Po nałożeniu niektórych kremów na naszej twarzy pojawiają się zaskórniki lub wypryski. To znak, że krem „zapchał skórę” i jest komedogenny. Jak zatem znaleźć krem, który jest bezpieczny i nie spowoduje wysypu krostek po przebudzeniu? Wyjaśnia ekspert Super-Pharm, kosmetolog Martyna Radziejewska.
Komedogenność to tendencja składnika lub produktu kosmetycznego do blokowania ujść gruczołów łojowych - tzw. „porów”. Kosmetyk, który będzie miał w składzie substancje komedogenne, łączy się z obumarłymi komórkami naskórka, łojem i bakteriami. Powstała mieszanina gromadzi się i zalega w porach skórnych. W efekcie powstają zaskórniki, grudki, krostki.
Skala komedogenności odnosi się do czystej substancji. Działanie komedogenne surowca można zmniejszyć, np. dodając go jako jeden ze składników kosmetyku. Ulega wtedy rozcieńczeniu i ma mniejszy potencjał zapychający.
Opracowana przez naukowców lista ponad 200 substancji mieści się w skali od 0 do 5. Wartość 0 mają substancje, które są obojętne dla skóry, a wartość 5 – takie, które są niewskazane do stosowania.
Na początku trzeba podkreślić, że komedogenność składników jest zawsze jedynie potencjalna. Jeśli dana substancja ma potencjał komedogenny, nie oznacza to automatycznie, że kosmetyk cię będzie cię zapychał. Wszystko zależy od rodzaju twojej skóry, jej mikrobiomu, jak i całej formuły gotowego kosmetyku.
Gdy Twoja skóra jest mieszana, tłusta, skłonna do trądziku, uważnie obserwuj jej reakcje na nowe kosmetyki. Na tej podstawie będziesz w stanie określić reakcję swojej skóry na kosmetyki z budzącymi kontrowersje substancjami. Na co szczególnie zwracać uwagę podczas sprawdzania INCI?
Niegdyś największy postrach siały parafina (Paraffinum liquidum/Mineral oil) i wazelina (Petrolatum). Jednak aktualnie są to substancje dyskusyjne. Wielu dermatologów twierdzi, że są niekomedogenne, ponieważ ich cząsteczki są zbyt duże, by penetrować pory skóry. Składniki te znajdziemy więc nie tylko w kosmetykach polecanych do skóry suchej, ale takżę trądzikowej – szczególnie w czasie terapii. Skutecznie redukują bowiem utratę wody przez skórę TEWL (z ang. Transepidermal Water Loss). Tego rodzaju przesuszanie jest częstym skutkiem ubocznym stosowania antytrądzikowych składników aktywnych, które mogą osłabiać barierę hydrolipidową. W takich sytuacjach parafina i wazelina okazują się często zbawienne.
Kolejną grupą subtancji potencjalnie komedogennych są oleje naturalne. Za najbardziej groźne uznajemy:
Olej ze słodkich migdałów (Sweet Almond Oil) i olej z orzechów laskowych (Hazelnut Oil) mają umiarkowaną komedogenność i mogą działać różnie na różnych typach skóry. Pozostałe oleje są zazwyczaj mają niską komedogenność lub uważane za niekomedogenne, co sprawia, że są dobrze tolerowane przez większość typów skóry, w tym skórę skłonną do trądziku. Niektóre z nich są nawet rekomendowane na wypryski, bo są bogate w cenny kwas linolowy, np. olej z pestek arbuza posiada go aż 55-65 procent.
Do substancji o wysokim potencjale komedogennych zaliczamy ponadto:
Szukając kremu niekomedogennego, zwracamy uwagę na produkty, które nie posiadają lub posiadają jedynie małe ilości substancji o wysokim potencjale komedogennych. Oto świetne propozycje dla skóry skłonnej do trądziku i zaskórników.
Masz swój ulubiony, zaufany krem nawilżający, ale chcesz podnieść poziom nawilżenia skóry? Postaw na serum z kwasem hialuronowym! Dzięki lekkiej formule nie zatykają porów i mogą być stosowane pod krem nawilżający, zwiększając jego efektywność. To idealne rozwiązanie, gdy twoja skóra potrzebuje dodatkowego wsparcia, zwłaszcza w trudniejszych warunkach pogodowych lub podczas okresów zwiększonego stresu, gdy naturalna bariera ochronna skóry może być osłabiona.
WSKAZÓWKA
Dbanie o odpowiedni poziom nawilżenia pozytywnie wpłynie na ogólną kondycję skóry, zapobiegnie pojawianiu się zmarszczek, poprawi jędrność i elastyczność. W okresie letnim cera jest szczególnie narażona na utratę wilgoci, dlatego oprócz nawilżania od zewnątrz, pamiętajmy również o odpowiednim nawodnieniu. Codziennie spożywanie odpowiedniej ilości wody to podstawa zdrowia i pięknej skóry.