kwas salicylowy

Kwas salicylowy - właściwości, działanie, efekty stosowania [RADY EKSPERTA]

Kwas salicylowy to jeden z najdłużej obecnych i najbardziej cenionych kwasów zarówno w kosmetologii jak i w dermatologii. Jak działa na skórę i jak go stosować, aby zobaczyć efekty na skórze? Przeczytaj rady eksperta Super-Pharm, kosmetolog – Natalii Stafiej.

Kwas salicylowy swoją budową kwalifikuje się do beta-hydroksykwasów, jest jedynym używanym w kosmetologii kwasem z tej grupy. Kwas salicylowy jest niezwykle ciekawą substancją, w naturze pełni funkcję substancji wzrostowej - pozytywnie wpływa na zakorzenianie się sadzonek, pobudza kwitnienie, zwiększa powierzchnię liści oraz wspomaga fotosyntezę.

Dodatkowo, kwas salicylowy oraz jego pochodne wykazują działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, co wykorzystywane jest w farmacji, produkcji leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwzakrzepowych. Kwas salicylowy przede wszystkim posiada nieocenione właściwości wykorzystywane w kosmetologii oraz dermatologii. Jak dokładnie działa na skórę?

Kwas salicylowy - właściwości i zastosowanie 

Kwas salicylowy ma wszechstronne działanie i stosowany jest w leczeniu wielu problemów skórnych. Dzięki silnym właściwościom lipofilowym (tłuszczolubnym) będzie sobie bardzo dobrze radził z łojotokiem, zaskórnikami oraz nadmiernym rogowaceniem. Warto podkreślić, że jest w stanie rozpuszczać sebum nagromadzone w gruczołach łojowych i rozluźnia połączenia międzykomórkowe, co umożliwia usunięcie zanieczyszczeń z powierzchni skóry.

O unikatowości kwasu salicylowego stanowi również fakt, że w odróżnieniu od wielu innych kwasów nie jest fotouczulający. Oznacza to, że można go stosować cały rok bez obaw o przebarwienia. Niektóre jego pochodne są wykorzystywane przy produkcji filtrów przeciwsłonecznych.

Kwas salicylowy na trądzik

Dzięki właściwościom przeciwzapalnym będzie łagodził stany zapalne często występujące w przebiegu choroby jaką jest trądzik. Cery trądzikowe polubią go nie tylko za dobre radzenie sobie ze zmianami trądzikowymi, a także za umiejętność regulowania ilości bakterii Propionibacterium Acnes, które w niekontrolowany sposób namnażają się przy problemie trądziku. W odpowiednim stężeniu działa keratolitycznie, czyli złuszczająco - jest to pożądana właściwość w przypadku każdego rodzaju trądziku. Zmiany trądzikowe poddawane regularnemu złuszczaniu przy użyciu kwasy salicylowego wraz z upływem czasu mogą ulec znacznej redukcji oraz pojawiać się w coraz to mniejszej ilości.

Peelingi z wykorzystaniem kwasu salicylowego umożliwiają także lepszy przepływ innych substancji aktywnych używanych w pielęgnacji. Wpływ na to ma możliwość rozpuszczania i „wypychania” sebum z porów. Tak oczyszczona skóra jest w stanie przyjąć o wiele więcej składników aktywach z o wiele lepszym rezultatem.

Kwas salicylowy na łuszczycę

Kwas salicylowy będzie służył także osobom zmagającym się z łuszczycą. Dzięki wyżej wspomnianym właściwościom keratolitycznym oraz przeciwzapalnym będzie pozytywnie wpływał na obszary zmienione chorobowo. Można używać go zarówno do złuszczania samej blaszki łuszczycowej, jak i do złagodzenia stanów zapalnych towarzyszących łuszczycy. Skóra poprzednio przygotowana kwasem salicylowym lepiej będzie korzystała z obecności emolientów, które są niezbędne w pielęgnacji skóry z problemem łuszczycy.

Kwas salicylowy na rogowacenie okołomieszkowe

Preparaty z kwasem salicylowym będą także bardzo pomocne przy walce z rogowaceniem okołomieszkowym, ze względu na właściwości keratolityczne oraz regulujące procesy rogowacenia może pomóc przy walce z charakterystycznymi dla tej przypadłości czerwonymi krostkami czyniąc skórę gładką i jednolitą. Kwas salicylowy w wysokich stężeniach występuje w produktach do usuwania odcisków, modzeli czy nagniotków. 

Kwas salicylowy na łupież 

Ze względu na właściwości bakteriobójcze, przeciwgrzybicze oraz seboregulujące wykorzystywany jest także przy produkcji preparatów przeciwłupieżowych.

Kwas salicylowy na twarz

Kwas salicylowy może być stosowany do skór o każdym fototypie (od I do VI według skali Fitzpatricka). Działa łagodniej od kwasów AHA (np. kwasu glikolowego), ponieważ po 2-3 minutach od zastosowania ulatnia się z powierzchni skóry, co uniemożliwia mu głęboką penetrację, a tym samym zmniejszone jest ryzyko podrażnień. Z tego względu można go stosować przy wielu rodzajach skóry, jednak najbardziej polecane jest zastosowanie go przy skórach borykających się z:

  • trądzikiem zaskórnikowym,
  • trądzikiem ze zmianami ropnymi i stanami zapalnymi,
  • trądzikiem młodzieńczym,
  • zanieczyszczoną strefą T,
  • problemem przetłuszczającej się skóry,
  • przebarwieniami pozapalnymi, ostudą czy plamami soczewicowatymi,
  • łuszczycą. 

WSKAZÓWKA 

Nie zaleca się stosowania wysokich stężeń kwasu salicylowego na własną rękę. Źle wykonany peeling chemiczny może skutkować podrażnieniem, a w krytycznych sytuacjach nawet poparzeniem, które pozostawi po sobie blizny.

Jak stosować kwas salicylowy?

Przy doborze kosmetyku z kwasem salicylowym warto zapoznać się z jego działaniem w konkretnych stężeniach:

  • 1-2 % - produkty do pielęgnacji domowej, nie zaleca się jednak stosowania takich kosmetyków codziennie. Najlepiej zacząć od dwóch razy w tygodniu i nie stosować częściej niż 3/4 razy w tygodniu.
  • 10-20 % - stężenie wykorzystywane w peelingach chemicznych.
  • 20% i więcej - środki silnie złuszczające, do stosowania tylko pod okiem lekarza lub odpowiednio przeszkolonego kosmetologa.

Nie poleca się łączenia kwasu salicylowego z kwasami z grupy AHA (np. glikolowy, migdałowy), retinolem, niacynamidem i witaminą C. Spokojnie jednak można go łączyć z substancjami nawilżającymi (kwasem hialuronowym czy gliceryną).

Kosmetyki z kwasem salicylowym - co warto przetestować?

Kwas salicylowy znajdziemy w składzie produktów do pielęgnacji twarzy, ciała oraz włosów. Na które kosmetyki warto zwrócić uwagę? Polecamy przede wszystkim:

Serum Sébium z kwasem salicylowym oczyszcza i zwęża pory, a także reguluje produkcję sebum. Dzięki temu skutecznie zmniejsza ryzyko powstawania wyprysków. Dodatkowo jego delikatne działanie złuszczające przyczynia się do wygładzenia skóry i zniwelowania widoczności zmarszczek.

W produkcie zastosowano także Technologię FLUIDACTIV™, która nawilża, matuje i chroni przed czynnikami zewnątrznymi, dzięki czemu cera szybko odzyskuje komfort i promienny wygląd. 

To serum jest idealne dla wszystkich typów cery zmagających się z zaskórnikami, wypryskami czy nadprodukcją sebum. Jest łatwe w aplikacji, szybko się wchłania, co czyni je doskonałym wyborem pod krem na dzień. 

Powyższy dermokosmetyk będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które na co dzień borykają się z problemem niedoskonałości. Dzięki skoncentrowanej formule i połączeniu kwasu glikolowego i salicylowego będzie penetrował głęboko w skórę niwelując przytkane gruczoły łojowe. Dzięki dodatkowej obecności niacynamidu będzie także działał przeciwstarzejąca a kombinacja niacynamidu z kwasem glikolowym zapewni efekt rozświetlenia i wyrównanego kolorytu skóry.

Serum Sebiaclar doskonale sprawdzi się w pielęgnacji cery trądzikowej oraz np. przy trądziku osób dorosłych. Oprócz działania antybakteryjnego i sebostatycznego będzie także wspierać procesy regeneracyjne i antyoksydacyjne. To połączenie nie tylko walczy z trądzikiem, ale także spowalnia procesy starzenia się skóry.

Ten produkt sprawdza się rewelacyjnie zarówno do mycia twarzy, jak i ciała. Jego działanie opiera się na złuszczaniu bez naruszenia naturalnej, ochronnej bariery skórnej. Dzięki temu uzyskamy gładką skórę bez przesuszenia i podrażnień. Doskonały w szczególności do cer tłustych i mieszanych. 

Skóry tłuste z tendencją do bliznowacenia w miejscach stanów zapalnych powinny sięgnąć po ten produkt, aby zmniejszyć przetłuszczanie się skóry, powstawanie nowych niedoskonałości a także zapobiec powstawaniu blizn potrądzikowych.

Szampon z najnowszej linii Vichy będzie działał nie tylko oczyszczająco, ale i złuszczająco na skórę głowy. Regularne złuszczanie przy walce z łupieżem jest bardzo ważne - to właśnie nagromadzone warstwy martwego naskórka oddzielają się od powierzchni skóry głowy tworząc drobne płatki - czyli łupież.

  1. 65,99 zł
    Cena rekomendowana: 79,99 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 79,99 zł

Źródła:

http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2017.2-5.pdf 

http://wydawnictwo.wseit.edu.pl/wp-content/uploads/2020/06/Zastosowanie-kwasu-salicylowego-w-terapii-skóry-trądzikowej.pdf

http://laboratoria.net/pdf/?get=L2FydHlrdWwvX2l0ZW0sMjMwNDQscmlkLCxwcmludCwxLHBkZiwxLmh0bWw=  


Autor Natalia Stafiej Zobacz profil
Kosmetolog, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Na co dzień pracuje w klinice MezoSkin w Warszawie oraz prowadzi profil na Instagramie o tematyce beauty @alternatywnepiekno.ns. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz anti-aging.
Następny wpis
Dni LifeStyle 2021 - 10 produktów, które warto kupić w czasie trwania promocji Czytaj więcej