Pojawiające się na ramionach krostki najczęściej są objawem rogowacenia okołomieszkowego. Schorzenie, choć należy do łagodnych i jest niegroźne dla naszego zdrowia, potrafi przysporzyć wielu problemów, głównie natury estetycznej. Jak się pozbyć czerwonych krostek? Podpowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog – Martyna Radziejewska.
Uważa się, że rogowacenie okołomieszkowe objawiające się w postaci czerwonych krostek na ramionach dotyczy prawie połowy osób dorosłych. Dermatoza związana jest z zaburzeniami procesu rogowacenia naskórka. W konsekwencji czego na jego powierzchni zalegają obumarłe komórki.
Rogowacenie okołomieszkowe charakteryzuje się nieestetycznym wyglądem skóry. Do najczęstszych objawów należą:
Niekiedy objawom może również towarzyszyć świąd i pieczenie skóry. Natomiast do cięższego przebiegu dermatozy oraz występowania stanów zapalnych większą skłonność mają osoby z cerą wrażliwą, atopową, łojotokową oraz trądzikową.
Rogowacenie okołomieszkowe pojawia się nie tylko na ramionach, możemy zauważyć je również na innych partiach ciała, jak uda, policzki, brzuch czy pośladki. Problem głównie pojawia się w okresie jesienno-zimowym, kiedy skóra jest najbardziej narażone na przesuszenie.
Wpływ na pojawienie się krostek na ramionach lub innych częściach ciała bardzo często ma genetyka. Rogowacenie okołomieszkowe jest schorzeniem, które może zostać odziedziczone.
Dla rozwoju dermatozy nie są obojętne również inne czynniki, np.:
I właśnie ta ostatnia przyczyna odgrywa bardzo ważną rolę w utrzymaniu skóry z rogowaniem okołomieszkowym w dobrej kondycji. Nie jest możliwe całkowite wyleczenie krostek na ramionach, ale stosując odpowiednio dobrane preparaty można załagodzić objawy.
WSKAZÓWKA
W przypadku rogowacenia okołomieszkowego dozwolone jest wykonywanie peelingów ziarnistych, szczotkowanie ciała czy zabiegi złuszczające (niekiedy wykonuje się zabieg mikrodermabrazji). Istnieje jednak bardzo ważne przeciwwskazanie - stany zapalne. Jeśli na skórze występują zmiany ropne, a skóra jest podrażniona zrezygnuj z tego typu kosmetyków i zabiegów. W takim przypadku dużo lepiej sprawdzą się zabiegi z użyciem peelingów chemicznych (kwasów).
W codziennej pielęgnacji powinny znaleźć się kosmetyki o delikatnym działaniu oczyszczającym, złuszczającym, przeciwzapalnym, łagodzącym i odżywczym. Warto zaopatrzyć się w produkty zawierające:
O skórę z problemami rogowacenia warto zadbać już na etapie mycia. Najlepiej postawić na delikatne produkty myjące, które nie będą zaburzać prawidłowego funkcjonowania bariery hydrolipidowej i zadbają o odpowiednie nawilżenie skóry. W tym celu dobrze sprawdzi się Emotopic Emulsja Do Kąpieli - emulsja do kąpieli do codziennego stosowania, która zapobiega dermatozom, którym towarzyszą objawy atopii, alergii czy podrażnienia skóry. Emulsja wspomaga utrzymanie prawidłowej kondycji i funkcjonowania naskórka, a przy tym skutecznie oczyszcza z zanieczyszczeń. Preparat opiera swoje działanie na połączeniu naturalnych olejów: konopnego, canola i sojowego, pomagając uzupełnić niedobory lipidów.
Jeśli nie mamy problemów ze stanami zapalnymi, raz na 1-2 tygodnie (w zależności od kondycji skóry) można wykonać peeling ciała. Gehwol Peeling z Masą Perłową łączy w sobie działanie złuszczające i łagodzące. W składzie oprócz peelingującej masy perłowej oraz kryształków cukru, znajdziemy kojący podrażnienia bisabolol, ojej jojoba, pantenol i lanolinę.
W pielęgnacji cery z rogowaniem okołomieszkowym nie możemy zapominać o odpowiednim nawilżeniu skóry. Bardzo ważne jest aplikowanie produktów o działaniu odżywczym po każdej kąpieli oraz zawsze, gdy będzie taka potrzeba.
W przypadku licznych krostek na ramionach dobrze sprawdzi się CeraVe SA Wygładzający Balsam, który swoje działanie opiera na 10% moczniku, kwasie hialuronowym, ceramidach oraz kwasie salicylowym. Świetnie radzi sobie z szorstką skórą. Delikatnie złuszcza, zmiękcza i wygładza naskórek. Dodatek składników nawilżających i odżywczych zapewnia wparcie i ochronę bariery hydrolipidowej. To prawdopodobnie najskuteczniejszy kosmetyk na krostki na ramionach.
Oprócz odpowiedniej pielęgnacji w dbaniu o skórę z rogowaceniem okołomieszkowym przydadzą się zmiany codziennych nawyków: zdrowa dieta bogata w kwasy omega, odpowiednie nawodnienie organizmu oraz celowana suplementacja. Nie bez znaczenia jest również odzież, którą nosimy. Warto postawić na ubrania z naturalnych, przewiewnych materiałów oraz zrezygnować z silnych detergentów podczas prania. Zastosowanie wszystkich wymienionych wyżej wskazówek oraz odpowiednich kosmetyków z pewnością pomoże pozbyć się krostek na ramionach.
Źródła:
Kołodziejczak A., Kosmetologia Tom II, wydawnictwo PZWL, s. 20.
Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, s. 117.