krem z kwasem hialuronowym jaki wybrać

Kremy z kwasem hialuronowym - ranking najlepszych

Krem z kwasem hialuronowym to uniwersalny kosmetyk nawilżający polecany każdej cerze, a w szczególności tej suchej oraz wrażliwej. Dlaczego warto go stosować i jak wybrać najlepszy? O zastosowaniu kwasu hialuronowego pisze ekspert Super-Pharm - kosmetolog, Paulina Osiadły-Sroka.

Kwas hialuronowy to jedna z najcenniejszych substancji w kosmetyce, a jego największa zaleta to silne właściwości nawilżające. Kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w organizmie ludzkim.  Jest ściśle związany z kondycją skóry, ponieważ nawet do 50 proc. jego całkowitej ilości występującej w organizmie ludzkim znajduje się właśnie w tym narządzie. 

Właściwości kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy przede wszystkim wpływa na poprawę nawilżenia skóry. Mechanizm nawadniania skóry z udziałem kwasu hialuronowego opiera się na utworzeniu w fizjologicznym środowisku lepkich roztworów, złożonych ze związanych cząsteczek wody, które wykazują dużą objętość i elastyczność, tym samym stając się „wypełniaczem” dla pustej przestrzeni komórkowej. Im większe stężenie kwasu hialuronowego występuje w tkance, tym większe staje się jej nawodnienie.

Kolejną istotną i zarazem pożądaną właściwością kwasu hialuronowego dla funkcjonowania i kondycji skóry jest jego aktywność przeciwrodnikowa. Pełni on rolę swoistego pancerza izolującego struktury komórkowe przed reaktywnymi formami tlenu (RFT).

Jego dodatkową funkcją jest również aktywność bakteriostatyczna. Ta zdolność opiera się na zatrzymaniu aktywności hialuronidaz prowadząc jednocześnie do eliminacji stanów zapalnych wywołanych przez bakterie, które produkują te enzymy. Kwas hialuronowy także przyczynia się do produkcji innych glikozaminoglikanów oraz jest odpowiedzialny za stabilność substancji międzykomórkowej tkanek, tym samym wpływając na ich prawidłowe uelastycznienie i wysoką sprężystość.

Kwas hialuronowy w kosmetyce

W kosmetologii kwas hialuronowy służy głównie do nawilżenia, stymulacji i rewitalizacji skóry. W przypadku medycyny estetycznej stanowi kluczowy element zabiegów modelujących partie twarzy w tym m.in: nos, usta, policzki. W gabinetach kosmetologii stosowany jest w preparatach typu: krem, serum, maska, ampułka do aplikacji zewnętrznej lub przeznaczonej do mezoterapii mikroigłowej lub igłowej. Jeżeli skóra nie jest poddawana procedurom zwiększającym absorbcję np. wcześniejsze wykonanie peelingu czy zastosowanie mezoterapii igłowej, kwas hialuronowy nie jest w stanie wniknąć w głębsze warstwy skóry. W formie preparatów stosowanych (np. krem, serum, maska) jest w stanie utworzyć wodnisty film na powierzchni skóry w postaci protekcji. 

W preparatach kosmetycznych kwas hialuronowy stanowi substancję dodawaną do kremów nawilżających, ujędrniających i przeciwzmarszczkowych. Jego masa cząsteczkowa nie pozwala na absorbcję do wnętrza skóry jednak tworzy on pewien rodzaj protekcji na skórze i chroni ją w ten sposób przed nadmierną utratą wody ze skóry (tzw. transepidermalna utrata wody, TEWL). Pełni także rolę substancji pomocniczej, której funkcją jest utrzymywanie prawidłowej i wyjściowej wilgoci produkowanych preparatów.

Krem z kwasem hialuronowym - dla jakiej cery?

Kwas hialuronowy jako wysoko kompatybilna substancja dla ludzkiego organizmu charakteryzuje się dużą tolerancją dla każdego typu skóry. Jednak z racji jego właściwości wspierających płaszcz hydro-lipidowy i funkcji wiązania cząsteczek wody najczęściej zalecany jest dla skór suchych, wrażliwych, reaktywnych i delikatnych z tendencją do łuszczenia się i pękania. Idealnie sprawdza się również w domowej pielęgnacji w przypadku skór dojrzałych oraz z tendencją do atopii.

Kremy z dużą zawartością kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy jest jednym z podstawowych składników dobrych kremów nawilżających. Jakie kremy z kwasem hialuronowym warto kupić? Polecamy ich szukać przede wszystkim w kategorii dermokosmetyków. Oto 5 kremów, które warto przetestować:

Krem o skoncentrowanym działaniu podwójnego wysoko i niskocząsteczkowego – kwasu hialuronowego. Kwas hialuronowy zawarty w kremie działa protekcyjnie na skórze. Poprawia jej nawilżenie i niweluje dyskomfort i uczucie napięcia skóry przesuszonej.

Krem-żel o lekkiej i nietłustej formule pozwala na aplikację zarówno rano przed wykonaniem makijażu jak i podczas wieczornej pielęgnacji. Przynosi ulgę suchej skórze. Kompleks składników Aqualare™ uzupełnia deficyty wody w górnych warstwach skóry i ogranicza jej transepidermalną utratę (TEWL). Krem - żel usprawnia regenerację skóry i przywraca jej zdrowy i promienny wygląd. Kwas hialuronowy zawarty w kremie-żelu tworzy ochronny film na naskórku i zabezpiecza przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych oraz działaniem wolnych rodników.

Krem z kwasem hialuronowym i ceramidami, który bardzo mocno nawilża cerę. Ma rewelacyjne opinie oraz przystępną cenę. Sprawdzi się zarówno na młodej cerze, jak i u osób dojrzałych. 

Idealny produkt dla skóry suchej lub dojrzałej, potrzebującej nawilżenia. Zawiera 3 różne cząsteczki kwasu hialuronowego (o wysokiej masie cząsteczkowej oraz o niskiej i bardzo niskiej masie cząsteczkowej, zamknięte w liposomach). W swoim składzie zawiera także kolagen, ceramidy i kwasy tłuszczowe. Olej sezamowy, arganowy i jojoba silnie odżywiają i regenerują skórę.

Krem nawilżający anti-aging. Produkt idealnie sprawdzi się w przypadku skóry suchej, z oznakami starzenia i pozbawionej blasku. Krem nawilżający zawiera w swoim składzie kwas hialuronowy, witaminę C oraz kompleks polisacharydowy. Formuła kremu skutecznie nawilża oraz rozświetla skórę, nadając jej zdrowy wygląd.

Kremy z kwasem hialuronowym polecane przez eksperta:

Autor

Paulina Osiadły-Sroka - specjalista ds. pielęgnacji skóry i ciała. Absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na Wydziale Farmaceutycznym. Dyplomowany kosmetolog z kilkuletnim doświadczeniem w zakresie kosmetologii pielęgnacyjnej i leczniczej. Współautorka profilu na Instagramie @strefakosmetologa poświęconego tematyce zdrowej pielęgnacji i zagadnieniom branży beauty.

 

Źródła:

1.Simoni RD, Hill RL, Vaughan M, Hascall V: The Discovery of Hyaluronan by Karl Meyer. J Biol Chem 2002

2.Necas J, Bartosikova L, Brauner P, Kolar J: Hyaluronic acid (hyaluronan): a review. Veterinari Medicina 2008

3.Jiang D, Liang J, Noble PW: Hyaluronan in tissue injury and repair. Annu Rev Cell Dev Biol 2007

Następny wpis
Wszystko o płynach micelarnych - jak używać i jaki jest najlepszy? Czytaj więcej