Koenzym Q10

Koenzym Q10


Występuje głównie w mitochondriach komórek – centrach, porównywanych do baterii, które dają komórce niezbędną do życia energię. Koenzym Q 10 zapewnia odpowiedni przebieg oddychania komórkowego, jest jednym z najważniejszych antyutleniaczy – neutralizuje nadmiar wolnych rodników i bierze udział w ochronie i odnowie DNA komórki.

Koenzym Q10 ma bardzo istotny wpływ na prawidłową funkcję i wygląd skóry. Przede wszystkim jest odpowiedzialny za stałe pobudzanie metabolizmu komórek i ich regeneracji. Razem z Vit.E najskuteczniej odtruwa komórki z toksyn, obniża ilość wolnych rodników tworzących się pod wpływem promieniowania słonecznego. Chroni przez to przed zniszczeniem włókna kolagenowe i elastynę, zapobiegając w ten sposób przedwczesnemu starzeniu się skóry. Koenzym Q 10 ma wpływ na kondycję całego ciała – zapewnia witalność całego organizmu, dobre samopoczucie, a przez to piękny, zdrowy wygląd...

Niestety z upływem lat ilość wytwarzanego przez komórki koenzymu Q 10 stopniowo obniża się, co procentuje spadkiem wywarzania „energii”, spowolnieniem metabolizmu komórek, obniżeniem produkcji niezbędnych tkankom substancji oraz niedostateczną obroną przed szkodliwymi wolnymi rodnikami. W ten sposób rozpoczyna się powolny proces starzenia się całego organizmu – widocznego gołym okiem tworzenia się  pierwszych zmarszczek oraz rozwoju predyspozycji do wielu chorób.

Koenzym Q10 a skóra...

Korzystny wpływ koenzymu Q 10 na stan skóry znany jest od wielu lat. Najnowsze doniesienia  naukowe znacznie przybliżają mechanizmy, na które koenzym Q 10 ma istotny wpływ, potwierdzają jego  wysoką skuteczność w zapobieganiu i redukowaniu istniejących już oznak starzenia się skóry oraz wskazują na nowe możliwości jego zastosowania.

Jednym z najważniejszych doniesień ubiegłego roku wydaje się być praca światowej sławy badacza prof. J. Krutmanna z Duesseldorfu, który postawił hipotezę, że to właśnie centra energetyczne - mitochondria i ich główny pomocnik energetyczny -  koenzym Q 10 są pierwszymi punktami w komórkach skóry, od których rozpoczyna się proces starzenia („Defective Powerhouse Model of Premature Skin Aging”). Według jego teorii, opartej na wielu wcześniejszych badaniach, pod wpływem promieniowania słonecznego dochodzi do zaburzenia przepływu elektronów w mitochondriach, spadku wytwarzania energii, a przez to do zmniejszenia produkcji w ludzkich komórkach skóry (fibroblastach) składników koniecznych do jej odpowiedniego napięcia. W świetle tej hipotezy konieczne jest więc usprawnienie pracy w mitochondriach, a przez to zapobieganie postępowi przedwczesnego starzenia się skóry (fotostarzenia). Krutmann J, J Invest Dermatol Symp Proc  2009 r.

Tezę prof. Krutmanna zdają się potwierdzać wcześniejsze badania naukowców z R&D Beiersdorf oraz Departamentu Biochemii i Biologii Molecularnej w Hamburgu. W  2008 roku na łamach prestiżowego czasopisma Biofactors opublikowali wyniki  dużego badania naukowego, wykazując wysoką skuteczność aplikowania kremu z koenzymem Q 10 zarówno w warunkach in vitro jak i in vivo. Wykazali przede wszystkim istotne różnice w funkcjonowaniu mitochondriów w skórze osób młodych i starszych oraz istotną poprawę w ich funkcjonowaniu po zastosowaniu kremu z Q10 (już po 7 dniach!). Badano przed i po aplikacji preparatu z Q10 m.in. potencjał błony mitochondriów (parametr określający zdolność energetyczną mitochondrium), zużycie glukozy, stopień uszkodzeń wywołanych przez naświetlanie UVA itp. Wykazano istotną poprawę badanych parametrów po zastosowaniu kremu z Q10. Prahl S, Biofactors 2008    
Do podobnych wniosków doszli badacze japońscy; zespół pod kierunkiem prof. Inui wykazali, że zastosowanie koenzymu Q10, zarówno w warunkach in vitro jak i in vivo, znacznie redukuje niekorzystny wpływ promieniowania UV na skórę. Pod wpływem UV dochodzi do wytwarzania dużej ilości tzw. wolnych rodników oraz enzymów, które wspólnie uszkadzają komórki i struktury skóry (m. in. włókna kolagenowe i sprężyste), dając objawy przedwczesnego starzenia się skóry. Koenzym Q10 pozwala zneutralizować nadmiar wolnych rodników i produkcję niszczących enzymów, przywracając w ten sposób odpowiedni stan i ilość elementów skóry. Inui M, Biofactors 2008 r.

Bardzo ciekawe badania innego wykorzystania koenzymu Q10 przedstawili w 2009 roku Koreańczycy. Naukowcy pod kierunkiem prof. Choi prowadzą doświadczenia (w chwili obecnej in vivo i in vitro), które wykazują istotny udział koenzymu Q10 w procesach gojenia się skóry. Badania dowiodły, że gojenie się rany w obecności koenzymu Q 10 przebiega sprawniej (komórki skóry wytwarzają znacznie więcej substancji budulcowych i przeciwzapalnych). Choi BS, Arch Pharm Res 2009.

Koenzym Q 10 i jego zastosowanie w innych schorzeniach...

Koenzym Q 10 znajduje się we wszystkich komórkach organizmu, a jego niedobór (wrodzony czy pogłębiający się z wiekiem) postulowany jest jako potencjalny czynnik predysponujący do rozwoju różnorodnych schorzeń. W ostatnich latach trwają intensywne badania nad możliwością wykorzystania suplementacji koenzymu Q10 w wybranych chorobach.

Najnowsze doniesienia wykazują korzystny wpływ koenzymu Q 10 m.in. na schorzenia neurologiczne. Mancuso M, Curr Drug Targets 2010; Spindler M, Neuropsychiatr Di Teat 2009 Udowodniono, że podawanie dużych dawek koenzymu Q10 pozwala zmniejszyć objawy choroby Parkinsona (wykazano wcześniej niedobór koenzymu Q10 w korze mózgu chorych), ch. Alzheimera, ch.Huntingtona itp. W licznych badaniach potwierdzono także, że może on stanowić rodzaj profilaktyki oraz leczenia wspomagającego w bólach głowy, zwłaszcza migrenach. Koenzym Q 10 może stanowić dużą pomoc szczególnie w przypadku dzieci, gdyż wykazuje duży profil bezpieczeństwa. Potrzebne są oczywiście dalsze badania, dotyczące skutecznej dawki i czasu terapii. Sun-Edelstein C, Clin J Pain, 2009; Tepper SJ, Curr Pain Headache Rep 2008r.

Bardzo ciekawe wydają się być również próby wykorzystania koenzymu Q10 w leczeniu niewydolności serca i profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych. W ostatnich badaniach potwierdzono korzystny wpływ  koenzymu Q 10 na energetyczny stan komórek serca, zredukowanie niekorzystnego wpływu wolnych rodników i cholesterolu LDL na naczynia (a przez to zmniejszenie ryzyka rozwoju miażdżycy naczyń).  Kumar A, Pharmacol Ther 2009  r.

Intensywne prace nad wykorzystaniem koenzymu Q10 w medycynie trwają obecnie na całym świecie... Wydaje się, że jego ogromny potencjał może być przyszłością nie tylko w opóźnianiu procesów starzenia się skóry,  ale także w profilaktyce chorób nowotworowych, wspomagającym leczeniu już istniejących problemów onkologicznych, diabetologicznych i chorób układu immunologicznego.

Materiał promocyjny przygotowany przez markę NIVEA.

Następny wpis
Jak dbać o suchą skórę u dziecka? Czytaj więcej