Krem z filtrem dla niemowląt

Krem z filtrem dla niemowląt – jaki wybrać? TOP 5 bezpiecznych i skutecznych

Skóra niemowlaka jest wyjątkowo wrażliwa na promieniowanie UVA i UVB. Dlatego należy chronić ją delikatnymi kosmetykami z wysokim filtrem. Które będą lepszym wyborem: fizyczne, chemiczne czy mieszane? Sprawdź!

Filtry UV są substancjami, które chronią skórę (lub oczy i włosy) przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Na UVA i UVB, skóra – także dzieci jest narażona przez cały rok, ale to w okresie letnim należy ją bardziej intensywnie zabezpieczać ze względu na większą, częstszą i dłuższą ekspozycję na promieniowanie. A także ze względu na fakt odsłaniania większej powierzchni ciała.

RADA EKSPERTA

Skóra niemowląt jest dużo cieńsza w każdej warstwie od skóry dorosłych, przez co komórki macierzyste skóry znajdują się dużo bliżej powierzchni. Dlatego skóra dzieci jest bardziej wrażliwa na UV. Promieniowanie uszkadza skórę dziecka znacznie głębiej niż dorosłego, dlatego dziecko na słońcu parzy się szybciej. Słońce może wywoływać w skórze niemowlaków tak silne uszkodzenia, że w przyszłości zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zmian nowotworowych

- tłumaczy Wiola Kaniewska, kosmetolog z Kliniki Elite Centrum Laseroterapii.

Jak zabezpieczyć skórę niemowlaka przed słońcem?

Najlepszą radą, która naprawdę przynosi rezultaty, jest to, aby jak najmniej wystawiać dzieci na działanie słońca. Do 6. roku życia dziecko nie powinno być wystawiane na działanie słońca – tak zwana „zdrowa opalenizna” to mit. A w godzinach 11-16 raczej nie jest wskazane przesiadywanie na plaży z dzieckiem. Powinno za to nosić ochronne ubranka (albo te z materiałów chroniących przed UV, albo nawet zwykłe, przewiewne, bawełniane) i czapki, chusty lub kapelusze (z 7cm rondem daje ochronę SPF 3). Nie bez znaczenia jest pogoda i efekt odbicia promieniowania. Trawa odbija słońce w 3 proc., woda – 5 proc., piasek - 17 proc., śnieg aż 85 proc. (dlatego tak dużo poparzeń twarzy zdarza się na nartach).

Kremy z SPF naprawdę chronią przed szkodliwym działaniem słońca, pod warunkiem, że nakłada się ich odpowiednią ilość. Należy nimi smarować na całą twarz i ciało na 30 minut przed ekspozycją na słońce. A następnie dokładać kolejną warstwę kremu co 2-3 godziny. Nawet jeśli na kremie widnieje napis o wodoodporności (lepiej jest dzieciom aplikować właśnie takie preparaty), krem, emulsja lub inna formuła kosmetyku termoochronnego ściera się od potu, piasku, wycierania skóry ręcznikiem. Dlatego należy powtórnie go dokładać. Jaka jest odpowiednia ilość kremu? Około łyżeczki do kawy na powierzchnię twarzy i odpowiednio ok. 2 mg na 1 cm kwadratowy skóry na pozostałą część ciała dziecka.

Jaki krem z filtrem dla niemowląt wybrać?

Jaka powinna być wysokość filtra ochronnego dla niemowlaka? Zacznijmy od tego, że najważniejsze jest dokładania go co 2-3 godziny. Ale wartość SPF ma znaczenie.

Jak rozwinąć ten skrót? Sun Protective Factor mówi o ochronie przed promieniowaniem UVB. To ono jest odpowiedzialne za rumień, opaleniznę i ewentualne poparzenia. A 1/3 wysokości SPF oznacza wartość ochrony przed UVA. To drugie powinno być opisane i zaznaczone na opakowaniu w kółeczku. Bardzo jasną, porcelanową i wrażliwą skórę malucha warto chronić kosmetykami z SPF 50.

Najlepszy rodzaj filtra dla niemowląt – mineralny czy chemiczny?

Substancje, które pochłaniają albo odbijają promieniowanie UV nazywa się filtrami. I właśnie to, w jaki sposób działają łączy się z ich rodzajem.

  • Filtry mineralne, czyli fizyczne (dwutlenek tytanu, tlenek cynku), odbijają promieniowanie UV – głównie UVB 280 - 320 nm – działając jak ekran. Mają dość duże cząsteczki w związku z czym nie przenikają przez warstwę rogową naskórka, tylko pozostają na jego powierzchni. Natomiast w związku z taką budową zdarza się, że filtry mineralne pozostawiają na skórze białą poświatę. Filtry fizyczne poleca się jeśli dziecko ma wrażliwą, atopową skórę. Zwykle – choć nie ma reguły – nie powodują podrażnień.
  • Filtry chemiczne, zwane też organicznymi – pochłaniają promieniowanie UV (zarówno UVA jak i UVB), aby je oddać w postaci wyższej energii. W internecie krąży wiele krytycznych, choć nieprawdziwych mitów dotyczących bezpieczeństwa stosowania filtrów chemicznych. Mają one mniejsze niż te fizyczne – cząsteczki, które przenikają głębiej. Nie pozostawiają białej warstwy na powierzchni naskórka. Ale sugeruje się, że mogą mieć zły wpływ na rozrodczość (i odradza się ich stosowanie u dzieci), podrażniać skórę i wywoływać alergie. A tak naprawdę żadna z tych informacji nie jest podparta dowodami naukowymi.

Wszystkie filtry zarówno chemiczne, fizyczne, jak i mieszane (stosuje się w kremach także oba rodzaje filtrów) przechodzą przez takie same badania bezpieczeństwa. Ani filtry fizyczne ani chemiczne nie są ryzykowne dla zdrowia dla dzieci. Dla pełnej ochrony skóry dziecka rekomendowane jest używanie preparatów z filtrami fizycznymi i chemicznymi. Wówczas zabezpieczają skórę przed UVB i UVA.

RADA EKSPERTA

Skórę dzieci najlepiej zabezpieczyć specjalnymi kosmetykami z filtrem. Kosmetyk dla niemowląt ma zwykle filtry fizyczne, które pozostają na powierzchni skóry, nie alergizują i nie przenikają w głębsze warstwy. Kremy dla dzieci zawierają składniki, które odbijają od skóry promieniowanie i dodatkowo zamieniają część szkodliwego UV na zwykłe ciepło.

Filtry dla niemowląt bielą skórę, ale dzięki temu widzimy, czy krem jest rozłożony równomiernie i czy nie wytarł się ze skóry. Tworzą na skórze ochronny film, który nie ściera się tak szybko jak po kremach dla dorosłych.

Dla niemowląt wybierajmy kremy z najwyższym faktorem ochrony, czyli SPF 50. Wystarczy, że krem położymy nieco cieniej, a już jego ochrona spadnie o blisko połowę. Dlatego aplikujemy na skórę możliwie najwyższe SPF. To jak będziemy chronić skórę naszych dzieci ma olbrzymi wpływ na to czy będą miały problemy dermatologiczne w przyszłości

- dodaje Wiola Kaniewska, kosmetolog z Kliniki Elite Centrum Laseroterapii.

Krem z filtrem dla niemowląt: RANKING

Czym zabezpieczać skórę dziecka? Wszystko zależy od jego wieku, typu skóry i upodobań oraz aktywności. Najmniejszym bobasom najlepiej w ogóle nie serwować wizyt na plaży, ale wychodząc na spacer sięgać po filtry, które są rekomendowane już od 1. dnia życia lub 1. miesiąca życia. Oto 5 produktów, po które warto sięgnąć szczególnie latem.

To mleczko przeciwsłoneczne o bardzo wysokiej ochronie, idealne dla niemowląt od 1 dnia życia, w tym wcześniaków poza oddziałem neonatologii. Skutecznie ochroni nawet wrażliwą i atopową skórę. Formuła jest odporna na słoną i chlorowaną wodę oraz piasek. Zawiera organiczne filtry ochronne o wysokiej tolerancji i opatentowany składnik Avocado PerseoseR, który wzmacnia barierę skórną. Nie ma w składzie substancji zapachowych. Nadaje się do stosowania na twarz i ciało.

Hipoalergiczny krem ochronny dla dzieci od 1. miesiąca życia. Idealny do pielęgnacji wrażliwej skóry. Dzięki kompleksowi filtrów mineralnych tworzy ochronny ekran przed promieniowaniem UVA i UVB. Składniki aktywne chronią lipidy naskórka, łagodzą podrażnienia, zapobiegają zaczerwienieniom i wspierają regenerację. Innowacyjny Aqua-proVita D3, przekształca się w witaminę D3 pod wpływem UVB, wspierając barierę skórną. Krem jest wodoodporny, fotostabilny, intensywnie nawilża i nie zawiera filtrów chemicznych.

Mineralny fluid ochronny dla delikatnej (także atopowej) skóry od 1. dnia życia. Opatentowana technologia Sun Barrier łączy ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB z działaniem antyoksydacyjnym i wzmacniającym barierę skórną. Lekka, bezzapachowa formuła szybko się wchłania. Filtry mineralne (tlenek cynku i dwutlenek tytanu) chronią skórę, a witamina E i olejek z pestek moreli nawilżają, odżywiają i łagodzą podrażnienia. Produkt jest odporny na wodę i ślinę.

Bezpieczny krem ochronny do twarzy dla dzieci od 1. dnia życia. Doskonały dla skóry atopowej, nadwrażliwej i podatnej na alergie. Polecany do codziennej ochrony delikatnej skóry przed intensywnym nasłonecznieniem, zimnem i wiatrem. Krem bazuje na 100% filtrach mineralnych, odbijających i rozpraszających promienie UVA i UVB, tworząc ochronny ekran mineralny. Neutralizuje wolne rodniki, minimalizuje ryzyko uszkodzeń, poparzeń, alergii i podrażnień. Higroskopijne cząsteczki wspomagają regenerację naskórka, likwidują uczucie ściągnięcia i chronią przed wysuszeniem.

  1. 44,99 zł
    Cena rekomendowana: 56,90 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 56,90 zł

Hipoalergiczny krem przeciwsłoneczny dla niemowląt i noworodków od 1. dnia życia. Wodoodporna, bezzapachowa formuła kremu natychmiast zabezpiecza twarz i ciało. Krem jest wegański, nie zawiera filtrów chemicznych, parabenów, fenoksyetanolu ani tlenku cynku, który jest szkodliwy dla raf koralowych. Zawiera organiczny aloes oraz olejki jojoba i tamanu, które nawilżają i koją skórę, wspomagając jej regenerację.

Udostępnij:

Autor Redakcja Super-Pharm Zobacz profil
Redakcja Super-Pharm składa się z doświadczonych specjalistów i ekspertów, a każdy z nas wnosi do zespołu unikatową wiedzę i doświadczenie. Skupiamy się na dostarczaniu rzetelnych, opartych na badaniach naukowych informacji, aby pomóc naszym czytelnikom w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących pielęgnacji i zdrowia. Dbamy o to, aby nasze artykuły były nie tylko źródłem cennych informacji, ale również inspiracją do zdrowszego i piękniejszego życia.
Następny wpis
Przewodnik po gadżetach erotycznych. Jak dobrać masażer intymny? [RADY SEKSUOLOGA] Czytaj więcej