kwasy AHA

Kwasy AHA - właściwości, działanie, rodzaje. Jak je stosować? [RADY EKSPERTA]

Kwasy AHA, inaczej nazywane kwasami owocowymi działają rozjaśniająco, złuszczająco, spłycają drobne zmarszczki. Odpowiednio dobrane sprawdzą się w pielęgnacji wszystkich typów cery. Jak je stosować i jak wybrać dobry kwas dla siebie? Podpowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog – Natalia Stafiej.

Do grupy kwasów AHA zaliczamy kilka różnych kwasów, które mają różne właściwości i zastosowanie. Ich działanie zaczęto już zauważać w starożytnym Egipcie, gdzie kobiety brały kąpiele w mleku i winie oraz nacierały skórę sokiem z cytrusów. Najpopularniejsze kwasy AHA to:

  • kwas glikolowy,
  • kwas mlekowy,
  • kwas migdałowy
  • oraz kwas cytrynowy.

Jak działają? Wyjaśniamy poniżej. 

Czym są kwasy AHA?

Kwasy AHA to inaczej alfa-hydroksykwasy, potocznie nazywane kwasami owocowymi (w przyrodzie występują głównie w owocach). W swojej strukturze muszą zawierać minimum jedną grupę hydroksylową (OH) oraz karboksylową (COOH). Ich właściwości są nieocenione i często wykorzystyje się je w kosmetologii. Stosuje się je zarówno w wysokostężonych preparatach gabinetowych, jak i do produkcji domowych kosmetyków. Działają tylko na warstwę rogową (nie są w stanie przenikać do głębszych warstw skóry). 

W zależności od rodzaju wybranego kwasu, oprócz właściwości złuszczających mogą działać również przeciwbakteryjnie, rozjaśniająco czy przeciwzmarszczkowo. Z kwasów AHA może korzystać każdy, niezależnie od rodzaju skóry, należy jednak dokładnie się zastanowić czego nasza skóra potrzebuje i odpowiednio dobrać rodzaj kwasu, stężenie oraz produkt.

WSKAZÓWKA

Przed podjęcia się jakichkolwiek kuracji (w domu lub gabinecie) z wykorzystaniem kwasów zadbaj o kondycję skóry. Zastosowanie preparatów z kwasami na skórę uszkodzoną, podrażnioną i z zaburzoną barierą hydrolipidową może zaszkodzić zamiast pomóc. Miesiąc przed wprowadzeniem takich substancji do swojej pielęgnacji zrezygnuj z peelingów różnego rodzaju, dbaj o regenerację skóry poprzez stosowanie kremów odbudowujących typu CICA i kosmetyków na bazie ceramidów czy trójglicerydów.

Kwas glikolowy

Kwas glikolowy posiada bardzo malutką cząsteczkę dzięki czemu potrafi penetrować głęboko przez naskórek. Dzięki jego zdolnościom do rozluźniania a następnie rozrywania połączeń międzykomórkowych naskórka możemy doprowadzić do głębokiego złuszczenia naskórka, co jest mile widziane szczególnie w terapiach przeciwstarzeniowych.

Kwas glikolowy nieodpowiednio zastosowany może doprowadzić do podrażnienia lub poparzenia skóry, dlatego ważne jest, aby świadomie decydować się na zabiegi/kosmetyki z jego zawartością. Wykorzystuje się go głównie w celach anti-aging, rzadko w przypadku trądziku ze względu na wspomniany wcześniej potencjał drażniący. 

Dla kogo?

  • Dla osób ze skórą zanieczyszczoną, bez aktywnego trądziku,
  • Dla osób ze skórą palacza,
  • Dla osób chcących rozświetlenia i poprawienia kondycji skóry,
  • W terapiach anti-aging.

Polecany produkt:

Iwostin Estetic, peeling z 12 % kwasem glikolowym- dedykowany skórom z przebarwieniami, sprawdzi się także u osób chcących odświeżyć swoją skórę oraz nadać jej blasku. Oprócz kwasu glikolowego znajdziemy w nim także kwas ferulowy czy cytrynowy. 

Kwas mlekowy

Bardzo dobry kwas szczególne przy walce z zaskórnikami. Jak większość kwasów posiada właściwości złuszczające, ale co go szczególnie wyróżnia to hamowanie rozmnażania się bakterii z którymi często jest problem przy różnych odmianach trądziku. Dodatkowym atutem jest działanie nawilżające i wspierające barierę hydrolipidową naszej skóry. Warto jest skonsultować ze swoim kosmetologiem przeprowadzenie zabiegu łączącego wykorzystanie kwasu mlekowego i salicylowego w celu zminimalizowania zmian trądzikowych oraz zaskórników. 

Dla kogo?

  • Każdy rodzaj skóry, szczególnie trądzikowa i suchą,
  • Przy problemach z uporczywymi zaskórnikami zamkniętymi oraz otwartymi.

Polecany produkt:

Tołpa Dermo Face Sebio+ AHA+LHA, żel do skóry problematycznej - to bardzo dobry produkt do mycia dedykowany skórom trądzikowym, tłustym i zanieczyszczonym. Ma delikatne działanie złuszczające. 

Kwas migdałowy

Ten kwas ma dosyć dużą cząsteczkę dzięki czemu nie będzie podrażniał w wyższych stężeniach (jak chociażby kwas glikolowy). Działa łagodnie i powoli, bardzo dobrze sprawdzi się więc przy skórach wrażliwych lub mieszanych - wrażliwych i trądzikowych jednocześnie. Polubią się z nim także skóry z problemem zbyt reaktywnych naczyń krwionośnych (tzw. cery naczyniowe). Co go wyróżnia spośród wszystkich kwasów AHA to najsilniejsze właściwości antybakteryjne, dzieje się tak za sprawą budowy - bardzo podobnej do wybranych antybiotyków.

Dla kogo?

  • Wszystkie rodzaje skóry, szczególnie te, które ciężko znoszą zabiegi z wykorzystaniem mocniejszych kwasów,
  • Skóry trądzikowe z problemem nawracających stanów zapalnych.

Polecany produkt:

Pharmaceris T Sebo-Almond Peel 10%, krem złuszczający na noc - to genialny produkt do skór zanieczyszczonych oraz trądzikowych, przez jego stosowaniu należy jednak uważać na częstotliwość i nie stosować go częściej niż 3 razy w tygodniu.

  1. 45,99 zł
    Cena rekomendowana: 61,50 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 61,50 zł

Kwas cytrynowy

Rzadko widuje się ten kwas jako substancje przewodnią w produktach, ale za to bardzo często dodawany jest jako wspomagacz innych kwasów. Kwas cytrynowy działa bardzo łagodnie, jego działanie to przede wszystkim wpływ na redukcje przebarwień oraz wyrównanie kolorytu i odświeżenie skóry.

Dla kogo?

  • Dla skór z przebarwieniami i szarym kolorytem,
  • Skóry palacza.

Polecany produkt:

Bioderma Pigmentbio C-Concentrate - ten produkt będzie idealnym rozwiązaniem dla osób borykających się ze zmęczonym wyglądem, przebarwieniami oraz utratą blasku. Zaawansowana formuła będzie chronić komórki skóry przed stresem oksydacyjnym, na który jesteśmy narażeni każdego dnia. Zapewni to silne działanie przeciwstarzeniowe.

Łączenie kosmetyków z kwasami

W ostatnich latach na popularności zyskały produkty, w których zamiast jednego kwasu mamy ich kilka. Takie połączenia pozwalają nam na zmaksymalizowanie efektów stosowanych produktów oraz na działanie na wielu płaszczyznach. Przykładowo - stosując mieszaninę kwasu mlekowego i salicylowego wzmocnimy działanie przeciwtrądzikowe i przeciwzaskórnikowe, ale także pozytywnie wpłyniemy na stopień nawilżenia skóry.

Natomiast połączenie kwasu gilkolowego i migdałowego pozwoli nam na silnie działanie antybakteryjne z jednoczesną głęboką penetracją przez naskórek. Należy jednak uważać na samodzielne stosowanie takich połączeń w domu, nieumiejętnie wykonany peeling może doprowadzić do silnego podrażnienia, a nawet poparzenia.

Źródła:

http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2020/04/ke2020.1-3.pdf 

https://www.researchgate.net/publication/290818563_Kwasy_owocowe_a-hydroksykwasy_i_ich_zwiazki_kompleksowe 


Autor Natalia Stafiej Zobacz profil
Kosmetolog, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Na co dzień pracuje w klinice MezoSkin w Warszawie oraz prowadzi profil na Instagramie o tematyce beauty @alternatywnepiekno.ns. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz anti-aging.
Następny wpis
Odżywki emolientowe - jak je stosować i jaka jest najlepsza? Czytaj więcej