jak często zmieniać kosmetyki

3 znaki, że pora zmienić pielęgnację skóry. Kosmetolog radzi, jak je rozpoznać

Czasem mimo rozbudowanej rutyny i stosowania najlepszych kosmetyków, nasza cera zaczyna wyglądać gorzej. Kiedy należy zmienieć coś w pielęgnacji, a kiedy to symptom innego problemu? O poradę poprosiłyśmy ekspertkę Super-Pharm, kosmetolożkę – Martynę Radziejewską.

Kiedy zmieniają się potrzeby naszej skóry?

Skóra jest największym organem naszego organizmu, której głównym zadaniem jest ochrona przed negatywnym wpływem środowiska zewnętrznego, działaniem substancji chemicznych, mikroorganizmami, promieniowaniem UV czy utratą wody. Aby skóra mogła pełnić tę i pozostałe role, musimy o nią odpowiednio zadbać od wewnątrz i zewnątrz.
 
Jednak niestety bywa tak, że mimo naszych starań i stosowania pielęgnacji, która sprawdza się od dłuższego czasu, potrzeby skóry się zmieniają. Najczęściej dochodzi do tego podczas:
 
  • Zmian pór roku
  • Wyjazdów związanych ze zmianą klimatu, wody, środowiska
  • Zmiany hormonalnych związanych z wiekiem dojrzewania, ciążą, okresem karmienia piersią czy menopauzą 
  • Zmiany w organizmie, które wpływają również na stan skóry, należą do nich m.in. stany zapalne, rozwój chorób np. z autoimmunizacji

Kiedy zmienić kosmetyki do pielęgnacji?

Jako kosmetolog z kilkuletnim doświadczeniem przywiązuję ogromną wagę do potrzeb moich klientów. Podczas konsultacji staram się edukować podopiecznych, na jakie sygnały zwracać uwagę, jak dostrzegać zmieniające się potrzeby skóry, a także jak je interpretować.
 
Dzięki mojej pracy nauczyłam się odczytywać nawet najbardziej subtelne sygnały, które wysyła nam skóra. Objawy, które  z perspektywy kosmetologa wskazują, że pora zmienić swoją rutynę pielęgnacyjną to przede wszystkim:
  • Uczucie przesuszenia lub nadmierne przetłuszczanie skóry
Musimy pamiętać, że każdy rodzaj skóry wymaga nawilżania. Tendencję to zaniedbywania tego kroku pielęgnacyjnego dostrzegam zwłaszcza u osób, które mają problem z przetłuszczającą się, trądzikową skórą. Bardzo często wydaje nam się, że w takim wypadku nałożenie kremu nawilżającego tylko spotęguje problem. Jednak wtedy dochodzi do paradoksalnej sytuacji, gdzie nasza cera chcąc zrekompensować sobie braki w nawilżeniu zaczyna produkować jeszcze więcej sebum. Przyczynami takiego stanu rzeczy mogą być również nieodpowiednie kosmetyki lub niewłaściwa dieta i brak nawodnienia. Często podkreślam, że skóra to organ, na dobrą kondycję którego musimy pracować od wewnątrz i zewnątrz. 
  • Nawracające stany zapalne
Pojawiające się wypryski i zaskórniki, którym dodatkowo może towarzyszyć jeszcze podrażnienie czy zaczerwienienie – to na pewno sygnał dla nas, że ze skórą dzieje się coś niepokojącego. Bazując na moim doświadczeniu, w takim przypadku najczęstszą przyczyną jest zmiana jakiegoś kosmetyku. A nawracające stany zapalne to efekt tzw. „wysypu z podrażnienia” lub zablokowania ujść gruczołów łojowych np. zbyt odżywczym, komedogennym produktem. Niekiedy taka reakcja może być również związana z problemami zdrowotnymi, przewlekłym stresem, zaniedbaniami w diecie czy codziennej higienie. 
  • Szorstkość i zmiana kolorytu skóry
Jednym z sygnałów, że coś dzieje się z naszą skórą jest zmiana jej struktury. Jeśli cera do tej pory była gładka, a nagle pojawiło się uczucie szorstkości, któremu towarzyszy ściągnięcie i zaczerwienie, może to oznaczać, że doszło do uszkodzenia bariery hydrolipidowej, która zdaje się na powierzchni skóry. Może to wynikać z zaniedbań w pielęgnacji, ale również zastosowania nowego, zbyt „agresywnego” składnika aktywnego.

Co pogarsza stan cery?

W takiej sytuacji najważniejsze jest znalezienie przyczyny problemu i jego eliminacja. Warto jednak pamietać, że skóra mocno koreluje z naszym wnętrzem, dlatego niekiedy znalezienie podłoża może być o wiele bardziej skomplikowane niż nam się wydaje. Spotykając na swojej drodze zawodowej różne osoby, zauważyłam, że do najczęstszych zdrowotnych przyczyn zmian skórnych należą:
 
  • Zaburzenia w pracy tarczycy
  • Zaburzenia gospodarki hormonalnej 
  • Problemy jelitowe, np. SIBO, pasożyty 
  • Nietolerancje i alergie pokarmowe
  • PCOS

Zanim jednak udamy się do specjalisty, warto zwrócić uwagę na pielęgnację i zmieniające się potrzeby skóry. Może ostatnio było kilka okazji do świętowania, po którym zapomniało nam się zmyć makijaż? Albo w pielęgnacji pojawił się nowy tonik np. z kwasem salicylowym, który wywołuje podrażnienie? 

Co zrobić, gdy stan naszej cery się pogorszył?

Kiedy stan naszej cery się pogarsza, warto postawić na minimalizm w pielęgnacji i skupić się na delikatnym oczyszczaniu, nawilżaniu oraz ochronie przeciwsłonecznej.
 
Te sprawdzone przeze mnie kosmetyki na pewno będą w tym pomocne: 
Delikatny żel do codziennego stosowania. Produkt posiada fizjologiczne pH, które nie zaburza funkcjonowania skóry. Napar z fiołka i dziewanny, kwas hialuronowy, betaina i prebiotyki delikatnie oczyszczają skórę, pozostawiając ją gładką i nawilżoną. 
 
Kosmetyk, który często znajduje się w planach pielęgnacyjnych moich podopiecznych, zwłaszcza, jeśli celem terapii jest odbudowa bariery hydrolipidowej. Świetnie sprawdzi się w przypadku podrażnionej i wrażliwej cery. Działa łagodząco i redukuje zaczerwienienia. Innowacyjna Immuno-Prebiotic Formula dba o jakość mikrobioty skórnej. 

  1. 33,99 zł
    Cena rekomendowana: 40,90 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 40,90 zł
Ceramidy to jedne z moich ulubionych substancji aktywnych. Naturalnie występują na powierzchni naszej skóry, dbając o jakość i szczelność bariery hydrolipidowej. Gdy mamy podejrzenia, że coś złego dzieje się z naszą skórą, warto właśnie zadbać o ten element. Serum zawiera m.in. kompleksy ceramidów, oleje roślinne, skwalan, które świetnie odżywiają, nawilżają i regenerują. 
  1. 42,99 zł
    Cena rekomendowana: 72,99 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 72,99 zł
    Najniższa cena:  53,99 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 53,99 zł
Jeśli szukasz produktu, który jednoczenie będzie wspomagać nawilżenie skóry, przywracać komfort i łagodzić podrażnienia, a przy tym będzie posiadał lekką konsystencję - to coś dla Ciebie! Krem świetnie sprawdzi się podczas porannej i wieczornej pielęgnacji, szczególnie polubią go posiadacze skóry przetłuszczającej się, mieszanej, którym towarzyszy uczucie ściągnięcia i podrażnienia. 
Klasyk, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jeśli szukasz bezpiecznego kremu z filtrem, który nie podrażni skóry czy delikatnej okolicy oczu, sięgnij po ten produkt. Oprócz wysokiej ochrony przeciwsłonecznej – krem zadba o nawilżenie, a kompleks ceramidów pomoże odżywić skórę, która przechodzi lekki „bunt”. Krem marki CeraVe dobrze sprawdzi się także pod makijaż. 
Udostępnij:

Autor Martyna Radziejewska Zobacz profil
Absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.
Następny wpis
Toniki do cery tłustej: ranking TOP 7. Redukują przetłuszczanie i zwężają pory Czytaj więcej