Kwas ferulowy

Kwas ferulowy w kosmetyce - jak działa na skórę i dlaczego warto go stosować? [RADY EKSPERTA]

Kwas ferulowy od dawna cieszy się popularnością w dziedzinie kosmetologii, gdzie wykorzystywany jest podczas zabiegów oraz pielęgnacji domowej. Nie ma w tym nic dziwnego - właściwości tej substancji sprawdzą się w przypadku większości cer. Kwas ferulowy posiada szerokie spektrum działania, wpływa na poprawę jakości i kondycji skóry. O tym, dlaczego warto stosować go i jakie daje efekty pisze ekspert Super-Pharm, kosmetolog – Martyna Radziejewska.

Kwas ferulowy to organiczny związek, pochodna kwasu cynamonowego. W naturalnej postaci składnik można znaleźć m.in. w nasionach zbóż (zwłaszcza pszenicy, owsie, życie i jęczmieniu), szpinaku, pietruszce, winogronach i rabarbarze. Często wykorzystywany jest w kosmetologii, bo cudownie działa na skórę. Jak?

Kwas ferulowy - jakie ma właściwości?

Kwas ferulowy przede wszystkim wykazuje działanie:

  • antyoksydacyjne,
  • przeciwzapalne,
  • przyspieszające gojenie,
  • depigmentacyjne. 

Kwas ferulowy nie wykazuje działania złuszczającego, dobrze penetruje w głąb skóry zarówno przy kwaśnym, jak i obojętnym pH. Sprawdzi się w pielęgnacji cer wrażliwych, borykających się z problemem zmian pigmentacyjnych, a także łojotokowych oraz trądzikowych. Polecany jest również dla osób, których skóra straciła jędrność i elastyczność.

Kwas ferulowy - efekty stosowania 

Dzięki silnemu działaniu antyoksydacyjnemu kwas ferulowy spowalnia procesy starzenia skóry, wynikające z negatywnego wpływu środowiska zewnętrznego. Promieniowanie UV, zanieczyszczenia, smog, używki, stres czy zła dieta nie są obojętne dla cery. Bezpośrednio wpływają na pogorszenie jej kondycji oraz przyczyniają się do powstawania wolnych rodników, które uszkadzają DNA komórek, powodują degradację kolagenu i elastyny oraz odpowiadają za postępujące fotostarzenie. Działanie przeciwutleniające kwasu ferulowego wynika również ze zdolności do chelatowania jonów metali przejściowych czy też do pochłaniania promieniowania w zakresie UV.

Warto również zwrócić uwagę na zdolności rozjaśniające kwasu ferulowego. Dzięki blokowaniu transferu melanosomów do keratynocytów, obniżeniu ekspresji tyrozynazy oraz zmniejszeniu jej aktywności składnik stanowi bardzo skuteczny środek wybielający. Kwas ferulowy to świetny przeciwutleniacz, który pobudza tworzenie nowego kolagenu, niweluje i rozjaśnia plamy pigmentacyjne, przez co skóra jest wyraźnie odświeżona i napięta.

Dodatkowo wpływa na poprawę nawilżenia, a w przypadku cer problematycznych wykazuje działanie wygaszające stany zapalane oraz przyspieszające gojenie. Zazwyczaj w kosmetykach do użytku domowego wykorzystywany jest w stężeniu 0,5-1%, w gabinecie natomiast można spotkać produkty profesjonalne z 12% kwasem ferulowym.

CIEKAWOSTKA
 
Bardzo często możemy znaleźć kosmetyki zawierające witaminę C i E w połączeniu z kwasem ferulowym. Taka mieszanka składników aktywnych wzmacnia działanie przeciwutleniające witamin, dzięki czemu jeszcze lepiej zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne za przyspieszone starzenie się skóry. Taka kombinacja składników bardzo dobrze sprawdzi się podczas porannej pielęgnacji. W zależności od potrzeb cery można sięgnąć po krem lub serum, a później zaaplikować kosmetyk chroniący skórę przed promieniowaniem UV.

Polecane kosmetyki z kwasem ferulowym 

Ogromną zaletą kwasu ferulowego jest jego łatwa przyswajalność przez skórę oraz głęboka penetracja wgłąb skóry. Serum, krem czy też tonik z tym składnikiem powinien znaleźć się w pielęgnacji skór wymagających działania antyoksydacyjnego, fotoochronnego i depigmentacyjnego. Jakie kosmetyki z kwasem ferulowym są godne polecenia?

Dobrym sposobem na wprowadzenia kwasu ferulowego do codziennej pielęgnacji jest serum-lotion do twarzy Institut Esthederm Intensive Propolis. Kosmetyk wykorzystuje naturalne właściwości oczyszczające i kojące propolisu oraz działanie przeciwstarzeniowe kwasu salicylowego, ferulowego oraz cynku. Serum dobrze sprawdzi się w pielęgnacji cer problematycznych, pomaga zredukować przebarwienia pozapalne, matuje skórę i widocznie zwęża pory. Dzięki zawartości cynku działa ściągająco oraz absorbująco. Po zastosowaniu serum cera jest odświeżona i gładka.

Wśród kosmetyków marki Institut Esthederm możemy znaleźć również udoskonalający krem do twarzy Institut Esthederm Intensive Propolis, który podobnie jak serum, opiera działanie na propolisie i substancjach pomocniczych, m.in. kwasie ferulowym. Krem sprawdzi się w pielęgnacji cery z widocznymi oznakami starzenia. Wygładza zmarszczki i drobne linie, redukuje wydzielanie sebum oraz świecenie się skóry. Chroni przed negatywnym wpływem środowiska zewnętrznego.

Połączenie kwasu ferulowego oraz witaminy C znajdziemy w rozjaśniającym toniku Dermena Professional Witamina C. Produkt skierowany jest dla osób borykających się z problemem przebarwień i nierównym kolorytem. Tonik wpływa na wygładzenie skóry, rozświetlenie, wyrównanie kolorytu, oraz zmniejszenie widoczności przebarwień. Nie zaleca się łączyć produktu z kosmetykami na bazie alkoholu, produktami kwasowymi (np. AHA, BHA, kwas glikolowy) i retinoidam. Decydując się na wprowadzenie toniku do pielęgnacji nie można zapominać o kremie z wysokim faktorem SPF.

W przypadku cery starzejącej się dobrze sprawdzi się również enzymatyczny krem-reparator do twarzy na dzień i na noc Yoskine Hokkaido Japan Enzyme 65+. Kosmetyk, dzięki zawartości enzymu z dyni, posiada delikatne właściwości eksfoliujące. Podczas regularnego stosowania działa wygładzająco oraz spłyca widoczność drobnych lini i zmarszczek. Dodatek oleju sojowego, peptydów oraz kwasu ferulowego wpływa na ujędrnienie skóry, odżywienie, a także zmniejszenie widoczności przebarwień posłonecznych.

Źródła:

Chaudhary A., Jaswal V. S., Choudhary S., Sonika U., Sharma A., Beniwal V., Tuli H. S., Sharma S.: Ferulic Acid: A Promising Therapeuti c Phytochemical and Recent Patents Advances. (Recent Pat Infl amm Allergy Drug Discov.2019;13(2):115-123.

Engler-Jastrzębska M., Musiał C., Kamm A., 2019: Metody niwelowania hiperpigmentacji skóry w świetle nowych doniesień naukowych. Methods for reducing skin hyperpigmentati on in the light of new scientific reports. Kosmetologia Estetyczna, 5 / 2019 / vol. 8

Udostępnij:

Autor Martyna Radziejewska Zobacz profil
Absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.
Następny wpis
LHA w kosmetyce - jak działa na skórę i w jakich kosmetykach znajdziemy ten kwas? Czytaj więcej