Okres letni nie powinien oznaczać rezygnacji z kosmetyków zawierających. Jednak stosowanie takich produktów w okresie dużego nasłonecznienia powinno być wykonywane z ostrożnością, tak aby nie zaszkodzić skórze. O czym należy pamiętać? Wyjaśnia ekspert Super-Pharm, kosmetolog – Martyna Radziejewska.
Latem warto zachować rozwagę i zrezygnować z intensywnych peelingów chemicznych (potocznie nazywanych kwasami). Zwłaszcza jeśli zabiegi tego typu nie były wcześniej wykonywane i nie znamy reakcji skóry.
Choć stosowanie kwasów w okresie letnim budzi negatywne skojarzenia, nie powinniśmy się ich bać. Na rynku jest szeroki wybór tzw. całorocznych kwasów, których stosowanie nie niesie ze sobą negatywnych konsekwencji.
Lato to czas, gdy promieniowanie UV jest bardzo silne i sprzyja pojawieniu się na skórze zaskórników oraz stanów zapalnych. Pod wpływem słońca dochodzi do przesuszenia cery, uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego, utraty jędrności i elastyczności oraz uwidocznienia zmarszczek. Regularne stosowanie wybranych kwasów podczas codziennej pielęgnacji domowej lub zabiegów profesjonalnych polepszy kondycję skóry, zadziała antybakteryjnie, seboregulująco, a nawet ochroni skórę przed konsekwencjami fotostarzenia.
Do wyboru mamy wiele kwasów, których stosowanie latem nie wpłynie negatywnie na skórę. Do najpopularniejszych należą:
Które kosmetyki zawierające kwasy dobrze sprawdzą się latem? Oto 5 bezpiecznych produktów polecanych przez naszego eksperta.
Ten skuteczny peeling łączy kwas glikolowy, glukonolakton i mikrokryształki korundu, które razem zapewniają intensywną odnowę skóry. Mechanicznie i chemicznie złuszcza martwe komórki, pozostawiając cerę gładką i promienną. Ale to nie wszystko!
Alumina i kwas ferulowy pomagają w redukcji niedoskonałości i wyrównaniu kolorytu. Gliceryna i masło shea zapewniają głębokie nawilżenie, a olejki z pestek śliwki i nasion słonecznika odżywiają skórę. Ekstrakt z aloesu działa kojąco, a witamina C (Ascorbyl Tetraisopalmitate) rozjaśnia przebarwienia i chroni przed stresem oksydacyjnym. Dzięki tym składnikom peeling będzie także redukował zmarszczki i poprawi ogólną kondycję skóry.
Jeśli codziennie stosujesz ochronę przeciwsłoneczną, ten produkt bezpiecznie możesz używać nawet latem. Sprawdzi się szczególnie w przypadku skóry trądzikowej oraz z oznakami fotostarzenia. Kosmetyk zmniejsza widoczność niedoskonałości i rozszerzonych porów, reguluje pracę gruczołów łojowych oraz wygładza strukturę skóry.
Wyróżnia się zaawansowaną formułą zawierającą niacynamid, kwas migdałowy, kwas laktobionowy oraz olejek z drzewa herbacianego. Składniki te działają antybakteryjnie, regulują wydzielanie sebum, redukują niedoskonałości i rozszerzone pory, a tym samym przywracają skórze równowagę. Zawiera także kwas mlekowy i hialuronowy, które intensywnie nawilżają, oraz argininę PCA i cynk PCA, które wspomagają regenerację skóry. Dzięki delikatnym składnikom kojącym i nawilżającym, tonik nie podrażnia i przywraca skórze odpowiednie pH.
Peeling łączy działanie kwasu migdałowego oraz laktobionowego, który łagodzi działanie innych substancji. Kosmetyk zmniejsza widoczność zmian trądzikowych, wygładza skórę, reguluje wydzielanie sebum oraz zwęża pory. Peeling sprawdzi się w pielęgnacji skóry trądzikowej, mieszanej i tłustej.
Żel bardzo dobrze sprawdzi się w pielęgnacji cery z problemami trądziku pospolitego oraz różowatego. Kosmetyk posiada właściwości kojące, łagodzi podrażnienia oraz rumień, a także uspokaja skórę. Dodatkowo wpływa na wyrównanie produkcji sebumoraz działa hamująco na syntezę tyrozynazy i ujednolica koloryt skóry. Lekka, żelowa konsystencja sprawdzi się podczas wysokich temperatur, gdy nie lubimy nakładać na skórę ciężkich, odżywczych kremów.
Mimo że używanie wymienionych kosmetyków w okresie letnim jest dość bezpieczne, nadal należy pamiętać o kilku zasadach stosowania kwasów latem:
W okresie dużego nasłonecznienia warto zrezygnować z dużych stężeń kwasów, których aplikacja mogłaby spowodować łuszczenie i uwrażliwienie skóry na działanie promieniowania UV. Lepiej omijać wysokoprocentowe peelingi chemiczne, które przeznaczone są do stosowania jesienią. Unikajmy przede wszystkim:
W przypadku kwasów to właśnie stężenie oraz pH wpływa na intensywność działania substancji. W okresie dużego nasłonecznienia, zwłaszcza przed zaplanowanym urlopeml czy gdy skóra jest opalona, należy zrezygnować z silnych zabiegów eksfoliacji. Natomiast stosowanie kosmetyków z niewielkim stężeniem substancji nie powinno zaszkodzić skórze.
Przeczytaj również: Jak latem dbać o skórę? Poznaj wskazówki kosmetologa
Źródła:
Kołodziejczak A., Kosmetologia Tom I, Wydawnictwo PZWL, s. 514-526.