Kosmetyki często określane są jako "komedogenne" lub "niekomedogenne". Co tak naprawdę to oznacza? Stopień komedogenności w najprostszym tłumaczeniu oznacza prawdopodobieństwo powstawania zaskórników na skórze po zastosowaniu danej substacji. Temat przybliża ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Sylwia Anwajler.
Komedogenność to termin, który dotyczy substancji i produktów kosmetycznych. Substancja komedogenna to inaczej substancja zaskórnikotwórcza czyli taka, która blokuje ujścia gruczołów łojowych, powodując powstawanie zaskórników, stanów zapalnych i innych niedoskonałości. Możemy zatem łatwo wywnioskować, że substancje komedogenne będą najbardziej szkodziły skórze trądzikowej i skłonnej do przetłuszczania.
Zadaniem produktów kosmetycznych jest przede wszystkim poprawa wyglądu i kondycji skóry, dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich preparatów kosmetycznych. Często zdarza się, że kosmetyk, który wybieramy pogarsza stan naszej skóry. Dzieje się tak ze względu na składniki występujące w danym produkcie.
Przykładowo: krem czy tonik z kwasami będzie powodował nasilenie zmian zapalnych i przesuszenie skóry trądzikowej. Oznacza to, że kosmetyk został źle dobrany do potrzeb skóry, która jest np. przesuszona i potrzebuje nawilżenia, a nie substancji wysuszających. Tak samo jest z kosmetykami zawierającymi w składzie substancje komedogenne. Skóra przetłuszczająca się, trądzikowa z licznymi zaskórnikami będzie jeszcze bardziej zanieczyszczona, ponieważ substancja komedogenna występująca w preparacie kosmetycznym połączy się z łojem, bakteriami naturalnie występującymi na powierzchni skóry i martwymi komórkami naskórka tworząc mieszaninę, która zalegać będzie w porach skórnych.
Wiele składników kosmetycznych ma skłonność do "zapychania cery". Nie muszą być to substancje aktywne danego preparatu, ale również jego składniki dodatkowe. Przedstawiamy listę składników komedogennych i ich nazewnictwo w nawiasach, aby łatwiej było Ci znaleźć daną substancje w składzie INCI danego kosmetyku.
We wszystkich kosmetykach (czy do pielęgnacji, czy do makijażu) powinniśmy szukać wysoko w składzie INCI przede wszystkim składników aktywnych o działaniu niekomedogennym, które nie powodują "zapychania cery". Do takich składników należą na pewno: kwas hialuronowy, który jest bazą preparatów nawilżających, ceramidy, witaminy C i E, koenzym Q10, resweratrol, pantenol, alantoina, cynk, kwas mlekowy, arginina, składniki mineralne zawarte w wodzie termalnej i wiele, wiele innych.
WSKAZÓWKA
Pamiętaj, że każda skóra jest inna, ma inne potrzeby i zdarza się, że preparat, który na ogół nie działa komedogennie u większości osób u Ciebie może spowodować wysyp i pogorszyć stan skóry. Co zatem robić? Najlepszą metodą jest minimalizm w pielęgnacji, czyli im mnie produktów do pielęgnacji posiadamy, tym lepiej. Po drugie metoda prób i błędów. Nowe preparaty wprowadzaj do pielęgnacji pojedynczo. Jeśli zauważysz pogorszenie skóry, wtedy będziesz miała pewność, który preparat nie służy Twojej skórze.
Mimo że każda skóra jest inna i ma inne problemy możemy znaleźć uniwersalne preparaty, które będą sprawdzały się przy większości cer. Do preparatów, które nie zawierają składników komedogennych – zapychających lub zawierają ich bardzo małe ilości, należą:
Autor
Sylwia Anwajler - magister kosmetologii, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Właścicielka gabinetu kosmetycznego ,,Pięknie dziś wyglądasz” w Sandomierzu. Współtwórca profilu @StrefaKosmetologa na Instagramie, na którym porusza zagadnienia związane z dbaniem o urodę.