kosmetyki dla kobiet w ciąży

Kosmetyki dla kobiet w ciąży - co można stosować, a czego unikać? [RADY EKSPERTA]

Ciąża jest wyjątkowym czasem, w którym zachodzi wiele zmian w kobiecym organizmie. Oprócz zdrowej diety, istotna dla ciężarnych może okazać się również pielęgnacja skóry, która potrzebuje w tym szczególnym czasie wsparcia delikatnych i bezpiecznych kosmetyków. Jakich? Wyjaśnia ekspert Super-Pharm, kosmetolog, Paulina Osiadły-Sroka.

Czas ciąży wymaga większej rozwagi w stosowaniu preparatów kosmetycznych. Warto zwracać uwagę na składy i szukać produktów delikatnych, neutralnych lub dedykowanych stricte dla kobiet w ciąży, które dają pewność, że ich składy są skomponowane tak, by nie stanowiły zagrożenia dla ciężarnej i płodu.

Kosmetyki polecane dla kobiet w ciąży

Przede wszystkim pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej. Wybieraj produkty z mineralnymi filtrami, są stosunkowo bezpieczne. Nie zapominaj o nawilżeniu skóry, w okresie zimowym możesz postawić na bogatszą formułę preparatu o tłustszej konsystencji. Świetnie sprawdza się emulsja Cicalfate marki Avene lub krem Uriage Xemose. Śmiało możesz wybierać także produkty bazujące na kwasie hialuronowym, który wspiera odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Natłuszczanie i nawilżanie skóry poprawia jej kondycję oraz będzie działać przeciw rozstępom. Popularnym i skutecznym balsamem do ciała jest Mustela Maternite, który swój skład opiera na 96% naturalnych składników.

Jakie substancje w kosmetykach są bezpieczne dla kobiet w ciąży?

  • Witamina C - o działaniu anti-aging i antyoksydacyjnym, rozświetla skórę i działa przeciwstarzeniowo, możesz postawić na krem lub serum z witaminą C. Dobrą pozycją może okazać się Sesderma C-Vit - krem z witaminą C i wyciągiem ze słodkiej pomarańczy. Ujędrnia, eliminuje działanie wolnych rodników i rozświetla skórę.
  • Witamina E – nazywana "witaminą młodości". Również wykazuje działanie antyoksydacyjne, odżywia i regeneruje skórę.
  • D-Panthenol (witamina B5) - łagodzi podrażnienia przyspiesza regenerację naskórka.
  • Ekstrakt z zielonej herbaty -  działa przeciwbakteryjnie, redukuje niedoskonałości hamuje powstawanie zmian zapalnych. Jednym z delikatnych produktów pielęgnacyjnych jest tonik do twarzy marki Orientana - Jaśmin i Zielona Herbata.
  • Ekstrakt lub olej z dzikiej róży - rozświetla skórę, poprawia jej elastyczność i nawilża, szukaj go w kremach do twarzy i dekoltu. Świetnie sprawdzi się uniwersalny olejek tłoczony na zimno z dzikiej róży - marki NaturalME.
  • Olej słonecznikowy - zmiękcza oraz odżywia skórę. Ponadto wspiera barierę lipidową naskórka i łagodzi.
  • Olej ze słodkich migdałów - dogłębnie nawilża, łagodzi podrażnienia i nadaje blasku. Znjadziesz go w produkcie NaturalMe Słodkie Migdały.
  • Ceramidy - wspierają barierę ochronną skóry, hamują przed nadmiernym odparowanie wody z naskórka. Wartym uwagi produktem jest balsam marki SVR Cera Biotic.
  • Enzymy; Bromelina i Papaina -  usuwają zrogowaciały naskórek, delikatnie peelingują i wygładzają powierzchnie skóry, Tołpa Dermo Face Sebio 3 Enzymy, enzymatyczny peeling delikatnie rozpuszcza nadmiar sebum, zrogowaciały naskórek i zanieczyszczenia pozostawiają skórę gładką i oczyszczoną.
  • Masło kakaowe - natłuszcza i uelastycznia skórę, daje efekt wygładzenia skóry, pojawia się w emulsji oraz kremie do cery normalnej Ziaja Masło Kakaowe.

Kosmetyki dla kobiet w ciąży polecane przez eksperta:

Kosmetyki, których nie można używać w ciąży

Jakich substancji należy unikać w ciąży? Oto lista substancji, które mogą mieć szkodliwy wpływ na przebieg ciąży.

  • Retinoidy - pochodne witaminy A
    - retinol (witamina A),
    - palmitynian retinolu (retinyl palmitate, retinal palmitate),
    - retinaldehyd (retinal),

    Retinoidy stanowią grupę substancji, które mają szkodliwy wpływ na rozwój płodu oraz przebieg ciąży. Zarówno leki zawierające retinoidy dedykowane do przyjmowania doustnego, jak i miejscowe preparaty lecznicze należy wyeliminować w trakcie ciąży, a nawet do kilku miesięcy przed planowaną ciążą. Retinoidy w kosmetykach zwykle pojawiają się w preparatach dedykowanych do skóry problematycznej, trądzikowej oraz dojrzałej. Pochodne witaminy A występują w produktach przeciwzmarszczkowych i maskach złuszczających.
  • Kwasy
    Kosmetyki z kwasami są obecnie bardzo popularne i mają duże grono fanów. W produktach dostępnych powszechnie na drogeryjnych półkach stężenie kwasów nie jest bardzo wysokie, jednak mimo wszystko ich zastosowanie w okresie ciąży nie jest wskazane. Warto wyeliminować m.in.:
    - kwas salicylowy,
    - kwas glikolowy,
    - kwas migdałowy,
    - kwas azelainowy,
    - kwas trójchlorooctowy.

    Kwas salicylowy należy wyeliminować całkowicie z pielęgnacji podczas ciąży. Inne kwasy nie są zupełnie zabronione w czasie ciąży jednak mogą powodować nadmierne reakcje skórne w tym podrażnienia a nawet przyczyniać się do powstawania i pogłębiania przebarwień dlatego rozsądniej odstawić takie produkty do czasu rozwiązania ciąży.
  • Formaldehyd
    Pojawia się w odżywkach do paznokci, klejach do rzęs oraz kosmetykach do keratynowego prostowania włosów, ale również w niektórych żelach do mycia twarzy czy szamponach i odżywkach do włosów. Występuje między innymi pod takimi nazwami jak:
    - formaldehyde -quaternium-15,
    - dimethyl-dimethyl (DMDM),
    - hydantoin,
    - 2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol (Bronopol).
  • Hydrochinon
    Powszechnie znana substancja rozjaśniająca zwykle występuje w preparatach dedykowanych do redukcji przebarwień i ujednolicenia kolorytu skóry. Może stanowić zagrożenie dla płodu, dlatego warto unikać kosmetyków z jego obecnością.
  • Parabeny
    Wokół parabenów pojawiło się mnóstwo wątpliwości, a ich wpływ na organizm ludzki jest wciąż badany. Chociaż towarzyszą nam w codziennej pielęgnacji ponieważ pojawiają się w bardzo dużej ilości preparatów, warto jednak na czas ciąży zredukować ilość kosmetyków zawierających te substancje. Mogą mieć niekorzystny wpływ na masę urodzeniową dziecka.
  • Filtry
    Produkty przeciwsłoneczne są istotnym elementem pielęgnacji w ciąży, zabezpieczają skórę przed powstaniem wszelkich dyskoloryzacji i uszkodzeń słonecznych jednak wybór rodzaju filtra nie jest obojętny. Staraj się zrezygnować z filtrów przenikających do krwiobiegu. Do szkodliwych substancji należą:
    - homosalat,
    - oktokrylen,
    - oktynoksat,
    - antranilan mentylu
    - octyl dimetylu PABA
  • Dietanoloamina (DEA)
    Znajdziesz ją w produktach do pielęgnacji włosów (w farbach) i preparatach ciała. Unikaj:
    - oleamidu DEA
    - lauramidu DEA
    - kokamidu DEA.
    Unikaj także trietanolaminy, fenoksyetanolu, nadmiaru fluoru, poliakrylamidu, ftalanów oraz toluenu.
  • Olejki eteryczne 
    W czasie ciąży zrezygnuj ze stosowania skoncentrowanych produktów eterycznych. Szeroka gama takich olejków wykazuje szkodliwe działanie dla płodu i utrzymania ciąży. Do tej grupy należą na przykład: olejek szałwiowy, cytronelowy, lawendowy, estragonowy, rozmarynowy, majerankowy, tymiankowy, goździkowy, cynamonowy, olejek z oregano czy bazyliowy.


Autor

Paulina Osiadły-Sroka - specjalista ds. pielęgnacji skóry i ciała. Absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na Wydziale Farmaceutycznym. Dyplomowany kosmetolog z kilkuletnim doświadczeniem w zakresie kosmetologii pielęgnacyjnej i leczniczej. Współautorka profilu na Instagramie @strefakosmetologa poświęconego tematyce zdrowej pielęgnacji i zagadnieniom branży beauty.

Następny wpis
Panthenol – działanie na twarz, włosy i oparzenia [TOP 8 PRODUKTÓW] Czytaj więcej