Jak, kiedy i jakie kwasy stosować kwasy na twarz w warunkach domowych? Zanim wprowadzimy je do pielęgnacji, należy poznać podstawowe zasady używania kwasów. Przybliża je ekspert Super-Pharm, kosmetolog Martyna Radziejewska.
Kwasami potocznie nazywamy peelingi chemiczne. Są związkami chemicznymi o kwaśnym charakterze, których zastosowanie stymuluje regenerację skóry, odnawia naskórek, złuszcza oraz przebudowuje skórę właściwą. Kwasy warto włączyć do pielęgnacji szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
Kwasy, a właściwie peelingi chemiczne, to substancje pochodzenia naturalnego, które możemy spotkać m.in. w roślinach czy owocach. Są często wykorzystywane w gabinetach kosmetologicznych, ale z powodzeniem możemy stosować je także samodzielnie podczas domowej pielęgnacji.
Kosmetyki z kwasami tak naprawdę są dla każego. Wszystko zależy od rodzaju kwasu i jego stężenia. Kwasy dzielimy na:
Często, decydując się na kosmetyki z kwasami, obawiamy się nadmiernego złuszczania naskórka. To nie do końca prawda! Kwasy mają różnorodne działanie, dzięki czemu mogą odpowiadać na różne potrzeby skóry. W zależności od rodzaju kwasu, każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.
Co ważne, nie każdy kwas działa złuszczająco. Oto kilka przykładów:
Kwasy najczęściej wybieramy w przypadku problemów skórnych, takich jak przebarwienia, trądzik, zaskórniki, nadmierne przetłuszczanie czy utrata jędrności i elastyczności. Ich działanie pozwala na usunięcie martwych lub uszkodzonych komórek i zastąpienie ich nowymi, co poprawia kondycję skóry.
Ponadto, kosmetyki z kwasami do użytku domowego doskonale wspierają efekty profesjonalnych zabiegów gabinetowych, podczas których kosmetolodzy stosują mocniejsze peelingi chemiczne o wyższym stężeniu i niższym pH.
Alternatywą dla kwasu salicylowego może być kwas bursztynowy, który znajdziemy w serum złuszczającym Avène Cleanance AHA. Produkt został stworzony z myślą o skórze skłonnej do trądziku, zmagającej się regularnie z niedoskonałościami oraz wrażliwej. W składzie znajdziemy m.in. kwas mlekowy, który działa delikatnie złuszczająco, rozjaśnia cerę i niweluje przebarwienia oraz zmiany potrądzikowe, wyrównując koloryt skóry. Dodatkowo posiada właściwości nawilżające.
Dodatek kwasu bursztynowego ma działanie antyoksydacyjne oraz przeciwbakteryjne, skutecznie zwalcza trądzik. Kwas glutaminowy stymuluje proces syntezy kolagenu i sprawia, że cera jest wygładzona i bardziej elastyczna. Dodatkowo wzmacnia barierę ochronną skóry przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Serum zredukuje niedoskonałości, a także pojawiające się po nich przebarwienia.
Źródła:
1. Kołodziejczak A., Kosmetologia tom I, wyd. PZWL, Warszawa 2019, s. 514-520.
2. Nowicka D., Dermatologia, Podręcznik dla studentów kosmetologii, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2011, s. 116-119.