Łupież to powszechny problem skóry głowy, który dotyka aż połowę ludzi na całym świecie! [1] Jego zwalczanie jest często trudne i długotrwałe, ponieważ zaburzona mikroflora skóry głowy (mikrobiom) powoduje, że łupież nawraca. Jak więc skutecznie pozbyć się łupieżu i zapobiec jego nawrotom?
Mikrobiom jest zbiorem mikroorganizmów, które zamieszkują powierzchnię skóry człowieka (w tym także głowy). Składają się na nie bakterie, drożdże i inne drobnoustroje, których równowaga jest kluczowa dla utrzymania prawidłowo funkcjonującej bariery ochronnej skóry.
RADA EKSPERTA
Naukowcy dowiedli, że mikrobiom – prócz funkcji ochronnej przed patogennymi mikroorganizmami może pełnić także inną rolę. Bakterie Cutibacterium acnes, stanowiące istotną część mikrobiomu, mogą być źródłem witamin i niezbędnych aminokwasów dla skóry głowy
- mówi dr n. med. Marcin Zakrzewski, specjalista dermatolog.
Dobre odżywienie skóry głowy jest niezbędne dla jej zdrowia oraz dla pięknego wyglądu włosów. [2]
Łupież jest chorobą przewlekłą i której objawy często nawracają. Są to takie objawy, jak:
Łupież dzielimy na:
Główną przyczyną powstawania łupieżu oraz jego nawrotów jest zaburzenie funkcjonowania mikrobiomu skóry. Namnażają się wówczas nadmiernie grzyby z gatunku Malassezia restricta i bakterie Staphylococcus, a w tym samym czasie znacznej redukcji obecność bakterii z rodzaju Cutibacterium.
Co może mieć wpływ na zaburzenie mikrobiomu skóry głowy?
RADA EKSPERTA
Obok grzybów i sebum za łupież w dużej mierze odpowiedzialne są indywidualne predyspozycje każdego człowieka. Mogą to być takie czynniki, jak przesuszenie skóry głowy, zaburzenia funkcji ochronnej skóry, ale też nieprawidłowe działanie immunologicznych bądź antyoksydacyjnych mechanizmów obronnych.
- podkreśla dr n. med. Marcin Zakrzewski, specjalista dermatolog.
Dlaczego łupież należy leczyć? Warto pamiętać, że łupież nie jest jedynie defektem kosmetycznym – przewlekły łupież powoduje bowiem stan zapalny w organizmie, który może wpływać na nasze ogólne zdrowie i samopoczucie.
Najczęstszą przyczyną nawrotów łupieżu jest zaburzenie równowagi mikrobiomu skóry głowy. Tę delikatną równowagę mogą zaburzyć zarówno: niewłaściwa higiena (źle dobrane produkty do pielęgnacji, nadmiar kosmetyków do stylizacji włosów), jak również zbyt szybkie przerwanie kuracji przeciwłupieżowej.
Dodatkowo skóra głowy dotknięta łupieżem swędzi a drapiąc się, powodujemy mikrouszkodzenia naskórka, co dodatkowo osłabia barierę ochronną skóry i daje pole do namnażania się chorobotwórczych organizmów i powstawania stanów zapalnych.
Nawrotom łupieżu można i trzeba zapobiegać. Kluczem do skutecznych działań jest skupienie się na przyczynie powstawania łupieżu, a nie tylko leczeniu skutków tej choroby. Dlatego należy zadbać o równowagę mikrobiomu skóry głowy, stosując odpowiednią pielęgnację i unikając czynników zaburzających tę równowagę.
Jakie składniki kosmetyków będą pomocne?
Walkę z łupieżem najlepiej zacząć od badania skóry głowy u specjalisty (dermatologa lub trychologa).
TAK WALCZ Z ŁUPIEŻEM!
A co, gdy pojawi się łupież?
Eksperci Vichy stworzyli gamę Dercos do pielęgnacji wymagającej, wrażliwej skóry głowy i włosów. W ramach gamy znajdziemy między innymi polecany przez dermatologów szampon przeciwłupieżowy Dercos przywracający równowagę mikrobiomu skóry głowy.
W składzie przeciwłupieżowego szamponu Dercos znajdują się 1% dwusiarczku selenu i 1% kwasu salicylowego. Skuteczność formuły szamponu została udowodniona w badaniach pod kontrolą dermatologiczną – także na wrażliwej skórze głowy.
Szampon przeciwłupieżowy Dercos:
Regularne stosowanie szamponu Dercos przywraca równowagę mikrobiomu skóry głowy (po 4 tygodniach stosowania) [4], co pozwala na 100% eliminacji łupieżu [5].
Szampon ma kremową konsystencję w pomarańczowym kolorze i przyjemny zapach i występuje w kilku wariantach, w tym do włosów suchych i do włosów przetłuszczających się oraz do szczególnie wrażliwej skóry głowy. Można go stosować tak często, jakie są potrzeby naszych włosów i skóry głowy.
Stosując powyższe zalecenia i produkty polecane przez dermatologów i o skuteczności potwierdzonej w badaniach, będziemy cieszyć się zdrową skórą głowy i pięknymi włosami bez łupieżu.
Artykuł powstał we współpracy z marką Vichy.
Źródła:
[1] Beauty track Women 12 państw (2016) & Beauty track Men (2013), IPSOS dla L'Oréal Research: badanie na grupie 20 000 kobiet i mężczyzn w Europie i USA w wieku od 15 do 75 lat.
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6180232/pdf/fcimb-08-00346.pdf
[3] Badanie kliniczne, 45 osób stosujących szampon przez 4 tygodnie, badanie przeprowadzone po 6 tygodniach od zaprzestania stosowania
[4] Badanie kliniczne prowadzone w kierunku głównych mikroorganizmów sprzyjających łupieżowi, 56 osób stosujących 3x w tygodniu przez okres 4 tygodni
[5] Test samooceny wśród 262 osób przy regularnym stosowaniu szamponu przez 2 tygodnie