Widoczne oznaki starzenia się skóry to zmarszczki, pogłębiające się linie i bruzdy, utrata jędrności, wiotczenie skóry i zmiana owalu twarzy. Większość z tych zmian jest konsekwencją utraty kolagenu. Jak można przeciwdziałać degradacji tego kluczowego dla młodego wyglądu składnika?
Kolagen jest substancją naturalnie występującą w organizmie (stanowi 30% białek znajdujących się w naszym ciele), budulcem obecnym w kościach, chrząstkach, ścięgnach, rogówce oka i skórze.
Wyróżnia się 28 typów kolagenu, z czego typy I, III, IV i VII są szczególnie istotne dla kondycji skóry, odpowiadają bowiem za jędrność i sprężystość tkanek.
Włókna kolagenowa są produkowane przez fibroblasty w skórze właściwej i stanowią 75% jej masy, są więc podstawowym budulcem skóry (prócz włókien kolagenowych ważną rolę w skórze pełnią również włókna elastynowe oraz proteoglikany i substancje kluczowe dla prawidłowego nawilżenia skóry, jak kwas hialuronowy).
Nazwa „kolagen” pochodzi od greckiego słowa „kolla” oznaczającego klej i faktycznie tak należy o nim myśleć – jako spoiwie odpowiedzialnym za usieciowanie i gęstość skóry.
Niestety, już od 25. roku życia rozpoczyna się proces degeneracji włókien kolagenowych – ilość kolagenu zmniejsza się o 1-2% rocznie. Co to oznacza dla skóry? Staje się coraz bardziej wiotka, cienka, pojawiają się zmarszczki i zmienia owal twarzy. Starzenie się skóry jest w 20% uwarunkowane genetycznie, ale aż 80% czynników przyspieszających ten proces jest związana ze środowiskiem i stylem życia – mamy więc na nie wpływ.
Codziennie jesteśmy narażeni na zewnętrzne i wewnętrzne czynniki wpływające na komórki naszej skóry (tzw. ekspozom). Promieniowanie UV, zanieczyszczenia środowiska, stres, suche powietrze, zmiany temperatur, dieta, palenie tytoniu – to wszystko wpływa na syntezę kolagenu, przyspieszając jego rozpad. Nowe włókna kolagenowe produkowane przez skórę są słabsze, krótsze i bardziej skręcone – zaburzone staje się rusztowanie naszej skóry.
Dodatkowo zmiany hormonalne u kobiet np. związane z menopauzą (gwałtowny spadek poziomu estrogenów we krwi) potęgują utratę kolagenu. W ciągu pierwszych 5 lat od momentu wejścia w okres okołomenopauzalny skóra traci aż 30% kolagenu.
Pojawiają się zmarszczki, pogłębiają bruzdy, skóra jest przesuszona i nadmiernie wrażliwa, wiotka, pergaminowo cienka, matowa i traci swój blask. Pojawiają się też przebarwienia (ciemne plamy).
By zapobiegać starzeniu się skóry spowodowanemu przez utratę kolagenu, należy sięgnąć po kosmetyki zawierające substancje pobudzające fibroblasty do produkcji tego składnika, takie jak: witamina C (silny antyoksydant) czy peptydy (cząsteczki aminokwasów połączone wiązaniem peptydowym). Takie składniki znajdziemy w nowej, innowacyjnej formule kremu na dzień Liftactiv Collagen Specialist.
Formuła ma działanie biostymulujące i zapewnia 3 razy szybszą syntezę kolagenu w skórze (wzrost +311% kolagenu typu I, +223% kolagenu typu III, +175% kolagenu typu VII i +54% kolagenu typu XVI).
Aksamitna, łatwo się wchłaniająca formuła kremu zawiera takie składniki, jak:
Krem zwiększa gęstość skóry, redukuje opadanie tkanej, poprawia sprężystość, zmniejsza zmarszczki, nawilża skórę i wzmacnia jej barierę ochronną, jak również wyrównuje koloryt skóry, redukując przebarwienia i przywracając skórze naturalny blask.
Skuteczność kremu jest udowodniona w badaniach. Po 8 tygodniach regularnego stosowania zmarszczki są wyraźnie mniejsze (potwierdza to 96% kobiet biorących udział w badaniu) [1], skóra ujędrniona (77%) i wygładzona (87%) [2].
Formuła kremu powstała pod ścisłą kontrolą dermatologów i jest hipoalergiczna i odpowiednia nawet dla skóry wrażliwej.
Jak zaplanować codzienną pielęgnację, by maksymalnie wesprzeć barierę ochronną skóry i zapobiegać starzeniu się? Należy pamiętać o 3 elementach:
Serum to kosmetyk charakteryzujący się wysokim stężeniem składników aktywnych i bardzo lekką formułą. Wśród rodzajów serum przeciw starzeniu się skóry opracowanych przez ekspertów Vichy znajdziemy:
Krem Liftactiv Collagen Specialist należy stosować na skórę twarzy, szyi i dekoltu, by kompleksowo działać przeciw starzeniu się tkanek spowodowanym utratą kolagenu. Dostępna jest również wersja do stosowania na noc.
Promieniowanie słoneczne jest czynnikiem najsilniej wpływających na starzenie się skóry i pojawianie przebarwień, dlatego codziennie, przez cały rok, należy stosować produkty chroniące skórę przed promieniowaniem UVB i UVA, takie jak ultralekka wodna emulsja UV Age Advanced Sun Protection SPF50. Tak skomponowana pielęgnacja pozwoli dłużej cieszyć się młodą i piękną skórą.
Artykuł powstał we współpracy z marką Vichy.
Źródła:
[1] Test konsumencki, 90 kobiet, 8 tygodni.
[2] Test instrumentalny, 40 kobiet.