Kwas cytrynowy

Kwas cytrynowy w kosmetyce - właściwości i zastosowanie

Kwas cytrynowy co prawda nie należy do tych najbardziej popularnych substancji, ale nie znaczy to, że nie warto wypatrywać go w składzie kosmetyków. Wręcz przeciwnie! Posiada wiele cennych właściwości, dlatego warto przyjrzeć się mu bliżej. Pod lupę bierze go nasz ekspert – kosmetolog, Natalia Stafiej.

Kwas cytrynowy należy do grupy alfahydroksykwasów, zwanych inaczej kwasami owocowymi. Występuje głownie w owocach cytrusowych (8% suchej masy), ale także m.in. w kiwi, truskawkach, czarnych i czerwonych porzeczkach, jagodach, malinach, borówkach lub w warzywach (np. w burakach cukrowych i pomidorach). W kosmetologii stosuje się go na dwa różne sposoby: jako substancję czynną i działającą bezpośrednio na skórę, a także jako konserwant  regulator pH. 

Prawie zerowy potencjał alergizujący oraz niski koszt powodują, że kwas cytrynowy bardzo często występuje w kosmetykach jako naturalna substancja konserwująca oraz chroniąca preparat przed zmianą koloru czy zapachu. Cosmetic Ingredient Review (CIR) W 2014 r. w swoim raporcie uznał ten kwas za bezpieczny składnik produktów kosmetycznych. Według badań kwas cytrynowy wykazał minimalny potencjał drażniący na oczy w stężeniu 10% i lekki potencjał drażniący na oczy w stężeniu 30%. Co warto wiedzieć o tym składniku?

Właściwości kwasu cytrynowego

Jeśli chodzi o właściwości bezpośrednio oddziaływujące na skórę to mamy ich tutaj kilka. Pierwszą i najpopularniejszą cechą kwasu cytrynowego jest zdolność do wybielania naskórka. To powoduje, że często znajduje się on w składzie preparatów dedykowanym skórom z przebarwieniami i nierównym kolorytem.

Stosuje się go także w celach przeciwstarzeniowych. Badania prowadzone w latach 90. wykazały, że kwas cytrynowy w pozytywny sposób wpływa na wzrost zawartości glikozaminoglikanów w skórze właściwej i naskórku. Glikozaminoglikany to związki wypełniające przestrzeń międzykomórkową, czyli tak naprawdę wypełniają pustki pomiędzy komórkami skóry, gwarantując jej nawilżenie i jędrność. Spadek zawartości glikozaminoglikanów obserwuje się wraz z wiekiem, dlatego pobudzanie do ich produkcji stanowi jedną z metod w profilaktyce przeciwstarzeniowej.

Kolejną cechą, z której słynie kwas cytrynowy jest zdolność do delikatnego złuszczania naskórka. Dzięki temu często dodaje się go do preparatów złuszczających w celu wzmocnienia działania innych kwasów. Dodatkowo, kwas cytrynowy pozytywnie wpływa na wzmocnienie naczyń krwionośnych, przez co staje się pożądaną substancją dla skór wrażliwych i naczyniowych.

Kwas cytrynowy - do jakiej cery?

Kwas cytrynowy polecany jest w pielęgnacji każdego rodzaju skóry, a szczególnie dobrze powinien się sprawdzić przy takich problemach jak:

  • szary i nierówny koloryt skóry,
  • utrata blasku,
  • przebarwienia,
  • widoczny rumień i podatność na pękające naczynia,
  • pierwsze oznaki starzenia,
  • delikatna i wrażliwa skóra. 
CIEKAWOSTKA
 
Warto wyszukiwać kwasu cytrynowego jako dodatku do peelingu czy toniku złuszczającego. Jego delikatne działanie nie powinno spowodować podrażnień, natomiast fantastycznie wzmocni działanie produktu.  

Kosmetyki z kwasem cytrynowym

Kwas cytrynowy zazwyczaj znajdziemy w składzie serum do twarzy. Oto kilka produktów z tym składnikiem, które są godne uwagi:

W składzie znajdziemy nie tylko kwas cytrynowy opisywany w dzisiejszym artykule, ale także kurkuminę. Kurkumina to polifenol o silnych właściwościach antyoksydacyjnych, antybakteryjnych i przeciwzapalnych. To czyni ją składnikiem niemal idealnym dla każdego rodzaj skóry. Z cennych właściwości kurkuminy skorzystają zarówno osoby z cerą problematyczną jak i suchą. Serum fantastycznie nada się pod krem z filtrem, dzięki czemu wzmocni jego działanie antyoksydacyjne. Produkt idealnie będzie chronił przed wolnymi rodnikami, ujednolicał koloryt skóry a także prowadził do poprawy jej elastyczności, ujędrnienia i wygładzenia.

Serum dedykowane na dzień do każdego rodzaju skóry, a w szczególności do suchej oraz z pierwszymi oznakami starzenia. Zadaniem produktu jest ochrona przed przedwczesnymi oznakami starzenia, stresem oksydacyjnym, przebarwieniami oraz utratą nawilżenia. W składzie, oprócz kwasu cytrynowego, znajdziemy także m.in. ekstrakt z lukrecji - znany z właściwości kojących i łagodzących skórę czy też ekstrakt z róży - poprawiający napięcie i działający przeciwstarzeniowo.

  1. Cena promocyjna 34,99 zł Cena regularna 68,99 zł
    Najniższa cena:  52,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Coś dla osób szukających kosmetyków do walki z przebarwieniami. W składzie znajdziemy same substancje słynące z właściwości wybielających. Znajdziemy tu między innymi bardzo modny i pożądany niacynamid w połączeniu z witaminą c, kompleks kwasów AHA w którego skład wchodzą kwas mlekowy, cytrynowy oraz winowy, wyciągi roślinne oraz ekstrakt z bogatej w antyoksydanty aceroli. Zadaniem serum jest normalizowanie wydzielania sebum, dzięki czemu to dobra propozycja także dla skór tłustych i trądzikowych.

  1. Cena promocyjna 143,99 zł Cena regularna 179,99 zł
    Najniższa cena:  125,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Źródła:

Witamina C w medycynie i kosmetologii, Wiadomości chemiczne 2019, s. 503-522.

E. Kilian-Pięta, Witamina C jako niezbędny składnik dla skóry człowieka oraz czynniki determinujące jej wchłanianie, Kosmetologia Estetyczna 2019, vol. 8(1): 25.

Udostępnij:

Autor Natalia Stafiej Zobacz profil
Kosmetolog, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Na co dzień pracuje w klinice MezoSkin w Warszawie oraz prowadzi profil na Instagramie o tematyce beauty @alternatywnepiekno.ns. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz anti-aging.
Następny wpis
Na czym polega kubeczkowa metoda mycia włosów? Czytaj więcej