingi chemiczne o wyższym stężeniu i niższym pH.

Zasady używania kwasów w domu:

  1. Pamiętaj o ochronie przed słońcem - stosuj na dzień krem z wysokim filtrem SPF50+ i nie opalaj się.
  2. Regeneruj skórę - jeśli stosujesz serum z kwasami, nałóż na nie krem regenerujący, odbudowujący.
  3. Nie zapominaj o nawilżaniu skóry - kwasy mogą ją lekko przesuszyć cerę, dlatego zachowaj balans i zadbaj o odpowiednie nawilżenie.
  4. Nie używaj kilku kosmetyków z kwasami jednocześnie - niech będzie to jeden konkretny produkt z kwasami. Reszta produktów niech będzie delikatna i niedrażniąca.
  5. Daj czas na zadziałanie kosmetyku z kwasami - pamiętaj, że cykl odnowy naskórka do ok. 28 dni. Na efekty należy poczekać. 

Najlepsze kosmetyki z kwasami na twarz

Kosmetyki z kwasami należy dobierać do potrzeb swojej skóry. Inne sprawdzą się w przypadku cer trądzikowych, a inne będą wskazane przykładowo przy przebarwieniach. 
  • Przebarwienia 
Pierwszym problemem, w przypadku którego pomocne będą kwasy, są przebarwienia. Najczęściej wybór pada na kwas traneksamowy, azelainowy, migdałowy lub ferulowy. W zależności od tego na jaką substancję postawimy mogą one działać hamująco na syntezę melaniny oraz rozjaśniać już istniejące przebarwienia. 
 
POLECANY PRODUKT:
 
Doskonałym wsparciem w walce z przebarwieniami będzie Rozjaśniająca Pianka Mikropeelingująca Caudalie Vinoperfect. Ten kosmetyk nie tylko dogłębnie oczyszcza skórę, ale także dzięki łagodnemu działaniu złuszczającemu i keratolitycznemu – usuwa martwe komórki, w których mogło nagromadzić się za dużo barwnika. Dodatowo skóra po złuszczaniu lepiej przyjmuje składniki aktywne z kolejnych produktów.
 
Produkt zapewnia rozświetlenie skóry oraz wyrównanie kolorytu. W jego składzie znajdziemy alfahydroksykwasy (kwas migdałowy, cytrynowy), wyciągi roślinne oraz enzymy. W zależności od potrzeb skóry może być stosowana codziennie lub kilka razy w tygodniu.  
  • Trądzik, przetłuszczanie się cery 
Spora część osób, które trafia do mojego gabinetu boryka się z problemem przetłuszczania skóry oraz trądziku. W takim wypadku również możemy sięgnąć po kwasy. Jeśli nie borykamy się z uszkodzeniami ze strony bariery hydrolipidowej, śmiało możemy sięgać po produkty z kwasem salicylowym. Substancja ta świetnie „czuje się” w środowisku tłustym, dzięki czemu pomaga pozbyć się zalegającego sebum w ujściach gruczołów łojowych. Kwas salicylowy dzięki właściwościom przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym, antyseptycznym dobrze sprawdza się w przypadku stanów zapalnych, zaskórników otwartych i zamkniętych. 
 
POLECANE PRODUKTY:
 
Serum z kwasem salicylowym Caudalie Vinopure złuszcza naskórek, oczyszcza pory i zmniejsza niedoskonałości. W składzie znajdziemy nie tylko kwas salicylowy naturalnego pochodzenia, ale także polifenole z winogron oraz niacynamid. Serum pomaga oczyścić pory, ograniczyć produkcję sebum oraz ujednolicić koloryt i strukturę cery. Kosmetyk można aplikować na całą twarz lub punktowo na niedoskonałości – zarówno wieczorem, jak i rano. Przy regularnym stosowaniu widocznie zmniejsza liczbę zaskórników i wyprysków.

Alternatywą dla kwasu salicylowego może być kwas bursztynowy, który znajdziemy w serum złuszczającym Avène Cleanance AHA. Produkt został stworzony z myślą o skórze skłonnej do trądziku, zmagającej się regularnie z niedoskonałościami oraz wrażliwej. W składzie znajdziemy m.in. kwas mlekowy, który działa delikatnie złuszczająco, rozjaśnia cerę i niweluje przebarwienia oraz zmiany potrądzikowe, wyrównując koloryt skóry. Dodatkowo posiada właściwości nawilżające.

Dodatek kwasu bursztynowego ma działanie antyoksydacyjne oraz przeciwbakteryjne, skutecznie zwalcza trądzik. Kwas glutaminowy stymuluje proces syntezy kolagenu i sprawia, że cera jest wygładzona i bardziej elastyczna. Dodatkowo wzmacnia barierę ochronną skóry przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Serum zredukuje niedoskonałości, a także pojawiające się po nich przebarwienia. 

  • Skóra dojrzała
Utrata jędrności i elastyczności oraz pierwsze zmarszczki to częsty problem, z którym spotykam się w gabinecie. Po 25. roku życia zaczyna się fizjologiczny proces starzenia skóry. Jest on nieunikniony, ale dbając o zdrowy styl życia, stosowanie odpowiedniej pielęgnacji i zabiegi można świetnie go spowolnić. W działaniu anti-aging dobrze sprawdzają się m.in. kwas glikolowy oraz ferulowy. Kwas glikolowy działa pobudzająco na pracę fibroblastów, dzięki czemu skóra zaczyna produkować więcej kolagenu i elastyny. Natomiast kwas ferulowy jest świetnym antyoksydantem, który zwalcza nadmiar wolnych rodników odpowiedzialnych za przyspieszone starzenie cery. 
 
POLECANY PRODUKT:
 
Serum Vichy Liftactiv Specialist B3 swoje działanie skupia na redukcji przebarwień (z którymi również bardzo często borykają się osoby z dojrzałą skórą) oraz zmarszczek. W składzie serum znajdziemy niacynamid w 5% stężeniu, który zmniejsza przebarwienia i zapobiega pojawianiu się nowych oraz kwas glikolowy, który delikatnie złuszcza wierzchnią powierzchnię naskórka, co pomaga ujednolicić koloryt cery. Wśród składników warto wymienić również witaminę C oraz bio-peptyd. Serum jest lekkie, szybko się wchłania bez uczucia lepkości. 
  1. 171,99 zł
    170,99 zł
    Cena rekomendowana: 207,99 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 207,99 zł
  • Rumień, cera naczyniowa
W przypadku cery naczyniowej z widocznym rumieniem i niedoskonałościami dobrym wyborem będzie kwas azelainowy. Substancja delikatnie obkurcza rozszerzone naczynka krwionośne, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, hamuje produkcję łoju oraz procesy odpowiedzialne za powstawanie przebarwień. Kwas azelainowy jest na ogół dobrze tolerowany, może być z powodzeniem stosowany przez kobiety w ciąży i podczas karmienia piersią. 
 
POLECANY PRODUKT:
 
Cera naczyniowa, z widocznym rumieniem bardzo często manifestuje również cechy skóry wrażliwej. W takim przypadku lubię sięgać po Sesderma Azelac Krem Nawilżający. Kosmetyk dedykowany jest skórze wrażliwej z problemami naczyniowymi, rumieniowymi i trądzikiem różowatym oraz zwyczajnym. Krem reguluje wydzielanie sebum, eliminuje wypryski i zaskórniki, redukuje przebarwienia, ujednolica koloryt skóry oraz łagodzi rumień. Jednocześnie działa delikatnie nawilżająco. 

Źródła:

1. Kołodziejczak A., Kosmetologia tom I, wyd. PZWL, Warszawa 2019, s. 514-520.

2. Nowicka D., Dermatologia, Podręcznik dla studentów kosmetologii, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2011, s. 116-119.

Udostępnij:

Autor Martyna Radziejewska Zobacz profil
Absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.
Następny wpis
Kwas migdałowy - pogromca zmarszczek i trądziku. Jak stosować go w domu? [RADY EKSPERTA] Czytaj więcej