Krostki lub pryszcze najczęściej pojawiają się na twarzy, ale problem może dotyczyć także ciała. W okresie letnim (choć nie tylko) wiele osób skarży się na bolące krostki na pośladkach. Jakie są przyczyny ich powstawania i jak się ich pozbyć? Na te pytania odpowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Aleksandra Cybruch.
Niedoskonałości skórne istotnie wpływają na nasz nastrój oraz samopoczucie. Często powodują dyskomfort szczególnie jeśli zmiany dodatkowo wywołują świąd i pieczenie. Najczęściej z niedoskonałościami spotykamy się na skórze twarzy. Ale co zrobić w sytuacji, w której pryszcze pojawiają się na pośladkach lub udach? Jak sobie poradzić z tym problemem?
Aby pozbyć się krostek lub pryszczy na pośladkach należy w pierwszej kolejności znaleźć przyczynę zmian. Z zależności od etiologii wykwitów skórnych, sposób postępowania będzie inny. Duże znaczenie ma to od kiedy zmiany są widoczne na skórze. Czy pojawiły się nagle, czy w ostatnim czasie jedynie się zaostrzyły.
Przyczyn powstawania pryszczy lub krostek na pośladkach może być wiele, zaliczamy do nich m.in.:
Bardzo często wszelkie dermatozy i problemy skórne, niewłaściwie kwalifikujemy jako trądzik. Jeśli nie zmagasz się z trądzikiem na twarzy, plecach, ramionach i klatce piersiowej to pojedyncze zmiany na pośladkach i udach, wcale nie muszą oznaczać trądziku.
Jeśli jednak, na Twoich pośladkach pojawiły się liczne stany zapalne, torbiele, ropne krosty, które ustępują z pozostawieniem blizn, może to świadczyć o trądziku skupionym i wtedy niezbędne jest wdrożenie farmakoterapii z antybiotykami. Pamiętaj również, aby wszelkie niepokojące Cię zmiany na ciele konsultować z dermatologiem. Szczególnie jeśli pojawiły się nagle i przebiegają z ogólnoustrojowymi objawami np. podwyższona temperatura.
Jeśli Twoja skóra stała się sucha z widocznymi, rozsianymi, czerwonymi, twardymi grudkami, prawdopodobnie jest to efekt rogowacenia okołomieszkowego. Powodem jest nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych. W dotyku skóra jest szorstka, grudki są wyczuwalne, jest to tzw. efekt tarki.
Najczęstszą lokalizacją zmian są uda, pośladki oraz ramiona. Czasami w przebiegu pojawia się uczucie swędzenia. Leczenie opiera się na preparatach miejscowych zaleconych przez dermatologa oraz na prawidłowej pielęgnacji.
Bardzo często skupiamy się na pielęgnacji twarzy, a skóra na naszym ciele jest pomijana. Najważniejsze w pielęgnacji ciała są regularne peelingi (jeśli nie ma aktywnych stanów zapalnych) oraz nawilżanie.
Jakich składników aktywnych należy szukać w balsamach do ciała jeśli borykamy się z pryszczami na pośladkach lub udach? Najlepsze efekty dają: mocznik, kwas salicylowy, kwasy AHA, nadtlenek benzoilu, witamina C, witamina A i jej pochodne.
Aby nie zaostrzać stanu zapalnego i nie doprowadzić do rozniesienia zmian zrezygnuj z peelingów gruboziarnistych oraz z samodzielnego zdrapywania i wyciskania krostek.
Ogromne znaczenie w przypadku pryszczy na pośladkach ma higiena, a więc dbaj o jak najczęstszą wymianę ręcznika, pościeli i wybieraj ubrania z naturalnych, oddychających materiałów.
Jeśli regularnie wykonujesz szczotkowanie na sucho lub masaż bańką chińską, postaraj się omijać te miejsca lub całkowicie z tego zrezygnuj do wyciszenia się zmian.
Zrezygnuj również z opalania, które może nasilić zmiany a dodatkowo doprowadzić do przebarwień pozapalnych. Zwróć uwagę czy w ostatnim czasie zmieniałaś pielęgnację (żel do kąpieli, balsam itd.), czy stosowałaś/łeś olejki np. do masażu, i czy wykwity pojawiły się tylko na pośladkach czy również na innych częściach ciała.
Autor
Aleksandra Cybruch – magister kosmetologii bioestetycznej. Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Zawodowo związana z gabinetem Estetican w Warszawie. Specjalizuje się w cerach z trądzikiem pospolitym i różowatym. Zwolenniczka holistycznego podejścia do skóry.