Skóra atopowa wymaga specjalnej troski w codziennej pielęgnacji. Odpowiednio dobrane kosmetyki przyniosą jej ukojenie i złagodzą świąd. Jakie kremy warto stosować przy AZS? O prawidłowej pielęgnacji skóry dotkniętej atopowym zapaleniem skóry pisze ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Paulina Osiadły-Sroka.
Atopowe Zapalenie Skóry jest chorobą skóry o charakterze przewlekłym i nawrotowym z występującymi liszajowatymi zmianami skóry i towarzyszącym świądem. Przebieg choroby cechuje się różnymi stadiami z okresami nasilenia i remisji zmian zapalnych. Występowanie schorzenia uwarunkowane jest genetycznie. Za zmiany zapalne odpowiedzialna jest nadmierna i nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na niewielkie dawki antygenu. Choroby nie da się całkowicie wyeliminować, ale za sprawą odpowiedniej pielęgnacji możliwe jest zmniejszenie dokuczliwości jej objawów.
Atopowe zmiany skórne najczęściej zauważane są w okresie niemowlęcym, jednak bardzo często dotykają także dorosłych. Atopii towarzyszą również alergie pokarmowe, alergiczny nieżyt nosa, astma. AZS współistnieje również z katarem siennym i alergicznym zapaleniem spojówek oraz pokrzywką.
W okresie niemowlęcym przypadającym w atopii do 2. roku życia zmiany atopowe lokalizują się najczęściej na twarzy, szyi, skalpie oraz plecach, kończynach i zgięciach kolan i łokci. Przybierają formę zaróżowionych plam z przesuszoną powierzchnią skóry, którym może towarzyszyć wysięk. Zmiany mogą przybierać formę strupów i towarzyszy im uporczywy świąd. U starszych dzieci i osób dorosłych zmiany zlokalizowane są również na nadgarstkach i grzbiecie dłoni, sporadycznie są zauważalne także na dekolcie.
Ze względu na objawowe leczenie atopowego zapalenia skóry jej pielęgnacja stanowi kluczowy element efektywnej terapii. Skóra atopowa wymaga wyjątkowej pielęgnacji. Ma na celu redukcję uporczywych objawów i poprawę komfortu życia. Zalecana pielęgnacja opiera się na redukcji świądu oraz suchości i uczucia napięcia skóry. Pielęgnacja skóry atopowej powinna być oparta na delikatnych produktach emolientowych, pozbawionych składników alergizujących.
Skóra atopowa potrzebuje nawilżenia, natłuszczenia, ukojenia i ochrony. Najlepszym wyborem są produkty dostarczające składniki wiążące wodę w warstwie rogowej naskórka, hamujące TEWL, czyli transepidermalną utratę wody przez skórę oraz odbudowujące płaszcz hydrolipidowy.
Najlepszą grupą produktów pielęgnacyjnych są emolienty, które wyróżniają się:
Emolienty zaliczane są do dermokosmetyków. To produkty, które składem ograniczone są w ilości występujących substancji zapachowych, barwników - przyczynia się to do ich hipoalergicznego charakteru. Przywracają prawidłowy poziom wody w naskórku dzięki ochronie płaszcza hydro-lipidowego redukując tym samym stany zapalne. Występują w formie kremów, emulsji do kąpieli, lotionów do pielęgnacji ciała. Składy emolientów zwykle opierają się na substancjach lipidowych, naturalnych olejach roślinnych, substancjach okluzyjnych i wiążących wodę. Należy wybierać produkty bogate w ceramidy, kwas linolowy i linowy czy trojglicerydy. W przypadku atopii warto uzupełnić kąpiel o produkt emolientowy, a także o emulsję lub lotion do wcierania.
Atopowe Zapalenie Skóry niestety często pojawia się u dzieci. Jakie preparaty najlepiej sprawdzą się w pielęgnacji skóry dzieci i niemowląt? Poniższe kremy mają bardzo dobre składy i cieszą się bardzo dobrymi opiniami.
Przeznaczony jest do pielęgnacji twarzy. Idealne rozwiązanie dla bardzo wrażliwej skóry niemowląt i dzieci. Można go stosować od urodzenia. Nawilża i koi a także poprawa wygląd skóry oraz łagodzi uczucie swędzenia i napięcia. Tworzy ochronny film na skórze. Nie zawiera substancji zapachowych. W jego składzie znajdziesz: Avocado Perseose®: wzmacnia barierę hydro-lipidową i nawilża. Schizandra: łagodzi i redukuje dyskomfort wrażliwej skóry Zawiera aż 97% składników.
Preparat dedykowany do pielęgnacji i odżywiania skóry suchej i wymagającej od 1. miesiąca życia. Intensywnie nawilża i natłuszcza oraz odbudowuje barierę ochronną naskórka. W jego składzie są fosfolipidy oleju z ogórecznika, poprawiające odporność skóry na podrażnienia. Mocznik z hialuronianem sodu nawilża skórę i zmiękczają oraz uelastyczniają naskórek. Biomimetyczne oleje, takie jak macadamia i masło shea, uzupełniają lipidy w skórze, tworząc na jej powierzchni barierę ochronną i ograniczają przeznaskórkową utratę wody. Trójglicerydy oleju z kukurydzy odbudowują barierę ochronną naskórka i zmniejszają uczucie świądu oraz chronią przed jego nawrotem.
Krem natłuszczający na twarz, powieki i ciało. Łagodzi objawy i wspomaga leczenie atopowego zapalenia skóry. Redukuje uczucie suchości skóry i świądu. Idealnie sprawdza się także do codziennego stosowania w przypadku skóry reaktywnej, nadwrażliwej i chronicznie suchej oraz z tendencją do łuszczenia się.
Jaki krem na AZS najlepiej sprawdzi się u dorosłych? Polecane produkty do pielęgnacji skóry atopowej u osób dorosłych to m.in.:
Bestsellerowy krem do ciała. Wspiera barierę skórną i ogranicza wnikanie czynników drażniających. W składzie kremu są substancje nawilżające, które wiążą wodę w górnych warstwach skóry jednocześnie zapobiegając jej utracie. Patent Skin ProtectTM, który zawarty jest w formule kremu zwiększa poziom nawilżenia skóry oraz chroni skórę uzupełniając poziom lipidów. Innowacyjny patent Skin ProtectTM o podwójnym działaniu biologicznym wspiera i wzmacnia barierę ochronną skóry i poprawia jej nawilżenie, przywracając skórze komfort i jej wygląd.
Krem przeznaczony do pielęgnacji skóry suchej i skłonnej do atopii. Opracowany kompleks składników aktywnych na bazie wody termalnej koi i łagodzi suche zmiany skórne redukując uporczywy świąd. Xera Calm zawiera kompleks lipidów CER-OMEGA zbliżonych do tych naturalnie występujacych w skórze, który aktywnie wpływa na ochronę warstwy lipidowej i zauważalnie wspiera odbudowę bariery ochronnej skóry.
Formuła kremu zawiera substancje nawilżające i odżywcze, w tym olej bawełniany i kokosowy będące źródłem kwasów Omga 3, 6 i 9 niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania skóry. Masło Babassu poprawiające łatwość w aplikacji produktu na skórze i sprzyjające odżywieniu skóry. Dodatkowo zawarte są cukry liofilizujące wiążące i zatrzymujące wodę w naskórku i nawilżający niacynamid. Produkt zawiera fizjologiczne pH i zalicza się do preparatów hipoalergicznych.
Autor
Paulina Osiadły-Sroka - specjalista ds. pielęgnacji skóry i ciała. Absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na Wydziale Farmaceutycznym. Dyplomowany kosmetolog z kilkuletnim doświadczeniem w zakresie kosmetologii pielęgnacyjnej i leczniczej. Współautorka profilu na Instagramie @strefakosmetologa poświęconego tematyce zdrowej pielęgnacji i zagadnieniom branży beauty.
Źródła: