Kwas laktobionowy to cenny skłądnik, który cechuje przede wszystkim działanie łagodzące i przeciwzapalne. W jakich kosmetykach go znajdziemy i jak go stosować w codziennej pielęgnacji? Podpowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog – Martyna Radziejewska.
Kwas laktobionowy (INCI: Lactobionic Acid) należy do do grupy polihydrokwasów (PHA), otrzymywany jest w wyniku utlenienia cukru mlecznego, czyli laktozy. Kwas laktobionowy posiada podobne właściwości do alfahydroksykwasów (AHA), jednak budowa cząsteczkowa zapewnia mu łagodniejsze działanie, jest lepiej tolerowany przez skórę, nie powoduje podrażnień.
Kwas laktobionowy sprawdzi się w pielęgnacji cer wrażliwych, suchych, naczyniowych, borykających się z trądzikiem różowatym oraz atopowym i łojotokowym zapaleniem skóry. Mimo że peelingi chemiczne kojarzą się z substancjami złuszczającymi, kwas laktobionowy znany jest głównie ze swoich właściwości łagodzących oraz przeciwzapalnych. W przypadku zastosowania tego składnika wykluczamy ryzyko pieczenia oraz podrażnienia skóry podczas zabiegu. Kwas laktobionowy działa:
Kwas laktobionowy może być bezpiecznie stosowany przez cały rok, nie wykazuje działania fototoksycznego. Jednak nadal warto pamiętać o dodatkowej ochronie przeciwsłonecznej. Składnik często stanowi uzupełnienie leczenia farmakologicznego chorób skóry. Ze względu na właściwości łagodzące i przyspieszające procesy gojenia może być stosowany podczas rekonwalescencji cery po zabiegach typu mezoterapia mikroigłowa i igłowa, laseroterapia, peelingi chemiczne.
Podczas zabiegów profesjonalnych najczęściej wykorzystuje się kwas laktobionowy w stężeniu do 50%, jednak decydując się na samodzielne stosowanie kosmetyków z tym składnikiem, stężenie nie powinno przekraczać 10%. Wyższe mogłoby spowodować podrażnienie i zaszkodzić kondycji skóry.
Jakie kosmetyki zawierają kwas laktobionowy i są godne polecenia? Oto nasi faworyci!
Krem przeznaczony dla cery trądzikowej, tłustej, mieszanej oraz wrażliwej. Jego głównym zadaniem jest redukcja zmian zapalnych oraz łagodzenie podrażnień, z którymi bardzo często boryka się skóra trądzikowa. Kosmetyk dodatkowo działa matująco, reguluje wydzielanie sebum. W składzie obok kwasy laktobinowego w stężeniu 1%, znajduje się azeloglicyna (pochodna kwasu azelainowego), niacynamid oraz biolin (prebiotyk, który pomaga przywrócić prawidłową mikroflorę na powierzchni skóry). Krem można stosować podczas porannej i wieczornej pielęgnacji.
Koncentrat do stosowania podczas wieczornej pielęgnacji sprawdzi się szczególnie w przypadku skóry z niedoskonałościami, widocznymi bruzdami oraz zmarszczkami. W składzie produktu znajduje się 0,3% stężenie czystego retinolu, który jako pochodna witaminy A, jest jedną z najlepiej przebadanych i efektywnych substancji o działaniu przeciwstarzeniowym. Kosmetyk poprawia jędrność i elastyczność skóry, niweluje widoczność przebarwień, pomaga zwalczać trądzik wieku dorosłego. Retinol może odrobinę podrażniać skórę, ale w formule zawarto łagodzący kwas laktobionowy oraz nawilżający kwas hialuronowy.
W produkcie marki Lirene możemy znaleźć połączenie kwasu laktobionowego, fitowego (hamuje aktywność tyrozynazy), mlekowego (działa nawilżająco) oraz niacynamidu. Peeling ma za zadanie zmniejszyć widoczność przebarwień oraz niedoskonałości, poprawić stan cery, ujednolicić koloryt, wpłynąć na redukcję widoczności porów. Dodatek niacynamidu reguluje pracę gruczołów łojowych i produkcję sebum.
Kwas laktobionwy można znaleźć nie tylko w kosmetykach złuszczających. Jego cenne właściwości sprawdzają się również w kosmetykach łagodzących. Tonik marki Vianek to propozycja dla osób z wrażliwą, podrażnioną skórą. Produkt bazuje na ekstrakcie z dzikiej róży, alantoinie, alginianie sodu, kwasie laktobionowym oraz olejku geraniowym. Sprawdzi się po porannym oraz wieczornym oczyszczaniu skóry.
Kwas laktobionowy często dodawany jest do peelingów chemicznych, aby złagodzić działanie innych kwasów. W produkcie marki Iwostin główny składnik stanowi 5% kwas migdałowy, który zmniejsza widoczność zmian trądzikowych, wygładza skórę, reguluje wydzielanie sebum oraz zwęża pory. Produkt sprawdzi się w pielęgnacji skóry trądzikowej, mieszanej i tłustej. Podczas stosowania kosmetyku producent zaleca stosowanie wysokiej ochrony przeciwsłonecznej SPF50.
Źródła:
Kołodziejczak A.,Kosmetologia Tom I, Wydawnictwo PZWL, strona: 514-526.
Kornhauser A., Coelho S. G., Hearing V. J. , Applications of hydroxy acids: classification, mechanisms, and photoactivity, „Clinical Cosmetic and Investigational Dermatology”, nr 3 2010.