kosmetyki ze śluzem ślimaka

Kosmetyki ze śluzem ślimaka - jak działają i jaka cera je pokocha?

Zmniejsza zmarszczki, leczy trądzik, niweluje przebarwienia, przywraca skórze elastyczność. Nic dziwnego, że śluz ślimaka jest kosmetycznym hitem. Na czym polega fenomen działania tego składnika?

Śluz brunatnego ślimaka ogrodowego Helix aspersa Muller wykorzystywano dawniej do leczenia i pielęgnacji skóry. W starożytnej Grecji Hipokrates nakładał go na owrzodzenia i rany, wiedząc, że przyspiesza gojenie się skóry. Sięgali po niego również mieszkańcy Afryki i obu Ameryk. W latach 80.XX w., w Chile odkryto śluz ślimaka na nowo, a w 1995 roku powstał pierwszy krem, który zawierał ten składnik. W 2006 r. wpisano standaryzowany filtrat ze śluzu ślimaka (snail secretion filtrate) oficjalnie do rejestru INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients). Natomiast rozsławiła go najbardziej moda na koreańską pielęgnację, zwaną k-beauty.

Śluz ślimaka - efekty i działanie 

Śluz ślimaka wykazuje działanie rozjaśniające i wyrównujące koloryt skóry – dlatego jest popularny w kosmetykach koreańskich. To zasługa zawartości kwasu glikolowego. Efekty działania tego składnika widać bardzo szybko. Przykład? Maseczki w płachcie ze śluzem ślimaka. Po 15-20 minutach taka maska daje lepsze napięcie, wygładzenie i rozświetlenie kolorytu. Sprawdzi się więc przy skórach z nierównomiernym kolorytem, które wyglądają na zmęczone i pozbawione blasku. Nic więc dziwnego, że po śluz ślimaka sięgają także producenci kosmetyków profesjonalnych. W salonach kosmetycznych zabiegi z wykorzystaniem tego składnika należą do czołówki, tzw. zabiegów bankietowych. Bo błyskawicznie przywracają skórze rozświetlenie, wygładzenie i witalność.

RADA EKSPERTA

Jakie są najważniejsze właściwości tego super składnika? Śluz ślimaka przede wszystkim regeneruje skórę, przyspiesza gojenie się ran, łagodzi i nawilża. Jest bogaty w alantoinę, witaminy A, C i E. Śluz ślimaka to składnik aktywny, który sprawdzi się zwłaszcza w przypadku skór suchych, dojrzałych (działanie spowalniające procesy starzenia w skórze), jak i trądzikowych ze względu na swoje działanie łagodzące stany zapalne.

Jeśli trudno jest Ci podjąć decyzję, jakie kosmetyki wybrać, postaw na serum - jest bogate w wysoko stężony wyciąg ze śluzu ślimaka. Jeśli potrzebujesz kosmetyku bardziej regenerującego, wypróbuj kremy ze śluzem ślimaka

- radzi kosmetolog, Emilia Błaszczyk.

Właściwości śluzu ślimaka

Czy każdy śluz ślimaka jest dobry dla skóry? Nie! Nawet sam Helix aspersa Muller (brunatny ślimak ogrodowy) produkuje w swoich odnóżach dwa różne rodzaje śluzu. Ślad, który najpierw jest mokry, a następnie zastyga w przezroczystą lub perłową „skorupkę”, to limozyna. Jest bezużyteczna dla skóry i pozbawiona wartościowych substancji. A właśnie mniej widoczny śluz, to kryptozyna. Jej zadaniem jest zabezpieczanie delikatnego ciała ślimaka i regeneracja, kiedy się uszkodzi. 

Co zawiera kryptozyna? Jest ona źródłem kolagenu, elastyny, kwasu glikolowego i alantoiny. Na dodatek podanych w idealnych dla skóry proporcjach. Oprócz tego kryptozyna zawiera antyoksydanty, witaminy, proteiny, mukopolisacharydy i naturalne antybiotyki (przeciwdziałające infekcjom skórnym). Śluz ślimaka stymuluje też przyrost naturalnego kolagenu i elastyny. A także przywraca odpowiedni poziom kwasu hialuronowego. Dzięki takim właściwościom przyspiesza gojenie się ran (o czym wiedział już Hipokrates, a co wykorzystuje się obecnie w kosmetologii). 

Pozyskiwanie śluzu ślimaka 

Fernando Bascunan Ygualt, który jest lekarzem w Chile, zauważył w latach 80. XXw., że dłonie jego ojca były miękkie i gładkie, rany goiły się na nim szybko i zmniejszały się także stare blizny. Ponieważ jego ojciec hodował ślimaki, lekarz postanowił się przyjrzeć im bliżej i zbadać na czym polega fenomen. Kryptozynę – wartościowy śluz ślimaka pozyskuje się ze zdrowych, żywych ślimaków, hodowanych pod kontrolą. Ślimaki ogrodowe spędzają czas w parku hodowlanym, gdzie jedzą rośliny i spacerują. Proces pobierania śluzu trwa kilka dni. Wówczas ślimaki są poddawane są oczyszczaniu i wydzielają kryptozynę. Odbywa się to bez uszczerbku dla ślimaków i ślimaki podczas tego procesu nie giną. Jeden mięczak wydziela ok. łyżeczki śluzu - 10g. A do stworzenia serum z tym składnikiem potrzeba kryptozyny wyprodukowanej przez trzy osobniki. 

Pomimo, że ślimaki nie cierpią podczas procesu pobierania kryptozyny – mogłyby wówczas wydzielać szkodliwe dla skóry człowieka toksyny – następnie wracają do parku hodowlanego i przez dwa tygodnie się regenerują. Co jest dość istotne – kryptozyna od ślimaka, nie jest gotowym składnikiem kosmetycznym. Należy ją oczyścić i poddać obróbce, żeby stała się tzw. filtratem śluzu ślimaka. Natomiast kosmetyki, które zawierają ten składnik nie są już wegańskie, ponieważ jest to składnik pochodzenia zwierzęcego. 

Kosmetyki ze śluzem ślimaka - do jakiej cery?

Do jakiego typu cery polecane są kosmetyki ze śluzem ślimaka? Kryptozyna dostarcza skórze tlenu i pomaga tworzyć nowe włókna kolagenowe. Sprawdza się więc m.in. w leczeniu następujących problemów skórnych:

  • blizn,
  • rozszerzonych naczynek,
  • zmniejszaniu przebarwień,
  • spłycaniu zmarszczek.

Śluz ślimaka okocha je więc cera dojrzała, z przebarwieniami i wyraźną utratą jędrności. Kryptozyna ma też działanie bakteriobójcze. Jest więc doskonała dla cer łojotokowych – produkujących nadmiar sebum oraz skór ze skłonnością do trądzika. Stosując preparaty ze śluzem ślimaka, zapobiega się także zakażeniom bakteryjnym. Kosmetyki ze śluzem ślimaka sprawdzają się w leczeniu cer problematycznych.

Najlepsze kosmetyki ze śluzem ślimaka

Genialny składnik w wygładzaniu i ujędrnianiu skóry, zmniejszaniu widoczności zmarszczek, rozjaśnianiu przebarwień, usuwaniu szarego, zmęczonego kolorytu. A także w odświeżaniu cery, kiedy zależy nam na perfekcyjnym wyglądzie. Dlatego warto się ze „ślimakiem” zaprzyjaźnić.  Polecamy przetestować przede wszystkim poniższe produkty:

 

To produkt, który jest nasączony wyciągiem ze śluzu ślimaka, a także biopeptydem przeciwzmarszczkowym. Genialnie ujędrnia, napina i nawilża twarz. Poleca się ją do stosowania do cer suchych lub dojrzałych. Jest wygodna w stosowaniu, bo jedwabna tkanina dokładnie przylega do twarzy. Do jej produkcji nie wykorzystuje się jedwabników, ale włókien celulozowych, które są pozyskiwane z łykowej warstwy kory morwy papierniczej. 

 

Zawiera ekstrakt ze śluzu ślimaka o działaniu naprawczym, regeneracyjnym i zapewniającym skórze głęboką odbudowę. Jak działa? Intensywnie nawilża skórę, wspomaga regenerację skóry, poprawia koloryt cery i spłyca zmarszczki. Rozjaśnia też przebarwienia i przywraca skórze równomierny koloryt. Oprócz ekstraktu ze śluzu ślimaka, serum zawiera także 24 karatowe złoto. 

 

Jest kosmetykiem, który globalnie zwalcza oznaki zmęczenia. To produkt, który zwalcza cienie pod oczami, zmniejsza obrzęki i opuchliznę, zapobiega utracie jędrności, spłyca kurze łapki, odżywia suchą skórę i napina opadające powieki. Takie działanie jest zasługą zawartości śluzu ślimaka, drzewa jedwabnego, połączenia kofeiny z kwasem hialuronowym. Krem odświeża skórę pod oczami i sprawia, że wygląda na dużo młodszą. 

 

Zawiera ekstrakt ze śluzu ślimaka, który odbudowuje i regeneruje skórę. Bardzo intensywnie nawilża i magazynuje wodę w naskórku. Zmarszczki są płytsze, koloryt bardziej jednolity. Krem zapobiega starzeniu się skóry i przywraca cerze blask. 

 

Krem wykazuje szerokie spektrum działania. Regeneruje, ujędrnia, długotrwale nawilża skórę i spłyca zmarszczki. Zawiera wysokoskoncentrowany oczyszczony śluz ślimaka, który zmniejsza przebarwienia i plamy pigmentacyjne i wspomaga zmniejszanie widoczności blizn. 

Następny wpis
Najlepsze perfumy damskie do 100 zł – ranking TOP 10. Od delikatnych po wyraziste Czytaj więcej