krem dla mężczyzn

Krem do twarzy dla mężczyzn - jaki wybrać?

Mężczyźni w porównaniu do kobiet mają skórę lepiej nawilżoną i odżywioną, a także mniej podatną na procesy starzenia. Dlatego potrzebują nieco innej pielęgnacji. Jaki krem będzie najlepszy dla męskiej cery?

Mogłoby się wydawać, że podział na kosmetyki dla niej i dla niego jest wytworem marketingu. Jednak to nieprawda. Męska skóra różni się nieco budową, predyspozycjami i funkcjonowaniem od tej kobiecej. Dlaczego? Androgeny, czyli hormony męskie są odpowiedzialne za stymulowanie gruczołów łojowych do wydzielania większej ilość sebum, a potowych – potu, a to tylko niektóre różnice. Do tego dochodzą funkcje skóry oraz upodobania odnośnie zapachów i konsystencji. Szukając więc kremu dla mężczyzny, należy się kierować nieco innymi kryteriami. Dlaczego? 

RADA EKSPERTA

Uważa się, że skóra męska jest grubsza od kobiecej, dodatkowo TEWL (transepidermalna utrata wody w skórze) jest niższe, a co za tym idzie naskórek jest lepiej nawilżony. Z drugiej strony, męskie gruczoły łojowe są bardziej aktywne, dlatego dużo częściej mężczyźni przechodzą ciężkie postacie trądziku. Pielęgnacja męskiej skóry powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb, jednak podstawa to delikatne, ale dokładne oczyszczanie, nawilżanie i odżywianie oraz działanie keratolityczne (złuszczające) oraz sebostatyczne. Często na męskiej skórze możemy zauważyć podrażnienia, zaczerwienienia, a nawet okołomieszkowe zapalenie związane z goleniem się. W takim przypadku należy wyeliminować wszelkie składniki drażniące w kosmetykach jak np. alkohol, substancje zapachowe

- radzi kosmetolog, Martyna Radziejewska.

Skóra mężczyzn a skóra kobiet - różnice

Większa aktywność gruczołów łojowych, które produkują sebum jest najbardziej zewnętrzną barierą ochronną dla skóry. Zabezpiecza ją przed wysuszeniem. Dlatego mężczyźni mają częściej lepiej nawilżoną i natłuszczoną skórę, a także bardziej odporną na podrażnienia. Najbardziej popularnym rodzajem cery u facetów jest mieszana lub tłusta, co ma związek ze wspomnianym wydzielaniem sebum. A także z większą tendencją niż u kobiet do powstawania zmian trądzikowych. I zwykle taką cerę panowie mają przez większość życia. Czasem zmienia się ona ok. 60 roku życia w skórę suchą.

Natomiast różnice pomiędzy skórą męską a kobiecą dotyczą również głębszych warstw skóry. Mężczyźni później się starzeją i dłużej cieszą gładką skórą ze względu na większe zagęszczenie włókiem kolagenowych w skórze właściwej. Tkankę podskórną mają cieńszą niż kobiety, ale naskórek – grubszy. Dlatego męska skóra jest bardziej odporna na podrażnienia. Skóra mężczyzn różni się też stopniem owłosienia. Porasta ją zarost, który z jednej strony jest dodatkową ochroną przed czynnikami zewnętrznymi, a z drugiej – sprzyja keratynizacji naskórka. Dlaczego? We włoskach na brodzie czy wąsach pozostają resztki wody, sebum, kosmetyków a także zanieczyszczeń i naskórek częściej się złuszcza niż u kobiet.

Pielęgnacja skóry u mężczyzn

Jak dobrać pielęgnację, która odpowie na potrzeby męskiej skóry? Oczywiście wiele zależy od jej kondycji i upodobań mężczyzny, ale większość mężczyzn instynktownie sięga po znacznie lżejsze, niemal żelowe konsystencje, które nie pozostawiają na twarzy lepkiej, tłustej poświaty. Kosmetyki męskie mają dość podobne komponenty do tych kobiecych, ale najczęściej inne formulacje (wspomniana lekkość i szybkie wchłanianie), jak i bardziej świeże lub ziołowe zapachy. Mężczyźni borykający się z silnym łojotokiem powinni poszukiwać kremów m.in. z cynkiem, kwasem salicylowym lub olejkiem z drzewa herbacianego. A także kremów matujących.

Oczywiście są wyjątki od tej reguły, jak mężczyźni z atopowym zapaleniem skóry, cerą wrażliwą lub trądzikiem różowatym. Natomiast to najczęściej pacjenci gabinetów dermatologicznych, którzy są prowadzeni pod okiem lekarzy i to oni dobierają im odpowiednie preparaty do pielęgnacji. Zwykle mężczyźni sięgają po kremy nawilżające, lekkie balsamy, a unikają bogatych odżywczych konsystencji z lipidami. Chyba, że golą się codziennie, a ich skóra ma po tym zabiegu tendencję do zaczerwienienia czy podrażnienia – wówczas pomocne mogą być nawet kremy bazowe (dermokosmetyki z emolientami). Skóra po goleniu jest pozbawiona sebum i zewnętrznej warstwy naskórka – usuniętych ostrzem maszynki. Dlatego zdarzają się panowie, którzy poszukują w kremach lub balsamach łagodzącego zaczerwienienia i podrażnienia pantenolu czy alantoiny.

Natomiast tzw. brodacze, czyli posiadacze zarostu najczęściej sięgają po pielęgnacyjne olejki przeznaczone do brody i owłosionej skóry. Zmiękczają one włoski i zapobiegają nadmiernej maceracji naskórka pod zarostem. Dlatego wybór zależy nie tylko od skóry mężczyzny, ale także od tego czy nosi brodę – czy też nie.

Najlepszy krem dla mężczyzn - top 5

W zależności od upodobań panowie stosują albo kosmetyki po goleniu (wody, emulsje, balsamy), albo sięgają po kremy. Dziś powstaje coraz więcej kremów przeznaczonych do skóry mężczyzn o bardzo lekkich, nawilżających formułach. I to właśnie je można polecić większości panów, bo nie pozostawiają nielubianego przez mężczyzn uczucia lepkości, czy tzw. filmu. A to nasze top 5.

Ten krem to idealne rozwiązanie dla mężczyzn lubiących szybkowchłaniające się i lekkie kosmetyki. Jego hydrożelowa konsystencja zapewnia szybką aplikację i nie obciąża skóry. Skład kosmetyku jest bogaty w nawilżająco-łagodzące składniki, m.in. kwas hialuronowy, D-panthenol i alantoinę. Doskonale łagodzi podrażnienia, a także poprawia elastyczność i jędrność skóry. Kompleks witamin wzmacnia skórę i poprawia jej ogólną kondycję. Idealny do stosowania rano po goleniu.

To skuteczny krem przeciwstarzeniowy dla mężczyzn. Zawiera moc składników naturalnych, m.in. wyciągi z dębu, grabu, passiflory i kwas hialuronowy. Jak działa? Doskonale nawilża i wygładza skórę, dzięki czemu wygląda na bardziej witalną. Zmarszczki są płytsze i mniej widoczne, a skóra bardziej sprężysta.

Balsam–żel do twarzy z zarostem i brodą. Czym różni się od skóry mężczyzn, którzy zarostu nie noszą? Skóra porośnięta zarostem (wąsami, brodą), potrzebuje nie tylko nawilżenia, ale i zmiękczenia włosków. Balsam-żel do twarzy Tołpa Dermo Men Barber zawiera torf tołpa, kompleks Lactil, hialuronian sodu, mleczko ryżowe, proteiny pszeniczne, ekstrakt z lnu, kwas salicylowy i glicerynę. Dzięki takiemu składowi, naskórek się mniej łuszczy, bo balsam łagodzi podrażnienia i regeneruje mikrouszkodzenia. A na dodatek zarost się po nim miękko układa, co ułatwia stylizację wąsów czy brody.

To silnie nawilżający krem rewitalizujący na dzień i na noc. Ma bardzo lekką i przyjemną konsystencję, dzięki której łatwo się rozprowadza i szybko wchłania. To kosmetyk, który zapewnia skórze intensywne nawilżenie, poprawia jej elastyczność i wygładza pierwsze zmarszczki. Przeznaczony jest dla mężczyzn w wieku 30+, którym przydaje się taka dawka energii dla skóry.

 

Krem nawilżający dla mężczyzn przeciw oznakom zmęczenia. W jego składzie nie bez powodu znalazła się witamina C i technologia dotleniająca Oxygen - PRO. Redukują oznaki zmęczenia i poprawiają wygląd skóry. Krem jest bardzo świeży i lekki. Ma nietłustą, nielepiącą się konsystencję, więc dość szybko się wchłania. Idealny do stosowania po goleniu – zmniejsza pieczenie i zaczerwienienia na skórze.

Żel energetyzujący 3 w 1 o wyjątkowo odświeżającej formule, która zapewnia skórze natychmiastowy zastrzyk energii. W INCI ma opatentowany przez markę składnik – czarny tulipan, który intensywnie wzmacnia, regeneruje i nawilża skórę, a także chroni ją przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak golenie, stres czy zmęczenie. Inne składniki aktywne, takie jak kumkwat i peptyd z kakao, wzmacniają skórę i chronią ją przed niebieskim światłem. Dzięki temu kosmetykowi cera staje się bardziej promienna, a oznaki zmęczenia oraz cienie pod oczami znikają.  

Następny wpis
Naturalny krem do twarzy - TOP 10 kosmetyków z dobrym składem Czytaj więcej