kwas glikolowy

Kwas glikolowy - właściwości, jak stosować, efekty [RADY EKSPERTA]

Kwas glikolowy ma szerokie zastosowanie w kosmetyce - delikatnie złuszcza, usuwa zaskóniki, a do tego reguluje wydzielanie sebum. Do jakiej cery jest polecany i jak go stosować? Poznaj rady eksperta Super-Pharm, kosmetolog - Aleksandry Cybruch.

Kwas glikolowy (inaczej kwas hydroksyoctowy) jest jednym z najpopularniejszych związków stosowanych w kosmetykach i zabiegach kosmetologicznych. Należy do alfahydroksykwasów, wyróżnia się najprostszą budową oraz najmniejszą masą cząsteczkową, co znacznie ułatwia przenikanie w głąb skóry i zwiększa efektywność działania. Pozyskiwany jest z soku z trawy trzcinowej.

Kwas glikolowy - właściwości

Jakie właściwości posiada kwas glikolowy? Intensywność działania uzależniona jest od stężenia kwasu glikolowego w kosmetyku i prezentuje się następująco:

  • 5%-15% - działanie silnie nawilżające i regenerujące, delikatne działanie złuszczające pobudza skórę do odnowy. Najczęściej w preparatach do stosowania w pielęgnacji domowej,
  • 20%-35%- stosowany w powierzchownym peelingu, posiada działanie złuszczające i oczyszczające,
  • 50%-70% - mocne działanie złuszczające naskórek. Zabiegi z użyciem kwasu glikolowego o wysokim stężeniu wykonywane są przez dermatologów lub kosmetologów w gabinetach, w celu oczyszczenia skóry oraz pobudzenia do silnej przebudowy i pogrubienia naskórka.

W kosmetykach przeznaczonych do codziennej pielęgnacji najczęściej stosowane są niskie stężenia kwasu, które zapewniają skuteczne działanie lecz bez ryzyka wywołania podrażnień. Jest składnikiem toników oczyszczających, kremów oraz kuracji czyli serum. W gabinetach kosmetologicznych i dermatologicznych w profesjonalnych kuracjach stosowane są wysokie stężenia, które mogą powodować przejściowe podrażnienie, rumień oraz mocne złuszczanie.

Podsumowując, jakie właściwości i działanie posiada kwas glikolowy?

  • oczyszcza skórę, usuwa zaskórniki,
  • reguluje wydzielanie sebum,
  • złuszcza martwe komórki naskórka,
  • nawilża skórę oraz pobudza do regeneracji,
  • reguluje rogowacenie naskórka - zapobiega nadmiernej keratynizacji,
  • pobudza produkcję kolagenu i elastyny – wygładza i zwiększa jędrność skóry,
  • pogrubia naskórek (który ulega ścieńczeniu wraz z wiekiem)
  • wspomaga redukcję blizn i rozstępów oraz zmniejsza widoczność porów skóry,
  • działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne,
  • rozjaśnia przebarwienia.
kwas glikolowy na twarz jak stosowaćkwas glikolowy na twarz jak stosować

Kosmetyki z kwasem glikolowym - jakie warto kupić?

W kosmetykach przeznaczonych do codziennej pielęgnacji najczęściej stosowane są niskie stężenia kwasu glikolowego, które zapewniają skuteczne działanie lecz bez ryzyka wywołania podrażnień. Jest składnikiem toników oczyszczających, kremów oraz kuracji czyli serum. Jakie produkty warto przetestować?

  • Tonik Miya Beauty Lab - tonik zawiera 5% kwas glikolowy oraz łagodzące ekstrakty z liści aloesu, nasion bawełny, inulinę oraz wyciąg z róży damaceńskiej. Kosmetyk przeznaczony dla każdego typu skóry, szczególnie dla skór zanieczyszczonych, z zaskórnikami i z nierównomiernym kolorytem. Delikatnie złuszcza naskórek, rozjaśnia przebarwienia oraz tonizuję skórę. Polecany jako drugi krok (po demakiażu i oczyszczeniu) w pielęgnacji wieczornej. Nałóż wacikiem na oczyszczoną skórę twarzy, omijając delikatną okolicę oczu, produkt nie wymaga spłukiwania
  • LIQ CG Kw. Glikolowy 7% – serum zawiera kwas glikolowy o stężeniu 7%, a dodatkowo silny antyoksydant - witaminę E oraz nawilżający hialuronian sodu. Serum przeznaczone do pielęgnacji wieczornej. Działa silnie wygładzająco oraz spowalnia procesy starzenia. Przy skórach tłustych reguluje wydzielanie sebum oraz skutecznie złuszcza martwy naskórek. Serum może być stosowane całorocznie lub jako kuracja. Pozostawia skórę wygładzoną oraz nawilżoną.
  • Tonik Tołpa Autentic - tonik przeznaczony do pielęgnacji wszystkich typów cery. Skutecznie redukuje niedoskonałości. Delikatnie złuszcza i oczyszcza pory skóry oraz reguluje wydzielanie sebum. Niedrogi produkt z bardzo dobrym składem!
  • Ducray Keracnyl Control - krem polecany dla skór tłustych ze zmianami trądzikowymi: zaskórniki i krosty. Skutecznie wygładza skórę, działa przeciwbakteryjnie, przyśpiesza redukcję zaskórników oraz zapobiega powstawaniu nowych zmian. Może być stosowany punktowo. Pobudza procesy regeneracyjne skóry.
  • Vichy Lifactiv Glyco-C – wysokoskoncetrowane ampułki przeznaczone do kuracji na noc. Ampułki zawierają 10% kwas glikolowy oraz witaminę C i nawilżający kwas hialuronowy. Kuracja rozjaśnia przebarwienia posłoneczne, potrądzikowe oraz hiperpigmentacje. Efektem stosowania jest rozjaśniona oraz wygładzona skóra.

Kosmetyki z kwasem glikolowym polecane przez eksperta:

WSKAZÓWKA

Pamiętaj, aby w pielęgnacji nie wprowadzać na raz kilku produktów kwasowych. Zacznij od niskich stężeń i obserwuj skórę, wprowadzając kosmetyk maksymalnie 3 razy w tygodniu na noc. Zbyt mocne złuszczanie skóry oraz jej przesuszanie może mieć odwrotny efekt do zamierzonego.

Kwas glikolowy na twarz - jak stosować?

Kosmetyki z kwasami należy stosować ostrożnie, szczególnie jeśli są to Twoje pierwsze preparaty z kwasem w pielęgnacji. Dlaczego? Produkty z kwasami niewłaściwie stosowane mogą doprowadzić do nadmiernego złuszczania, fotowrażliwości i do mocnych podrażnień skóry.

Zawsze sprawdzaj stężenie danego kwasu w kosmetyku. Zaleca się zaczynanie od niskich wartości, aby obserwować reakcję swojej skóry. Obowiązkowa jest również fotoprotekcja SPF 50 na dzień, aby nie doprowadzić do powstania przebarwień. Krem z filtrem powinien być nakładany w pielęgnacji porannej w odpowiedniej ilości oraz reaplikowany w ciągu dnia, aby zapewnić najwyższą ochronę.

Kosmetyki z kwasem glikolowym (oraz z innymi kwasami) najlepiej stosować w pielęgnacji wieczornej. Wyższe stężenia zaleca się wprowadzać stopniowo, maksymalnie 3 razy w tygodniu, najlepiej w okresie jesienno-zimowym, aby zminimalizować ryzyko powstania przebarwień. Istotne jest również nawilżenie i regeneracja skóry. Jeśli zauważysz u siebie zaczerwienie/ podrażnienie lub zbyt intensywne złuszczanie, chwilowo odstaw nowy kosmetyk i postaw na mocną regenerację.

Efekty stosowania kosmetyków z kwasem glikolowym

Kwas glikolowy jest szczególnie polecany dla skór tłustych i problematycznych. Przy regularnym stosowaniu zauważalnie ogranicza nadmierne wydzielanie sebum, którego nadmiar przyczynia się do powstawania zaskórników. Dodatkowo oczyszcza skórę i rozjaśnia przebarwienia pozapalne. Posiada właściwości złuszczające. Co to oznacza? Osłabia połączenia pomiędzy komórkami naskórka (keratynocyty) oraz ułatwia ich usuwanie.  Przyczynia się również do wypłycania blizn powstałych w przebiegu trądziku oraz zmniejsza widoczność porów skóry.

W niskich stężeniach, kwas glikolowy posiada działanie nawilżające,  a więc będzie on odpowiedni dla każdego typu skóry, która ma oznaki odwodnienia. Jest to składnik polecany również dla osób z pierwszymi oznakami starzenia oraz skóry dojrzałej. Wyraźnie odmładza i wygładza zmarszczki, ponieważ pobudza produkcję kolagenu i elastyny, które odpowiadają za jędrność i strukturę skóry. Jest to więc składnik polecany dla osób w różnym wieku.

Inne kosmetyki z kwasem glikolowym, które warto przetestować:

  1. 109,99 zł
    Najniższa cena:  117,99 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 117,99 zł

Autor

Aleksandra Cybruch – magister kosmetologii bioestetycznej. Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Zawodowo związana z gabinetem Estetican w Warszawie. Specjalizuje się w cerach z trądzikiem pospolitym i różowatym. Zwolenniczka holistycznego podejścia do skóry. 

Źródła:

Kapuścińska A., Nowak Izabela, Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 2015, Tom 69.

Lizak A., Załęska I., Matuła A., Ocena skuteczności preparatów i zabiegów kosmetycznych u osób z przebarwieniami skóry twarzy, Kosmetologia Estetyczna 3/2018, vol.7.

Następny wpis
Jak nakładać rozświetlacz do twarzy i jaki jest najlepszy? Czytaj więcej