krem spf z filtrem mineralnym

Jaki filtr mineralny SPF 50 wybrać? Ranking TOP 5

Produkty zapewniające ochronę przed słońcem dzielimy na te zawierające filtry fizyczne (mineralne) oraz chemiczne. Pierwsze z nich, czyli filtry mineralne są polecane dla osób posiadających cerę wrażliwą oraz dla dzieci i niemowląt. Nasz ekspert, kosmetolog - Martyna Radziejewska podpowiada, jakie kremy z filtrami mineralnymi są najlepsze. 

Codzienna ochrona skóry przed działaniem słońca powinna stanowić podstawę pielęgnacji każdego z nas. Decydując się na zakup kremu z filtrem, warto zastanowić się, jaki produkt najlepiej sprawdzi się dla naszej cery. Z reguły filtry UV dzielimy na dwie grupy: fizyczne (mineralne) oraz chemiczne. 

Filtry mineralne i chemiczne - różnice

Znacząca różnica między filtrami fizycznymi, inaczej nazywanymi mineralnymi, a chemicznymi dotyczy metody ich działania. Zastosowanie filtrów fizycznych w produkcie powoduje odbijanie promieniowania UV od powierzchni skóry, natomiast w przypadku filtrów chemicznych mamy do czynienia z absorpcją promieniowania słonecznego. W obu przypadkach cera jest chroniona przed promieniowaniem, ale w inny sposób.

Różnicę można zauważyć również w potencjale alergicznym. Filtry fizyczne nie wnikają w głąb naskórka, tworząc na jego powierzchni warstwę ochronną, co rzadziej powoduje reakcje uczuleniowe oraz podrażnienie skóry. Dlatego kremy z mineralnymi substancjami promieniochronnymi sprawdzą się w pielęgnacji cer małych dzieci oraz osób z wrażliwą, alergiczną skórą. 

 

Czytaj też: Najpierw nakładać krem czy SPF? [+3 ultralekkie filtry pod makijaż]

Jak działają filtry mineralne?

Filtry mineralne opierają swoje działanie na dwóch składnikach: tlenku cynku (ZnO) oraz ditlenku tytanu (TiO2). Głównym zadaniem tych substancji jest odbijanie oraz rozpraszanie promieniowania UV. Dużą zaletą filtrów mineralnych jest ich wysoka stabilność oraz odporność na działanie czynników zewnętrznych. Jednak, mimo wszystko, gdy spędzamy dużo czas na zewnątrz warto pamiętać o systematycznej reaplikacji produktu co 2-3 godziny. 

W przypadku filtrów mineralnych musimy być przygotowani na jeden minus. Część z nich po nałożeniu produktu na skórę może powodować bielenie oraz nieestetyczne świecenie. Jest to charakterystyczna cecha substancji chemicznych: tlenku cynku i ditlenku tytanu. Jednak warto pamiętać, że coraz częściej można spotkać produkty zawierające filtry fizyczne nie powodujące takich skutków ubocznych. Nowoczesne formuły kosmetyków są lekkie, wygodne w użyciu i szybko się wchłaniają.

CIEKAWOSTKA
 
Częstym mitem powielanym w kosmetycznym świecie, jest stwierdzenie, że kremy z filtrem szkodzą zdrowiu, działają rakotwórczo oraz zaburzają pracę gospodarki hormonalnej. Nic bardziej mylnego! Nie istnieją rzetelne badania naukowe, które mogłyby to stwierdzenie potwierdzić. Wszystkie dostępne na rynku kremy z filtrem i stosowane w nich substancje promieniochronne są ściśle regulowane przepisami prawa i w pełni bezpieczne. W Unii Europejskiej każdy kosmetyk musi zostać pozytywnie zatwierdzony przez Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS). Dlatego, nie powinniśmy mieć żadnych obaw przed stosowaniem kremów z filtrami, w tym przypadku plusy znacząco przewyższają minusy. 

Krem SPF z filtrem mineralnym - TOP 5 produktów

Poszukujesz kremu z filtrem mineralnym dla siebie lub dla swojego dziecka? Oto 5 najlepszych produktów wybranych przez naszego eksperta. 

Produkt opiera działanie na kojącej wodzie termalnej. Posiada lekką konsystencję mleczka. Może być stosowany zarówno do ciała, jak i twarzy. Oprócz filtrów mineralnych w składzie zastosowano pre-tokoferyl, prekursor witaminy E, który jest silnym antyoksydantem chroniącym cerę przed rozwojem wolnych rodników. Kosmetyk może być stosowane przez osoby z bardzo wrażliwą i atopową skórą. Jest fotostabilny i wodoodporny, więc świetnie sprawdzi się na plaży.

Produkt może być stosowany od pierwszych dni życia. Został stworzony z myślą o delikatnej skórze, skłonnej do rekacji alergicznych oraz atopii. Można stosować go na twarz i ciało. Zastosowane filtry mineralne chronią skórę przed negatywnym wpływem promieniowania UVA i UVB, degradacją komórek oraz zmniejszą ryzyko pojawienia się poprzeń, wyprysków oraz poparzeń słonecznych. W składzie produktu znajduje się tlenek cynku oraz dwutlenek tytanu. Dodatkowo zastosowano nawilżające emolienty: olej konopny, canola, ekstrakt z algi i glicerol. Produkt powinien być nakładany 30 minut przed ekspozycją skóry na słońce.

Jest rzeznaczony dla skóry nadwrażliwej oraz nietolerującej filtrów chemicznych. Kosmetyk działa antyoksydacyjnie oraz zapobiega nowotworom skóry. Dodatkową zaletą jest cielisty pigment, który pomaga ukryć drobne niedoskonałości oraz wyrównuje koloryt cery. Sprawdzi się jako forma lżejszego makijażu w gorące dni. 

Krem stworzony z myślą o zapobieganiu fotostarzeniu. Skutecznie zabezpiecza wrażliwą cerę przed negatywnym wpływem światła słonecznego. Produkt po aplikacji tworzy barierę ochronną, ale dzięki wykorzystaniu nanosomów – nie powoduje bielenia cery. Produkt zawiera kompleks Global Cellular Protection, który wzmacnia naturalną zdolność samoobrony skóry i zapobiega pojawieniu się zmarszczek oraz poparzeń słonecznych.

Zapewnia skuteczną ochronę przed promieniowaniem UVA, UVB i niebieskim światłem. Wykorzystuje technologię Skin Shield, która łączy Wodę Termalną Uriage i patent Telomeros Protect, co zapewnia skuteczną ochronę DNA i zapobieganie fotostarzeniu. Wzbogacono go w Aquasponginy i witaminę E, które nawilżają i działają antyoksydacyjnie. Jest beztłuszczowy, i wodoodporny. Kartonowe opakowanie pochodzi ze zrównoważonych lasów i nadaje się do recyklingu.

Źródła:

Bojarowicz H., Bartnikowska N., Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej. Część I. Filtry UV oraz ich właściwości, Probl Hig Epidemiol 2014, 95(3): 596-601.

https://www.kosmopedia.org/bezpieczenstwo/czarna-lista-skladnikow-kosmetycznych/filtry-uv-w-kosmetykach/

Udostępnij:

Autor Martyna Radziejewska Zobacz profil
Absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.
Następny wpis
Cassia na włosy - co to jest i jak ją stosować? Czytaj więcej