Problem tzw. kaszki na twarzy może dotyczyć osób w różnym wieku, również dzieci. Nieestetyczne zmiany na twarzy przypominają w dotyku drobną tarkę, a ich pojawienie może mieć różnorodne podłoże. O tym, jak pozbyć się kaszki na twarzy pisze ekspert Super-Pharm - kosmetolog, Martyna Radziejewska.
Kaszka na twarzy może występować w wielu miejscach, ale również może stanowić problem jedynie punktowy, np. w okolicy czoła lub policzków. Podskórne grudki przypominające w dotyku kaszkę to nic innego jak zaskórniki zamknięte. Zmiany tego typu są charakterystyczne dla cery mieszanej, tłustej, trądzikowej. Jednak czasami mogą się pojawić również u osób, których te problemy nie dotyczą.
Pojawienie się na twarzy lub tylko na czole kaszki może być związane z:
W przypadku niemowląt tzw. kaszka na twarzy nie powinna być powodem do dużego niepokoju. Najczęściej wynika z niedojrzałości gruczołów łojowych. Objaw ten powinien ustąpić samoistnie.
Aby skutecznie pozbyć się kaszki na twarzy należy znaleźć jej przyczynę. Dokładnie przyjrzeć się kosmetykom pielęgnacyjnym oraz do makijażu. Warto również zwrócić uwagę na dietę, spróbować zaobserwować, czy nasze samopoczucie nie pogorsza się po zjedzeniu jakiegoś produktu. W przypadku, gdy podejrzewamy u siebie problemu związane z nietolerancją pokarmową, alergią, trądzikiem lub gospodarką hormonalną należy udać się do lekarza. W tych przypadkach nie poradzimy sobie sami z problemem. Jedynie odpowiednie badania i diagnostyka pomogą pozbyć się nieestetycznych zmian na skórze oraz rozwiążą kwestie zdrowotne.
WSKAZÓWKA
W przypadku, gdy zmiany w pielęgnacji oraz stylu życia nie przyniosą oczekiwanej poprawy w wyglądzie skóry niezbędna będzie wizyta u lekarza oraz szczegółowa diagnostyka. Warto wiedzieć, że zmiany trądzikowe (zaskórniki i tzw. kaszka mogą by objawem trądziku grudkowo-zaskórnikowego) u dorosłych najczęściej nie pojawiają się bez przyczyny. Zdarza się, że stan cery pogarsza zła higiena czy nieodpowiednia pielęgnacja, a drobne zmiany przyniosą oczekiwane rezultaty i widoczną poprawę. Jednak bardzo często podłożem problemów skórnych są zaburzenia zdrowotne, których rozwiązanie spowoduje również poprawę stanu cery.
1. Nie wolno wyciskać oraz rozdrapywać zmian, może to jedynie pogorszyć stan skóry i doprowadzić do nadkażenia.
2. Należy dbać o ogólną higienę: częsta wymiana poszewki poduszki, na której śpimy, codzienna dezynfekcja telefonu oraz innych akcesoriów, które dotykają skóry, np. kabli od słuchawek. Stosowanie jednorazowych ręczniczków do wycierania twarzy.
3. Dokładne oczyszczanie cery dwa razy dziennie. Wieczorem najlepiej zastosować dwuetapowe mycie, zwłaszcza jeśli rano był nakładany makijaż lub krem z filtrem. W przypadku cer problematycznych, z pojawiającymi się zaskórnikami świetnie sprawdzi się oczyszczający żel do mycia dla skóry normalnej i tłustej marki CeraVe. Produkt bardzo dobrze i dokładnie oczyszcza skórę bez naruszania jej bariery ochronnej. Żel zawiera w składzie ceramidy, niacynamid oraz kwas hialuronowy, jest bezzapachowy, hypoalergiczny, niekomedogenny.
4. Nie wolno zapominać o odpowiednim nawilżaniu cery. Podczas porannej pielęgnacji najlepiej stosować lekkie kosmetyki, które nie obciążą zbytnio skóry. W tym przypadku świetnie sprawdzi się intensywny krem nawilżający dla skóry trądzikowej SVR Sebiaclear Hydra, który utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia przez cały dzień oraz stanowi lekką bazę pod makijaż. Dodatkowo kosmetyk łagodzi uczucie ściągania skóry i podrażnienia, a nietłusta formuła zapewnia jedwabiste, matowe wykończenie. Wieczorem warto zastosować nieco bardziej odżywcze kosmetyki. Nawilżający krem do twarzy CeraVe nie zawiera substancji komedogennych, świetnie nawilża i odżywia skórę, koi podrażnienia oraz wzmacnia barierę hydrolipidową. W składzie znajdziemy niacynamid, kwas hialuronowy, ceramidy oraz technologię MVE, która zapewnia utrzymanie nawilżenia przez 24 godziny.
5. Ochrona przed promieniowaniem UV to bardzo ważny krok w pielęgnacji każdej cery. W przypadku skóry z zaskórnikami warto postawić na produkty z filtrem posiadające niekomedogenny skład. Kosmetyki, które sprawdzą się w przypadku cer problematycznych to m.in. krem ochronny SVR Sebiaclear Crème SPF50.
6. Podczas wieczornej pielęgnacji (kilka razy w tygodniu) należy stosować produkty zawierające składniki aktywne o działaniu seboregulującym, przeciwzapalnym, antybakteryjnym oraz normalizującym. W tym przypadku sprawdzą się kosmetyki z dodatkiem kwasów (azelainowego, salicylowego, migdałowego, pirogronowego, glukonolaktonu), retinoidów, niacynamidu, cynku oraz witaminy C. Bogatym źródłem składników aktywnych są sera do twarzy, np. Avène Cleanance Women, które pomaga zredukować niedoskonałości, poprawia teksturę skóry i zmniejsza widoczność porów
Autor
Martyna Radziejewska - absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.
Źródła:
Kołodziejczak A., Kosmetologia Tom I, Wydawnictwo PZWL, s. 127-131.
Kołodziejczak A., Kosmetologia Tom I, Wydawnictwo PZWL, s. 127-131.